
keira
Informace o uživateli:
Hlavně koně a psi.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 14. 10. 2022 10:18:04
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pipilota
napsal(a):
No není to tak špatný dotaz. Podívej z čeho se ten černý plast vyrábí a taky není určen pro styk s potravinami a krmivy. Takže kdo ví...
https://www.stream.cz/adost/10030752-toxicke-veci-z-jedovateho-elektrosrotu-jak-je-poznat
A vzpomenete si na první problémovou porevoluční potravinu? Bylo to máslo, co obsahovalo rakovinotvornou látku, protože žlaby pro krávy byli natřeny barvou s tímhle překvápkem. Máslo se spalovalo a krávy tuším také :-(
Opatrnosti není dost... Tak do ohrady smaltovou vanu a kýbl v boxe vyměním stavební černý za jiný.
Taky jsem si na tuhle reportáž hned vzpomněla. Asi bych zkusila zapátrat po jiné nádobě na vodu.
sovicka
napsal(a):
Tak zrovna tohle video je docela, hrůza, kůň spěchá, vůbec nenese, není v rovnováze, často je zarolovaný.
Zrovna tohle není ukázka šetrnějšího lonžování na dvou lonžích.
Přesto pokud to někdo umí, tak na dvou lonžích, které lépe simulují otěže, lez pracovat postupně s koněm celkem na čemokoliv, aniž by jakkoliv rušil jezdec. Na lonž vedenou kolem žádě si kůň musí nejprve zvyknout samozřejmě.
Ale právdu máte v tom že lonže lze zapínat a vést různě...
Jojo, to video je strašný, ale mně šlo jen o to vedení otěží
Koukám na videa a našla jsem tento způsob vedení lonží, to se mi zdá vůči koni citlivější:
https://www.youtube.com/watch?v=KgfbBk5yU44
Protože když to vede okolo zadku, nemá to moc daleko ke všeobecně spíše odsuzovanému Pessoa postroji.
"Vnitřní otěží si ho mohu lépe ohnout do kruhu, aby mi hlavu nevytáčel někam kamsi." - tak to člověk může i na jedné otěži, ne?
"A nemusím kobylu nutně honit po kruhu, mohu z kruhu přejít na obdélník a různě pracovat tam. " Jelikož jsem většinou byla ve stájích, kde se nesmělo lonžovat na jízdárně, pouze v kruhovce, tak mě tenhle argument nenapadl.
Tuhle kobylu takhle lonžují (mimo jiné?) protože na jedné lonži se lepila na lonžéra. Ale to je podle mě natrénovatelné, to už na mě zkoušelo x koní a všichni se pak naučili.
Na druhou stranu - ten neklid v hubě a šolíchání kolem zadku - teoreticky může působit jako desenzitizace. Aneb všechno špatné je pro něco dobré
Mám za sebou hodně let ježdění a běžného lonžování na jedné lonži, ale až do dneška jsem se nikdy nesetkala s prací na 2 otěžích.
Ale jelikož mé pocity z toho byly smíšené, zajímalo by mě, jaký názor na tuto výcvikovou metodu mají jiní lidé.
Byla jsem se podívat ve stáji, kde před pár měsíci koupili pěknou kobylku sportovního typu, prý moc neježděnou, s ne uplně jasnou minulostí. Ovšem po nějaké době se stalo, že si 2x z ničeho nic stoupla do svíčky, jednou s jezdcem, jednou na lonži.
Nechali ji zkontrolovat, zrentgenovat, zuby udělat (našli ulomený zub), sedlo na míru, ale stejně se na ní zatím bojí sednout a chtějí ještě tak měsíc pracovat ze země, na 2 lonžích a takto ji vzdělávat.
O práci na 2 lonžích nic nevím, tak jsem se šla na jejich lekci podívat. Ale pár věcí se mi nezdálo.
Hlavně to, že vnější lonž, vedená za zadkem koně, podle mě musí minimálně občas rycnout do huby. Připadá mi nemožné, aby to šlo fakt tak vychytat, aby se to nedělo.
A za druhé - opět ta proklatá vnější lonž - koně irituje. Teda alespoň tahle kobyla po ní občas vykopávala a to prý byla dnes mnohem lepší než při předchozích tréninkách.
Má podle vás smysl pracovat s problémovym koněm stylem, který ho nas**á?
A jde říjící kobylu nenas**t lonží za zadkem?
Doteď jsem měla dojem, že práce na 2 lonžích je "vyšší dívčí" a kdo to umí, už je velkej frajer, ale teď jsem měla pocit, že s jednou lonžkou a obyč chambonem/gogue bych měla lepší výsledky a méně naštvaného koně.
Záleží, jako moc je kůň hodný, pohodlý a přiježděný.
Měla jsem beránkový pad a milovala ho, ale jen proto, že kobyla chodila na myšlenku a byla super pohodlná. Terény vůbec nebyly problém, občasné vyhození taky ne (měla jsem ORX a to má vepředu a vzadu dost výraznou zarážku, která podrží).
Ale co by na padu byl problém je plašan uskakující do stran, kůň s nepohodlnými chody a nebo i kůň s potenciálně pohodlnými chody, ale nepřiježděný, který nevezme jezdce na hřbet).
bassrock
napsal(a):
Přidám reakci na ORX - v nadšení jsem ho nakoupila, 2x vyzkoušela a šel z domu.
První, co mě hodně vadilo, bylo, že jsem ho vybalila a smrděl od cigaretového kouře. Ale jakože fakt hodně, ble. To bych ale kousla, ale kobyla vyjádřila jasný nesouhlas, přes veškeré "profi" vycpávky jí můj kostnatý zadek prostě vadil. A mě vadily ty dva obří válce okolo mě. Takže jsem ho prodala dál za nákupní cenu a peníze investovala do sedla na míru mě i koni a už přes rok jsme obě spokojené.
A vím, že nejsem jediná, kdo byl z padového či bezkostrového nadšení rychle venku - tak jen pro informaci, že to někdy opravdu nesedne.
Můj nesmrděl, kobyla s tím byla v pohodě (ona by se ozvala kdyby ne) a válce mi dodávaly pocit bezpečí i když zrovna koby neměla svůj den a hrála si na houpacího koníčka.
A jelikož měla pohodlné chody, ani jsem neměla potřebu si na ní brát sedlo, prostě křesílko. Milovala jsem ten blízký kontakt a uplně jiný level komunikace než když mezi námi bylo sedlo.
Když jsem čekala, až mi paní z ORX vyrobí pad, jezdila jsem chvíli na tlustých dečkách + obřišníku, ale jednak ten komfort nebyl ani zdaleka takový jako potom na profi ušitém padu, ale hlavně to nebylo dost stabilní,
Jednou se kobyla lekla, uskočila, a já se jí i s milým padem otočila pod břicho.
Takže z důvodu pohodlí a bezpečnosti - pokud člověk nemá bohaté zkušenosti s pady a s šitím koňského vybavení (ono i třeba takové rozložení tlaku na zádech koně je docela věda) , je lepší si koupit pad od někoho, kdo toto má ;-)
lenacia
napsal(a):
jo, ale ta syntetika musí stát pomalu identickou částku, jako sedla z kvalitní kůže... Wintec jaksi nepatří bezi levná sedla, wintec patří mezi docela drahá sedla.... 22 tisíc, kolem téhle částky už se dá sehnat i nový kentaur.
Co bude paní dělat s Kentaurem, když má chlaďáka a kentaur (nový stojí do 29tis.) se v základu šije v komorách 1,2,3 ?
Btw. to byl důvod, proč jsem si pořídila 2 Wintec wide, protože skoro nic jiného anglického na rozložitější koně nepasuje.
Spíš může zkusit sehnat třeba Euroriding Topaz nebo Achat, ale to je dost o štěstí co se zrovna inzeruje a zdali to padne, Wintec widů koluje asi víc a vyměnitelná komora může dost pomoct.
Preferujete kůži? Proč? Nějaká záliba v sezení na mrtvé krávě? :D
Materiál, ze kterého je wintec, je velmi kvalitní a troufám si říct, že vydrží mnohem déle než jak dlouho to sedlo budete mít. Kdyby z něho vyráběli boty, hned si je běžím koupit.
Měla jsem postupně 4 wintec sedla a nemůžu si ten materiál vynachválit. Může pršet, sněžit, můžete s ním vlézt do rybníka, žádné otravné čištění a mazání.
Kromě toho, co už bylo zmíněno, bych taky zařadila pasení na ruce a postupně se pasoucím tempem vzdalovat od stáje. Žraní kone udržuje v klidu a spojí si pobyt venku s něčím příjemným a uklidňujícím. Pro sichr bych vodila třeba na parelce.
Jinak já měla u vyhazujícího koně dobrou zkušenost s okamžitým stočením hlavy na jednu stranu (je potřeba, aby měl kůň roubík nebo déčko) a pobízení hlavně vnitřní holení, aby se točil na místě. Myslím, že pokud kůň není megaatlet, tak mu vyhazování s hlavou u lokte nepůjde a je to i docela trest pro něj, který ho ale zároveň tolik nenas* jako kdyby do něj jezdec řezal bičem (viz postup popsaný výše). Z koně, na kterého jsem to použila, jsem cítila jeho reakci "aha, tak s touhle osobou nemám navrch" a dal pokoj. Nicméně tam to bylo fakt jen o tom, že si koník chtěl vyskakovat. U popisu vaší kobyly se mi zdá, že jde o větší problém, který je třeba řešit komplexněji a systematickou prací. A nebo ji opravdu nechat dozrát a prostě ji místo vyjížděk dát volno.
Když to tak počítám, měli jsme v pronájmu s odvozem do vlastní stáje postupně 4 koně a vždy s výbavou. Nicméně vždy poměrně dost obyč, nešlo o nic drahého. V jednom případě bylo sedlo dokonce tak tragické, že vůbec nešlo používat a jezdilo se bez (super pohodlný huculík s vlastním integrovaným polstrováním ).
akscha
napsal(a):
Tohle mi přijde jako nefér utok. I člověk, co jí maso, se může ke svým zvířatům chovat pěkně.
Kazdy má přirozeně větší vztah k tomu, co zná a menší k tomu, co nezná (lidem, zvířatům, věcem). To je normální a kdyby ne, nikdy už bych si treba nemohla koupit nové rajtky když vím, že za ty peníze by mohla africká rodina mít jídlo na týden. A to, že si ty rajtky koupim, že mě neděla horšího člověka. Stejně tak Marfis může jist steak a přitom milovat svá zvířata. Je to trochu paradoxní a pokrytecke, ale člověk nemůže v životě řešit úplně všechno.
To byla otázka, ne útok
Jsem ráda, že sama vidíš, že milovat svoje zvířata (navíc tak moc jako třeba Meifi) a být v pohodě s podmínkama zvířat ve velkochovech a jejich masovým zabíjením na jatkách - je "paradoxní a pokrytecké".
Já bych dokonce ani sama neřekla, že je to pokrytecké. Pro mě hlavně smutné.
Pokud se někdo chystáte začít se se mnou o tom přít, podívejte se prosím na záběry z velkochovů slepic, na ta nebohá oškubaná stvoření, nacpaná na malém prostoru, která po sobě z totálního stresu navzájem klovou.
Na záběry zoufalých krav-maminek, plné mateřského pudu-lásky, kterým sebraly jejich novorozená telátka. Na fotky prasat namačkaných v malých klecích, stojících na kovovém roštu, kde se ani nemohou otočit. Představte si, že byste takto strávili celý svůj život vy, v totální nudě a uvěznění.
Podívejte se na často mnohahodinové transporty vyděšených zvířat na jatka. A představte si, co byste cítili, kdyby v té namačkané hale na výkrm a jistou smrt stáli koně. Většina koňáků se pohoršuje nad tím, pokud jde jeden starý kůň na jatka. A v pohodě akceptuje ty tisíce a miliony jiných zvířat, které tam denně vezou.
Není jednoduché si to připustit a řekla bych, že citlivému člověku to způsobí intenzivní bolest na duši. Ale myslím, že bychom před tím neměli zavírat oči.
Máš pravdu, člověk nemůže v životě (vy)řešit uplně všechno, ale tohle je v jeho schopnostech.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Jo máš docela pravdu.Víš lidi ať si dělají se sebou co chtějí.Pokud je jeho vůle se nechat tetovat, nemám s tím problém.Z masa jím jen ryby a to jen proto, že něco jíst musím. Poslední dobou co mám koně tak se zvedla i konzumace mrkve, jablíček a i pamlsek kobče občas ochutnám.Ovšem sranda je když s ní jdeš ven a ona si popásá co tu trošky trávy zbylo okolo.Opatrně vyndám mrkev a jak kousnu, tak ona už je tak naučená ( čti líná, vyčůraná)že nejde ke mě zuzat.Kdepak aby chodila ona ke mě pro mrkev.Vzteká se raději u toho pasení. Frká a vrtí hlavou. Když jí mrkev nežeru, tak je klid a dojde si sama až má "hotovo" s tou trávou. Tohle vážně koňáci "pravověrní" moc nepobírají. I majitelka stáje když jsem koby přivezl koukala nedůvěřivě co to je.A pak mi jí chodila odrbávat a taky s mrkvičkou.
Já jsem moc rád že Lenka je takový člověk.Koby je sice rošťanda někdy, ale je hodná a jenom křik na ní nese blbě.Jí při něčem co není zrovna správně stačí v klidu opravit.Není vůbec nutné na ní zvyšovat hlas a nedej bože jí bít.
Meifi, jsem ráda, že nejíš ostatní zvířata. Pokaždé, když potkám člověka, který je citlivý ke svým zvířatům, miluje je, ale zároveň má v sobě totálně zazděnou empatii k hospodářským zvířatům, potlačil v sobě uvědomění, že kráva má stejně krásnou duši jako kůň, nechce vědět, že prase, kdyby dostalo šanci, by bylo stejně milým společníkem jako pes, a zavírá oči před podmínkama ve velkochovech... je mi z toho velmi smutno.
Rozumím, že není lehké se vymanit z mainstreemu, trochu se uskromnit a vyřadit maso (či produkty živočišné výroby). Pro většinu vegetariánů a veganů to určitě nebylo jednoduché, ani pro mě ne ;-) Ale myslím, že lidé, kteří opravdu milují zvířata, v sobě mají potenciál to dokázat (a cítit se pak lépe, protože pokud citlivý a zvířata milující člověk zvířata zároveň jí, znamená to (podle mého názoru a zkušenosti), že v sobě sám sebe a svoji empatii potlačuje. A někde v koutku duše pravděpodobně ví a jen nechce vidět, že nedělá správnou věc.
P.S. prozradím ti - nemusíš jíst ryby
Hlavně z pohledu ekologie je lovení mořských ryb obrovským prů... (slovo průšvih by zdaleka nevystihovalo velikost problému). A vyřazením mořských ryb z jídelníčku pomůžeš i sobě - docela podstatně si snížíš přísun těžkých kovů.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Noo mám i "domácího" daňka. Tak dlouho mě chodil okukovat za zahradou, až se mě nebojí.Kousek do lesa jsem dal káď s vodou a každý den večer doplním.Jinak ke mě přišlo hledat útočiště několik kočiček a i sousedův britský kocour. Docela v klidu se porovnali i s mojí pesanou.Pronajala jim i boudu. Bohužel ta již odpočívá v hrobečku. No a koně jsem taky posbíral skoro takhle.Tedy krom mojí kobči.Tu jsem musel koupit.Valášek mě stál spíš nervy než peníze. Myslím ten šok po zjištění co se mu má stát. Stejně bych ho ukradl kdyby nebylo jiného východiska.No a bývalá dostihačka byla tak nějak sama a nikdo o ní moc nejevil zájem.Se zvířaty se ale domluvím vždy po svém.Vážně k tomu nepotřebuji žádnou literaturu.A jestli jsem citlivý i k ostatním zvířatům? Zvíře má jednu neskutečně fajn vlastnost..Nelže a nepřetvařuje se.Takže mě připadá normální být k takovým tvorům přátelský a ohleduplný.
Jíš zvířata?
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Zaplétání ocasu a hřívy? Další bod obžaloby lid versus meifi. Je to pro koně v něčem výhodné? Krom toho, že se nemůže bránit dotěrnému hmyzu?
Meifi, mohu se zeptat?
Líbí se mi, když jsou lidé citliví ke zvířatům, k jejich potřebám a emocím. Že jsi se rozhodl svým koním pořídit co nejlepší život a nic po nich za to nechtít je pro ně určitě super. Ale jsi takhle citlivý ke všem zvířatům nebo jen ke koním?
Dotaz
napsal(a):
V Americe je možné všechno, tam obviní i dům. Ne majitel, ale jeho dům se dostává do správního řízení a je proti němu vedeno vyšetřování.
Kůň byl evidentně zanedbávaný a podle mě je v pořádku, aby z toho byl majitel obviněný.2 miliony se mi zdají dost, ale proč ne - když se k tomu začne přistupovat takhle, tak snad ubyde zanedbávaných a týraných zvířat.
Btw. uplně jsem nechápala, jak mu podle blesku hrozila amputace končetin. Tak koukám do anglického článku a ono mu hrozí amputace genitálu. Zajímavé, že zrovna Blesk to takhle zcenzuroval
Terven
napsal(a):
Ten extrudovaný ostropestřec bude taky jenom pro pocit majitele, co se týče silymarinu, obsahuje ho totiž málo na to, aby mohl mít na játra nějaký účinek. Leda by ho kůň sežral vagón...
pokud vím, opravdu hepatoprotektivní účinek má jenom extrakt ze silymarinu, jsou na to i nějaké studie...počkejte, jestli přijde žofré
Vím, že je to se silymarinem složité a je pravda, že jsem dávkování nějak extra nezkoumala. Ale zase si říkám, že jestli už ve starém Egyptě věděli, že je dobrý na játra, tak se to z něj asi dá nějak vstřebat a v rozumném množství.
Koni jsem ho chtěla krmit jen jednou, v koňoprodejně mi myslím řekli, že extrudovaný a Silyfeed basic asi vyjdou nastejno. Tak jsem šla do něj s tím, že stejně chci do krmné dávky i ty otruby. Měla jsem ho jako součást prevence proti návratu onemocnění... které se neopakovalo. Jenže samozřejmě netuším, jestli se neopakovalo díky těm opatřením a nebo by nebylo i bez nich a já bych ušetřila. Nicméně známe to, za ten dobrý pocit, že pro to něco můžu udělat, to stojí :D.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Mno...co vam budu povidat. Nepotesily jste me :)
Na druhou stranu - kdyz clovek vi, ze v tom neni sam, je mu hned veseleji.
Krmim ted repne rizky, granule, hrst vojteskove rezanky, lnene seminko a komplex vitaminu + jednu kuru na kopyta..
To namoceni sena zkusim, to me nenapadlo.. Ted jeste voda je. V zime by to bylo horsi..
Tedy...prikladam to zatim take hlavne te zmene prostredi i krmnym navykum.
Nevadi mi mit kone hubenejsiho (pro me radeji nez macateho nahubkare...), ale bojim se zimy. Protoze se branim dekovani a u hubeneho kone bych se bala nemoci, kdyby i v te dobe jeste malo zral... Navic nejsem dekove vybavena a predstava porizovani vybavicky za desitky tisic korun me krapet desi...
Ale doufam, ze jen predbiham v case.
Takze zatim tedy: nezarazovat oves (to jsem mela v planu...) - jestli se nemylim, Alfi kdesi psala, ze ji hodne drazdi kone s citlivym zaludkem..., nejlepe vyradit rezanku a cekat na vysledky krvi, na jejich zaklade by se event.udelalo vysetreni zaludku.. A pak dle instrukci veta.
Olej je v pohode? Ten jsem chtela zacit take pomalu... On by nejspis byl nejlepsi ostropestrcovy...rovnou podporit ta jatra...mno, tak zajedu do obchodu a uvidim, co tam ulovim...
Ostropestřecový olej je na játra k ničemu, účinná látka zůstává při lisování v pokrutinách. Na játra to chce Silyfeed nebo extrudovaný ostropestřec.