renno

Moje příspěvky

1.12.2007 14:11

gnr napsal(a):
Tato šestice pochází z Vysokého Mýta nebo přilehlých obcí do vzdálenosti asi 8 km...

pokud si vášnivý broučkař zkus svůj dotaz a jiné položit kamarádům na tomto broučkařském foru
http://www.coleoptera-forum.ic.cz/
zde je střevlíkářů habaděj
já bohužel do střevlíků moc nedělám
Renno

30.3.2007 14:46

michal t napsal(a):
Tady jdou trochu lepe videt, ty dve skvrny na krovkach. A opet tmava kusadla.

pokud ti jde o rozlišení pohlaví u svižníků, tak s kusadlama a nebo skvrnama na krovkách jsi vedle :o)....rozdíl na první pohled poznáš podle článků na prvních chodidlech...napíšu to laicky.samička má tyto články uzoučké a štíhlé...samci je mají rozšířené jakoby s takovýma polštářkama.....naprosto stejné a evidentnější je to u carabů a calosom...jsou to podobné skupiny....doufám že jsem se vymáčknul jasně

16.2.2007 18:56

bobřík napsal(a):
Ahoj!
Pokud vím tak C. reticulatum je už u nás vyhubená, snad padesát let ji nikdo nechytal, Limnocarabus clathratus se vyskytoval v lužních lesích v místech kde dnes stojí Nové Mlýny, na jižním Slovensku by neměl být problém, C. marginatus se v bývalém Československu nevyskytuje - chybná determinace (došlo k záměně s C. violaceus) a H.v. nodulosus by se nejblíž měl vyskytovat někde v Bavorském lese takže není úplně vyloučen jeho výskyt na Šumavě. Co se týče E. comptus, ten by se snad měl vyskytovat někde na východním Slovensku, nejsem si jistý jestli nebyl přiřazen k druhu E. scheidleri. Pokud se v něčem pletu, opravte mě prosím ;) s pozdravem bobr

Shodou okolností jsem viděl jednu z posledních calosom reticulatum(možná tu poslední) na burze v Praze...sbíral ji p.Roubal v roce 46 a stála docela dardu
Renno

12.11.2006 10:15

lark63 napsal(a):
díky za radu ,na burze jsem si jich nevšiml,jinak já kupuji u Kabourka a v nabídce nemá tak velký tak se mrknu na /imonarch/.všem dík.

Firma Imonarch a Sfinx dělají maximálně velikost 45x16....na to už coriacea nenalepíš....ale na burzách jsou prodejci kteří ti prodají štítky i přesně na něj :o)

10.11.2006 08:24

lark63 napsal(a):
Děkuji za Vaše názory Měl bych jen dotaz z čeho si děláte větší štítky na lepení?A co rozměr ten si určite sami podle velikosti brouka?
Dík za odpovědi.

já osobně si žádné štítky nevyrábím,..je k tomu potřeba hodně kvalitní papír a nejlépe raznice to kvůli zakulaceným rohům...i když někdo je nemusí.
Jinak štítky netradičních velikostí a hlavně opravdu veliké se dají koupit na burzách...ty veliké jsou někdy dost drahé...až 100 Kč za 100 ks(třeba pro coriaceuse)...záleží na tobě jestli to vezmeš a nebo ne.
někdo si to stříhá ze čtvrtek, ale to se mi moc nelíbí.

7.11.2006 12:59

joe napsal(a):
Já teda většinu brouků lepím (tedy do velikosti cca 3 cm) pouze ty největší naše druhy napichuji. Lepení je praktičtější v estetickém pohledu na sbírku, pokud si tedy na preparaci dáš záležet. Štítek brouka navíc chrání před poškozením. Jistý problém je při determinci těch druhů a skupin brouků co mají hlavní určovací znaky naspodu těla, tam je potom nutné brouka odlepit a po určení znova nalepit na štítek. Já proto osobně tyto brouky determinuji již při preparaci. Jinak jsem rozhodně raději pro nalepování na štítky. Velké brouky, co napichuji preparuji klasicky, tedy s urovnáním nohou pod tělo a tykadel podél těla. Myslím si, že styl s nohami od těla není zrovna to nejlepší a to jak s ohledem na prostor ve sbírce nebo větší nebezpečí poškození při manipulaci s vyschlými exempláři. Tento styl se hodí spíše pro výstavní a dekorační účely.
Ahoj Pepa

Jojo, souhlasím s tebou Pepo...viděl bych to podobně....pokud to jde tak určit ještě vláčný před preparací. Co se týče lepení opravdu velkých kusů je ještě problém s váhou brouka a tím klesáním štítku a také otáčením nalepeného jedince kolem špendlíku, což se musí zase sychrovat dalšími špendlíky....a jak poukazuje VH...obecně asi máme jedny z nejlépe upravených sbírek na světě....důležité jsou správné údaje a pak at si zvolí sběratel tu a nebo onu variantu je pouze na něm. Jinak já tedy preparuji podobně jako Pepa - hodně velký napichuji s končetinami pod tělo, zbytek lepím.

6.11.2006 09:39

lark63 napsal(a):
V poslední době se lepení velkých brouků stalo nějak módní.
Mě příjde že na špendlíku si holíp prohlídnu.Co vy nato lepíte nebo ne????

Otázka lepení či nelepení je podmíněna částečně trendy, ale konečný výběr je vždy na samotném sběrateli. Je pravdou, že se poslední dobou více lepí i velcí brouci neb to vypadá estetičtěji. Otázkou ale je, jak to vyhovuje po praktické stránce ostatním sběratelům. Více lepí asi ti, kteří budují sbírku pro sbírku jako takovou. Ti kteří se o brouky zajímají hlouběji a potřebují je více detailněji studovat tak zvolí spíš napichování. Je asi spíš více sběratelů, kteří propíchnutého brouka nechtějí neb je pro ně "znehodnocený". Jsou zase ale sběratelé, kteří nechtějí nic nalepeného, jelikož to přepreparovávat nebudou a tento materiál je pro ně mnohdy nepotřebný.
Oboje varianty mají výhody a nevýhody a je potřeba se rozhodnout, kterou si veberete. I když vám všem můžu garantovat, že nic není neměnné a že asi každý z nás změnil a bude měnit pravidla preparování a sestavování sbírky i když si myslíme, že zrovna zvolený typ preparace je ten konečný.
Třeba já kromě lepení či nelepení ještě stále řeším otázku zda při napichování dávat klasicky končetiny pod tělo a nebo je nechat v přirozenější poloze od těla, jelikož z dob minlulých to mám po staru.

3.11.2006 23:52

joe napsal(a):
Taky jsem kdysi zkoušel chovat střevlíky, chovat se dají, což není až tak problém, s odchovem je to již přece jen dost obtížné, protože larvy jsou karnivorní a většinou se během vývoje požerou navzájem. Jinak asi nejvíc základních informací je opravdu v knize K. Hůrky "Carabidae České a Slovenské republiky", na netu toho moc co se týká odchovu není. Jinak životnost imág střevlíků je cca 1 rok (od léta do léta až podzimu dalšího roku). Pro rozmnožování je u našich druhů nutná diapauza v chladu (přezimování).

Díky za odpovědi a typy přátelé, už jsem myslel že se nikdo neozve :o).
Zkusím tu knihu sehnat a uvidíme..když tak bych se ozval a poprosil. Jinak jsem samozřejmě plně broučkař ..ten chov mě jen tak zaujal a zkouším to....právě jsem nechal zazimovat tři hortensise..asi z toho nic nebude, nemám žádný zkušenosti s tím...spíš jen pro radost a ze zvědavosti.
Renno


3.11.2006 10:41

lark63 napsal(a):
po dlouhé době jsem se vrátil k svému koníčku /brouci/
chledám někoho nebo partu kde bych si mohl sněkym pokecat o broucích ,burzách a tak podobně a až zas bude teplo tak mužu vyrazit společně zatim jsem jezdil celej rok sám.dík za odpověd.

To jsi na tom podobně jako já a určitě je nás více....odkud jsi a které skupiny tě zajímají? Když tak sem hod na tebe nějaký spojení:o)

16.10.2006 11:09

Hledal jsem tady cokoliv o této problematice...něco málo jsem našel o chovu....o rozmnožování nic...má někdo nějaké zkušenosti a nebo ponětí o nějakých odkazech?....odchoval tady už někdo nějaký druh střevlíka a můžese podělit o zkušenosti?....velice by mne to zajímalo....předem díky za případné odpovědi

9.6.2006 08:58

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
intrictatus má takový výřez na krovkách a tento ho alespoň podle fota nemá, ale zase podle elikosti to vylučuje můj tip

Procerus gigas to není určitě.....opravdu by to chtělo nějaký porovnání velikosti