helas

Moje příspěvky

8.12.2022 14:17

Asi bych dala nějaké kozlíkové sedlo (westernové třeba), chlapi ho stejně většinou mají radši a váha se líp rozloží.
No a začít by se dalo postupně, aby si kůň zvykl; možná, když tomu dáte ten čas, tak se třeba i zpevní v zádech (nestačí ale jednou týdně...).

29.11.2022 01:28

Pokud je pro to hodně dobrý důvod, připustit. JInak - je obsednutá? Je. Nic nezapomene.
Nelámala bych to.
Hodně štěstí!

20.11.2022 01:41

Co Tiznit?

1.11.2022 23:24

Jojo, v první chvíli, kdy jsem četla poslední příspěvek zadavatelky, mě napadlo "vyměň podbřišák, nebo na něj dej beránka" :-)

Moje kobyla taky vyloženě hysterčí, když ji něco šlehá do břicha (kopřivy, oujé!) nebo kouše (ať žijí repelenty).

Jednou jsme se v terénu zamotaly do pole ostropestřece. Bože, jak já žehnala bývalé majitelce, která kobylku nekompromisně naučila PRRRR!
To nám dodnes slouží jako - občas oprašovaný - absolutní imperativ. Normálně používám Stááát, eventuálně jen pomůcky sedem. Ovšem v takovéhle chvíli není nad Prrr! :-) Čili: "zamrzni a neřeš" :-)

To znamená, že by asi stálo za pokus ten podbřišák vyměnit, nebo zjemnit tím beránkem. Kůň by měl být vyslyšen ;-)

1.11.2022 21:00

On je sám?

1.11.2022 20:19

Mně to trochu přijde, že toho koně neobsedáš, ale krotíš :-(

Asi bych se spokojila s tím, že snese sedlo a uzdečku a nechala mu do února od jezdění pauzu (nikoli od procházek na ruce a podobně, jinými slovy: být s ním co nejvíc k potěše obou, ale nejezdit).
Kdo ví, možná jsi moc pospíchala. On ten kůň při začátcích hlavně nesmí přijít na to, že by mohl vyhodit či cokoli takového. Ty se musíš přizpůsobit tomu, jak rychle či pomalu se učí. Plus i tomu, že nemusí být zdaleka ještě "na nohách" - koneckonců právě takhle to mohlo začít; že se bránil přílišné zátěži.
On ten kůň se musí napřed na jezdce nasvalit, aby ho mohl nosit, a to přecejen trvá. Možná to tak fakt je; on už chudák neví, jak ti to má říct. V tom lepším případě.

Pauza je někdy požehnaný pomocník. Dej mu ji - a pak začněte nanovo, jako úúúplně nanovo. S tím, že ty musíš přestat s čímkoli dřív, než koně to vůbec napadne, že už má dost.

To, co píšeš, se strašně mizerně odnaučuje - tak proč to koně vůbec učit?

Jistě, že i pak přijdou chvíle, kdy ti bude chtít sdělit, ať něčeho necháš. Ty to ale musíš zaslechnout hned - a abys v něm dokázala takhle číst, opravdu s ním musíš být co nejvíc, třeba jen tak. Hlavně aby ti zase začal věřit.

Jakýkoli jiný postup je jen a jen cesta do pekel, způsob, jak zkazit koně (nebo - s omluvou - tvorba koně, co chodí v pěti letech elka, v šesti eska a v devíti vůbec...).

No, a samozřejmě je to jak píšou ostatní. Obsedat a následně něco koně naučit je zcela odlišná věc, než jezdit koně hotového. Je to prostě úplně jiný živočišný druh, dá se říct. Bez trenéra se ti může podařit tak krokovka kolem komína. Taky bych nebyla nadšená ředstavou, že mi někdo někde nějak koně obsedne a vycvičí (teda pokud dotyčného neznám pomalu líp než sebe), ale ono to jde společně, spoluprací. Opravdu.
Jinak ne. On se i tím kozelcováním pěkně nasvalí a přivede ho k dokonalosti.

Před časem jsem měla tu pochybnou čest přihlížet tomu, jak přišel koupený koník - milý, zlatý ze země - pod sedlem občas taky, ale nikdy nikdo nevěděl, kdy přepne a začne tanec. Byl nebezpečný. A prošel si přesně tím, co popisuješ.
Asi se ti to nečte snadno, ale tak to prostě je, no.

25.10.2022 23:50

Mně vetka odebrala, vzala si za úkon a práci. Pak mi přišel výsledek zároveň s fakturou za rozbor. Podle něj mi pak vetka vypsala údaj to průkazu... (kdyby to nestihla, stačí mít v průkazu ten výsledek rozboru; i to už se mi stalo a uznali to bez problémů).

25.10.2022 14:59

Nebyl u vás v sobotu hon?

15.9.2022 13:38

Salin8 napsal(a):
Ahojky.
Chcela by som sa spýtať, či mal niekto ten istý problém. Keď jazdím na jazdiarni, nič ma nebolí ale akonáhle idem do terénu a cválame, začne ma bolieť pod rebrami. Je to hlavne, keď ideme v rýchlom cvale(2h vychádzka). Koník má nepohodlný cval. Čo by to mohlo byť?

Taky bych podezřívala páteř. Nemusí jít přímo o fyzičku, jen o tu oblast, která tohle způsobuje a není to kompenzované vhodným cvičením. Šla bych k fyzioterapeutovi, dobrému, určitě.

1.8.2022 19:52

Horsana napsal(a):
No ale o akých larvách sa bavíme, akých parazitov?

Tu je to všetko pod jednou strechou, fakt jasne, stručne a dobre napísané, isteže, text je pár rokov starý, ale do problematiky vás zasvätí.
Vrelo odporúčam.

https://www.vfu.cz/files/1670_25_vystup.pdf

O malých strongylidech ;-)

1.8.2022 15:21

Horsana napsal(a):
Účinnú látku sa odporúča meniť po roku.

Bránenie pastvín je dobré akurát tak na dokonalé zamorenie celej pastviny, že vajíčka vyschnú, to sa traduje neviem prečo, v nejakých starých knihách to píšu, skutočnosť je taká, že vajíčka sú voči vonkajším vplyvom veľmi odolné.

Aj s tými nedopaskami to už dávno neplatí.

Odchytila jsem u veta, že to bránování může skutečně pomoci, POKUD je konáno ve chvíli, kdy je po slušném dešti, ale pálí slunce. Říkal, že larvy (stadium L2 a L3) žijí těsně pod povrchem či na něm, ale slunce je zabíjí. Po dešti se "vytahují", protože se jim mizerně dýchá. Pokud se v tu chvíli zbránuje, slunce se postará o zbytek.
A nikdy jindy, než v tu pravou chvíli (po dešti, plné slunce) to nezabere. Jistě to není stoprocentní, ale zamoření pastviny/výběhu to sníží.
Dává ti to smysl?

12.7.2022 01:04

Chodíte s ní ven do terénu? Je i tam pro ni cval "nadchod", kdy se zahřeje, nabuší a není s ní řeč?

9.7.2022 16:03

Někdy to jde, jindy ne. Přednost má ovšem: neriskovat! Pokud jsou spory, lehce dojde ke zranění - matka hříbě velmi chrání a servítky si většinou nebere. Hokus pokusy nedopadají dobře skoro nikdy.

15.6.2022 14:23

Neměli Rusové po po válce nějaké výjimky? Protože tam skončila veliká spousta skutečně výborných a původových koní (ne jen A1/1, ale taky trakénů a tak), a papíry byly fuč...?

Jinak - jedna věc je registrace koně - "mám koně, 1 ks, toho a toho, v č. hospodářství tom a tom, a druhá uznání plemenné příslušnosti + další údaje pro účel chovu.
Kobylka je neplodná, tak bych se tím druhým vůbec netrápila...

10.5.2022 13:55

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
A American Morgan Horse ;) Ale o dalších právě už taky nevím.

Fjordi, myslím.

3.3.2022 02:08

No. Tak jsem se snažila si to celé pročíst. Tedy hlavně to, co píše zadavatelka.

A ráda bych připomněla, že existuje - měla by existovat - mezilidská slušnost.

Majitelé odložili poníka (za krmení a péči) paní, která si na nej zvykla a má ho ráda (zadavatelka píše sama, že vypadal dobře - až čtyři roky poté, co ho tam přestěhovali, se byli podívat...).

A teď chtějí poníka zpět? Ano, mají na to právo, když je poříád jejich.

A teď pohled z druhé strany:
Ta paní ke které poníka dali, jim věřila. Dělala pro poníka po celou tu dobu to nejlepší - a všichni víme, že to 1/ nebylo zadarmo a 2/ že na tom jaksi vydělat víc, než jsem vložila jaksi možné není.

Já se paní nájemkyni vůbec nedivím, že v takové situaci chce "proplatit ustájení a péči". Ona ve skutečnosti nehcce, ale ráda by asi, aby si majitelé uvědomili, že to kůně celou tu dobu žralo a bydlelo a mělo odpovídající péči - kováře, vakcinaci a kdoví, co ještě. Že dávno "prožilo" svou cenu.

Uvědomme si, jak se ta paní nájemkyně musí cítit. Má doma deset let poníčka, má ho ráda, stará se o něj dobře, A buch: po všech těch letech ho chtějí odvézt a ještě za něj chtějí peníze.

Nezajímá je, kolik ji stál do té doby, nezajímá je, že poník má svůj věk a že je mu dobře tam, kde je... vypadá to, že jim jde jen o peníze za něj.
Takže - logicky i citem - jim ho paná nájemkyně nechce vrátit. Kdo by taky chtěl, takovým majitelům?

Opakuju: měl by existovat jev, zvaný slušnost.

Jsme tu mezi koňáky a tady platí toto: Pokud se mi někdo stará deset let o koně, o kterého nejevím zájem sama, pokud v té době nehradím žádné náklady s životem a výchovou toho koně spojenými - morálně už dávno ten poník patří paní nájemkyni. To se prostě NEDÁ OKECAT.

To jediné slušné, co majitelka koně může udělat, je podepsat darovací listinu (do 5.000 ceny koně doporučuji, kvůli daním - ale možná se tahle částka zvýšila; nu, 5,000,- je bezpečné), podepsat Změnový list pro ASCHK a ... a tím pádem si neudělat ostudu.

Ona je škoda, že sem nenapsala ta paní nájemkyně. Netuším, jestli proto, že tu není, nebo protože to nechce hrotit. Tipla bych to druhé, ano.

Ježkovyvoči. VIndows, dejte jí toho koně, podepište ty papíry, o kterých jsem se zmínila - a té paní upřímně poděkujte a darujte jí flašku nebo co. Protože...

... protože ta slušnost je nesmírně důležitá věc a uznání něčí práce také. To v zákonech moc není, pravda; ale v zákonech je "jen" to, co lidi rozdělovalo a potřebovalo to závazná pravidla.
Snad ale proboha máme taky rozum a morálku a na to zákony přece potřeba nejsou!

Takže - je opravdu nutné se ohánět zákony v téhle věci? Tady je, myslím, spíš na místě právě ta lidská slušnost a taky ohled na zájem toho poníčka. Ukažte, že vám na něm záleží (jakkoli jste se o něj nezajímali tolik let. Nesnažte se z toho vytřískat nějakou tu korunu - a pak vaše pověst koňáků tím neutrpí.

Zvolíte-li cestu vymáhání úhrady za koně - jakkoli zákony možná ošetřenou - budete mít prostě ostudu. Protože mezi koňáky se všecko rozkecá. Tak je to.
A i kdybyste to takhle nevnímali, každodenní pohled ráno do zrcadla vám bude našeptávat "jo, to jsem já, které nešlo o koníka, ale o prachy" :-(

Ježišmarjá Matičkosedmibolestná, poděkujte té paní a koníčka jí darujte. Uvidíte : bude to fajn pocit :-) Jako vždycky, když se člověk zachová férově.

5.2.2022 00:26

Daniela Lipová napsal(a):
Já vím, jak to léčí. Dostává injekce - antibiotika, pravidelně mu zranění omývají, mažou nějakou mastí. Ale nic víc jsem se dozvědět nestihla, spojím se s majitelem v dalších dnech. Především mě právě zajímá, na jak dlouho to je, a to jsem se nedozvěděla.

Ano, opravdu je kopnutý. Není to jediný kopanec, který má (ostatní jsou jen povrchové). On je velmi nekonfliktní a přátelský, bohužel ne ta kobyla, která ho pokopala.

Podobné zranění. Krom atb bych to zasypala dermatolem (žlutý prášek z lékárny) - ten nasaje to svinstvo a urychluje hojení; dermatol je takový polozapomenutý zázrak. Na světlo boží mi ho vytáhnul kamarád chirurg, když se jeho kůň pokusil urvat si kus plece. Šít se to nedalo. Tož atb a dermatol a po ráně za dva týdny skoro ani jizva.

Ovšem naprosto nejdůležitější je to zrevidovat, aby v ráně nezůstalo nic; kousek lístku, malá větvička, kamínek...
A Každodenní čištění rány musí být skutečně důkladné. Omývala bych slabým roztokem zelené betadine (zabraňuje tvoření strupu, aby se rána mohla zevnitř čistit i sama) a ten dermatol to pak překryje, přicucne se na to mimo jiné zabrání vniknutí něčeho dovnitř, třeba při ulehnutí.

SWAT byl na tohle taky dobrej, byl taky určen na otevřené rány, hlavně v sezóně much pro své repeletní účinky. No jasně, už ho nedělaj. Ale Dermatol funguje velice podobně.

23.12.2021 00:51

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Však jo, u mě je to prodloužená ruka (aniž bych musela přehmatávat otěže, takže neruším koně v hubě) - já jenom ťukám, nešvihám. A na odhánění hmyzáků je mnohem lepší, bo delší.

Jojo, tušírkou odeženeš, ale nezabiješ! A ty hovada... těma sosáčkama prozkoumávají přímo metodicky, kde "nechal mistr tesař díru" - tedy kde není repelent pořádně nanesen. Nebo už vyčichl.

Když je vidím, jak ochutnávají koni tím sosákem tvaru malé hajzlštětky pěkně postupně centimetr po centimetru jeho tělo... nesmetám, vraždím! Plesk, a je placatej :-D

23.12.2021 00:41

etnies86 napsal(a):
já právě z dřívejška pamatuju jen skokový bičík, ne tolik tušírek.
bohužel mi přijde, že to dost lidí používá tu tušírku jak běžný bičík

Proč bohužel? Tušírka je fajn věc, zejména tušírka správně vyvážená. Pamatuju doby, kdy jsme rukojeť omotávali izolačkou, abychom tušírku pořádně vyvážili. V Krämeru mají takovéhle, ty vyvážené, dokonce v samostatném "kýblu" :-)
Tušítka je prostě dobrá - jak tu píšou ostatní - jako prodloužená ruka; dá se s ní naznačit, lehce se dotknout zadní či přední nohy při žádaném obratu kolem předku či zádi... při učení diagonály či překroků, tedy při práci ve více stopách. Koně tomu pak líp a rychleji porozumí. Zejména, předchází-li tomu práce ze země s toutéž tušírkou (to tu padlo).

Pokud někdo používá tušírku jako výrobek určený k výrobě jelit na koňském těle, má to samozřejmě usnadněno jejich pružností a délkou, ale tušírky na tohle určeny FAKT nejsou.

Lépe pochopí funkci tušírky zezačátku ten - pokud si není jist - když si utrhne rovnou větvičku nějakého keře. Přibližně stejně dlouhou, a nechá na konci nějaké listy. Tímhle udělátkem se fakt koni vyrobit jelita povede jen ztuha, zato se člověk naučí - zjistí - jak dobře kůň reaguje na jemnou pobídku, "polechtání" těmi lístky... :-)

23.12.2021 00:25

evcusik napsal(a):
- odhánění hovad a drbání je lepší s delším bičem
- pokud potřebuju prodlouženouu (při drezurni praci) tak se skokovým bičíkem toho moc nesvedu a blbneme i na vyjížďkách když máme dlouhé krokové useky
- mladé koně učím ze země na pobídku trusirkou než se jde do sedla - na to je opět skokový bič naprd (jakože nepohodlný, změna těla, předávání otěží..)
-rychla reakce(korekce) je pro mě důležitá.

-skokovy bičík je fajn asi fajn jen na tu skokovou/kavaletovou práci

Vypíchnu jen ty vraždy: fakt, s pořádným skokovým bičíkem (s tím palacatým koženým koncem) to jde podstatně líp. Protože holt má ten placatej konec.
A zjistila jsem taky, že koně nějakým způsobem chápou, kdy je bičem pobízím a kdy jen vraždím hovado či komára. Nevím, jak to dělají, ale chápou to.
Naštěstí :-D