pastevecovci

Moje příspěvky

19.3.2016 11:41

Pokud hovoříte o plemeni, máte v podstatě (nechcete-li importy ze vzdálených zemí) 3 možnosti - krůty české, německé a naraganset, přičemž ty posledně jmenované nemají zachovaný pud sezení, takže zbývají plemena dvě.
Krůty německé jsou v mnoha barevných rázech a ne u všech rázů je pud sezení zcela zachován.
Krůty české máme ve dvou barevných rázech a pud sezení je téměř u všech zachován.

Jenom je třeba poznamenat, že naprostá většina krůt nabízených v inzerci jsou kříženci.
Je bohužel zvykem nazývat jakoukoli jinou krůtu než brojlerovou - názvem krůta bronzová - pod tímto označením najdete na inzerci všechno možné.

Pokud máte zájem opravdu chovat plemeno krůt doporučuji kontaktovat klub chovatelů krůt a perliček, kde získáte kontakty na chovatele.

21.2.2016 16:46

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
No husa a kachna jsou si o dost blíže, než vámi posané spojení.Je to křížení v rámci jedné čeledě - Kachnovití (Anatidae) rod Vrubozobí (Anseriformes).Kdežto pes a kočka jsou jen příbuzní v rámci rodu Šelmy( Carnivora).Podobné křížení v rámci čeledě Kočkovití (Felidae) je například kříženec Pumy a Levharta.

Vrubozobí jsou řád, nikoli rod.
Doporučuji nastudovat taxonomii ptáků, dříve než zde začnete plodit moudra...

23.1.2016 18:59

Http://www.ifauna.cz/drubez/inzerce/r/detail/2675563/prodam-spolehlivou-lihen-rusum-chov/


Prodám spolehlivou líheň Rusům chov


Prodám líheň na 51 vajec. Digitální ukazatel teploty a vlhkosti. Líheň je ještě záruce. Podrobný návod. K lihni přidám i prohlížečů. Jen email.


Jenom nevím co s tím ti Rusové budou dělat...

16.1.2016 08:56

peparazak napsal(a):
Barva je cernobila ale prijde mi ze jsou moc bile.

Záleží na věku.
Tyto barevné rázy mají tendenci věkem světlat, tzn, že s každém přepeřením je podíl bílé barvy větší. To stejné se projevuje třeba u porcelánových.

16.1.2016 08:54

kopcuvka napsal(a):
Dobrý večer. Prosím jak se jmenuje tento barevný ráz Japonek.

Barevný ráz se jmenuje černá bíle skvrnitá.

3.1.2016 21:55

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
V nějakém článku se psalo že chovatel krůt bronzových obrousil bruskou krocanům drápy a skončilo zraňování podrápáním. Co si o tom myslíte? Mě už krůta zasedla na podzim do chrástí neplánovaně, tak jsme ji tam nechali a přenesli až s vylíhlými kuřaty a všechna umřela, protože pro krůzu to byl stres a nezačala se o ně starat vodit a tak. Ale stejně by byli na maso, protože to byli sourozenci celé hejno. Teď už zůstaly jen krůty a krocan je nový, tak uvidíme. Ale jak jste psal, že krůty bude snášet po pojímání, tak když jsme vypustili po karanténě nového krocana mezi krůty, tak hned je začal pojímat. Krocani předtím, než byli poražení, je nepojímali, jen výjimečně na podzim - krocany jsme poráželi o svátcích. Takže krocan pojímal, že byl vpuštěný do nového hejna, nebo že krůty chtěly a budou snášet? Jaký máte názor? Mám krůty raději ubytovat aby nesnesly vejce někde na louce a my je nenašli? Navíc ty mrazy.

K těm ostatním dotazům.
Píšete, že krocan pojímal krůty hned po vypuštění. Podle našich zkušeností krocan většinou pojímá krůty až tehdy, když se mu nabízí, u krůt to bez spolupráce krůty moc nejde. Takže pokud se krůty nabízejí a nechají se pojímat, očekával bych snášku, i když mi to nepřijde úplně pravděpodobné, ale nicméně možné.
Je to věc názoru a přístupu, ale přiznám se, že po špatných zkušenostech krůťata po vylíhnutí krůtám odebíráme a odchováváme uměle. Netvrdím, že to přirozenou cestou nejde, ale je to výrazně rizikové a z hlediska růstu a vývoje krůťat i zdlouhavější.
Jinak ještě k tomu bezpečnému pojímání. Chováme české krůty už nějaký rok, Na krocana máme obvykle 4 až 6 krůt a téměř neomezený výběh, a zatím jsme se se zraněním krůty v této souvislosti nesetkali.

3.1.2016 19:18

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
V nějakém článku se psalo že chovatel krůt bronzových obrousil bruskou krocanům drápy a skončilo zraňování podrápáním. Co si o tom myslíte? Mě už krůta zasedla na podzim do chrástí neplánovaně, tak jsme ji tam nechali a přenesli až s vylíhlými kuřaty a všechna umřela, protože pro krůzu to byl stres a nezačala se o ně starat vodit a tak. Ale stejně by byli na maso, protože to byli sourozenci celé hejno. Teď už zůstaly jen krůty a krocan je nový, tak uvidíme. Ale jak jste psal, že krůty bude snášet po pojímání, tak když jsme vypustili po karanténě nového krocana mezi krůty, tak hned je začal pojímat. Krocani předtím, než byli poražení, je nepojímali, jen výjimečně na podzim - krocany jsme poráželi o svátcích. Takže krocan pojímal, že byl vpuštěný do nového hejna, nebo že krůty chtěly a budou snášet? Jaký máte názor? Mám krůty raději ubytovat aby nesnesly vejce někde na louce a my je nenašli? Navíc ty mrazy.

Nevím, tohle slyším poprvé, ale existují ochranné oblečky pro krůty. viz foto

Nemůžu to teď najít, ale někde v zahraničí se to dá objednat i po internetu.

3.1.2016 18:08

tereza.128 napsal(a):
Bohužel se najdou tací, co uvěří.

S tím se bohužel ale nedá nic dělat...
Ten inzerát soudnému člověku stačí, stejně jako inzerce pana Mandy a podobných na to, aby si udělal názor.
No a komu to nestačí...

3.1.2016 18:01

majenko3 napsal(a):
Takže ak je kmeň 1+1 moriaka je najlepšie oddeliť keď morka zasadne?

Pokud krůta zasedne je vždycky lépe přesunout ji někam kde bude mít klid.
Z druhé strany si nemyslím, že by se na ni dobýval krocan na hnízdo, aspoň jsem se s tím nikdy nesetkal.
Jinak krocana lze oddělit již po prvním úspěšném pojímání, jak jsem psal v předchozím příspěvku.

3.1.2016 17:57

melicharová napsal(a):
Loni jsem měla jen jednu krůtu a jednoho krocana a on ji pojímal tak vehementně, že ji zlomil nohu. Letos mám pět ks krůt na jednoho krocana a teď nevím jak to vyřešit, když jednu začne pojímat, tak když ho odstavim, tak zase nebude pojímat ty ostatní. Zatím se v tom nějak ztrácím.

No pokud máte 5 krůt, lze předpokládat, že zahájí snášku přibližně všechny stejně, takže krocan svou přízeň rozdělí rovnoměrně mezi všechny krůty ( u nás se někdy stojí fronta na krocana ).
Pokud by hrozilo poranění, můžete odstavit již odpojímané krůty a ostatní ponechat s krocanem.

Jinak jsem se na začátku předchozího příspěvku vyjádřil trochu neobratně, chtěl jsem říci, že je to dostatečně nízký počet na dobrou oplozenost.

3.1.2016 15:12

Je otázka co je to vhodný počet.
Ano je to dost málo na to, aby je všechny oplodnil a přiměřeně na to, aby jim přílišným pojímáním neublížil.
Jinak oplodnit by jich krocan zvládl klidně i 15. A pokud krůtu včas oddělíte (je-li krocan příliš náruživý) můžete chovat klidně i 1,1.
Na oplodnění snáškového cyklu (cca 15-20 vajec) krůty většinou postačí jedno pojímání.
Krůty se na rozdíl od slepic nechávají pojímat pouze tehdy nesou-li (nebo chystají-li se) vejce. Jinak řečeno, vidíte-li pojímat krocana na krůtě připravte se, že vzápětí začne snášet vejce.
Toto platí u krůt se zachovaným pudem sezení, jsou však i krůty, které na jaře zahájí snášku a nesou celou sezónu aniž by zasedli. V tom případě je pro zdárnou oplozenost nutné nechávat krocana s krůtou trvale, nebo ji alespoň občas pustit za krocanem.
Hlavně u těžkých plemen krůt je třeba ohlídat, aby krocan krůtě při příliš častém pojímaní nezpůsoboval zranění.

26.12.2015 18:26

robina1 napsal(a):
Prosím zkušené chovatele slepic... vím, že se vytavují 1.2, ale když dám na výstavu do klece 2 a nebo 3 slepice (ne kohouta) jak budou posouzení? Děkuji za rady.

Vystavuje se podle propozic dané výstavy.
To znamená jak si určí pořadatel, někde 1,1 někde 1,2 někde jak koho napadne...
Na celostátních výstavách se vystavuje pouze po jednom v kleci.

Posuzuje se ovšem vždycky jednotlivec, bez ohledu na to s kým je v kleci.

26.12.2015 12:37

Vejce letošních zdrobnělých rýnek , zatím od 6 slepiček 3 vejce denně...

25.12.2015 11:41

rivers napsal(a):
Dobry den mam chovnou skupinku kachen pizmovych kacer a dve kachny letos vychovali 28 problem je ze jsou příbuzní a tak jsem vymenil cerneho za bileho ale bíli kacer je teprve 4 mesice stary nevim jestli ponem budu mit kacata v roce 2016 diky za radu.

Osobně bych doporučil do chovu pižmáka starého alespoň 8 měsíců.

25.12.2015 11:37

Vítek26 napsal(a):
Dobrý večer, poprosím o radu. Začal jsem s chovem Maransky měděnokrké mám 6 slepic a jednoho kohouta. Před týdnem jsem konečně objevil první vajíčka v hnízdě, ale bohužel u jedné slepice se mi objevili bílá pírka. Přitom ještě donedávna měla krásné barvy jako ostatní. Krmil jsem směsí pro kuřice + mrkev, hrách a rýže. Teď když už snáší, tak jsem přestal dávat směs - místo ní obilí. Je to genetická vada ? Nebo se u slepice objevila nějaká nemoc? S chovem jsem začal o prázdninách, nový kurník atd. Děkuji za rady a krásné svátky.

Stane se to.
Občas se prostě i s pečlivě sestaveného kmene vylíhne nějaká hříčka přírody. Náhodně se projeví nějaký skrytý gen.
Také se nám v odchovech objevila podobná slepička. Často se objevují i zcela černé slepičky nebo jen s nepatrným náznakem kresby.
Není to žádná tragédie, jenom je potřeba takové slepice ponechat pouze na snášku konzumních vajec a k dalším odchovům je nevyužívat, což ostatně platí u všech exteriérových vad.
Nikdy, z žádného sebelépe sestaveného kmene se nelíhne 100% jedinců bez vad.
S krmením a výživou to nemá nic společného.

25.12.2015 07:55

asitakhle napsal(a):
Tuto desku mám také a použil jsem ji jednou z nouze dobrý.Lepší z mé zkušenosti je Keramická žárovka řízená termostatem a k osvětlení LED žárovka řízená časovým spínačem.Muže se to pak dát do libovolně velké bedny.Pořizovací náklady o něco nižší, ale co je hlavní úplný konfort a mohu regulovat teplotu třeba po desetinách.A čas svícení později snižovat.
Pokud někdo bude chtít vše mohu dodat, keramická žárovka různých watáží 190 Kč, termostat s regulací po 1 stupni 450Kč a keramické objímku 20 Kč, termostat s regulací po desetinách 600 Kč má i alarmy horních a spodních hodnot a je vhodný i do líhní vše nastavím..Spínací hodiny koupíte v marketech za 100 a Led žárovku takékolem 80Kč.
Mám tu jeden membránový termostat za 250 Kč -krátce použitý a vyměněněn za přesnější digitální.

U té desky se nedají regulovat stuně °C, jen nějaké regulační stupně s přibližným odhadem.Na desku později kajdí, tak se musí z vrchu přikrývat a nevyhřívá celý prostor jen prostor pod ní.A stejně musíte vyřešit osvětlení.Pod deskou je tma.

Tak a teď ty watáže...
ta deska bere cca 40 ( dle velikosti), co ta lampa? tak pro 30 kuřat?
když mě spí kuřata venku, tak uberu. Když rostou, tak to zvednu. (desku)
Rozhodně nehrozí, že se o něco spálím.
Nepotřebuji ani termostat, ani spínací hodiny.
Fandím kutilům, ale jde to i bez toho...

22.12.2015 15:57

ladd napsal(a):
Spíš tedy prodat vejce z první snůšky, husa si pak nanese náhradí, ta jí nechat vysedět.
Pokud by to někdo risknul - náhradní snůška je mezi ptactvem běžná věc.

Ale proboha proč?
Kvůli penězům za vejce?
Asi chápeme chovatelství každý trochu jinak...

22.12.2015 15:55

honzapm napsal(a):
Vám se nikdy nestalo, že husa nanesla vejce a pak je z nejrůznějšího důvodu nemohla vysedět?
Nezasedla, pošla, dravec, auto, pes, cokoliv.
Vám se nikdy nestalo, že husa začala nečekaně snášet do nevhodného období?
Že se o mladé nechtěla starat a znovu začala snášet?
Že jste si potřeboval vylepšit rozpočet, tak jste za nadstandardní cenu vejce prodal?
Stěhování, silné mrazy (na horách).
Také nám začala snášet v září, což už u nás (650 m n.m.) pro nasazení nehovoří.
Takže se pak vejce dají vyhodit, prodat, vyfouknout.

Ale příteli...
Já jsem spíš reagoval na to, že někdo chová české husy na vejce. To mě nepřijde jako pravděpodobné.
Tazatel chce zřejmě začít s chovem českých hus.
To je dobře.
Jenom na to jde trochu špatně...
Cesta vede jinudy než nákupem vajec nemyslíte?

21.12.2015 23:22

honzapm napsal(a):
Husa je při odebrání vajec (či housat) schopna ještě jedné snášky.
Teoreticky to tedy lze, nicméně ano, tazatel hledá jehlu v kupce...


https://www.youtube.com/watch?v=pdAi0mXDPt0

Ve 14:22

.

No...
Takže odeberu housata, bude se o ně složitě starat uměle, ačkoli by je mohla vodit a chránit matka s otcem a to jenom proto abych mohl někomu prodat vejce?
Ani tohle mě tedy moc smysl nedává...

21.12.2015 22:13

nitram306 napsal(a):
Hlavně si dejte pozor na různé "podvodníčky" co Vám prodají za husu českou každou bílou vylíhlou v ČR. Nemyslím si, že by nešly sehnat, ale chce to kontaktovat přímo chovatele a při odběru nejlépe osobně, ať vidíte alespoň chov a podmínky. Češky začínají být BUM a myslím si, že už je na vajíčka někdo začal určitě chovat.
Chovu zdar
MZ.

Nevím, nedokážu si osobně představit, že bych držel celou sezonu pár hus plemene se zachovalým pudem sezení a vodění housat a který mi nanese ve snáškovém cyklu nějakých 12 až 15 vajec, na to, abych je někomu prodal. A už vůbec si nedokážu představit, kolik bych si za ta vejce měl vzít peněz...