miso

Moje příspěvky

16.2.2016 10:38
12.12.2013 22:21

ehm - zaujimave dobrovolnictvo ked už len za stahnutie PDF subora s infom treba zaplatit 99kč

11.12.2013 22:29

Dobrý den, ak sa jedná len o daky kus zvlečky z jedneho zvliekania nieje nutné navstevovat veterinára. Bud teda hada treba dat do "vodní lázně" a ručne skusit staru kožu zvliect (nie pinzetou - treba nato cit - skor ju zosuchnut). Este vhodnejsie je vsak poskytnut koralovke vlhky ukryt kam si može zaliezt (idealne nejaka nepriehladna plastova nadoba vhodnej velkosti s vekom v ktorej je mensi kruhovy otvor (vystrihnutý - ako búdka pre vtáky) a naplnená je dostatocne vlhkým napr rašelinnikom, machom, či zeminou kam sa može ukryt. Ak v takom ukryte strávy korálovka celú noc ručné zvlečenie bude este jednoduchsie ako po vodnej lázni. Prípadne bude stacit počkať do dalšieho zvliekania a pri vhodnych podmienkach (a vlhkom ukryte) zvlecie aj predošlu starú kožu naraz. (je to aj vhodnejsie zbytocne hada nestresovat - ak sa jedná len o prvú vrstvu zle zvlecenej kože a nejde dolu lahko) Treba brat v uvahu ze aj zvieratá zo suchsich oblasttí využivaju k ukrytu vlhke zemné nory pričom je bohatá aj každoranna rosa kvoli kolisaniu teplot.

7.12.2013 22:12

Zdavim, ak sa nejedna o otravu zpotravy, casto sa vyskytuje pri cvrckoch "mor" na ktory niet pomoci. nektore zasielky mozu byt v poriadku ine zacnu kapat este v krabiciach (tendencne sa to vsak od daneho chovatela bude zhorsovat kym neprecisti chov). Cvcky maju casto tras koncatin a tak umieraju s neschopnostou pohybu. Ked sa mne nieco take stalo tak este relativne dobre cvrcky sli do mrazaku a krmil som potom s mrazenymi. Teraz som presiel na svaby a tam je vsetko vporiadku cvrcky davam len pre zmenu, pripadne nakupim rovno vac litrov a zmrazim.

18.2.2012 09:43

vycistit, ak by tam bol daky zanet alebo nieco podobne ze by sa tie oci furt lepili pouzite bezne ocne kvapky ophthalmo septonex cca 1-2 denne - bud ho vezmete do ruk, alebo dakedy sa to da kvapnut aj bez manipulacie ak vam vhodne zapozuje

17.2.2012 18:19

Doskupit s anolismi to fakt nejde, ono to terarko co popisujete by aj bolo dostatocne vyhovujuce ak by 60cm bola výška - skuste nakloniť :) a viac nemusite riesit priestorove problemi :)
Umna sa vyskytol problem u equestrisov s ocami - teda jeden kus mal vkuse nieco ako zakal - zakalene oči a tie potom zatvaral, nakoniec som prisiel z coho to bolo - UV ziarivka - ine anolisy ani ine jastery nemali taky problem ale len jedno zviera (problemi sa obnovili po vyličeni a opetovnom pusteni pod neonku) - neonka sla do koša a radsej investujem do vybojok.

17.2.2012 09:45

to by som uplne netvrdil - vzdy sa da dačo aj vhodne skombinovať a dakedy to funguje aj u nepredstavitelnych (teda aspon pre niektorych ludi) druhoch - najzranitelnejsie je to vzdy pri pareni, ale ak su oddelene pohlavia tak sa to da , ale anolisy sa moc nato nehodia - skor ako ich dat do velkeho spolocneho teraria v domneni nech si uziju priestor, je vhodnejsie naopak terarium male kde maju svoj klud - oni niesu vobec pohyblivy - casto presedia cely den na jednom mieste..

17.2.2012 09:34

a rovnako som skusal kombinaciu Anolis + Bazilisok, pri vacsom terarku to slo mnozili sa oba druhy, ale nakoniec bazilisok odhryzol anolisovi hemipenys (ked paril samicu) čo viedlo k jeho smrti - bazilisok sa rozbehne a zautoci na hocico male cervene co sa hybe v priebehu par sekund - anolis je naopak pomaly, takze v konecnom dosledku su odeleny. Vela ludi zabuda na zranitelnost jasterov pri pareni ked si dalsi spoluobyvatel moze hemipenys pomyliť s potencionalnym zrádlom (hlavne u pomalsich jasterov) pričom niekedy neostane len pri "potencionalnom"

17.2.2012 09:20

zdravim, laemanctusy by som typol ze zozeru, oni napadnu, odhryznu chvosty alebo uplne zozeru tou ich velkou hlavou skoro vsetko co je mensie. K equestrisom nieje možne dať nič malé a vzhladom na ich sposob zivota ak aj chcete aby sa množili ani nič vačsie - vacsina zemnych jasterou bude zrat ich znáčky a tie stromove budu po nich skakat.

18.2.2011 09:28

predradniky s ktorymi mate tento problem su elektroncke ci elektromagneticke? skuste napisat cenu zvlast pre lampy a zvlast pre predradniky dakujem

31.7.2009 00:20

kocour napsal(a):
Také prosím o zaslání linku na email krabici@seznam.cz
Děkuji předem.

tak sa tu pridam.. tiez by som poprosil
dakujem
miper@pobox.sk

8.7.2009 21:46

zelkar3 napsal(a):
Moc děkuju všem za zájem a odpovědi, vaše nápady a zkušenosti mi určitě pomůžou věc dobře rozmyslet. Vybudování terária bude dost drahé, jeho koncepci je potřeba zvolit předem a mám jen jeden pokus.

Miso: Suché terárium by bylo jednodušší na zařízení i údržbu, to je pravda, taky jsem o tom uvažoval. Bylo by asi méně dekorativní a hůře by využilo vnitřní prostor. Skupina leguánů nebo spíš do suchého v. exanthematicus by byla jistě dobrá, kdysi jsem je měl, jsou to žravé „popelnice“ a mládež se s nimi (v rukavicích) dokázala vyjít, jenže k nim lze asi těžko přidat něco, co by nezkusili sežrat. Navíc ve škole nemám možnost vlastního chovu myší. Máme ale různé šváby, takže hmyzožraví mají přednost. Python reticulatus jsem před lety taky měl, ale to bych si pro obsluhu dětmi netroufl (eunectes murinus totéž). Z větrání a zápachu v hale mám trochu obavy. Foukat vzduch ven je taky asi nemožné, protože na Vysočině v zimě bývá běžně pod -10, nemluvě o prorážení zdi a nového zateplovacího pláště. Nezbývá než věřit „Lilien“, že to bude pohodě...

Lilien: Začínám postupně sdílet vaše nadšení pro Basilicus plumifrons. S G. gecko mám dost rozporuplné zkušenosti. Měl jsem kdysi po řadu let obrovského samce, který byl v pohodě a přesně odpovídal vašemu popisu. Na základě toho jsem nedávno koupil k zmíněnému chameleonovi dva kousky gecko (údajný odchov), ale to byli totální raplové. Jeden pustil ocas už při převozu, druhý dodatečně v teráriu, a chytal je amok už jen když jsem terárko otevřel. Nakonec jsem byl děsně rád, že si je někdo zadarmo vzal do péče.

Krokodyl: Díky za komentář. Laemanctus longipes se mi zdají také super, ale asi hůř dostupní. Máte s nimi nějaké osobní zkušenosti? Co se týká krmení, četl jsem tip vypouštět do terárka šváby s ustřiženou hlavou. Trochu drastické, to bych asi musel provádět sám, ale funguje to docela dobře - hrudní uzlina švába chvíli „uřídí“. (Kdysi jsem dekapitaci používal pro „zvýšení odvahy“ příliš bojácných samců kudlanek)

Ještě otázka: Co byste si mysleli o dlouhokrčkách do bazénu? Osobně je neznám, ale třeba by neměly tendenci okusovat baziliškům nohy jako jiné želvy... Chytí zdravou rybu nebo i tohle soužití by šlo? Pak zbývá snad ještě matamata (taky jsem míval), ale ta je dost drahá, málo „akční“ a s rybami by to nešlo. Ale ty nejsou podmínkou.

ak suche a nieco mensie, tak uromastrix - k tym mozete dat zelvy a ine podobne jastery (mozno aj jemenakov)
co sa tyka ctenosaur, tak v dospelosti su hlavne bylinozrave ale knim asi nieje mozne pridat nic
Ak vlhke da sa to riesit tym odvetravanim cez potrubie ale vzduch je nutne predhrievat co je zlozitejsie..
Ak ste za tie bazilisky, potom sa ozvyte ak ich budete zhanat.. Impozatnejsi mi ale potom pridu do tak velkeho terarka zastupcovia rodu Hydrosaurus (ako faremny odchov sa daju zohnat) a k nim by boli zaujimave Leiolepis. Avsak agresivitu hydrosaurov nepoznam a leiolepis je niekedy problem udrzat v zajati...

7.7.2009 23:03

krokodyl napsal(a):
"Pralesne teraria su velmi pekne, ale narocne na udziavanie potrebnej mikroklimi (odvetravanie, teplota, vlhkost - to uz vyzaduje pocitac a to nevravim o udrzbe, vymene a ohreve vody, a krmenie mensich zvierat je mozne len z krmidiel resp. krmit len urcitym hmyzom (napr. sarancata). "

To je celkem úsměvné, samozřejmě při běžné denní péči (rosení, čičtění, krmení) a použití běžných technických prostředků (spínací hodiny, termostat) a při dobře udělaném větrání není ani provoz pralesního terária o moc složitější než suchého a v určitých ohledech je i pralesní terárium lepší volba. Zaleží samozřejmě i na mikroklima v místě, kde terárium má stát.
Není těžké naučit ještěry brát si krmení z pinzety, ale není pro ně ani problém si hmyz chytat po vhození poblíž. Stejně tak většina ještěrů akceptuje různé druhy hmyzu (proč jen sarančata?).

" alebo potom kosmany (co zas nieje lacne)"

Myslím, že kosmani vyžadují více péče než většina plazů, už jenom krmení několikrát denně, by mohl být problém. A z pohledu byrokracie je jistě snazší se vyhnout citesovým zvířatům.

"Alebo tam kupte python reticulatus ci eunectes murinus (co vsak velmi bezpecne nieje), "

Nemyslím si, že by to byl dobrý nápad, tito opravdu obří hadi potřebují určité zkušenosti z manipulací a podle dotazu mi nepřipadá, že by tam někdo byl v tomhle ohledu zkušený.

"pri baziliskoch je problem udzat v terarku akukolvek rastlinu, lebo svojmi pazurmi vsetko znicia (radi po nich skacu). "

Není to tak hrozné, ale osobně bych zvolil bazilišky, kteří rostliny neničí a jsou mnohem klidnější než r. Basiliscus a to bazilišky Laemanctus longipes.

zdravim :)
zadavajuci chce urobyt terarkovo vo vestibule skoly co znamena ze vetranie do budovy skoly asi nieje moc realne - predsa len to nieje zoo kde sa "smrad" da akceptovat a vlhke teraria citit casom viac ako suche a pri nevhodnom vetrani dopadnu katastrofalne.
Pri velkom viacdruhovom terariu (bazilisky, zelvy, zaby..) je krmenie z pinzety asi nerealne (casovo), sarancata ako potrava do velkych terarii su vhodne preto ze nemaju tendenciu sa skryvat, naopak splhaju vzdy hore a su lahkou korystou bez obavy z ich premnozenia a uniku z teraria ako napr svaby ci cvrcky (to sa da riesit betonovanim dna, ale bez substratu to nieje to prave tropicke :)
Bazilisky mi nicia rastliny aj v miestnosti cca 6x3m kde su na volno
Myslim ze mate bohate skusenosti s velkymi ubikaciami tak tiez skuste nieco navrhnut...
ja som za skupinu ctenosaura similis s kamennymi stenami

7.7.2009 13:10

zelkar3 napsal(a):
Díky, bazilišci se mi jeví jako výborný tip . Snad by snesli čilejší pohyb kolem terária, nemám s jejich údajnou plachostí zkušenosti. Otázkou je, zda je možné je něčím doplnit. Rosnice by byly ozdobou, ale bál bych se, že na ně \"nezbude\" potrava. Bazén by mohly doplnit želvy, ale zase bych měl trochu strach z okusování koupajících se bazilišků. Je jasné, že multidruhová terária se moc nedoporučují, ale když je tak velký prostor jen jeden...

zvyknu si na vsetko, plache su hlavne mlade jedince ci samice v case znasok (v tak velkom terarku neviem..), dospelym zvieratam by mensie druhy zelv nemuseli az tak vadit, ale problem budete mat asi s cistotou vody ak chcete vacsie jazierko...
kludne ich mozete doplnit o nejake zemne jastery ci pralesne suchozemske korytnacky. K tak zivym zvieratam by som zaby asi nedaval - pri baziliskoch je problem udzat v terarku akukolvek rastlinu, lebo svojmi pazurmi vsetko znicia (radi po nich skacu).
navrhol by som vam skor vecsich zastupcov: napr iguana iguana, ctenosaura similis, či varanus albigularis ci exanthematicus. - najskor tu ctenosauru alebo varana - su to pekne velke zvierata ktore tam mozu byt v skupinke..staci vybudovat len kamennu stenu s norou a kvalitne UV osvetlenie. Pralesne teraria su velmi pekne, ale narocne na udziavanie potrebnej mikroklimi (odvetravanie, teplota, vlhkost - to uz vyzaduje pocitac a to nevravim o udrzbe, vymene a ohreve vody, a krmenie mensich zvierat je mozne len z krmidiel resp. krmit len urcitym hmyzom (napr. sarancata). Suche terarium je jednoduchsia volba..
Alebo tam kupte python reticulatus ci eunectes murinus (co vsak velmi bezpecne nieje), alebo potom kosmany (co zas nieje lacne)

17.2.2009 21:52
3.2.2009 01:26

clondaik napsal(a):
Zdravím. Chov bazilišků je velice podobný chovu agam. Nutná je vodní nádrž, ve které se pravidelně čistí voda ( zvířata do ní s..ou) No a dostatek větví ke šplhání. Teplota ve dne kolem 30 stupnů a v noci kolem dvaceti. Důležité je udržovat dostatečně vysokou vlhkost cca 80%. Také mají rádi světlo bohatě stačí UV-B zářivka s 5% \"béčkovýho\" záření a samozřejmě nějakou žárovku jako zdroj tepla. O tom jestli je plazům smutno nic nevím, ale bazíci se chovají v chovné skupině o jednom samci a 2-x samic. Baziliščí samec je velice plodný ještěr a v případě chovu jedné samice je její častá březost pro ní náročná a za čas by se hodně vyčerpala. Pokud byste měla zájem momentálně ruším chov těchto ještěrů. Mám k dispozici dvouletého samce a dvouletou samici. Bazíci se dožívají kolem 15let, tak se nemusíte bát. Ještě si je dostatečně užijete. Jsou v podstatě v pubertě. Jsou naučení na krmení z ruky (což je u bazíků celkem úspěch), ale jinak jsou to plaché potvůrky a ochočit se nedají. V případě zájmu mi napiště na můj mail: clondaik@seznam.cz

bazilisky chovam dlhsie, mal som viac druhov - vsetky zrali z pinzety, z ruky, teda vzdy si vsetky zvykli aj na manipulaciu, plumifronsi chovam aj volne pustene v miestnosti, strah necitia, aj na cloveka vylezu ked chcu niekam preskocit, nikdy sa neschovavaju, pridu si po potravu, behaju po miestnosti po zadnych, v znaskach sa doslova predbiehaju - ideal. lakave su len mladsie jedince a odchyty...

29.6.2008 12:39

malfin napsal(a):
Mám doma chameleona jemenského, pár malých phelsumek, pár phelsum grandisek a v plánu zakoupit pár malých bazilišků dlouhonohých.
I když mám pro chovance větší terária, pořád se mi zdá, že by si zasloužili ještě větší.
Spolu s tím mě napadlo, zda by nebylo možné pořídit jedno velké terárium - cca 200*70*160 a v něm chovat všechny druhy dohromady.
Chamíka s grandiskama jsem již pohromadě měla a bylo to v pohodě.
Má někdo s tímto zkušenosti?
Dík.

chamik ked dostane chut, pripadne vyhladne, felzumy zozerie (staci aby ich raz ochutnal). pripadne napadne. (u chamikov je aj kanibalizmus - a to nemyslym len u malych prckov - niektory zeru aj ryby) U felzum moze mat velke nasledky uz len to ked na nich chmik stupi svojimi drapkami - moze im dost potrhat kozu ak sa budu cukat...
No a o diametralnych podmienkach pre zivot ani nehovorim (chamik je z polopuste a vy ho pchate k felzumam..) teda chamik a felzumi je blbost
tie felzumi neviem ake mate - gradisky chapem ale ten iny druh ste neuviedli, ale u felzum navzajom by mohol byt problem - myslim ze maju svoje teritoria (ale nechoval som..). Najskor felzumi a tie bazilisky, ale neviem aky bazilisok je kratkonohy (dajte latinsky) - chovam plumifronsi, mal som b. basiliscus a k nim by som felzumu isto nedal - bazilisky su velmi zive a zrave a ak by mali skakat po felzumach - tak tie by to asi nerozchodili.. felzumy maju velmi jemnu kozu, ktoru v pripade ohrozenia dokazu velmi lahko strhnut - casom im dorasta a bazilisky maju velmi ostre drapky. v mega velkom zarastenom a clenitom terarku by to mozno slo, ale uvedomte si ako by ste ich krmili.. aby sa vsetkym uslo

3.5.2008 11:51

bazilisek napsal(a):
Jedině k vetovi, víc ti neporadim

vypada to na absces - proste rozrusit a hnis vytlacit a vydenzifikovat. idealne na dezinfekciu betadine (poroz - riedi sa) - da sa to zvladnut aj v domacich podmienkach, veterinar predpokladam ze spravy to iste. Najvacsi problem bude aby do toho nechytil infekciu lebo uz je ten absces poriadne velky...

24.1.2008 13:30

k abel napsal(a):
... zdravím Jiří,psal jsem také různým lidem,oslovil jsem i J.Gábriše,který jako jeden s prvních na tento problém upozornil www.teraristaka.cz,ale mám na něho kontakt jen přes \"spolužáky\" tak nevím kdy a jestli se to k němu dostane,požádal ho o příp. spolupráci,jinak se už ozvalo spoustu lidí,kterýmj sem posílal text i s podpisovými archy,tak snad nakonec čas,který investujeme,nebude promarněný

zdravim, som kolega z SR a tato problematika sa ma taktiez tyka, teda sa snazim pomoct ako sa da. Predpokladam vsak, ze peticna akcia v ramci SR by asi nemala velky vyznam na uzemí CR. Kazdopadne treba vyvinut tlak na organy a spolky, ktorymi su niektory teraristi clenovia. Ak taketo spolky nedokazu jednat, ich pritomnost je podla mna zbytocna... a existencia neopodstatnena ked nedokazu zastupovat skupinu a ich zaujmy. Podpisove peticie by sa mali rozbehnut na kazdej teraristickej akcii (burze), pricom by ju mali podla mojho nazoru organizovat usporiadatelia rovno pri vstupe. Teda tereba vyvinut tlak aj na nich (pripadnym bojkotovanim...). Miper