
MajkaP
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 2. 9. 2020 21:42:04
Naposledy přihlášen: 27. 12. 2020 15:34:53
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
A to opravdu může způsobit jabko? Mrkev?
Koně nikde nekrmím. Jen mě to překvapuje. Takové veliké zvíře a takhle mu ublíží jablíčko?
Snáze by se cháply trávicí problémy, průjem a pod.
Ono to vypadá zvláštně, ale schvácení je metabolický problém. Proto je schvácení také problém otrav a podobně. Koňský organizmus není stavěný na trávení jednoduchých cukrů. Koně jsou původem z oblasti s trávou chudou na živiny....
Jsou koně ke schvácení náchylní. Ti co už v minulosti prodělali ( třeba jen náběh),je i určitá genetická predispozice, nejnáchylnější jsou koně obézní a poníci ( a ty bohužel většinou umí somrovat nejlépe). U některých případů je to opravdu z masivního překrmení, léků nebo toxinů. Ale pokud někdo do ohrady zvrhne kolečko jablek, třeba ještě nahnilych, a sežere to z větší části jeden kůň.... A kolečko zase není tak "moc".
U koní s predispozicí je to jablíčko sem, jablíčko tam.... Kost si pomalu rotuje, nikdo nic netuší.... Pět mrkvicek,kost rotuje.....a pak přijde jedno osudné jablko.... kost se hned víc, škára povolí....
Ano, průjem, nebo kolika jsou častější problémy, schvácení se ale bohužel nedá označit za vzácné.
I když kost nezrotuje úplně ( až ven z chodidla), ale jen o pár stupňů, stejně to pro koně většinou končí doživotními bolestmi. Kopyto je velmi složitá věc, dobře inervovaná, představte si nepadnoucí boty, kamínek atd. A kůň váží mnohonásobně víc než člověk, nemá možnost si sednout nebo lehnout ( kůň s pohybovými problémy si většinou nelehá, protože se na nemocných nohou nezvedne. I když by si lehnul,uzr ležet jen pár hodin). Kost už se na původní místo nikdy nevrátí, kopyto je poškozené nenávratně. Trochu se dá do pořádku, ale pak je mnohonásobně náchylnější a vše seuze snadno opakovat ( s horším a horším prubehem).
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
A nejlepší na tom celém je, že když už se něco stane, kůň/pes někomu prikousne ruku, tak teprv za majitelem běží a žádají odskodne...
A někdo se mi pořád diví, že nesnasim lidi
Je pravda, že pokud je u asi některý kůň vyloženě nemocný, pak má separátní výběh, který není tak exponovaný, bohužel někteří lidi neváhají ani skákat po zídce, otevřít branku a podobně. Známe to. Zabezpečit koně, aby nikam neodešli není tak těžké, ale zabezpečit je tak, aby k nim nelezli lidí? Utopie.
Nemocný kůň s kolikou,je fakt děs. Kromě finanční ztráty je to hrozný stres nikomu to nepřeju zažít ( ostatně jako jakékoli jiné vážně nemocné zvíře), naštěstí pes jde naložit do auta a kamkoli odvézt. S koněm je to horší.
Bohužel všechny tyhle věci blednou v porovnáním s tím, co by následovalo po úrazu ( například) dítěte. Kůň může být stokrát hodný, ale špatně uskočí a neštěstí je na světě. Proto považuji krmení s dětmi za neuvěřitelný hazard. Samozřejmě ne vždy, ale spousta rodičů si vůbec neuvědomuje rizika a doslova strká i velmi malé děti koním přímo " do chřtánu".
lesnížínka
napsal(a):
Už jsem to měla sepsáno a raděj jsem to smázla Chtěla jsem napsat něco podobného. Jak to tady dokážou hysterické reakce vytáhnout do nebeských výšin. Z poznámky o mrkvi, je z toho kýbl mrkve na koně a mrtvé stádo Mrtví psi. Mám psy v zahradě, kolem které chodí děcka z vedlejší vesnice do školy a dle obalů kolem plotu, u psů končily svačiny. Psi jsou volně ložení v zahradě, mají přístup do garáže, zahradního domku, kde můžou sežrat asi milion nežádoucích věcí, takže drbat děcka za sušenku nebudu. Psi pažraví nikdy nebyli, klidně na cestě obešli rohlík, ale nějak si nedovedu představit hlídat popelnici typu labrador, někde na prochajdě. Takže ne, z krmení od sousedky bych se nehroutila, jen bych třeba dovysvětlila, co raděj ne.
Nemyslím, že by tu proběhla nejaka hysterie.
Já třeba naprosto uznavám, že valná většina krmících "incidentů" se obejde bez zdravotních následků. Stejně jako kůň, kterého nikdo u ohrady nekrmí není v bezpečí. Koně jsou naprosto "pitomá" stvoření a celý jejích život majitel jen čekýá, jak se dorakví....Jestli si přerazí nohu ve výběhu na rovině, nebo umře na "bolavé bříško". Jasně, trochu nadsázka, ale vlastně to tak je.
Ale opravdu jde o ten návyk. Skusme koně nepodporovat v tom rakvení....
Z praktického hlediska je vždy lepší "udělit absolutní zákaz", než "povolení v případě tom a tom s výjimkou takovou a makovou". Když sto lidem zakážete krmit, stejně určité procento půjde a koně něčím nacpe (původně jsem chtěla napsat nějaké číslo, ale netroufám si odhadovat). Podle mého názoru je plus každý člověk, kterého od krmení odradím. Mám zkušenost, že pokud to lidem vysvětlím, pak toto často předají dál a to je dle mého fajn. Čím víc lidí (lajků) se nad krmením cizích zvířat zamyslí, tím líp. Někdo si z toho odnese, že zvířata se nekrmí, někdo se předem zeptá, někdo se aspožamyslí co jim dává. Vždycky se bohužel najdou i dobráci, kteří natruc odběhnou domů pro plesnivé dýňě, ať ti hnusní koňáci něco vidí! Stejně mají peněz jak šlupek, když mají koně.....
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Já jsem teda chronickej krmič koní.....jak jdu kolem ohrady a nějaký kůň má zájem, tak krmím, ale nenosím sebou cíleně ani mrkev, ani jablko...to teda mám, když jedu ke koním známých a tam je to s dovolením.......a to si teda nemyslím, že bych byla úplný laik co se koní týče, chodila jsem do jezdeckýho oddílu několik let a samozřejmě jsme tam jenom nejezdili, ale hlavně se o koně komplet starali...
ale jak píšu, pokud jdu kolem ohrady a je tam kontaktní koník, tak ráda pohladím, poplácám, poňufu a utrhnu prostě u tý ohrady trávu a dám mu jí....je to stejná tráva na které se pase, takže v tom nevidím žádný problém....o hrst trávy víc nebo míň, když je kůň celej den na pastvě a může toho sežrat kolik chce není nic proti ničemu.
Tohle je nejméně "nebezpečný" druh krmičů. I když i to může mít svá úskalí, protože si kůň z ruky vezme i něco, co by sám neutrhl a popošel o metr dál (postříkaná tráva, jedovatá bylinka...), ale ta pravděpodobnost je samozřejmě minimální.
Ale upřímně řečeno jsem i proti tomu a snažím se to lidem vysvětlovat.
Jde o ten návyk- kůň pak za každým leze, somruje, pošťuchuje se s ostatními.... Navíc to podporuje další a další krmiče v okolí. Snažím se lidem vysvětlit, že je mnohem lepší jít za majitelem a domluvit se na krmení kontrolovaném. Mám koně od malička a cizí koně nekrmím, ani nehladím. Promluvím na ně, povídám si, ale snažím se chovat ohleduplně a kde můžu, tam ještě vysvětluju okolojdoucím....
Momentálně mám koně v nájemní stáji, ale 12 let jsem je měla u domu na zahradě. Víte kolik lidí se přišlo, zazvonilo a zeptalo se na krmení? Nula. Kolik lidí si otevřelo branku, vlezlo i s dětmi do zahrady, do ohrady a cpalo koním plesnivé pečivo, topinambury, chleba se salámem atd? Mraky.
GAELLE
napsal(a):
jako všichni koně nesmí cukr? vzpomínám si když jsem byla dítě jezdili k nám s uhlím cigáni s koňma a vždy jsem jim na dlani právě cukr dávala..................jen se ptám. Koně nikdy nikde nekrmím.
Samotný cukr pro koně není vhodný. Zdravému koní ale pár kostek cukru nic neudělá. Jenže co je pár? A co je zdravý kůň? Myslela jsem to ale tak, že jsou koně s inzulinovou rezistencí ( v podstatě cukrovka) a ti nesmí "žádný" cukr. Žádné ovoce, někdy ani nesmí trávu, jen seno(někdy jen míchané se slanou). Nebo omezeně. Víte co je schvácení? V podstatě se koni " sloupnou kopyta na živé maso" ( zjednodusuji). To se může stát skoro každému koni, když sežere například něco toxického, nebo třeba "jen" kolečko jablek. A někteří koně jsou náchylnější a po pár kouscích ovoce je problém na světě. Nemusí to ani zajít do "zutí" kopyta. U tohoto onemocnění rotuje v kopyte kopytní kost a prorazí chodidlem ven..... Nechtějte vidět několikasetkilového koně, jak stojí na "živých" kostech. Pokud se takového koně padati zachránit, má doživotní nasledky.
Někteří koně můžou mít také problémy se zuby, nebo s jícnem. Kůň s bolavým zubem zhltne celé jablko....nebo mu zub chybí, kus mrkve se mu dostane do mezery...
Spousta možností.
lesnížínka
napsal(a):
Já tedy krmení koní nijak zvlášť nerozumím, ale čím je nebezpečná mrkev?
Kromě velice výjimečných případu koni jedno jablko/ mrkev neublíží.
ALE jak má majitel vědět, kolik toho kůň v průběhu dne dostal? Pravděpodobně mu také něco dá, v domnění, že nic neměl. I kdyby každý krmič přinesl jen jednu, může se to u některých výběhů stát xy krát za den. Někteří lidé nosí nahnilé a plesnivé věci a pak opravdu stačí jen jeden kus. Některým koním stačí opravdu pár kousků mrkve. Inzulínová rezistence je veliký problém a kůň nesmí cukr. I koně mají potravinové alergie.
Jde taky o to, že i jedna mrkev může koně zabít. Většina koní není ve výběhu sama a sem tam se stane, že se koně kuli jedné blbé mrkvicce pokopou a může to mít vážné následky.
Taky jde o to, že není dobré koně učit, že jim cizí lidé něco dávají...pak se hrnou ke každému a jednou se najde člověk, který jim hodí něco nevhodného, kůň mu vytrhne rohlík i s igelitkou a sežere ho....atd.
Pak samozřejmě jde o případy ukousnutych dětských prstů ( dej koníčkovi mnamku, neboj se). Viděla jsem rodiče, kteří do ohrady strkali dvou- tříleté děti s jablkem v ruce! Mezi osm koní.
Hlavně jde ale o princip. Tisíckrát nic a pak prus.r.
Takže: cizí zvíře se bez dovolení nekrmí . ( pokud pominu případy týrání zvířat hlady)
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
A ted to stene ma pohybove problemy?
Nepozorovala jsem žádné kulhání. Ovšem na vyšetření jsem šla, protože se moc nesnaží skákat ( ne že bych ve skákání podporovala, ale mám spíš zkušenosti, že štěňata skákala všude možně a bylo třeba je korigovat), po dosednutí občas mění polohu zadku/nohou a někdy pomalu zvedá zadek ze země ( z lehu). Nic extra znatelného a také to s tím souviset nemusí ( což mi potvrdil i vet- na kostech byl znatelný velmi rychle růst).
Ale pravda je, že ta laxita ( po uspání) byla znát hodně a ten pohyb kyčlí v pořádku nebyl ( sama jsem to zkoušela).
Po vyšetření mi vet říkal, že to bude asi špatný, pak se koukal na RTG a říkal, že to čekal horší. Samozřejmě šance, že pes bude zcela ok bez JPS je...opak vet netvrdil... Bohužel do budoucna nikdo nevidíme.
Díky všem za názory. Abych byla upřímná, tak hned po vyšetření jsem psa na JPS objednala. Protože je jasné ( podle všech vetů), že u této operace je čas důležitý, tak jsem si řekla, že je lepší psa objednat a pak případně zrušit, než se rozhodovat a promeškat další týden.
RTG jsem konzultovala s třemi vety- ortopedy. Dva z nich operaci doporučili, protože předpokládaná váha psa v dospělosti je cca 30kg+ a u křížence není potřeba řešit neuchovnění. Třetí vet si myslí, že nález na kyčlích je hraniční a je ještě šance , že "při normální fyzické zátěži" nebude s kyčlemi problém. Ale současně prý zastává názor, že tento zákrok má potenciál všem štěňatům kyčle "vylepšit".
Nejsem zastánce "preventivních" a "zbytečných" veterinárních zákroků. Současně za pár měsíců/ let nechci stát nad psem a mít na výběr jen tlumit bolest, nebo těžkou ortopedickou operaci s dlouhou rekonvalescencí. Jelikož v mém okolí pár psů s DKK /DLK a taky s problémy páteře mám, tak si tuhle situaci dokážu představit. Samozřejmě žádné záruky s operací ani bez nejsou. Znám psa s DKK 4/4 , který běhá bez problémů....
Jak se rozhodnu si ještě jistá nejsem.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Záleží odkud jste, dejte si do lupy "lepší ortoped" a vyjede vám několik diskuzí na téma ortopedů v různých oblastech.
Naštěstí jsem z civilizace, bohužel s několika otropedy mám z poslední doby špatnou zkušenost (pes nám zemřel před 4 měsíci a s diagnózou to bylo všelijaké, ve stejné době dvěma kamarádkám psi špatně diagnostikovali -jasně, ne všechno se povede, všichni jsme lidi-na druhou stranu pro mě teď ti doktoři nejsou "skála") a i proto jsem teď se psem byla na jiné klinice....
TAkže co se týče možností konzultace, tak vše řeším.
Abych byla upřímná, tak jsem na kliniku před chvilkou zavolala a na příští týden jsem se na operaci objednala. Takže mám termín, ať případně nemusím čekat a zrušit to můžu vždycky.
Jsem teď v rozpoložení, že se k operaci přikláním, jen mě trochu odrazuje "nedostatek" lidí, kteří psa JPS operovat nechali....
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
https://www.ifauna.cz/psi/nemodforum/r/detail/720653/juvenilni-pubicka-symfidiodeza-jps-vase-zkusenosti
Už tu jednou krátká podobná diskuze proběhla.
Tak po přečtení jsem ještě cíc rozpolcená.
Konzultace s jiným vetem je samozřejmě v plánu, jen doufám že se k nějakému zvládnu objednat na nějakou dohlednou dobu.
No tak jsem se právě vrátila z veteriny s čtyřměsíčním štěnětem, CDčkem plným snímků a doporučení se objednat příští týden na operaci ( Juvenilní pubická symfiziodeza)....
Máte s tím někdo zkušenosti? Momentálně jsem trochu v šoku, takže se z toho vlastně potřebuju hlavně vypsat. Později bude síla to řešit podrobněji a rozhodnout se. Fakt se mi nechce nechat operovat čtyřměsíční štěně! Grrrr.....
No moje štěně má také tendence běhat za auty, hlavně když vidí třeba Jeep, protože v Jeepu jezdí její kamarádka a ona si to hodně rychle spojila.
Chce to prostě trénovat, předvídat, pokud by se v okolí auta mohla pohybovat, tak mít psa na vodítku a treba naučit vždycky sednout a v klidu počkat než auto projede. Přejde to.
Abych byla upřímná, tak mě to moc zajímavé nepřipadá.
Paní si psa vydupala,asi o výchově a životě se psem moc nevěděla , nastavila nějaký "režim" a teď jí to je na obtíž, protože pes je starý a je s ním "víc práce a starostí". Tak se ze svého "trápení" vykecává na blogu.
Myslím že na uspání pes nutně být nemusí, taky se nám po dvorku batolil devatenáctiletý voříšek (hluchý, skoroslepý, po dvou srdečních záchvatech), který byl dle mého spokojený. Uspat jsme ho nechali až při akutní nemoci, protože jsme ho nechtěli nechat trápit léčením (usnul na dešti, nastydl a šlo to do zápalu plic).
Náš kocour (1,5r , venkovní, ale chodí domů) si chlupy vykusuje, poprvé jsem si toho všimla v necelém roce. Hlavně ze zad a břicha, vždycky se po něm válí chuchvalce doma i na zahradě. Na kožichu to je znát, ale úplně holá místa nemá. Dle vetky je zdravý (změny na kůži nemá žádné, ani jiné problémy). Máte s tímto zkušenosti?