Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 25. 2. 2019 12:02:06
Naposledy přihlášen: 4. 6. 2023 21:32:37
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den,
mám 3 ovečky plemene Suffolk. Jedna z nich (5-ti letá) porodila před týdnem dvojčata. Včera se mi zdála trochu apatická, a proto jsem jí změřila teplotu. Měla 41.3 . a také opuchlé horké vemeno. Rovněž neměla chuť na seno. Místní veterinář jí injekčně podal antibiotika. Dnes už teplotu neměla, vemeno už není tak opuchlé, ale stále ještě nemá zájem o seno.
Chtěla jsem vás poprosit o radu, zda-li nevíte, o jaké potíže by se mohlo jednat.
Vím, že na dálku je to těžké odhadnout. Přesto jsem chtěla znát váš názor. Nemohla by mít nějaký zánět v těle?
Děkuji za radu.
Dobrý večer, (pro Roman 69)
mastnaček má pravdu, že velké překrmování není v pořádku a je i nebezpečné. A to platí, jak u ovcí, tak máme kravky a u nich také ke konci březosti. Ale to je doplňková krmná směs, která když se dá jednomu kusu čtvrt většího kelímku od jogurtu za den, tak mají všechny minerály i se železem, které v jiných směsích není.
Záleží na Vás, ale když se krmí jen senem, tak jim liz a granulky přidávám.
Je třeba raději ten rozbor trusu udělat. Zavolejte veterináře. Změnou krmiva by to také mohlo být. Senáž bych ovcím ale raději nedávala, zvlášťě jestli jsou ke konci březosti, měl byste velká jehňata. Covexin můžete přeočkovat i 3 týdny před porodem, aby se dostaly protilátky do mleziva. Můžete si koupit granule Energys ovce - jsou výborné, mám s nimi dobré zkušenosti a liz minerální.
Dobrý den,
jsem chovatelka oveček, můj veterinář bez problémů 1 měsíc před porodem naočkuje ovečky COVEXINEM 10 - ten je nejlepší ochrání před hodně nemocemi a právě i proti tetanu. Určitě Vám doporučuji ovečky naočkovat, dospělé alespoň jednou za rok a mláďata 2x ročně.
Odčervení je třeba na podzim injekční ivermektin proti svrabu, klošům.
Zjara před porodem doporučuji také raději injekční.
A dvou a tříměsíčním jehňatům stačí odčervení do huby - helmigel, aldifal, atd. Dříve jehňata neodčervujte, mají jen mléko, červy se začnou líhnout až 3 týdennímu a to trvá 6 týdnů.
Můžete se mi ozvat na tuto diskusi, kdybyste potřebovala poradit.
Marie
Dobrý den,
jsem chovatelka ovcí. Okamžitě byste měl zavolat veterináři, aby trus dal na rozbor, aby to nebyla tasemnice nebo hlísti atd. Určitě budou ovečky hodně začervené a může tam už být zánět. Je třeba je urychleně odčervit injekčně ivermektinem a pokud nejsou březí je třeba do 1 měsíce je odčervit ještě do huby helmigelem. A potom s odstupem 14 dní je nechte naočkovat Covexinem 10 proti bakteriím, virům.
Už mohou chytat infekci od těch červů.
Mohu se zeptat, jestli pravidelně 2 x za rok odčervujete, alespoň jednou injekčně? A očkování je třeba alespoň jednou ročně u dospělých, u jehňat 2x za rok.
Určitě nic nezkazíte, když si seženete Kombisol AD3 vitamin a každý den podávejte po 6 kapkách rozředěné trochou vody v injekční stříkačce bez jehly.
Můžete se mi ozvat na tuto diskusi?
Marie
Dobrý večer,
jsem také chovatelkou plemene oveček suffolk. Je třeba, abyste si v lékárně koupila Jodisol roztok. Je to pro lidi, je ředěný, není to jaký používají veterináři k operacím.
Ovečku si zavřete do ohrádky, jak Vám radí paní a 2 x denně je potřeba dezinfikovat. Jodisol je i proti virům, takže by to mělo pomoci. Jodisolu je skleněná láhev 0,75 l, ale zase se to vyplatí, dlouho vydrží. Jodisol si nalejete do láhve od něčeho s rozprašovačem a krásně jí to postříkáte.
Zkuste to, a pak mi dejte vědět, jestli se to lepší.
S jodisolem mám velice dobré zkušenosti, je to dobrá dezinfekce např. mláděti při narození na pupík,...atd.
Marie
Dobrý den, (pro Bobo 55)
s tou ohrádkou mi to poradil chovatel, který mi prodal berana, byla jsem také ráda za tuto radu.
Věřím, že jste o ni měla strach. Ona je na Vás fixovaná, a proto neviděla, co se to děje, kde jste - hledala Vás. U nás to bylo podobné. Beránek byl zvyklý chodit s námi, jak pejsek, a když jsme se vzdálili strašně bečel. Byl u ohrady, kde viděl mámu, tak se to postupně zlepšovalo. Ohrádku jsme vyrobili ze 4 palet a svázali pevnými motouzy na všech stranách. Bylo tam méně místa, tak tam nemohl tolik skákat. A asi po týdnu - už si to tak nepamatuji, jsme ovečku oddělili z velké ohrady do malé ohrady, což vidíte na fotce, kterou jsem Vám poslala. Ze začátku do něho máma také několikrát bouchla, ale já jsem měla připravený proutek a zvýšila jsem na ni hlas a párkrát dostala trochu slabým štípavým proutkem a pak už to bylo dobré.
Tam záleží, jaká je to ohrádka, aby se ze začátku než si zvykne o ni jehnička třeba nezranila. Ona až by ovečka měla tak 5 - 6 kg, tak už by se také uměla lépe bránit.
Můj beránek měl jako 2 - měsíční jehně, když jsme ho vážili 19,5 kg.
Uvidíte podle situace, ono každé mládě se s tou situací vyrovnává jinak. Pokud by tam nechtělo opravdu samo být, musela byste do ohrádky přivést mámu se sourozencem a pod dozorem je zvykat v té malé ohrádce. Jinak mě už nic nenapadá, co bych Vám ještě poradila.
Vloni jsem koupila malé jehničky, a protože jsem je chtěla nechat vyrůst, jehňata jsme vloni neměli. Letos jsem koupila mladého beránka, kterého jsem k nim dávala až v listopadu, takže také nevím, jak to letos dopadne, mám 3 ovečky.
Přeji Vám, ať si brzy ovečka zvykne.
Marie
Dobrý večer, děkuji za Vaši odpověď. Velmi mě těší, že malá ovečka ochutnala seno. Přeji Vám, aby v pořádku vyrostla a byla z ní velká silná ovečka do chovu jako můj beránek.
Ještě mě napadla jedna možnost - oddělit mámu spolu s druhým mládětem od stáda do nějaké malé ohrádky a pomalu je všechny zvykat na sebe. Pokud je to u Vás možné. Z vlastní zkušenosti vím, že je to náročné mít doma jehně déle než 3 týdny. Mělo by si postupně zvyknout s mámou.
Pokud byste ještě s něčím potřebovala poradit, můžete se na mně kdykoliv obrátit na tuto diskuzi.
Posílám Vám fotky beránka a jeho mámy Viki.
Mějte se zatím hezky.
Odpověď pro (Bobo55),
zkusila bych mezi mlékem jí dát slabý kopřivový čaj - dá se sehnat v lékárně - beránkovi jsem ho ze začátku také dávala - 10 ml denně stačí - je to na posilu a proti dehydrataci. Granulky Energys jehně jsem mu dávala od 5. dne od narození. Beránek si na ně brzy zvykl a chodil si na ně a v tu dobu ještě na seno nešel. Nebojte se, když jí dáte kopřivový čaj, trochu selenu a a + d3 vitaminu proti infekci a na chuť k jídlu určitě to dobře dopadne.
Kapky jsou od firmy Nutrition Biofaktory a dají se sehnat u veterináře nebo já si je objednávám společně s granulemi Energys u firmy Rema České Budějovice přes E-shop.
Uvnitř kapek je návod, ale není moc přehledný, proto Vám napíši, kolik takových kapek má jehňátko dostat:
Kombisol Se - každý den 4 kapky musí být rozředěné trochou vody a malinkou injekční stříkačkou bez jehly jí tuto dávku vpravíte do hubičky. Pokud ale pan veterinář dával injekční selevit, tak bych jí to teď zatím nedávala, abyste ji nepředávkovala. Když má málo selenu, tak to poznáte tak, že neustále bečí, i když je napité a unavené si lehá.
Kombisol A D3 vitamin - také 4 kapky rozředěné vodou. Tento vitamin slouží pro lepší chuť k jídlu a proti infekcím, také nejdéle po 7 dní.
Protože jehňátko pije mléko, žádné červy nechytne po dobu 3 týdnů. Červy se začnou množit až za 6týdnů. Proto ji neodčervujte dříve než ve 2 měsících. Odčervení je agresivní zvláště to injekční, mohlo by se oslabit a zahynout.
Pokud máte vakcinované ovce Covexinem 10 před porodem, aby se dostaly protilátky proti enterotoxemii a jiným nemocem jehňat, tak stačí vakcinovat ve 2 měsících 1 ml dávky injekčně a po měsíci přeočkovat.
Pokud nebyly, tak by se mělo naočkovat ve 3 týdnech - jednom měsíci.
Vakcinace je důležitá jako prevence. Znala jsem pána, který nenaočkoval a přišel kvůli téhle nemoci o všechny nejsilnější jehňata, byl z toho úplně nešťastný.
Když já nakupuji nová zvířata do stáda, pokud nejsou vždy je raději nechám naočkovat. Zeptejte se na to veterináře.
S pozdravem
Marie
Dobrý den, (Bobo 55)
jsem chovatelka oveček suffolk. Předloni se narodil poprvé ovečce beránek. Měla jsem 2 dospělé ovečky, ta druhá měla vadu, že nemohla mít jehňata, což jsem ze začátku nepoznala, a začala se k druhé ovečce chovat jako beran a trkala ji, proto se možná beránek narodil spíš. Měl asi 2 kg. Obrátila jsem se na tuto diskusi o radu, a nemáte zdání, jak ostře ta diskuse probíhala. Cituji: Že jsem beránka neměla odloučit od ovce, že už ho nikdy nepřijme a že stejně nevydrží, když ho budu krmit kravským mlékem. Neposlechla jsem je. Beránek se narodil v dubnu, bylo ještě ne moc pěkné počasí. Ovečka o něj neprojevila zájem, protože se bála druhé ovce. Vzali jsme ho domů, veterinář mu po 2 dny musel píchnout SELEVIT (selen injekčně) + glukózu. Beránek nechtěl přijmout mléko, protože byl dehydrovaný. Mezi mlékem jsme mu začali dávat 10 ml kopřivového čaje a to zabralo. Druhý den už byl na tom lépe. Ovečku jsem dojila a protože měla málo mléka ze začátku, přidávala jsem půl ovčího a půl kravského. Po týdnu už vypil 800 - 900 ml za den. Krmila jsem ho 7x za den. Za 14 dní vypil 1200 - 1300 ml. Jehničky ale vypijí asi méně. Postupně jsem ho nosila k ohradě, aby si na něho ovečka zvykala. Po 14 dnech jsem ho na den dali do ohrádky, která byla při velké ohradě. Po 3 týdnech jsem ovečku oddělili na den do malé ohrady, kam jsme beránka dali k ní. Byla to moc hodná ovečka, takže si na něho brzo zvykla a potom postupně už jsme jí ho tam nechali i na noc, a chodili ho krmit. Jak jsem ovečku dojila, postupně se tam beránek chodil nahlížet a přikládala jsem ho k vemínku a představte si, že to nakonec dopadlo dobře a začal u ní pít. Kdyby byly obě ovečky s ním, tak ta druhá by ho utloukla. To jsem přece nemohla dopustit. V červnu měl 19 kg. Koncem července jsem mu dala dopředu týden selen v kapkách a odčervení do huby a injekci v červnu Covexin a koncem července píchl veterinář. Beránek byl připraven na odstav. Mléko jsem pomalu ubírala až v červenci měl pouze 500 až pouze 100 ml za den. Zjara 2020 měl beránek 50 kg. Jsem ráda, že to takhle dopadlo a že neuhynul. Ze začátku, když byl u ovečky, tak se dožadoval, abych u něho zůstala, ale postupně to bylo lepší a zvykl si na pastvu, liz, seno jsem mu zkoušela dávat do koutků již v týdnu stáří. Na mysce měl granulky Energys jehně - do 3 měsíců stáří - to si kupte, to jsou velice dobré granulky. Chodil si na ně, kdy chtěl.
Přeji Vám ať to dobře dopadne - ať jehnička přibírá na váze a v 1 měsíci stáří je třeba jí dávat asi týden Kombisol Se kapky každý den 4 - 5 kapek zředěných ve vodě. Jak začíná jehně více růst, ubírá se svalová hmota, a potom by zase zesláblo a ulehlo by a mohlo by to vést až ke smrti.
Já jsem s ním měla také hodně starostí, ale za to zachráněné zvířatko to stojí. Doufám, že jsem Vám alespoň trochu poradila. Když budete mít čas, tak se mi ozvěte, jak to jde.
Hodně úspěchů s ovečkami přeje Marie
Pro: ančovička1
Ve starých dobách se krmilo ječným i ovesným šrotem a bylo to běžné a slepice byly odolné a dobře snášely. No toto prosím nezapomínejme !
Nám slepičky snáší dobře. Kdo tomu nevěří a je přesvědčen o opaku, tak nejspíš krmí slepice jako v těch klecích, kde jsou "chudinky" zavřené, bez denního světla a jsou krmeny pouze směsí, aby snášely a snášely? Takhle to chceme?!
Taková vajíčka nejsou zdravá ani pro lidi.
Děkuji za reakci. Vždycky jsme krmili šrotem (ječmen + oves). V ovsi je vláknina, která napomáhá zvířatům lépe vytrávit. Občas jim i přišrotujeme pšenici a přidáváme také trochu našrotované kukuřice. V ní jsou bílkoviny. No jak jsem již dříve psala, slepičky dostávají také nějaké minerály, jako je např. Plastin (v němž je vápník a železo), krmný vápenec, který je dobrý na kosti a také, aby neměly slabé skořápky. Samozřejmě si občas rády pochutnají na různých zbytcích od jídla.
Problémem, se kterým jsme se ještě nesetkali je právě plemeno česká zlatá kropenka. Jsou sice krásně zbarvená, ale v dnešní době, pokud jsou násadová vejce koupená a kuřata nejsou odchovaná kvočnou, je to šlechtěné pouze na směsi, a tak kuřata nesnesou žádnou jinou stravu. V opačném případě začnou mít průjem a můžou i zahynout.
Přeji Vám mnoho úspěchů s chovem slepiček. A nezapomeňte, že slepice potřebují především kvalitní pšenici - zrno. Lehce by se mohla zaměnit s tritikálem!!!! Na to pozor!!! Pokud se slepice překrmí tímto druhem obilí, zvětší se jim játra a zahynou.
Snad mě nechcete tvrdit, že se slepice krmí pouze směsí? Chováme slepice už hodně let. Dospělé nosnice dostávají pšenici, šrot (ječmen + oves) a další přídavné minerály jako je např. Plastin. Snáší hodně vajec i v zimě.
Co se týče kuřat - Zlatá kropenka, krmíme je směsí pro kuřata Energys Mini (tj. do 6 týdnů) a teď již přidáváme Energys Midi (tj. od 7. týdne stáří). Takže mi netvrďte, že je trestáme hladem Pouze jsem ji o trochu více přidali našrotované pšenice. Někteří kohoutci z toho měli problémy, protože se hodně nabagrovali.
Dobrý den,
kuřata České zlaté kropenky povyrostla. Zjistila jsem, že mám 7 kohoutků a 3 slepičky. Po celou dobu krmení jim dávám pouze směs - nejdříve K1 a pak K2. Zdálo se mi však, že kuřata měla hlad, a tak jsem jim postupně přidávala i kvalitní šrotovanou pšenici. I přes to, že všichni byli na ni zvyklí, před několika dny se hlavně kohoutci toho naládovali a měli pak veliká volata. Jeden z nich bohužel uhynul, i když jsem jim tu pšenici už nedávala.
Jak je možné, že toto plemeno je tak choulostivé, když na různých webových stránkách jej vychvalují?
Kuřátka jsem si koupila od jednoho chovatele, který pravděpodobně násadová vejce nakupuje a pak je dává do líhně.
Může to mít vliv na odchov kuřat?
Děkuji za rady a názory.
Dobrý den,
včera se nám narodilo telátko - býček. Při porodu si asi loklo plodové vody. Ze začátku pilo z láhve dobře. Večer nechtělo pít, a tak jsme zavolali veta, aby jej poslechl. Veterinář mu dal antibiotika. Ráno se ale telátko nezlepšilo, a proto soused nám ho pomohl hadičkou nalít.
Nemáte s tím někdo zkušenost, jak obnovit teleti sací reflex, aniž by člověk musel stále používat sondu?
Děkuji za odpovědi.
Dobrý den,
chci se vám všem opět přihlásit a zároveň moc poděkovat za rady. Krmení jsem kuřatům změnila hned ten den, co jste mi poradili. Krmím je pouze K1.
Chtěla jsem se zeptat, v kolika týdnech by se kuřátkům české zlaté kropenky mohlo zkusit přidávat ke směsi: pšeničný šrot, kukuřičný šrot, kopřivy (nakrájené).
Děkuji.