luciasr

Moje příspěvky

31.12.2016 09:37

Zkrátka asi tudy cesta nepovede, škoda. Každopádně děkuji za vaše postřehy.

30.12.2016 12:25

Vím, že si lidé nechávají posílat vejce slepičí i husí.. U slepic je to jasné, ale i u kachen přece může mít chovatel přebytky. Já například kačenám často nenechávám celou snůšku, protože by ji nemusely obsednout. U chovatele, který má čisté rázy, je asi pravděpodobnější, že dá vejce navíc do líhně, než aby z nich udělal buchtu, jako já.

29.12.2016 19:46

Pardón, snad vás můj dotaz nepobouřil tak, jak z vašich příspěvků vyplývá. Jsem relativně začátečník. Doteď jsem chovala jen pro užitek. Slyšela jsem, že zvířata z Německa jsou větší a tak dále.. Když ne v předjaří, tak na jaře, třeba z druhé snůšky. Zkušenosti s dovozem vajec tedy nemáte?

29.12.2016 11:33

Máte někdo kontakt na solidní zahraniční chovatele pižmovek? Ráda bych v předjaří pořídila násadová vejce. Nejraději hnědé sedlaté, ale i jiné zajímavé barevné rázy..

19.5.2015 23:09

Zeptejte se vetrináře. Pokud je to bakteriální nebo jiná infekce, tak vám pro ně rovnou prodá léčivo. Vakcinace je v této fázi bezpředmětná.

19.5.2015 22:57

Mě housata v líhni taky vajíčka úplně zpřeházela a na líhnutí dalších to nemělo vliv.

Jakmile je káče/kuře/house suché, má načechrané prachové peří, může z líhně do odchovny.

19.5.2015 22:28

Z místa nálezu ani ze zranění se v tomhle případě nic moc usoudit nedá. Typuju toho psa. Slepice vypadá, jako by si s ní něco hrálo. Mě cizí pes taky zlikvidoval několik slepic. Poslední oběť jsem našla na jaře zakopanou na vlastním záhonu. Všechny vypadaly podobně urousaně a oslintaně (nebo jste ji našla a fotila po několika dnech?). Lasice hlavu většinou ukousnou nebo prokousnou hrdlo, ta vaše by tedy byla dost nešikovná. Vyloučit se nedá ani ježek, ten by ji ale takhle asi nepotahal. Mohla to být taky liška, kterou něco vyrušilo. V tomhle případě mi přijde nejpravděpodobnější, že si s ní pohrál nepříliš hladový soused.

19.5.2015 22:11

Na 300 m2 se pastvou moc hus neuživí. Typuji do 5 kusů, spíš tak 3. Bude záležet i na plemeni a dodatečném krmení - co jste schopni jim dopřát. U nás se husy se slepicemi v pohodě snesly, jen u krmítek byly dominantní. Slepice musely počkat, až se husy nacpou.

19.5.2015 22:02

Mám jen pár nosných hybridů, ale chtěla jsem pro užitek i maransky. Zamluvila jsem si kuřátka, která měla být v odchovně. Mezi tím mi začala kvokat jedna slípka a tak jsem jí kuřátka zkusila podstrčit. (Seděla na podkladkách, kohouta nemám.) Večer jsem jí je v bedýnce dala k hnízdu, když pipina byla dál v klidu, tak jsem jí jedno kuře opatrně strčila pod křídlo. kuře hned vystrčilo hlavičku. Po chvilce si s ním začala povídat a jemně ho oklovávala. Postupně jsem jí všechna kuřátka šoupla pod zadek a čekala, jak se bude kvočna chovat. Kuřátka se pod ní okamžitě zabydlela a už nevylézala, jen si spokojeně povídala. A slepice s nimi. Neprojevila žádnou agresi ani z hnízda neutekla.. Nechala jsem je spolu několik dní v malém zastřešeném výběhu, pak už šli mezi ostatní drůbež.
Moje hybridka je svědomitá máma, já nemusím běhat okolo odchovny a jen se kochám spokojenou slepičí rodinkou na dvorku.

12.5.2015 21:23

Nebo jí podstrčte káčata, která začne vodit. Něco kupte na trhu nebo od jiného chovatele. Ještě se zeptám, co je u vás hybridka?

8.5.2015 01:31

Může to být reakce na stres. Nechte slepicím ještě několik týdnů na aklimatizaci. Pokud problém přetrvá, vysledujte, která slepice ten patvar snáší a vyřaďte ji.

8.5.2015 01:26

O dospělá prasata bych strach neměla, ale nevím, jak jsou citlivá selata. Průjmy pro ně mohou být jistě fatální jako pro jakékoliv mládě. Být vámi, poradila bych se pro jistotu s veterinářem.

K minimalizaci případných problémů bude jistě nutné obě ustájení pravidelně čistit. Ale to je pro slušné chovatele samozřejmost, neberte to proto prosím jako výtku nebo tak. :) A zvážila bych i nějaké nízké pevné hrazení pro minimalizaci styku výkalů.

8.5.2015 01:16

A předtím snášely do hnízd? Pokud ano, nejspíš je něco z hnízd "vyhnalo". Mohou to být i čmelíci. Vyměňte v nich vystýlku, nebo vyčistěte celý kurník, dejte do hnízd podkladky. Taky predátor je mohl vystrašit. Nic jiného mě nenapadá.

8.5.2015 01:01

Já neměla štěstí ani s kombinací pižmák+kachna (pekingská). Dopadla jsem jako vy. Je to mezidruhové křížení a asi se musejí sejít ta správná zvířata (jedinci), kteří si musejí v "partnerství" sednout.

4.5.2015 12:45

Život je otázkou priorit. Jsou lidé, kteří IB vyseděné pod kachnou vyhledávají. Taky mi to nepřijde úplně ok. Když už lidé chtějí množit a nechtějí hned pořizovat líheň, můžou si pořídit nějakou náhradní matku bez kačera, jiné plemeno nebo dokonce nechat vysedět slepicí.

4.5.2015 12:40

Pokud člověk pachatele nechytí při činu, je to skoro vždycky hádanka, jestli nějaká lasice nebo liška nebo ježek.. o kočce jsem ještě neslyšela. Myslím, že toulavá a hladová by něčeho schopná byla, ale pravidelně krmená asi ne. Rodičům kdysi sousedovic kocour postupně zadávil 8 kuřátek, to je jediné, o čem vím.

Ježka odvezte opravdu daleko, jsou schopni se vrátit i z několika km vzálenosti. Někteří mají i několik desítek hektarů velké teritorium.

Ať se daří.

3.5.2015 23:58

maxichov napsal(a):
To se mýlíte, běžci dobře sedí a to vyhazování vajec se děje u všech plemen kachen včetně pižmovek.

Vy se také mýlíte. Jen někteří běžci dobře sedí. Pud sezení byl u tohoto plemene šlechtěním záměrně potlačen a dobré matky jsou u IB v menšině. (Tím neříkám, že neexistují.) Zkrátka mj. daleko citlivěji reagují na stresy, když už sedí, nechají se snadněji vyrušit apod.
Stejně tak se u plemen se silným pudem sezení a vodění mohou vyskytnout špatné matky.

Kachna mohla vejce vyházet, protože jsou špatná (prázdná apod.), ale také proto, že je špatná "kvočna".

Jinak: V tomto případě bych se také klonila k tomu, že si kachny navzájem vejce berou, pokud mají hnízda relativně blízko sebe. Zkuste je nějak oddělit (třeba pletivem).

3.5.2015 23:27

Mně při návštěvách ježka mizely i skořápky. Vysvětlila jsem si to tak, že je sezobla kačena nebo vejce ježek někam odtáhnul. Ba co víc, zmizely mi i sádrou naplněné podkladky, ani ty jsem ještě nenašla.

Je mi divné, že by kuna zůstala u poranění a kačenku by rovnou nezakousla, když už došlo ke střetu. Ale stát se to nejspíš může. Třeba měla mnohem větší chuť na vejce.

3.5.2015 23:12

Vloni se mi stalo něco podobného. Celá snůška asi na začátku inkubace z nějakého důvodu vystydla (něco vyrušilo kačenu?). Ani po 38 dnech se nevylíhlo ani jedno káče. Nechala jsem jí vejce dokud jsem nesehnala káčata, která jsem jí pak podstrčila. Byla to prvnička a začala nést poměrně pozdě a já jsem nechtěla, aby mi na začátku srpna začala znovu sedět.
Letos si reputaci kačka napravila, právě se jí líhnou mrňousci. Tentokrát po 33 dnech - moje chyba, špatně jsem si zapsala počátek sezení.
Zato druhá kačena (vloni bezchybná matka) má letos smůlu. Přišla o snůšku, teď čekám, kdy začne znovu snášet. Zatím nic. Jen doufám, že se nenaučila vejce žrát. Zatím jsem se s tím setkala jen u slepic.

22.4.2015 22:56

Takové příběhy jsem už taky slyšela. No paráda. Doufám, že ten náš tak vytrvalý nebude a už se nevrátí.

Některé boudičky mám zavírací, některé ne.

Postřik sprejem asi bude chtít obnovovat každých pár dní, aby to nevyčichlo.

Když nad tím tak přemýšlím, tak je asi zázrak, že už jsem tolikrát odchovala bez větších kolizí se "škodnou".