supik99

Moje příspěvky

5.8.2018 12:16

Dobrý den, mám hned dvě otázky ke svému chovu. Týkají se dvou párů andulek.

1. pár
Jde mi o samičku. Je to čtiřletá duhová holka, nedávno (v lednu léčeny vzdušné vaky). Samička dříve hnízdila spolehlivě s duhovým samečkem, který letos umřel. Z každého hnízda, jedno mládě umřelo. Vajíček snášela kolem 9 a mláďat měla kolem 5. První rok hnízdění vždy jedno z mláďat po opeření umřelo. To byl rok 2016. Následující rok hnízdili opět dvakrát 7 a 9 vajec. V prvním hnízdě umřela všechna mláďata. Druhé hnízdění odchovali dvě mláďata ze čtyř. Vinu jsem přikládala vaječné míchanici, která byla loňská a s molama. Toť rok 2017. Letos jsem k samičce umístila nového samečka, ten je synem od druhého páru. Se samečkem nakonec zahnízdila a snesla 6 vajec. Teď jsme ve fázi líhnutí. První mládě se vylíhlo, ale mělo k so bě přischlou skořápku, takže hned umřelo. Pak se nic nelíhlo, asi tři vejce nebyla oplodněna. Včera samička skoro na vejcích neseděla. Dnes se začla chovat silně brubě. Ráno jsem ji viděla, jak z budky nese vejce a hází ho na zem. Prostě krkavčí matka. Tři vejce jsem přemístila k druhému páru co hnízdí, s tím, že pouze jedno je oplozené. Ona ty vejce měla zahrabané v budce. Co s takovou holkou? Můžou za to změny v uplynulém roce? Po genetické stránce asi nebude v pořádku, když v každném hnízdění mládě umřelo.

Koupila bych si jinou samičku, ale bojím se toho, že by se mohlo onemocnění vrátit a nakazit novou andulku. Původně jsem si řekla, že dokuud nebudou zdravé obě samičky, žádné nové ptáky nekoupím.

2. pár
U druhé samičky z druhého páru se jí začla objevovat boulička nad ozobím. Ta časem praskla, zakrvácela andulku a zmizla. Teď když krmí mláďata, boulička se děla podruhé zas. Později dopíšu otázku ke genetice.

20.7.2018 14:00

Pokud můžete, kupte od chovatele celý pár. Přestože by se Vám hodil jen jeden ptáček. Vaše samička tak bude mít hned dva kamarády a pokud ani předtím nejevila o partnera výrazný zájem, je možné že se to nezmění. Měla jsem samičku 10 let a nepřijala žádného samce. Já vím, to je asi trochu extrém, ale stát se může. Dále mám zkušenost takovou, že pokud z páru zemře jedna andulka, tak ta druhá se nikdy nespáruje s jinou a většinou mi do půl roku odejde také. Mám ptáčků pár, většinou 4 andulky a 4 papoušíčky. Po bytě pouštním druhy zvlášť, ale lze pustit vše dohromady. Jsou potom šarvátky, ale jde to s jejich hlídáním. Ještě můžete si koupit mládě, dát ho do sólo místnosti a ochočit a až poté seznámit se stávající andulkou.

Vše záleží na Vás, udělejte to tak, jak Vám to přijde nejlepší. Přeji dobrou volbu kamaráda pro andulku.

13.7.2018 13:07

Dobrý den, papoušky nechávám hnízdit poprvé v 1 roce života a starší (pokud nemám nic podobně starého do páru). Chovám pouze malé papoušky. Andulky nechávám hnízdit 2x ročně, dělám to tak u všech papoušků. Pouze u papoušíčků, když se vajíčka nevylíhnou, nechám je hnízdit 3x. Letos už se mi 2 hnízda nevylíhli, takže je nechávám hnízdit do třetice a to naposled i kdyby neodchovali letos vůbec nic. Tak to chodí u mě. Staňková.

13.7.2018 13:02

EvaNM napsal(a):
Ara i zakove pecky z tresni miluji. I mala zrnicka z rybizu. Dam vzdy hrst plodu na vetsi tacek na dno voliery nebo zavesim vetev s tresnemi na pletivo a tim se na dlouho zabavi. Mam vsak jeden dotaz. Uvadi se, ze plody cerneho bezu jsou pro lidi v syrovem stavu jedovate. Mohou se tyto bobule davat bez tepelne upravy papouskum?

Dobrý den, plody černého bezu se běžně podávají papouškům. I já je občas nosím papoušíčkům šedokřídlým. Jen ta šťáva dost barví a z dřevěných klecí co mám nelze dokonale smýt. Nemusíte se bát. podávají se z černého bezu i větve a někdo určitě dává i květy papouškům. Staňková.

5.1.2018 11:07

Lenkok napsal(a):
Pro chovatele,
Máte nějaký názor na Acidomid? Podávám ho z důvodu, že misky s vodou nemají ten slizký povrch na miskách, protože si moji papoušci namáčí do vody kde co a voda mě přijde pak hnusná. S Acidomidem mám pocit, že papoušci nemají problém vodu pít. Před tím jsem pro ně měla fontánky Cat Mate s destičkou s uhlíky, ale efekt žádný.

Dobrý den,

používám Acidomit také v menších dávkách. Je to spíše z důvodu, že ho podávám pouze jednou za čas. Ano v napaječkách a koupelničkách potom sliz není. Je to znát, zvláště u jedné z koupelniček, kde se sliz daleko dříve vytvoří než v ostatních napajedlech. Ale řekla bych, že to dost souvisí s plastem, z kterého je daná koupelnička vyrobena. Řekla bych, že má jiné složení plastu, než ta druhá. Jinak musím říci, že ptákům takto obohacená voda moc nechutná a většinou v daný den daleko méně pijí.

Přeji mnoho úspěchů do nového roku, Staňková.

26.11.2017 11:02

Já s prodejem bojuji též. Papoušíčky šedokřídlé nikdo nechce. Mladí se vylíhli 26.6. A od července inzeruji. Byla to čtyři mláďata dva kluci a dvě holky a doteďka mám dva doma. První zájem byl až po 4 měsících inzerce. Zato na andulky jsem měla víc zájemců než ptáků.
Do výkupu nerada dávám, ale asi bych ty dva papoušíčky tam šoupla. Akorát si myslím, že tyto ptáky výkup nebere. Jezdím do Týniště dvakrát ročně. Hold je budu živit, dokud se neprodaj. Jsem s tím smířená. V době hnízdění to bude malinko problém, ale půjde to nějak udělat.
Za mě prostě špatné.

24.11.2017 12:56

Dobrý den,

mám jednu aratingu sluneční coby mazla doma již 5 let. Byl ručně dokrmen od mimina, rodiče nepoznal. Je to znát, když je ptáček ručně dokrmen. Brala jsem si ho, když ještě nebyl samostatný a dokrmovala jsem Akyho ráno a večer dle instrukcí chovatelky. Tím se patrně Akýsek mírně zafixoval na mě. Fixace není nijak silná, ale mě preferuje jako první, potom sestru a nakonec rodiče a jako poslední je druhá sestřička. Nás dospělé preferuje všechny, ale sestřička nyní 12 letá se ho bojí a on to vycítil a klidně na ni udělá nálet. Je to jen občas, ale prostě ona na něj nešáhne, skoro se mu bojí podat něco dobráho z ruky či ho pohladit a on naopak občas na ni naletí a zvlášť si ji hlídá, když jde k nám do pokojíčku. Tam ty nálety zejména probíhají. Je to opravdu jednou za čas, dejme tomu za měsíc.

Návštěvy. Velice rychle Akýsek pochopil kdo o něj stojí, kdo ne a kdo si ho nevšímá. Příbuzný tipu babička a děda tak ty bere v pohodě, klidně si k nim sedne a nikomu nic neudělá. Návštěvy co o něj nestojí většinou ignoruje též. Naopak návštěvy, které stojí o Akýskův kontakt tak na ty klidně útočí. Patrně tolik pozornosti rád nemá. Cizí lidi většinou bere v pohodě, ale pro jistotu ho zavíráme, protože jeden nikdy neví. Pak jsou u nás ještě členové rodiny typu kamarádka můj a sestřin přítel. Tak tyto osoby jsou okamžitě nemilosrdně napadány. Patrně Aky žárlí. Ono vždy jsme měli pocit že je to žárlivec, zvlášť když šlo přízeň jeho a sestřičky vůči mamince. To prostě sestřičku od mamky vyháněl otevřeným zobanem a někdy trošku klovnul do prázdna.

Hlučnost. Bydlíme v bytě a sousedi si nestěžují, přestože chovám i jiné malé papoušky. Většinou když něco chce, tak si zakřičí. Křičí ale také jako varování před motorovými letadly (dopravní letadla mu nevadí), dravci, létajícími letadly či rogalem. Před tím vším nás varuje nejdříve vrčením a někdy hned hlasitým křikem. Jinak v podstatě nahlas nekřičí. Samozřejmě má své zvuky, kterými si s námi povídá přes den. A též když přijdeme domů, tak nás přivítá hlasitým křikem.

Přes den dělá všecho možné, co ho napadne. Mám ho puštěného pořád, protože jsem momentálně doma. Jinak byl vychován, že pokud jsme někde pryč, tak je zavřen v kleci a jinak když přijdem domů hned ho pustíme na prolet. Někdy sedí v kleci, jindy venku na provazu a čistí se, někdy na tyči u okna a kouká z okna. Jindy ho mám na rameni a je zde schopen i odpočívat, čistit se, či si hrát. To se na mě položí a chytí si ocas nohou a vyjímečně i oběma. Samozřejmě s ním různě hýbe, prostě dělá ze sebe šaška. Má rád na okus větve, šišky ale i roličky od toaleťáku, plata od vajíček a jakékoli krabice. S tímto vším si hraje pouze v kleci a to ještě musí mít v určitém rohu klece aby to rozšťípal na padrť. Pokud zapíchnu větev do pletiva, nevšimne si jí vůbec. Krabice má třeba od pizzi a v nich se schovává i mimo klec, ale pokud jsou v kleci, ihned je rozštípe. Dělá si tam jakési hnízdo. V tom rohu potom bordel vyhrabuje na stranu a kolikrát ho hrabáním nohy dokáže házet i mimo klec. Nelze tedy na podestýlání klece mít noviny, ani hobliny. Na dně klece má dřevitou vatu, co se dává králíkům, protože tu nedokáže nohama vyhodit ven. Občas Akyho koupáme v umyvadle, ale má to tu nevýhodu, že musí stát na rukou a na něj téct voda. Což ve výsledku znamená, že i mi jsme celí mokří. V nejhorším případě přijme na koupání i talíř či pulitr. Na pulitru se natřásá a je sranda na něj koukat, v takovém případě většinou s ním mazáme do koupelny na pořádnou koupel. Na stropu má zavěšené dřívo s rolničkami, takže s těmi si hraje, krmí je a též se s nimi občas páří. Též neustále krmí malou keramickou misku na ovoce, která je díky němu neustále zapatlaná. Večer když už je unaven nám vleze za triko a tam chrápe dokud nejdeme spát a nedáme ho do klece. Je to jak kdy, někdy si sedí i v kleci. Dříve to ovšem bylo každodenně. Klec má na noc přikrytou hadrem a jedná se o klec doma vyráběnou. Zadní strana je pevná a strop a zbylé strany mají pletivo. Spodek klece má zvýšený okraj o cca 20 cm kvůli padání nečistot. Jinak je klec dřevěná. A neničí ji, pouze prohryzal šuplík na čištění, takže ten jako jediný je jednou měněný a nyní též nakousaný.

Jídlo. Dostává směs prosa, lesknice, kardy a slunečnice. Každý den ovoce či zeleninu. V konečném důsledku to ovšem znamená, že přes den se nažere piškotů, které dostává když jdeme pryč a nebo když udělá bobek do klece, pak vyloupe slunečnici a kardy a zbytek jsou buď jablka a nebo to co nám ukradne. Nezáleží na tom, co to je, chutná mu absolutně všechno kromě octa. Takže permanentě musíme hlídat co zrovna krade. Jogurt, kus sýru, těstoviny a pododbně, až tak nevadí, ale když už jde o čokoládu, čokoládovej joogurt, alkohol, kupovanou šťávu a další nevhodné věci, tak to už mu krademe ze zobáku. Nebo se snažíme, aby se k tomu nedostal. Krom piškotů miluje olej. Pomáhá mi též při krmení menších papoušků a to potom u nich vyžírá proso s lesknicí a když dostávají tak vaječnou směs co kupuji kvůli hnízdění.

Nevím, co by Vás ještě zajímalo, takže případně mi napište. Takto jsem Vám v krátkosti představila Akýska a život s ním. Lenka Staňková.

23.11.2017 10:48

Dobrý den,

jděte na to přes jídlo. Klásky prosa jsou ideál. Nejdřív ochočit, pak až zkoušet létání na zavolání. Andulka se Vás nesmí bát, pak to asi půjde. Zkušenost mám spíš takovou, že andulky přiletí, když mám v rukou něco zajímavého pro ně. Například na mě sami létali, když jsem vzala do ruky pulitr. Používali ho na koupání. Vysloveně na zavolání mi asi žádná andulka nepřilétla, nebo si to už nepamatuju, protože ty ochočené jsou s člověkem téměř pořád.

Nejlepší je, nedat jim půl dne najíst a pak nabídnout klásek prosa. Nejdříve přes klec, pakliže na andulce uvidíte, že se nebojí, dát ruku s kláskem do klece. Může mít i vliv za jak dlouhou šťopku klásek držíte. Pokud budete držet přímo u klasu, andulka se bude více bát, než když klas chytít na vzdáleném konci šťopky. Smozřejmě to chce ozkoušet a postupně dávat ruku blíž a blíž. Později dát ruku na bidélko i s klasem a při troše nepozornosti andulky, vám stoupne nevědomky na ruku. Po čase můžete buď zkusit ruku malinko zvednout, patrě se andulka lekne a nebo naopak držet klásek tak, aby andulka musela stoupnout na ruku aby se k němu dostala. To můžete zkoušet i mimo klec.

Co se týká pouštění, tak nejlépe pustit ráno a během dne andulka bude muset jít do klece se najíst, takže hlídat a následně zavřít. Nebo opět, nechat ji vyhladovět a pak pustit, aby do klece šla s vidinou jídla. To andulka pochopí rychle. Časem si navykne, že v kleci je jídlo a pak už bude létat do ní sama. K večeru ji nerozsvěcovat, aby věděla, že se musí někam uklidit ke spánku, to může také pomoct. Stmívá se postupně, takže by to neměl být problém. Pakliže usne venku, tak ji chyťte do ruky a dejte do klece. U toho nemluvte, aby to neměla spojené s vámi to chytání a až bude v kleci, tak teprve rozsvítit. Aby se mohla najíst a najít si to správné místo ke spaní.

I já musím doteďka některé ptáky chytat pokud je pustím, prostě do klece vlezou za jídlem, ale jsou tak rychlí, že než je zavřu, tak mi z klece zdrhnou a pak už tam nejdou. U jiných nemusím spěchat, sedí mi v kleci i přes den, když jsou puštění. Je to pták od ptáka.

Přeji hodně štěstí a trpělivosti,
Staňková.

3.11.2017 11:16

Možná že není, ale já měla andulku co spala též na pletivu ale zavěšená. Jednou nohou se držela z boku klece a druhou nohou se držela za strop klece a jakoby tam ležela. Nikoli hlavou dolů. Proč to dělala, když jindy spala na houpačce nevím, ale řekla bych, že si dané místo oblíbila. Takže si myslím, že o Vaši andulku mít strach nemusíte.

3.11.2017 11:12

Děkuji za odpovědi, budu se muset zamyslet nad krmivem. Vodu měním každý den, stejně tak dostávají každý den ovoce či zeleninu 1 druh, podle ročního období. Někdy to je pro ně jednostrané, ale když nic jiného než jablko doma není, tak se nedá nic dělat. Tyto misky vymývám také každý den. Zdroj bakterií či virů, težko říct, klíčené nedávám vůbec, protože mi často plesniví. Tak jsem ho vyřadila z krmné dávky úplně. Tenkrát jsem kvůli tomu přišla o agapornise. Vaječnou směs mám průmyslovou, ale občas když dojde dělám i domácí. Podávám jen suchou směs z 3 druhů prosa, lesknice, kardi a slunečnici. Kardi a slunečnice dostávají jen trošku, ale právě když se vylíhnou mláďata, mají ji neomezeně. Je to jednostraná strava, ale jinak jsem ty ptáky odchovat nedokázala. Až právě při nadbytku slunečnice u prvního páru a nynější pár pro změnu preferuje kardi. Teď mě napadlo, že vždy jsem klíčila proso, takže v další sezóně jim připravím klíčenou slunečnici a kardi. Třeba tyto obiloviny plesnivět nebudou.
Díky za nápad Staňková.

2.11.2017 13:01

Dobrý den,

ráda bych znala Vaše informace o chovu těchto papoušků. Sama jsem je již odchovala a nepřijdou mi tito ptáčci příliš snadní na chov. Proto bych ráda znala, jak to probíhá u Vás.

1. složení páru či dopárování po úmrtí jednoho z ptáčků v páru.
2. počet vajec a vylíhnutých mláďat v hnízdě
3. počet mladých, kteří vyletí z budky
4. případná úmrtí mláďat
5. vztah rodičů k mláďatům

Ptám se proto, že u mě jsou vždy tak 2 vejce neoplozena a ti co se vylíhnou, mi dost často v budce umřou v různém věku. Někdy je to jedno mládě, někdy i více. Dokonce se mi stalo, že i vylítlé a zcela samostatné mládě umřelo. Samozřejmě i sourozenci zabili sourozence patrně s pomocí otce, který byl vůči mláďatům i samičce agresivní. To byl můj první pár, tam jsem musela samečka po vylétnutí mláďat z budky z klece odstranit. Tento pár mi snášel většinou 7 vajec. Druhý pár mi jen snesl 1 vejce a nikdy nezahízdil. Stále mám z něj samečka 5 letého a je otázkou zda se snažit o dopárování. Třetí pár odchovává suprově, byť první dvě hnízda nebyla úspěšná. V prvním hnízdě mladí umřeli na infekci a druhé hnízdění skončilo slezením samičky z vajec. Až napotřetí se podařilo a z 6 vajec jsou 4 mláďata. Žádná agrese mladí a rodiče doposud společně v kleci a to je mladým 5 měsíců. Nyní mám už jen tři mladé. Pár vypadá nadějně, myslím si, že budou snášet i více vajíček v dalších sezónách.

Děkuji za odpovědi,
Staňková.

17.10.2017 16:38

Určit diagnózu u takto malého ptáčka je dost obtížné. Mohla bych nechat uděat rozbor trusu, ale to bych zjistila spíše začervení. Nevím kolik se z rozboru trusu dá zjistit. Proto jsem dřív rovnou nasazovala antibiotika. Bez nich mohu leda dát ptáčka pod lampu a sledovat jeho stav. Myslím, že udělat alespoň něco, co by mohlo pomoci je lepší, než nic.

Amtibiotika nahodile nedávám, jen pouze, když je pták nemocný. Navíc jak jsem napsala výše, vrátila jsem je již do lékárny.

Co se týká stravy. Každý den čistá voda, směs zrní (proso asi 3 druhy, lesknice, kardi, slunečnice (bílá a černá), oves) ovoce či zelenina. Oves nyní nemám, je to podle toho co seženu, ale andulky ho milují. Andulky kardi a slunečnici nejedí až na vyjímky, kteří si slunečnici dají, takže jim ji dávám jen jednou za čas. Z ovoce a zeleniny dostávají jablka, mrkev, červený rybíz, salát, okurku, ptačinec žabinec, klásky trav, kuličky vína, ostružiny maliny. Vše podle sezóny, co zrovna máme na zahrádce. Též jim pěstuji klasy prosa a sorga, zkoušela jsem pěstovat i čirok, kardi, lesknici, ale to moc nebrali. Při hnízdění vaječná směs, většinou kupovaná.
Mističky s ovocem každý den meju. Někdy dostávají větvičky na okus. Nemám pocit, že strava je špatná, ptáčci jsou chováni v bytě a některé pouštím z klecí.

Otázka krmení, čím krmíte Vy, nebo co by jste u mě zlepšil?

Mějte se, patrně již nebudu dál reagovat. Pokud budou snad další otázky, ráda zodpovím, ale jinak konec. Podstatné jsem se dověděla. Díky.

16.10.2017 12:09

Děkuji všem. Ptáčky mám pouze malé (andulky, papoušíčci a aratinga), stejně nebudu na nich nic zkoušet. Antibiotika sesypu a půjdu vrátit do lékárny. Nemyslím si, že by patřili do koše, přestože jsou pro ptáky. Jinak je na to papoušíček stále stejně, ale dnes zatím pospává spíše na bidle, než na zemi.

hzp: O plodný věk nejde, mám spárované 2 samce. Nemám prostor, abych jim sehnala samičky, tak jsou spolu, aby nebyli sami. U takto malých ptáčků, si nejsem moc jistá tím, že se dožívají 10 - 15 let, případně více. Byť to všude v knihách píší. Za těch 11 let co ptáčky mám, se mi jediná andulka dožila 10 let a to ještě neodchovávala mladé. Další andulka 8 let zbytek ptáčků vždy kolem 5 či 6 let. Proto mám pocit, že 4 letý pták je starý.

15.10.2017 13:20

Experimentovat nechci. Jen mě napadlo, že by mohlo pomoci třeba něco jiného. Veterinářů tu mám dost, akorát žádný není na ptáky specializovaný. Ti mě daj tak akorát všeobné rady. Navíc odchytávání ptáky stresuje. Též mám jen malý chov spíše pro radost. Navíc je ptáček starší a vím že to může být i tím. No nic, děkuji za rady.

15.10.2017 12:33

Ano, mám dvě dávky jedna je mladší. Myslím si, že je mám doma tak 2-3 roky možná více. Prošlá jsou zcela určitě.

Jeden z papoušíčků se mi přestává líbit, proto než mu něco dám, tak se raději ptám. Dřív jsem je dávala, ale papoušky jsem jimi nikdy nezachránila. Vlastně jednoho jo.

Ten co se mi nelíbí, dnes téměř celý den spí, i na dně klece, načepýřen. Očividně není v pořádku. V dubnu mu byli 4 roky, takže je to spíše starší jedinec. Vím, že kolem těch 5 let se většinou dožívají vyjímečně více. Přesto bych mu ráda pomohla. Je něco co bych mu mohla dát místo antibiotik? Zatím ho z klece nechci brát, má tam parťáka podobně starého, ten se o něj zajímá.

15.10.2017 11:14

Dobrý den, ráda bych věděla, zda mohu použít antibiotikum Chlortetracyklin když už ho mám pár let. Opravdu nevím, jak dlouho ho mám, tenkrát jsem trochu dostala od chovatele pro nemocného papoušíčka a antibiotikum mi zbylo. Doposud jsem ho schovávala pro další nemocné ptáky. Má otázka zní, zda se nemusím bát ho i nadále používat, nebo ho mám raději vyhodit? Neublíží jeho použití spíš papouškovi?
Díky.

13.10.2017 10:39

Dobrý den, určitě. Ale ti moji čirok v kláskách ani jako semena nejedli. Ani papoušíčci z něj nebyli nadšeni. Zkuste a uvidíte.

12.10.2017 11:43

Máte pravdu, ručně dokrmený papouch si dovolí víc, než odchovaný pod rodiči. Sice s tím odpadne ochočování a je fakt, že asi víc dělá blbostí, než normální pták, ale zase může mít své stiné stránky. Viz můj aratinga sluneční. Například si lehá na bok a chytá si ocas, který si tak drží v pravém úhlu. Někdy i oběma nohama. Jindy ho zase nedokáže pustit a je sranda ho sledovat. Naopak nemá rád veškeré látkové věci, po hadrech vyjíždí zobákem, samozřejmě i po blbé ponožce se vrhá, jako by to byl úhlavní nepřítel. Nyní nověji napadá víčka od jogurtů, která sbíráme kvůli hliníku. To se rovná okamžitému útoku. Stačí víčko mýt a pták jakoby ťukne do krku, když na nás sedí. Proč ho tyto věci tak berou, nechápeme. Když se blbec strefí, zakousne se nám nejčastěji do ruky případně do krku či jiné části. Většinou teče rovnou krev. Nedej bóže, se někdy takto zakousnut do nás, nechce pustit.

Mám ho 5 let, je ručně dokrmen, rodiče nepoznal. Byl dokrmován, protože samičku vyrušila kočka a do hnízda se poté již nevrátila. Je to můj první větší papoušek a uznávám, že jsem výchovu příliš nezvládla. Přesto se jinak chová docela slušně v porovnání s nevrlým tetiným žakem, který se nechce vracet do klece a krom tety si ho nikdo další z rodiny téměř nevšimne. Byl to její sen mít mluvícího žaka ( s tím mluvením to žádná paráda také není), stejně jako můj, mít aratingu sluneční.
Jediné co jsem jiného ochočovala na domácí mazlíky jsou andulky. Bez dokrmování super a i ty blbosti docela jedna z nich dělala. Byla to samička Albíček a ta přes plastový míček s rolničkou dělala kotrmelce. Naučila se i mluvit. Je ale fakt, že byla z mého chovu a na ochočení jsem ji oddělila do jiné místnosti hned, jak se naučila zobat zrníčka. Ostatní papoušky (andulky, agapornis a papoušíček) jsem se též pokoušela ochočit a to už s různými úspěchy. Přece jen měla jsem vždy 2 a více ptáčků a to už o mě takový zájem nemají. Mít opět místo, hned bych si ochočila andulku, či třeba papoušíčka, které nyní odchovávám. Ostatním členům rodiny, by se to též líbilo, bohužel jsme nenašli vhodné místo na další klec.

6.10.2017 09:48

Dobrý den,

zajímalo by mě, kde koupit vzduchoátko či filtr pro rybičky. Potřebujeme, aby bylo malé a nejlépe na baterky. "Akvárko" mám na stole a zásuvka není k dispozici. "Akvárkem" nazývám 3l sklenici v které jsou rybky z řeky. Doposud dodávám vzduch postupným přiléváním vody, kterou večer a ráno vybírám. V noci samozřejmě vodu nedolévám, to natočím plou sklenici a ryby jsou do rána v pohodě. Stačilo by mi sehnat něco na provzdušňování, abych to neměla tak pracné. Nevíte o něčem?
Dočetla jsem se, z nějaké diskuze, kde to nebylo vysvětleno, že pokud je dost rostlin, není třeba filtr. Tím se myslí pouze filtr, nebo se takto dá nahradit i vzduchovátko? Asi ne že?

Děkuji za odpovědi.

5.10.2017 15:01

Dobrý den, modrý andulák je starší, patrně roční a více. Již má vybarvené ozobí takže minimálně 4 měsíční (V tomto věku je znát pohlaví mláďat.), ale spíše ten 1 rok. Ten zelený je mladý, tak kolem 3 měsíců bych to viděla. Teprve se mu začíná vybarvovat ozobí a vlnkování jde ještě dost do čela. Mláďata mají vlnkování přes celé čelo.