Informace o uživateli:
Pomalu budujeme malou kozo-ovčí farmu s podílovými anglonubijskými kozami a východofrískými ovečkami.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 11. 4. 2022 08:49:26
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pěkně zdravím,
máme kozlíka po bezrohém tátovi a rohaté mamce. Když se narodil, vypadal jako bezrohý (neměl dva vírky jako mívají rohatci) a skutečně to vypadalo, že mu růžky nevyrostou. Teď, když mu jsou dva měsíce, začaly mu vzadu na těch boulích, co mají bezrozí na hlavě místo rohů, razit malinké růžky. Je to normální a v pořádku? Měla jsem zato, že rohatým začínají růžky rašit už nejpozději kolem věku tří týdnů (tak to alespoň u jiných našich kůzlat bylo)?... Navíc jsou růžky takové malinké zezadu na velikých boulích, jaké mají jiní naši bezrozí... Kozlík je 93,75 AN - už jsme ho nabízeli jako bezrohého )o:...
Petra.
Děkuji, měla jsem pocit, že než se jí dá trávení do pořádku, zdechne mi )o: STála pořád u ohrady a mečela, že chce na pastvu, sena se přitom ani nedotkla... )o:
Zjistila jsem ale, že je celá divá po černém čaji, tak teď dostává několikrát denně svůj litrový "šálek" s medem a vypadá to, že jí to svědčí - po něm se i s chutí pouští do sena... Asi je opravdu problém nedostatek tekutin, v jehož důsledku nemá nejmenší chuť na seno... No snad nejsem za úplného hňupa, že mi to hned nedošlo, třeba to pomůže někdy někomu dalšímu(o:...
Jinak od veta máme Farmatan, co v jiných diskusích všichni doporučují, tak snad to pomůže..
Máte někdo zkušenost s vlivem kopřiv na průjem? Zkusila bych jí je dávat...
Děkuji moc za odpovědi, jen jsem asi nebyla dost konkrétní v dotazu - nejde mi o to zjistit na tomto fóru, co koze je (to řeším s vetem), jde mi o vaše zkušenosti, co jí dát k jídlu (kromě sena, nad kterým se ošklíbá, protože obecně raději pastvu (o:), aby ji to zároveň posilnilo a zároveň nezhoršilo průjem - v tomto ohledu mi vet dokázal poradit jen jetelové seno, které bohužel nejsem schopná v tuto chvíli sehnat. (o: Zvažovala jsem vojtěškové granule - ty mám, někdo mi je však doporučuje a někdo naopak ne... Mockrát děkuji!
Prosím pěkně, poraďte čím krmíte kozu při průjmu - na seno moc nemá chuť, raději by na zelené - to ale samozřejmě průjem zhoršuje, takže nesmí... Už je dosti vyhublá, veterinář to s ní vidí spíše bledě, prý by mohlo pomoci jetelové seno, to ale nemůžu sehnat...
Jedná se o postarší kozu, veterinář charakterizoval její stav jako že má chronicky problematické trávení (to má) a kůzlata, co teď měla, ji příliš vyčerpala. Co jí tedy dát, když na trávu, kterou by si dala, nemůže, seno, co mám, žere jen sporadicky a dostatek energie z něj nezíská a jetelové seno nemám? Děkuji.
No my teď máme cca 4ha, ještě budeme něco dokupovat než se dostaneme na ten počet zvířat, o kterém jsem psala... Bohužel ty pozemky nemáme všechny pohromadě, což vše trochu komplikuje, ale zase mají pestrost (o:
A jak velké úseky rotujete po tom týdnu? Myslíte někdo, že by mělo nějaký význam mít vždy v jednom úseku kozy a ve druhém ovce a koně a pak vždy po pár dnech posunout kozy do dalšího nového úseku a ovce a koně do toho úseku, kde byly kozy (protože kozy jsou mlsnice co chtějí hlavně něco nového a ovečky s koníkama by to pak dobraly - nebo bych je tak šidila?).
Pěkně zdravím,
moc ráda bych poprosila o vaše zkušenosti se sytémem pastvy koz a oveček. Pasete "volně" - na velké pastvině bez přesunů, nebo střídáte hony či oplůtky, jak velkou ohradu na jaký počet zvířat, máte stabilní ohrady nebo mobilní elektrické, jak často přesouváte, jak řešíte přístřešky, jaký typ ohradníku se vám osvědčuje - sítě, pásky, lanka?
CHci toho trochu hodně, ale budu moc vděčná za jakýkoliv postřeh, "útržek" z praxe - co se vám osvědčuje a neosvědčuje? My zatím máme 400 m ohradníku pro 11 koz a tři ovečky, přesunujeme cca 1x za měsíc, chci ale postupně rozšířit na 20 koz a 10 oveček a ještě přibrat dva menší koníky a snažím se vymyslet systém, který bude ideální pro zvířata i pastvinu a zároveň únosný co se týká pracovní náročnosti - momentálně mne přesun pastviny stojí celý den práce (přesun tyček, pásek, podsekání,...), takže mám pocit, že při větším počtu zvířat už bych pak nedělala skoro nic jiného než přesouvala ohradníky... )o:
Předem moc děkuji za vaše sdílení!
Petra.
Zvažuji odrohování koziček, co se mi letos narodí, tou pastou BOVI, jen mám strach, abych to správně poznala a natřela - máme nějaké bezrohé kozy připuštěné rohatým kozlem, takže není jisté, jestli kůzlata budou bezrohá nebo rohatá. Nerada bych ublížila bezrohému kůzlátku tím, že mu natřu kůži pastičkou, zároveň se bojím, abych v domnění, že kozička bude bezrohá růžky nepropásla. Letos se nám narodily dvě kozičky, které obě nakonec byly rohaté, ale jedné začaly růst růžky trochu později než druhé (jednalo se o sestry)... Máte nějakou spolehlivou metodu jak to poznat?
S díky Petra K.
Pěkně zdravím, chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti s papírováním - mám registrované hospodářství, ale už nějakou dobu jsem zanedbávala papírování a teď mám registrované dvě ovečky a čtyři kozy a potřebuji doregistrovat jednu ovečku, která se narodila jedné z těch mých registrovaných před téměř dvěma lety, tři kozy, které jsem pořídila jednu před dvěma lety a dvě před rokem a čtyři v dubnu narozené kozičky, dvě z nichž se narodily jedné z už registrovaných koz a dvě té jedné, co ještě registrovanou nemám... Mám je hlásit všechny jako přísun z neregistrovaného hospodářství (či dosud neregistrované nebo jak to tam je) nebo mám ty mladé hlásit jako "poněkud" opožděné hlášení o narození? a když ty co se narodily té neregistrované nahlásím jako dodatečné hlášení o narození, nebudu mít průšvih, když bude jasné, že už tu jejich neregistrovanou mamku mám dlouho? Uznávám, že jsem to poněkud zanedbala, když já na ty papíry moc nejsem.. (o: Moc děkuji za tipy.
Zdravím pěkně!
Mám dvě prosincové 75% AN kozičky a rozmýšlím se, jestli je už připustit nebo počkat? Váží jedna 33 kg, druhá 30 kg, připojuji jejich fotky v porovnání s naší dospělou 75% (ta dospělá - dvouletka - je ta rohatá)
Co myslíte?
Díky za vaše názory a zkušenosti (o:
Petra
PeťaK

Moc díky za názor!! Akorát problém, jak si stařenka - velmi nesnášenlivá - zvykne na tu novou kozu? Sama původní majitelka mi říkala, že by s tím byl problém.. ? Máte s tím zkušenost? Díky!
PeťaK

Pěkně zdravím. řeším právě takovéto dilema. (jsem tedy v chovu úplný nováček). Pořídili jsme si v dubnu dvě mladé ovečky a na konci května od známých kozu s kozičkou. Chtěla jsem bezrohé kozy, aby neubližovaly ovečkám, známá mi řekla, že malá je sice rohatá, ale dokud je malá, problémy nebudou a pak že ji můžu prodat. Ukázalo se však, že máma koza je pěkná prudička - ovečky od nás stále odhání a malá se od ní učí a už je taky dost trká. Teď, dokud jsou na velké pastvině, je to snad v pohodě, horší ovšem, co v zimě, až budou potřebovat do chlíva ovce (jsou to Východofrísky a ty, myslím, bez ustájení v zimě nechat němůžu, že?) i kozy... Chtěla jsem tedy malou prodat a místo ní koupit jinou kozu, vzhledem k tomu, jaká je ovšem ta velká prudička, se mi zdálo, že by s tím mohly být problémy, což mi původní majiteka potvrdila. Navíc jsem zjistila, že té velké koze je 10 let, takže už mi dlouho dojit nebude a budu mít prostě jen starou nesnášenlivou kozu... S tím možná souvisí i to, že se mi zdá, že si u nás stále nemůže zvyknout - často na pastvině mečí (i když jídla tam má spoustu), během měsíce už měla dvakrát průjem (i když ji tedy vždy za dva dny přešel), dojí daleko méně, než údajně dojila u původní majitelky... Mám tedy pocit, že bych nejraději prodala obě kozy (nebo tedy tu velkou nejraději vrátila zpět k původním majitelům, kde žila 10 let a je tam zvyklá, pokud by ji tedy chtěli..), zase si říkám, jestli to není nezodpovědné kvůli každé hlouposti kozy přesouvat sem a tam a jestli stejně s každou kozou nebudu mít nějaký problém a jestli tedy místo snah obejít tu situaci nemám raději přijmout to co je a řešit to třeba odrohováním (nebo otupením rohů, nebo návlek na rohy?), zbudováním ještě nějakého jiného odděleného chlívka pro ovečky, a počkáním si na více mléka až doroste ta malá kozička? (narodila se v únoru, takže připustit bych ji mohla asi až napřesrok, že?)...
Co byste dělali v podobné situaci vy? Budu vám vděčná za každý názor - jsem úplný zelenáč a chci hlavně, aby se u nás zvířata měla dobře (ale taky chci mlíko pro děcka... (o: ) (o:
Peťa