supik99

Moje příspěvky

27.5.2020 13:48

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu k citrusům. Pěstuju je ze semínka 4. rokem a nyní se mi na nich objevila vytékající míza. Jedná se o dva citronovníky a pomerančovník, který je zatím v pořádku. U prvního citroníku jsem to zpozorovala na nové větvičce. Druhý citroník roní mízu na všech mladých výhoncích, především na dvou, co má jako terminální. Když jsem to viděla poprvé, větev jsem ustříhla s tím, že vyrazí nová a zdravá. Opak byl pravdou, vyrazili dvě terminální a na obou se výtok objevil. Do toho se vrchní listy krabatí a kroutí. Míza je tvrdá. Když o ni zavadím tak upadne.

Nevím zda je to normální jev a nebo nemoc. Spíš si myslím, že půjde o nemoc. Domnívám se že by mohlo jít o hnědou hnilobu, virového původu ale projevy to některé nemá. Také by mě zajímalo, zda je to přenosné? Aby mi to nenakazilo i pomerančovník.

Nedávno jsem rostliny stříkala Mospilanem, lezli po nich svilušky. Ty mohou kdykoliv přiletět další. Již jsem je tam vícekrát měla, létají z napadeného ibišku o patro níž v práci. Ten jsem jednou postříkala také. Citrusy dvakrát.

Je to tedy nemoc, či normální jev? Co mohu udělat pro rostliny?

Děkuji za odpověď

5.5.2020 13:12

Myslím že o výrobě brusných bidel byl článek v časopisu papoušci. Někde jsem četla jak si je vyrobit doma. Osobně zkušenost nemám, nepotřebuji je. Jedno brusné bidlo mám kupované, to jsem dostala, chytá se na něj parádně nepořádek z potravy.

5.5.2020 13:10

Dobrý den,
u andulek jsem karanténu nikdy neřešila. Sama odchovávám od dvou párů. Víc mít nemohu v bytě. Nové andulky jsem vždy dala do klece ke stávajícím. Většinou po sobě zaraženě koukají, ale po chvíli se rozpovídají a oťukávají se. Nikdy nebyl problém, že bych si krom andulky přinesla i nemoc. A navíc patrně nejde v bytě karanténu udělat. Ať jdete do jakéhokoli pokoje, tak přece nebudete řešit, jestli jste náhodou byl u té andulky a teď jdete za tou druhou. Zvlášť kdyby jste to bral zodpovědně a pokaždé se převlékal či si myl ruce před vstupem za andulkou. Podle mě je karanténa v bytě nemožná, i proto, že by jedinec měl být v karanténě nějakou dobu a to někdo uvádí 6 týdnů i 3 měsíce. Záleží na každém.
Jediné co můžete udělat, najít si chovatele, který se Vám pozdává a pak jít k němu na návštěvu. Buď se vám jeho chov zalíbí a novou andulku si odnesete a nebo ne. (Ne že by se mi stalo, že bych od chovatele znechuceně odešla bez ptáčka. To se mi ještě nestalo za ta léta chovu.)
Přeji hodně štěstí při výběru.

24.4.2020 11:51

Dobrý den, agresi jsem řešila pouze při hnízdění. Především samičky šli po sobě. Bylo to dáno klecí na skříni, byť je velká tak na chov dvou párů a odchov mladých to nejde. Když se jedné samičce vylíhla mláďata, okamžitě šla po té druhé na vejcích. Prali se v kleci. Nebo se mi stalo, že měli holky každá svou klec se svojí budkou, přesto když byly puštěny, tak jedna samička, ta dominantnější, vlezla do budky druhé a masakrovala mladé. Asi se jí zalíbila daná budka. Letos bohužel i samci si šli po krku. Jsou dva na jednu samičku, jsou to bráchové z různých hnízdění ze stejného roku. Moc nebylo znát, který tvoří pár se samičkou, tak jsem všechny tři nechávala pořád spolu. Nakonec ji jeden pářil, mají teď vejce. Jenže druhý samec si začal samičku nárokovat pro sebe. Takže prvního začal odhánět a nakonec se několikrát poprali. Dominantnější proto šel do vedlejší klece k druhému páru andulek, kde si bordel nedovolí dělat. Je teď se svými rodiči a v pohodě. Po vypuštění z klecí všech andulek opět docházelo k bitkám mezi zmiňovanými dvěma samci, takže pouštím odděleně. Odchovávám v bytě, mám 2 páry andulek, 2 páry papoušíčků šedokřídlých a aratingu sluneční.

Genetická vada. Nu tak měla jsem v odchovu již pár papoušků invalidů. Patrně to bylo genetikou. Většinou nelétali, nebo nemohli na nohy. Takové ptáky většinou nenabízím k prodeji, ale nechávám si je na dožití. Jsou to skvělí kamarádi, dobře se ochočí. Občas některé prodám do rodin, kde odchov vážně nehrozí. Takových jedinců jsem měla minimum a dost často brzo umřeli.

Skokani. Bohužel jsem se v chovu setkala s odchovem skokanů od páru, který původně dával normální mláďata. Nejednalo se o nově složený pár. Domnívám se, že jsem si to donesla z burzy v Týništi, tou dobou jsem tam byla zrovna pro krmivo. Krmivo doteďka kupuji od stejného dodavatele a dál bez problému. Daný rok jsem již nedávala více hnízdit a následující rok jsem též nenechala žádné papoušky hnízdit. Vše jsem dezinfikovala a o skokany se starala dál. Projevilo se to asi na 3 mláďatech, kdy jedno umřelo v hnízdě a dvě normálně dopeřila, ale nelétala. Tyto dva skokany jsem darovala rodině bez dalších zvířat a dala jim informace co a jak. Též jsem dostala spoustu nenávistných e mailů, jak si představuji tyto andulky inzerovat, že je mám zabít. Někdo požadoval i zabití páru či celého chovu. Což pro mě neexistuje, protože jsou to domácí mazlíci, nikoli pouze jedinci na chov. Jak jsem řekla vzala si je rodina a její děti měli obrovskou radost. Po roce mi psali, zda opět nemám andulku na darování, že jeden ze skokanů jim již umřel. Jak jsem psala výše, daný rok jsem neodchovávala, abych nemohla nákazu šířit dál. Jestli andulku sehnali jinde, to už netuším.

Staré andulky neřeším, někdo takové jedince vyřazuje z chovu, ale já nikoli. Hnízdí dokud jeden z páru neumře. Pak sestavuji pár nový. Mám ty své zkrátka na celý jejich život. Pár jsem prodala jedinkrát.

Takto to je u mě a jak to budete řešit Vy, je čistě na Vás. Samozřejmě Vám přeji, ať se nedostanete do takovýchto situací. Pěkný den

Staňková

17.4.2020 08:13

Dobrý den, názor na zverimexi, no tak většina již zvířata zrušila. A v podstatě možnost zakoupit si zvíře od obchodů se zvířaty je možné pouze u velkých řetězců super zoo a podobných. Spousta malých obchůdků zavřela a nebo prodávají jen krmivo.Konkrétně v super zoo jsem mockrát viděla ptáky nemocné a to především andulky s vápenkou. Tam to fakt neřešili. Měli tam nakaženo tak polovinu andulek a byly společně v kleci s dobře vypadajícími andulkami po zdravotní stránce. Z toho důvodu dost koukám v jakém stavu tam ptáci jsou. Ale v jiné super zoo měli nádherné andulky které bych hned brala. Velké kusy, skořicové, vybrala bych si cca 3 kusy z celkových asi 7 andulek. U nás často mají ptáky v malých klecích a jsou přeplněné. Pravda, korely mají max 3 kusy, většinou jen dvě, to samé kakariky a podobné větší druhy. I pro ně je klec malá, stejná jako pro andulky. Dost mě zarazilo, když jsem v této kleci viděla alexandra malého. Ceny mají silně vysoké, skoro trojnásobné si troufám říci. Už jen proto, odtamtud ptáčka ne. Dříve měli i větší klece se středními papoušky a ráda jsem tam chodila, ale už to dávno zrušili a nechali si jen araraunu. Údajně prodejná, ale cca za 30 tis a cca už tam je 10 let.
Zkrátka moc těmto velkým obchodům nevěřím a spíš si zajdu do malého zverimexu, kde už mě znají a mají i zvířata. Sice jen pár, ale v daleko lepších podmínkách. Osobně jsem měla či mám 3 andulky ze zverimexu. Každá byla odjinud. Žlutá mi vydržela rok, pak jsem měla modrého samce a toho jsem po odchovu prodala v páru, tak tam nevím a teď mám lutino samičku cca 4 letou. Spokojenost s těmito ptáčky, vypadali pěkně, nemoc jsem si nedotáhla s nimi domů, neochočení, ale nevadí. Do chovu v pohodě.
Takže za mě spíš jít do malého zverimexu a to pro chovného jedince. Mládě na ochočení bych musela vyhmátnout, že jsou fakt mladičký, jinak nebrat. Když se mi pták líbí, tak víc neřeším a o pár korun víc dát mi nevadí. (Malý zverimex andulka 150 Kč, super zoo 250 Kč, ostatní obchody mají ceny v rozmezí mezi těmito obchodami.)

6.3.2019 14:59

Dobrý den, též by mě zajímal volný chov zebřiček. Myslíte si, že to lze zkusit v zahrádkářské kolonii na okraji města? Píšete, že ve městě se nezdařilo, tak mě zajímá, zda okraj města by už byl úspěšný a nebo nikoli. A jak nejlépe začít s volným chovem. Děkuji

7.11.2018 13:51

Ahoj,

hledám kamarádku či kamaráda na povídání o papoušcích a zážitcích s nimi. Ráda popovídám i o životě a dalších věcech. Máte-li zájem, napište mi. Je mi mezi 20 a 30 let, ale na věku mi opravdu nezáleží. Ráda bych si s někým psala.

Mějte se Staňková.

23.10.2018 14:27

mspacil napsal(a):
Můžete mi vysvětlit proč je blbost dokrmovat korelu?

Protože se jedná o malého papouška, kterého lze při trpělivosti snadno ochočit. Já bych dokrmovala pouze tehdy, pokud je to vysloveně nutné. Tedy při ohrožení mláďat smrtí. Např. já dokrmovala několik hnízd andulek po páru, který svoje mláďata škubal. Neměla jsem jiný pár, pod které bych mladé mohla podložit. Asi tak.

19.10.2018 14:14

Dobrý den, stalo se mi to u papoušíčků šedokřídlých. Samec chudáka bílou samičku obral po celé hlavě, vypadala jak sup. Nevím co bylo příčinou, každopádně s tím po čase přestal a samička zapeřila. Zkuste papouškům obstarat nějakou zábavu. Třeba dostatek větviček, aby škubal listí a druhého si nevšímal. Pokud jsou doma, tak hodně pouštět z klece, víc se jim věnovat. Zkuste popřemýšlet, co to mohlo způsobit, možná je to změnou (v okolí ptáků či jídelníčku, možností je dost). Staňková

19.10.2018 13:48

Dobrý den, mohu se zeptat, na štěpitelnost. Mám zeleného samečka co štěpí do skořice, do strak a patrně i do modré. Je s lutino samičkou. Mláďata se mi líhnou zelená, zelená strakatá (vždy pouze jeden flíček na hlavě), skořicová a skořicová strakatá (též flíček na hlavě). Některá mláďata mají pár modrých pírek u kloaky.

1. Mladí zelení samečci mohou štěpit do skořicové. Je to tak vždy? Nebo zda zdědí štěpitelnost, je pouze o náhodě? Tak jak tu píšete o TCB, tak to vypadá, že pokaždé budou samci štěpitelní. A zelené samičky nikoliv. Já mám názor zatím takový, že štěpitelnost se může a nemusí předat dál.

2. Může lutino samička na něco štěpit? Např. na modrou či jinou mutaci? Já se domnívám že nikoliv.

Děkuji za odpověď, Staňková.

17.10.2018 14:57

Malý papoušci jsou na toto dobří, ti se nefixují. Jakmile je to střední a větší papoušek, do určité míry si jednu či více osob zafixuje. Některé druhy jsou tím proslulé, proto jsem si nepořídila papouška senegalského. Místo ní jsem vzala aratingu sluneční, která se nemá fixovat na lidi. Samozřejmě se fixuje také a to na mě, potom na sestru, ostatní bere též. Ale není to o tom, že by lidi napadala. Každý jedinec si někoho víc oblíbí ať chcete nebo ne. Já mám teď aratingu 6 let.

16.10.2018 13:57

Ahoj, andulka v zrcátku vidí kamaráda svého druhu, proto si povídá s ním. Pokud vyvrhuje zrníčka, tak se snaží o nakrmení domnělého "kamaráda" v zrcátku. Je to běžné chování u andulek, které žijí sami a mají zrcátko. Můžeš zrcátko odstranit, pokud si myslíš že je to třeba. Když nebude zrcátko, patrně si oblíbí jiný předmět, se kterým si bude povídat. Chození na ruku trénuj přes jídlo. Klas prosa či cokoliv, co má rád, podávej jen z ruky. Nejdřív v kleci a později jen mimo klec. Nebo ji na ruce vyndávej z klece a třeba ji něčím zabav, třeba pak si hned neuvědomí, že je mimo klec a na ruce. Stačí mu i povídat. Tak hodně štěstí. Staňková

7.10.2018 19:04

Dobrý den, můj aratingouš se naučil pouze vrčet a smát se. Nejsou to ppoušci na mluvení. Raději s mluvením nepočítejte. Mému aratingovi slunečnímu je 6 let.

6.9.2018 13:49

Dobrý den,

pokud si doteď nevybral samičku, už nemá smysl mu kupovat další. Měla jsem samičku andulky 10 let a také se nikdy nespárovala s žádným samcem. A že byla nádherná. Stejně jako vy, kupovala jsem nové a nové jedince, ale vždy nakonec skončili v páru s někým jiným.

Je to tedy na Vás, pokud chcete 4 andulky, pořizujte do páru dál. Byť výsledek bude patrně stále stejný. Jinak bych to neřešila. Staňková.

31.8.2018 07:22

Dobrý den,
zd50 má v mnoha ohledech s papoušíčky pravdu. Sama mám papoušíčky šedokřídlé v bytě již několik let. Mám je v páru, dříve 2 páry dnes 3 kusy. Nevím, jak by se choval jeden ptáček, každopádně sledovat dva je fajn. Dříve jsme je pouštěli z klece, dnes již méně, protože pak je musíte hlídat po očku. Zaletí všude, i na podlahu, kde dohledávají zbytky zrní co vypadli z klecí. Pozor na okno se sítí, takovou tou klasickou na komáry. Do té se papoušíčci pustili a vyklovali větší dírky. Dále se nám podívali na hřbety knih. Jinak nemají v povaze ničit, ale když je něco zaujme a pojmou to za dobrou zábavu, tak se do věci pustí. Např. povlak na polštářek pod kterým byl zip. Jak říkám, musí se po očku hlídat.
Povahou jsou to papoušci zvědavý a nebojácní. Vůči sobě jsou agresivní, to vidíte mírné šarvátky každý den. Útočí většinou po nohách ostatních papoušků.Hluční jsou méně oproti agapornisům. Ty jsem též měla doma. Prostě jsou povahou jiní než andulka a agapornis. Tenkrát za námi sami šli se podívat, co to děláme. Přilétli na poličku a koukali po nás co u stolku děláme. Později si všimli postaviček z kinder vajec co na poličce stáli a už začala hra v podobě shoď a podej. Hráli si takto několik dnů.
Na odchov jsou složitější, ale o něj zájem nemáte. Takže se rozepisovat nebudu. No a klec u mě mají poněkud větší, ale já je odchovávám, takže prostor je potřeba. U mě jsou rozměry přibližně délka 100 cm šířka 40 cm a výška 60 cm. Pokud chcete, až přijdu domů, mohu klec přeměřit a uvést přesné údaje. Jinak jak je psáno výše, čím větší klec, tím lépe. A jsou lepší klece dělané na délku, kvůli letu. Ve vysoké kleci si papoušek nezalétá. Byť mě někdy přijde, že v kleci sedí jak dva bobci vedle sebe a nic nedělají.

O mníškách nemohu nic říci, doma jsem je neměla. Lidé si je často pořizují coby domácí mazlíky a jsou oblíbeni mezi středními papoušky. Vy si jen rozmyslete, jak velkého papouška chcete a pak máte jasno, si myslím.

Aymara pruhovaná. Též nechovám, ale mají řidší trus. Chovatel, s kterým se znám několik let, mi řekl, že to jsou super papoušci, ale do bytu mi je nedoporučil. Takže já osobně bych si je nepořídila. Ale opět je tu dost lidí, co je jako mazlíka v bytě mají. Tak snad napíšou svoji zkušenost.

Takže dobře vše promyslete a ještě lépe později vyberte. Bylo by fajn, kdyby jste potom, až papouška budete mít, sem napsal svoji zkušenost s ním.

Staňková.

17.8.2018 13:45

Dobrý den, stalo se mi to u andulek. Odjela jsem na dovolenou a ptáčky krmila babička. Ač měli stejné podmínky jako vždy, tak to samičku vystresovalo natolik, že mladé oškubala. A já se vrátila z dovči a koukám, mláďata blbě opeřená a částečně vyskočená z budky. Následně to samička už dělala u všech mladých z dalších hnízd. Takže ve 14 dnech jsem musela andulky sebrat a ručně dokrmit. U mě to byl stres, u Vás je možná příčina jinde. Přemýšlejte. Staňková

PS: Někdy prý pomůže pootevření hnízdní budky. Či odstranit škubajícího rodiče a druhý rodič by mohl mladé dokrmit k samostatnosti. A myslím, že někdo na škubání doporučoval slaný špek, ale teď nevím, kde jsem to četla, takže poslední radu berte s rezervou.

10.8.2018 14:13

Dobrý den, neberte to tak kriticky. Andulky trousí, když někde sedí. Za letu jen výjimečně. Takže tam kde sedají, tam dáte noviny, či ubrus a časem buď vyhodíte a nahradíte nebo umyjete od trusu. Jsem ve vaší situaci již několik let. Mám ptáčky v pokojíčku, který sdílím se sestrou. Binčus je pod klecema, jinde jen ten trus a občas peříčko. Jídlo si nikam nenosí, je v kleci případně na kleci a nikde jinde. Ano dříve jsem jim dávala klasy z ruky, takže pak jsem vzala smeták a zametala. Máme parkety. Klece jsou na skříních a odchovávám v nich i mladé, nejvíce nepořádku je nakonec při pelichání, kdy peří se shromažďuje pod skříní. To chce smetat téměř každý den. Na bobky mám právě ubrusy. které jednou za čas umyju. Jsou i pod klecemi na skříni, takže papoušči neznečistí skříň. Dříve tam byli noviny, ale to občas polejete a hned se lepí, nebo se trhnou. Hned vedle klece mám postel a to v úrovni klecí. Trošku mi slupek napadá do škvír u postele, ale nic strašného. A hluk po ránu? Na to si zvyknete. Mě už ani nevzbudí štěbetání papoušků. Je to opravdu o zvyku. Doma mám 4 andulky (teď mají 4 mladé),3 papoušíčky šedokřídlé a aratingu sluneční (ten je v obýváku a na noc se přikrývá). Ostatní papoušky ničím nezakrýváme na noc. Ale je to také možnost. A pokud chcete ještě méně nepořádku, vyrobte si doma klec pro andulku sám. Klec bednového typu. Chce to alespoň zadní stěnu plnou a zbylé stěny o pletivu, ale s vyšším rantlem, aby nečistoty nevyletovali ven a krmení dát na dno klece. Nebo mít bednovou klec pouze s přední stěnou z pletiva.
A máte hned nad čím přemýšlet. Staňková.

10.8.2018 13:07

Eli nedivím se Vám, bohužel i já mám s touto nemocí neblahé zkušenosti. Fotky mláďat jsou od druhého páru. Tam mě zajímala jen ta genetika. Pár č.1 kde jsem sebrala vajíčka a dala je k druhému páru zatím nezačal hnízdit znovu. Samička občas do budky vleze, ale žádná sláva. Možná na to má vliv letošní vedro. Přendávala jsem 3 vajíčka a 2 nebyla oplozena. Ty už jsem vyhodila. A třetí vajíčko se zatím nevylíhlo a moc ani nepočítám, že by z něj něco bylo. Zatím jsem ho v budce nechala.

9.8.2018 16:06

Dobrý den, lepší foto se mi včera nezdařilo udělat. Dávám foto i letošních mladých. Řekla bych, že i třetí mládě bude mít červené oko. Tak uvidíme až se víc zapeří. Později snad vložím další foto.

PS: o francouzském pelichání jsem toho zde načetla poměrně mnoho. Nemyslím si, že by to byl můj případ. Žádná brka mláďatům nevypadávala a už vůbec žádné známky po krvy v peří vypadlém. Ani nadměrné pelichání.

5.8.2018 14:20

Genetika u druhého páru andulek. Sameček je zelený a samička lutino. Oba od různých chovatelů, neznám rodiče andulek. Sameček z chovu, kde se chovatel snažil o přírodní andulky. Mláďata loni 6 všechna zelená s trošku tmavší zelenou než samec. Jedno z mláďat má žlutou skvrnu na hlavě, respektive za hlavou. Je to samec a hnízdí se samičkou z prvního páru. Další dvě mláďata měla kolem kloaky pár modrých per. Letošní hnízdění zatím čtyři mladé, zatím bez peří. Druhé mládě vypadá, že má červené oko. Tak mě zajímá co vše mohou mít rodičové v genech.

Vypadá to na samečka zeleného štěpícího na lutino. A patrně oba rodičové budou štěpit do modré mutace, když se pár modrých per objevilo na mladých. Jen mi vrtá hlavou, proč se lutino gen neobjevil už v minulém hnízdění.

Jaký máte nazor vy?