
slunecnivrch
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 21. 4. 2015 19:12:05
Naposledy přihlášen: 15. 5. 2020 07:50:52
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zdravím všechny chovatele. Mám teď jeden nový postřeh. Každý rok si holky vymysli něco nového, letos je to krev ve vemeni. Ovečka, už v prosinci zmetala, bylo to asi v půlce březosti , vemeno ještě nebylo nalite, plody i placenta odešli bez problému. Teď jak začala růst tráva, se ji začalo zvětšovat veminko. Což u dojnice není až tak neobvykle, často se na jaře rozdoji i bez mláďat . Sledovala jsem jak se ji veminko zvětšuje několik týdnu, až jsem ji vzala na dojení s ostatními. Dost mě vyděsilo co z veminka teklo. Vydojila jsem asi 0,7l jasně červené tekutiny, dala by se popsat jako voda s krvi, bez sraženin či cucku. Veminko krásně měkké , nebolestive, bez jakých koliv změn . Ovce naprosto v pořádku, žádná teplota, apatie, poruchy trávení, proste zdravá pohodova ovce. Dojila jsem ji dvakrát denně . Voda se postupně začala měnit na mléko a krve ubývalo. Po třech dnech , dojí růžové mléko a očekávám že se to během par dni zpravi úplně . Třeba tato moje zkušenost někomu pomůže 🙂 Ještě se zeptám . Věděl by někdo příčinu ? Krve bylo v obou strukach stejně . Na úraz se mi to nezdá, tam bývají v mleku krevní sraženiny.
"Zajímá mě hlavně na co všechno se připravit " - na kozy se snad nedá připravit . Přečtěte dostupnou literaturu, zajděte se podívat k chovatelům v okolí. A až budete mít pocit, že už vše víte a jste perfektně připraven, stejně vás něčím dostanou Konec srandiček, teď k vaší otázce. Většinu už zodpověděla Roklanka, já jen dodám, že chuť mléka ovlivňuje i čistota prostředí - u vás chlév kam je budete zavírat.
Vázání ke kolíku, nepovažuji za týrání, sama občas používám, má akorát jednu velkou nevýhodu, nemůžete uvázaná zvířata nechat bez dozoru.
no oni ty fleky dost zkreslují, protože mám i ZW můžu porovnat. Jinak v pozadí stojí moje nejlepší ZW bahnice. jinak "mine" jsou to čistí VF, rodiče černí, ale jedna z babiček a celá její linie je bílá, jsou to první jehňata u kterých se objevily fleky, u nás se neuchovňují kříženci bílých a černých VF, ale já prostě ty flekáče miluju
k prvotní otázce : máme vlastní mléko, kozí, ovčí. Naše děti ho pijí nepřevařené,
nejradši čerstvě nadojené i se vším tím bordelem co tam napadá při dojení
Některé už to dopilovaly až tak, že si lehnou pod kozu a obslouží se samy
Co začaly dostávat příkrmy( cca od půl roku), dávala jsem jim nepasterizované mléko
a výrobky z něj. Po tom co jsem přestala kojit, plynule přešly na kozí mléko,
většinou ještě teplé z dojení jsem jim ho dala do flašky.
Nebojím se infekčních nákaz, jak už bylo zmíněno pravděpodobnost onemocnění je mizivá.
Je mi líto udělat z čerstvého mléka, plného protilátek, minerálů, vitamínů atd,
jen bílou tekutinu, která zasytí, ale to je vše. Vše hodnotné varem odstraníme,
a myslím si, že potom je mléko i hůře stravitelné.
mám tři zdravé děti - neočkované
Chovám ZW, černé VF a křížence ZWxVF, ale jsme ze Křtin okr.Blansko,
což nevím jestli není pro vás daleko.
Měli jsme pár podobných případů u koz i ovcí, narození 7-10 dní před termínem, vždycky trojčata a vždy koncem pánevním, měli nízkou porodní váhu, většinou je matky nemohly porodit, po porodu se nestavěli, kolikrát neudrželi hlavičku. Byla s nima piplačka, nechávala jsem je u matek a strkala ke struku, vetšinou za 2 dny se začali stavět, těm úplně nejhorším to trvalo 1-3týdny. nejlépe se rozchodili, když jsem matku pustila ven a jehně/kůzle se jí snažilo dohnat, v tu chvíli dělali největší pokroky. Nejdřív se plazili, třeba jen o půl metru, později a to bylo až komické jak to dělali všichni stejně, se dostali mezi dveře do chlíva, kde se vyhřívali na sluníčku a sledovali stádo.Pak už byl jen krůček k tomu aby se postavili a vyrazili za stádem. Často sice jejich první pohyby připomínaly robotickou chůzi ale za pár dní už nebylo poznat, že měli problém. Matku jsem pouštěla vždy jen na chvíli a hlídala aby jehně nezůstalo ležet venku a neprochladlo, či ho zbytek stáda neušlapal. největší strach jsem měla ze zápalu plic, ale naštěstí i to jsme uhlídali a všechna nedonošená mláďata jsme odchovali.
přikládám foto loňských nedonošenců, jak se nahřívají, porod 8 dní před termínem, koncem pánevním a koze neodešla placenta, poslední se rozchodil 7 den po narození
to jsem se nějak rozepsala, tak snad vám to k něčemu bude
hezký den.
Dobrý večer, také se přidávám se stejnými zkušenostmi jako většina tady. Takové boule se občas u našich zvířat objeví, zvětšují se, slezou chlupy a pak to praskne. Tak to bylo i u našeho berana, akorát, to neprasklo, boule znovu porostla chlupy, pokrčila jsem rameny, řekla si že se absces opouzdřil, očividně mu to nijak nevadilo, přišlo mě zbytečné do něj řezat.8 měsíců to vypadalo pořád stejně a dnes mu to prasklo.
Tak mám o jednu zkušenost víc.
hezký večer.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Co vím od veterináře, tak 18 dnů je na kokcidiózu hodně brzo.Pokud se nám začalo hrbit kůzle, bylo to zatím vždy z hladu.Stačilo ho nakrmit mlékem a hned bylo lepší.Zrovna v pátek jsem takovému hrbícímu kůzleti z trojčat dávala mléko z láhve.Do teď vypadala všechna tři v pohodě a už ve čtvrtek jsem si všimla, že jedna kozička chodí s ocáskem dole a přihrbená.Když tak vypadala i v pátek, udělala jsem mléko a vypila odpoledne 500 ml a večer 250 ml.Včera pila jen v poledne, večer nechtěla a dnes jsem ji zatím nezkoušela, vypadá v pohodě, tak uvidíme večer.Stalo se mně to i u dvojčat, větší kozlík vše vypil a na malou kozičku zbývalo jen málo.
Též se nám začalo hrbit jedno z trojčat, měli zhruba 20 dní. A jak píše "Jiva", stačilo dokrmit. I Když je matka výborná dojnice a mléka má dost, přeci jen to těm nenansytům nestačí.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Capnete ho za fligr, povalit, jedno koleno na krk druhy na hrbet, chvilku kyslikovou dietu a nejakou dobu se uklidni.
Dnes to na mě beran prvně zkusil, hned jak jsem ucítila drcnutí ze zadu, ještě než jsem se stihla otočit, vybavila jsem si Mastnacku tuto vaši radu a už jsem chtěla na něj skočit. Pak jsem si uvědomila, že mám na břiše v nosítku potomka. Milého berana jsem alespoň pořádně seřvala, začal couvat a bojovně se stavět, přidala jsem na intenzitě hlasu a uvažovala jak rychle umím běhat. Naštěstí křik zabrala a beran jen tupě zíral a když jsem odcházela víc jsem ho nezajímala. v nejbližších dnech už poputuje do separace, tam ať se třeba na uši staví. Ovšem na podzim zase zpět do stáda a asi si to budeme spolu muset vyjasnit.představa kdy se snažím povalit berana vážícího dvakrát tolik co já, my cuká koutky už teď :) namá beran taky nějaké místo na těle jako Achiles?