Informace o uživateli:
dvě jerseyky, VF ovce , kozy, psice ,kočky, slepice, králiky
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 24. 3. 2017 09:43:47
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
moonika
napsal(a):
Zvyčajne má súvislosť s nesprávnym krmením. Jednotlivé kozy často reagujú na rovnaké kŕmenie rozdielne preto sa to vyskytuje len u niektorých. Často to spôsobuje skrmovanie veľkého množstva rýchlo fermentovateľného krmiva(obilie a pod.) (veľký príjem sacharidov a nízky príjem vlákniny) s tým spojená acidóza, alebo napríklad presun zvieraťa z chudobnej pastvy na bohatú a pod., preto je dobré aby mali zvieratá prístup napr. k sóde (krmne vápno a sóda 1:1 voľne dostupné), aby si zvieratá pri prípadných výkyvoch mohli sami regulovať ph) Jeden z dôvodov sa uvádza to že rozpadom buniek v kyslom prostredí tráviaceho traktu sa uvoľnujú endotoxíny ktoré spúšťajú prostaglandínové reťazové reakcie vyvolávajúce zápalové zmeny. Niektoré zdroje uvádzajú že to má súvislosť so skrmovaním vysokého množstva bielkovín popri nízkom príjme magnézia a radia v prípade problému následkom zmeny kŕmenia alebo prejedenia podať epsomskú soľ a dolomit(http://www.motesclearcreekfarms.com/asp/articles/founder.asp) Občas aj tepelný stres alebo ochorenia-pôrodné komplikácie, zápal pľúc a podobne môžu viesť k laminitíde.
Ak má nohy dolu horúce (to býva najmä na začiatku ochorenia), je vhodné namáčať ich do kúpeľa ľadovej vody, kozy zvyčajne spolupracujú lebo cítia dočasnú úľavu. Dôležitá je veľmi častá úprava paznechtov, minimálne raz za dva týždne. Používajú sa krátkodobo nesteroidné protizápalové lieky ako Banamine, Phenylbutazone(je to na vetovi) a dlhodobo lieky ako aspirin. Ale zásadná je zmena kŕmenia.
Kamarátka ktorá s tým mala problém u capa vraví že "kozel se z toho dostal a už má nohy úplně dobré, ale pokaždé, když se náhodou stalo, že se dostal k nějakému příkrmu, bylo vidět, že chodí těžce, takže si na to dáváme velký pozor".
A kamarátka ještě vraví... :D... že na začátku opravdu pomohly i nesteroidy, konkrétně vetalgin jsme píchali více jak týden..náš kozel, kterého laminitida nejspíš postihla, nedostává od té doby vůbec žádný příkrm, přesto váží 95kg a působí velmi spokojeně, kdykoli se ale dostal k nějakému příkrmu, tak bylo znát, že ho nohy hned začli bolet...
Ten nefunguje :) nad tím už tápal nejeden chovatel, včetně mě:) u koz, či krav se sleduje hladina jistého specifického proteinu(viz výše vložený odkaz).. a kozenka má vemínko opravdu dočista suché? Pokud to potřebujete zjisti kvůli termínu porodu abyste si průběh ohlídala, čekala bych a sledovala vemínko.. pokud nemáte v okolí veta, který odebere koze krev za běžnou cenu kolem 50kč+ cesta, zbytečně bych nevyhazovala peníze..
MiškaLussy
napsal(a):
Ale vždyť už jsem to tady už psala, ráno při krmení koziček přiložte jedné ruku na břicho, ze spodu a trochu z boku a ucítíte, jak kůzlata kopou. Podle datumu, kdy byli s kozlem už pohyby ucítíte. A tak to vyzkoušejte s trochou trpělivosti u všech koziček. U nás to funguje a ještě nikdy jsem se nespletla. Uvidíte, že na tom nic není a je to rychlé a spolehlivé zjištění.
Ze své zkušenosti musím říct, že ne vždy jsou pohyby cítit.. loni jsem dostala kozenku od kamaráda, který mi řekl přesné datum připuštění, ale kozenka byla natolik tenká a ani vemínko nenalívala, že jsem si vůbec nebyla jistá, jestli z toho něco bude.. je to výjimečně klidná a milá koza, krásně mi u toho osahávání stála, ale ani když jsem jí přikládala ruce ne břicho několikrát denně třeba i na 10 min, všelijak ho rozhoupávala atd. pohyby jsem neucítila.. nakonec začla nalívat vemínko 12h před porodem a 15 min od prvních příznaků neklidu porodila jednu krásnou 4kg kozičku :) Monča možná pamatuje, jak jsem o její březosti pochybovala... :).
Nevím jaké možnosti jsou na Slovensaku, já to řešila po telefonu s paní doktorkou z SVÚ Jihlava a tam mi bylo řečeno, že je to možné od 19.dne o žádné nepřesnosti nemluvila, jen mi bylo řečeno, že těch 19 dní je minimum, takových 30 už Vám to řeknou s jistotou... u krav se dělá i vyšetření z mléka za pouhých 50kč :).
mistrkoza
napsal(a):
Nejlepší jeopravdu udírna, co nejméně chemie. Ať ten sýr zůstane zdraví.
Potraviny uzené klasickým způsobem jsou prokazatelně jednou z hlavních příčin rakoviny tlustého střeva , tak nevím jaké zdravi máte na mysli??? E433 je proti tomu relativne neškodný emulgátor, který může max. u citlivých jedinců vyvolat alrgickou reakci, jako pomalu jakákoli potravina! Ostatní složky tekutého kouře jsou naprosto přírodní, o žádnou chemii se tudíž nejedná.
41744
napsal(a):
Děkuji za reakci. Mám stejné uzené aroma jako vy jen v menším balení. Ještě jsem to nezkoušel protože nevím v jaké fázi to mám na sýr natřít. Zda ihned po vyndání z formy nebo až později. Udil bych také v udírně ale bohužel bydlíme v paneláku a zahradu máme pronajatou a s výstavbou udírny majitel nesouhlasí. Mléko beru z automatu.
a jaký sýr máte na mysli? mně se nejlépe osvědčilo přidat ho do toho solného nálevu, cca 0,5dcl na litr.. nezanechá tak na sýru téměř žádné zabarvení, jen aroma.. ta barva je totiž tak zvláštně tmavě hnědá, nevypadá to moc vábně, určitě ne jako z udírny..
ale je jich asi více druhů, právě ve výše zmiňované skupině někdo popisoval, že se s ním musí velmi opatrně, jinak je sýr hořký, ale toho co mám já můžete dát libovolné množství( samozřejmě s mírou :) )
já mám tento :
http://www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz/titulni-strana/koreni/grilovani/bosfood/liquid-hickory-smoke-tekuty-kour-s-aroma-hickory-1-89l
xdingo
napsal(a):
To bych radši neudil, než na sýr lít tuto chemickou baštu... Nejjednodušší je vyudit klasicky v udírně.
jj, vy asi radši rakovinu, než jeden jediný neškodný emugátor, který tekutý dým obsahuje já jej používám a jsem spokojená!!! jde o zkapalněný kouř ze dřeva hikori, zbavený všech karcinogenních látek, takže zdravotní dopad rozhodně nemá horší, než klasické uzení! chuť má dobrou, ale nehodí se asi ke všemu.. já jej přidávám do solné lázně na nasolení korbáčků a korbáčky takto ochucené všem v mém okolí velmi chutnají
pokud byste chtěl, můžu Vám poslat malý vzorek a můžete jej vyzkoušet, mám ho 2l lahev, tu jentak nespotřebuju
Nafouknuté břicho i průjem může mít více příčin... nejpravděpodobněji to bude výživová chyba- napr. přehnal jste to se šrotem, nějaký soused je krmil pečivem....nebo můžou také být začervení... pokud to jde, nechte je jen na senu a vodě a snad se to spraví, pokud by se to ale zhoršilo, volejte veterináře ... jinak šrot je dobré přidávat postupně v malých dávkách min. 1-2x denně.. když jej dáváte obden, může z toho vzniknout problém.. přeji hodně štěstí!
Zdravím vespolek,
Tak se za vámi také bežím pochlubit ;) v noci mě probudilo hulákání naší loňské Emilky, která je jindy jak myška, tak jsem chtě nechtě vyběhla na zahradu a za altánem objevila Emilčinu zoufalou maminku, která právě porodila a její napůl olízaná jehnička zalezla za trámky, co jsou u altánu složené, takže k ní nemohla
chudinka byla celá studená a nehybná, kdo ví jak tam byla dlouho, z počátku jsem se lekla, že už to má za sebou, ale když jsem jí chytla za zadní a trošku s ní zatřásla, začala se pomalu probírat
dostala kapku selenu a co pak následovalo nepochopím... jehnička vyloženě před maminou utíkala, za první hodinu svého života musela naběhat min. 150m a to z počátku po kolínkách, ale slušnou rychlostí.. výborná maminka Méjuška jí chuďera nadbíhala ze všech stran a pobekávala, ale jehnička jak kdyby byla hluchá... naštěstí pak dostala rozum, napila se a ulehla až teď ráno koukám jakou má zajímavou barvu, ze spojení bílé ovečky a karamelového beránka, máme světle hnědou jehničku s béžovými znaky.. jak dopiju kávičku, tak dodám foto:)
Nejvíce mě ale potěšila Emilka, že mi to takhle krásně nahlásila