
poliman
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 30. 8. 2011 16:00:48
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Jinak jsem ještě zapomněl na to správné líhnutí, je to docela jednoduché, u nosorožíků jsem nepozoroval téměř žádný úhyn v kuklách. Prostě až se larva zakuklí (to snad poznáš ) ji stačí nechat v substrátu v kterém se zakuklila a nic nedělat. Pouze pokud by byl substrát od začátku moc suchý, je třeba ho navlhčit, ale pokud ho měla larva dobře vlhký, tak by to mělo stačit až do vylíhnutí, avšak pokud by pak byl hodně suchý, je tak třeba navlhčit. Jinak samozřejmě s kokony nějak nehýbat. Myslím si že už víte, že kokony nosorožíků se nemůžou vytahovat z nádoby, to je taková základní informace, narozdíl od zlatohlávků mají jen takové komůrky, sice to asi víte, ale jistota je jistota
. Nádobou s kokonem nijak nebouchat a neťukat aby se kukle nezhroutila stěna kokonu, ale jako samozřejmě že přesunutí z police na polici jim nevadí. Jak jsem tak pozoroval, tak i význačným faktorem úmrtnosti v kokonu je zvědavost chovatele, který už nedokáže čekat až se mu brouk přirozeně vylíhne, když se mu larva zakuklí, tak po čase musí vědět jak to s ní je, takže začne hrabat do substrátu aby udělal dírečku do kokonu a podíval se na kuklu, jenomže většinou než se k larvě dohrabe, kokon je zhroucený, samozřejmě, že takovou situaci jde ještě zachránit, ale už ne s takovou jistotou správného líhnutí, pokud se proboří kokon ještě larvě, tak nemá šanci na přežití, pokud prepupě (taková jakože zcvrklá larva, těsně před svlékáním do kukly) a kukle, tak je potřeba co nejrychleji koupit oasin - hmota na aranžování květin, a do té lžičkou vydlabat důlek ve velikosti kokonu, poté buď přiložit druhým takhle udělaným oasynem a nebo udělat komůrku přesně na velikost 200 mililitrové krabičky do které se oasin vloží a na krabičku se naklapne víko, je pak lepší pozorování larvy a pak zprávná doba vytažení vytažení brouka. Ale vždy je lepší nechat larvu v kokonu, z oasinu se líhnou často s defektem, nebo hnijí, nebo se vytáhnou moc brzo a broukovi se pak pod neztvrdlé krovky nenarovnají křídla, které černají a brouk umírá brzo.
To že jste larvy rozdělil po jedné je dobře, sice by to nebylo úplně nutně potřeba, ale je to lepší, aspoň máte jistotu že si nezboří kokony. Sice nevím jak jste přišel na to že se zakuklí přesně za 14 dní, protože to klidně může být i 2 měsíce, nikdy to nejde s jistotou říci, já mám třeba larvy dynastes hercules, které měly být zakuklené už 5 měsíců a naopak larvy megasoma elephas, které se zakuklily asi o 3 měsíce dříve než jsem odhadoval, takže to jde pouze nějak zhruba posoudit, ale měsíční rozdíl je téměř nic. To ,že se larvy snaží dostat ven může znamenat 2 věci, buď to dělají kvůli špatnému substrátu z různých příčin, nebo je to jen takové přirozené, moji xylotrupesové taky lozili po substrátu a pak se v pořádku zakuklili, ale spíš by to asi mohlo být tím substrátem, je třeba dobré dát larvám rozdílný substrát a pak pozorovat, která se má nejlépe a zbylým pak dát ten substrát od té spokojené.
Jinak kdyby si chtěl ještě třeba nějaké informace, tak klidě napiš, můžeme se skontaktovat přes e-mail nebo icq.
Hodně zdaru !!!
poliman
napsal(a):
Koupil jsem roháče z importu a po necelém měsíci mi umřeli. Našel jsem 2 larvy tak bych se chtěl zeptat jestli tady není někdo komu se povedli odchovat lépe a neprodal by mi 3 larvy ať mám šanci na pár.
byli to roháči prosopocoilus savagei z importu od pana Habala. to jsem zapoměl napsat
Nevíte náhodou někdo kde bych mohl sehnat takové krabičky bez brouka? mám doma pár svých brouků a chtěl bych si je dát do takových krabiček