
pete
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 7. 11. 2013 17:19:07
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Ten obrázek je návrh jak jsem to plánoval udělat. Současná realita je trochu jiná a to taková, že zadní stěna líhně není k mrazáku připevněná dost těsně, takže to tam luftuje fest i bez větracích otvorů,podle spotřeby bych řekl že až moc. V podstatě mám vzadu plácnutou desku polystyrenu která je po stranách a nahoře přilepená lepicí páskou, dole není přelepená ničím a v horní části je mezera kudy vedou kabely čidel. Šikmá přepážka v horní části měla zajistit rovnoměrné rozložení sestupného proudu vzduchu z horního průduchu, ale v reálu tam není a asi ji ani dávat nebudu, teplota v líhni je celkem rovnoměrná. Dolní přepážka měla sloužit k regulaci vlhkosti, též v současné líhni není. Líheň jsem spíchnul narychlo, protože už mi stárly vejce a musel jsem je nasadit. O víkendu jsem v tomto zařízení vylíhnul z 39 vajec 29 kachňat, v další polici je dalších čtyřicet vajec, která by se měla líhnout tento víkend. Při osazení třemi policemi je kapacita 120 vajec, myslím, že by se vešla i čtvrtá police. Myslím že důležité pro rovnoměrné proudění je provedení ovorů pro přívod a odsávání vzduchu z prostotoru líhně - mám tam štěrbiny těsne u stropu a podlahy líhně a to přes celou šířku líhně. Větrák je tam jeden a stačí to bohatě. Má to ještě dost much, které budu řešit po ukončení líhnutí.
Výsledek prvního líhnutí: z 39 vajec 29 kachňat, 3 vejce neoplozená, 7 se nevylíhlo. Spotřeba za čtyři týdny provozu cca 45kWh. Měl jsem problém udržet vlhkost (skoro celou dobu pod 50%), plech s vodou přitom zabírá skoro celé dno líhně (plech na pečení), takže mi to asi moc větrá nebo čidlo neměří přesně (DHT11). Líhnul jsem běžce.
Já to řešil takhle nějak. Stavba ze starého mrazáku, větrák a žárovky v původním prostoru pro komresor. Rozvod tepla v líhni je celkem rovnoměrný. Provozuju to teprve první sezónu tak zatím jen jeden odchov.
V neděli jsem nasadil první várku vajec do líhně a spustil testovací provoz systému. Výsledek je celkem uspokojivý, i prahové spínání čtyř žárovek ureguluje teplotu v rozmezí +-0.1C kolem nastavené. V líhni mám rozmístěná tři teplotní čidla a rozdíly mezi nimi jsou jen 0.1C, takže oběh vzduchu je dobrý. Vlhkost prozatím reguluji ručně.
V plánu mám teď zprovoznění logování průběhů teplot a vlhkosti po sériové lince do nadřazeného systému, náhradu čidla DHT11 za DHT22 a modulaci topného výkonu s PID řízením. Pak se snad pustím do nějakého uživatelského rozhraní v podobě inkrementálního tlačítka a budu muset vyměnit procesor atmega8 za atmega328P, 8kB paměti programu už na to nebude stačit.
Zkoušeli jste někdo měření obsahu CO2 a podle něho regulovat větrání líhně?
Zdravím. Letos poprvé stavím líheň, z malého mrazáku asi 65l, bude to řízené atmelem atmega s lcd displejem, větrák 12cm, teplotní čidla DS18B20, čidlo vlhkosti DHT11, topení žárovky spínané přes SSR relé, po vyladění regulace chci dodělat naklápění vajec pomocí modelářských serv.
Současný stav je vykuchaný mrazák, zprovozněná řídící elektronika s displejem a základní regulace prahová podle teploty, plánovaná je regulace PID. Máte někdo zkušenost s realizací podobného systému a můžete poradit, na co si dát v začátcích pozor. Jsou použitá čidla dostatečně přesná? Jak jednoduše regulovat vlhkost?