
ewelýna
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 27. 5. 2019 18:20:23
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
matus15
napsal(a):
Dakujem pekne. je to aj pre mna ponaucenie ze si radsej kupujuceho preverim nejakymi otazkami ohladom chovu a neskusenym ludom nic nepredam. dakujem za vsetky rady. Prajem vela uspechov v chove.
To je hrůza, já to nechápu, každý nějak začíná a ze začátku je nezkušený, nicméně snad i úplný laik pochopí, že když jede pro kačeny v 35 stupních, musí mít klimatizaci, nebo jet brzo ráno, nebo pozdě večer, že musí větrat... to snad není pravda - a ještě ta drzost chtít náhradu... Já bych příště lidem, co nemají ani vhodnou přepravku, nic neprodala. Ale asi je to časté, protože když někam pro něco přijedu s adekvátně velkou krabicí, ve které je sláma, tak jsou chovatelé zpravidla unešeni, jak jsem vzorně připravená...
Prosím Vás, bez hokus pokusů to samozřejmě jde. Kdybyste měl načteno, tak víte, jak se přidávají kuřata atd. Já teda líhnu taky ne moc dlouho, ale tyhle věci, na které se ptáte, jsem řešila dopředu, ne až když už kuřata běhala. Stačí zadat třeba líhnutí kuřat nebo odchov kuřat do vyhledávače a budete mít plno článků a diskusí. Nebo například prodávají i knihy, případně je mají v knihovně k zapůjčení. Je mi jasné, že žádný učený z nebe nespadl, chyb se dopouštíme všichni, ale přece jen jsou to zvířata, tak je dobré ty chyby eliminovat co to jen jde.
ondře.j.
napsal(a):
Zdravím, pokud to máte pro svou potřebu, tak bych se na líheň úplně vybodl. A pořídíl bych si plemeno slepic, které kvoká :) hodně kvokají Wyandotky, Liliputky, Hedvábničky, prostě většina zdr. plemen kvoká a to se vyplatí, než líheň.
Stoprocentní souhlas. Mám jak líheň, tak kvočny. A rozhodně preferuju kvočny, v líhni líhnu už jenom některé husy, všechno ostatní mám pod wyandotkami zdrobnělými - kuřata, kachňata, všechno spolehlivě vysedí a odvodí, jsou malé, úsporné, přítulné a hezké na pohled. Akorát jich musíte mít víc, protože velkých vajec spolehlivě obsednou 5.
Ne-chovatel
napsal(a):
Tak malá liliputka zdá se zmizela.
Buďto se ho sleoice zbavila sama, nebo jak se pořád opožďovalo tak se o něj postarala jiná slepice (žádná z nich ale nevypadá nepřátelsky a nemá tendenci na ta tři kuřátka útočit). Krev jsem nenašel (z myší také nikdy nebývá), ale pokud se i zatoulalo a nenajde se samo zavčas...
Máte kvočnu s kuřaty mezi slepicemi? Možná je lepší je oddělit. Já to dělám tak, že prostě mezi ostatními postavím ohrádku s domkem pro kvočnu s kuřaty, takže na sebe všichni vidí, ale kuřata mají klid, a hlavně - mají omezený prostor, takže se nezatoulají nebo je kvočna neuhoní. Prostě - pokud máte kvočnu, tak to chce oddělený prostor na sezení a ideálně aspoň na prvních pár dní i oddělený prostor, kde kuřata vyvede.
Ne-chovatel
napsal(a):
Zdravím vás chovatelé husí.
Mám tříměsíčního housera (z dubna) husy české chocholaté (pravděpodobně v minulosti chovu došlo k příměsi krve husy slovenské - pokud by to mělo nějaký význam), který váží 3,5 kg (tedy podle mne roste normálně).
Přinesl jsem ho včera a celý den se snažil dýchat přes otevřený zobák, trochu jako když se chladí slepice. Přičítal jsem to jeho dopravě v autě a toho že se třeba bál napít v cizím prostředí. U mne pil, možná méně než moje husy ale pil. Házel jsem schválně i chleba do vody...
Včera prošel hubením případných vnějších parazitů (byl poněkud špinavý a i cítit, narozdíl od mých vymydlených husiček, přičítal jsem to opět dopravě) i vnitřních (Helmigalem, tedy hlístic kdyby měl syngamózu).
Do večera se vypucoval a následně i přespal na vodě, takže už vypadá jako slušná husa.
Ráno měl už zobák zavřený, nedýchal s otevřeným zobákem, nebo se přes něj nechladil. Dnes odpoledne začal opět dýchat s otevřeným zobákem. Dostal další dávku Helmigalu.
Protože moje husy takto nedýchaly za celý rok co je mám na očích ani jednou, ta se ptám - Je to normální? Dýchají vám takhle někomu husy? Chladí se tak?
Jaká by mohla být pravděpodobnost, že by měl červy v dýchacím ústrojí (pomohla mu první dávka Helmigalu)? jeho vývoj se mi nezdá, že by byl něčím omezen či zbržděn (lze ho již i vysexovat). Ale stádium kdy již zvíře nechrčí a soustředí se na dýchání (což přesně nevím jak si mám představit), je prý až stádium dlouhodobého masivního zamoření.
Uklidněte mne někdo prosím vás... Rozhodně si nemyslím, že když ráno i přesto že jsme se honili, nedýchal s otevřeným zobákem a teď dýchá je to normální; ale možná houser prostě není husa.
U nás je teda teď takový vedro, že s otevřeným zobákem dejchaj snad úplně všichni - husy, kachny i slepice. Ráno ovšem ne, je chladněji, ale kolem poledne to začne a funěj až do večera, i ve stínu. A mám odčerveno. Takže třeba mu je jenom horko.
Ne-chovatel
napsal(a):
Dobrý den Ewelýno. A v jakém stáří (kolikati dnech života) ke kvočně ta kuřata přidáváte (ta kuřata která se od jejich liší ve stáří maximálně o vámi uvedené dva dny).
Selským rozumem, bez zkušenosti, myslím že je mohu přidat okamžitě jak se začnou shánět po potravě (tedy řekněme 3-4 den jejic života), ale jen pokud se aktivitou nebudou příliš lišit od těch jejich. Nebo mohu přidat i kuře (které vypadá kompletní ale ještě žije z obsahu žloutkového vaku - tedy 1-2 denní), takové kuře by mělo mít klid což může mít jak u kvočny tak nemusí, kvůli straším nevlastním sourozencům...
Napište jak to děláte a nebojte se psát detaily. Já informace vstřebám a pak to udělám podle své paličaté palice - pokusím se improvizovat. Někdy to tak možná nevypadá, ale zkušeností ostatních si cením, jsou-li mi k dobru, a já většinou zvládnu veškerou informaci nějak zužitkovat. Děkuji.
Myslím to tak, že pokud má kvočna třeba dvoudenní kuřata, tak jí klidně přidám jednodenní. Dělám to večer, když už jsou všechna kuřata zalezlá pod ní, jednou rukou jí zakryju oči (to se asi nemusí, ale já to dělám) a nastrkám kuřata přímo pod ni. Nestalo se mi, že by je ráno jakkoli šikanovala. No a když má kvočna kuřata už třeba ty dva dny a mně se zrovna vylíhnou, tak počkám, až začnou být čiperná a stejným postupem je k ní nastrkám. A když má kuřata třeba týdenní nebo i víc a někde si pořídím přibližně stejně stará (+- 2 dny), tak je k ní přidávám taky večer. Mám zkušenost, že čím víc má vlastních, tím menší v tom má přehled a neumí je spočítat. Letos jsem kvočně, která měla 12 kuřat od začátku přidávala 3 po týdnu normálně za dne do hejna a vůbec to nezaregistrovala, protože podle mě se v tom hemžení a pípání sama nevyzná.
Ale nejsem odborník, je to jenom moje zkušenost, a možná záleží i na temperamentu kvočny. Já mám zdrobnělé wyandotky a jsou to klidné slepičky, nijak jim moje zásahy nevadí.
Myslím, že pokud chcete líhnout pod kvočnami, aby se Vám staraly o mladé, pak si k plemenu, které chováte, pořiďte i kvokavé plemeno - já mám právě ty wyandotky, ze 14 jich kvoká tak 10, a líhnu pod nimi normálně velká plemena. Prostě je všechny posadím do králíkáren a boudiček, každá dostane 5 velkých vajec, vysedí je, některá kuřata pak sloučím pod jednu kvočnu a je to. Kvočny se starají a já mám po starostech. Jsou to spolehlivé matky, odvodily mi i kachňata.
No a když líhnu v líhni a zrovna nějaká zasedne, tak to pod ni strčím bez ohledu na to, kolikátý den v líhni jsou.
Ne-chovatel
napsal(a):
Dovolím se připojit do vlákna diskuse...
Zdá se, že kohoutovi se podařilo rozkvokat slepici, normálně jí našel hnízdo a asi tři dny ji tam lákal. Dneska zasedla, ale bez vajec (nesou teď málo, ob den více), tak jsem jí tam tři přihrál aby měla inspiraci.
Mimochodem kohout se asi zhlídnul v druhé slepičce, která sedí, mělo by se líhnout zítra - popozítří. V minulosti jiné slepice rozkvokal vždy jen na den, neměli zachovalý pud sedění, u nových je to zdá se jinak, konkrétně u této je to možná i letošním počasím.
Jde mi o to, že bych jí rád (pokud vydrží dva dny sedět) podložil vajíčka, která mám v líhni. Ta by se jí měla vylíhnout asi za týden a já nevím zda by ji to příliš nemátlo.
Také jsem přesně nepochopil jak je to s tou pamětí slepic na její kuřata.
Další kuřata se mi budou líhnout asi 8-9 dní od těch co chci dát pod kvočnu. Je nějaká šance, že bych všechna vylíhnutá kuřata rozdělil mezi ty dvě kvočny aby se o ně starali namísto mne? mezi jednotlivými líhnutími je vždy 8-9 dní, ale řekněmě že ke kvočně která již má malá kuřátka těžko přidám mladší než 3-4 denní?
Nějaké rady?
Tak pokud jde o vejce z líhně, tak já to dělám běžně - jak mi sedne kvočna a vydrží tři dny a mám něco v líhni, hned to pod ni nastrkám, i když se má líhnout třeba za dva dny. Zdá se, že kvočnám je to jedno - vždycky se pak o kuřata vzorně starají.
S přidáváním kuřat zkušenost nemám, jenom stejně starých, max. s rozdílem 2 dny.
abraxis
napsal(a):
Dámy a páni. O tom je diskusia.
Ja si pamätám, že suseda to robila bežne.
No my sme priamo chovali husi tak, že od štvrtého mesiaca dostávali naklíčený jačmeň a kukuricu, namočenú. Ale mali sme ich až do decembra a vtedy mali cca 6,5 kg.
Príliš dávate emócie, je to zviera, áno, je to utrpenie a predsa mnohí kupujú také husi a ticho akceptujú ak to robia susedia.
Osobne ma dojalo, ako mnohí sú až prehnane agresívni, zbytočne.
No já si zase pamatuju, jak měli sousedi psa celoživotně na řetězu. A neznamená to, že to bylo dobře, že?
A představte si, že třeba já chovám husy a jinou drůbež a králíky proto, abych si nikdy nemusela koupit maso zvířat, která takhle trpěla. A mám ty husy klidně do prosince. Mezitím jíme králíky a kuřata a kachny.
A nedivte se těm, co jsou agresivní, násilné dokrmování je nechutnost, která - znovu opakuji - je zakázaná zákonem (pokud Vám v tom nebrání etika chovu).
Dobrý den, o husách je tady plno příspěvků, pohledejte. Já mám jeden pár a jak velkou boudu, to nevím, moje chodí spát do stodoly, přes den jsou venku. Dávám směs ovsa, ječmene, pšenice, housatům směs šrotů. Ty naše - malé i velké - moc nestojí o zrní, šroty ani nic jiného, nejvíc se pasou, v podstatě celé dny. V zimě dávám zelí, mrkev, jablka. Jarní housata jsou zabíjíme v listopadu. A ano, jsou to dobré matky, sedí a vodí housata. Nicméně pokud nemáte pastvu, tak bych je asi nedoporučila, tráví dny v podstatě tím, že se pasou. Nepřijdou mi náročnější než kachny - ráno je pustím, dám jim jídlo, vodu, pasou se, večer zavřu.
Ale jo, já jsem teď čelila brutální invazi - mám dřevěný kurník, zateplený. Takže můj postup byl následující. Ráno jsem vykoupala slepice v psím šamponu - byl to trochu opruz, mám jich 30 a vůbec se jim to nelíbilo, po uschnutí jsem je nastříkala Difusilem. Z kurníku jsem vyndala hřady a všechno, co šlo vyndat. Pak jsem kurník doslova vyplavila vodou, stříkala jsem hlavně do koutů, na strop, všude. To jsem zopakovala ještě 3x za den. Po vyschnutí jsem vystříkala Biokillem. Další den jsem vystříkala Save, další den octem a další den Biolitem. A nakonec jsem to všechno vyprášila mletým vápencem, ten zbytek se v tom udusil. A jsou pryč.
Já mám ČS a o jakékoli obilí mi teda nestojí ani mladí ani staří. Zato sežerou strašně moc sena a rostou po něm pěkně. Krmím teda seno, mrkev, oves a ovesné vločky. I březí a kojící samice, protože ony prostě nic moc jinýho nechtěj. Nemám žádné úhyny. Ale jsem sama překvapená, jak v podstatě nic nežerou a jak pěkně rostou.