Informace o uživateli:
Moji mazlíčci jsou kobylka haflinga Simona, poník Kelly a labrador Bery. Věnuji se převážné rekreaci, westernu a PK, ale občas zavítám i do anglie :)
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 17. 1. 2021 11:38:26
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
moňas22
napsal(a):
Dovolím si nesouhlasit.. Mám kobylu, která se už od předchozího majitele bojí uvázaná, nevím co jí kdo provedl, ale je to tak.. Párkrát jsem to zkusila jak řikáte, nechat přivázanou, snad když to nepovolí, přestane.. Ale bohužel, buďto je to fakt magor nebo nevím. Prostě se začne stavět na zadní a škubat, dokud nepovolí cokoliv, většinou je to byla normální stájovka, nechci vědět, co by se stalo, kdyby byla přivázaná na parellce, to by si taky krásně mohla zlomit nos.. Když jsem o tom ještě nevěděla, že nesnese být přivázaná, přivázala jsem jí na parellku, na které měla uzdečku a v tom to začalo.. Šílenej boj, kterej zkončil tím, že se kobyla (nemochla dýchat) svalila na zem, stále tahajíc.. ( moje blbost, nepoužila jsem bezpečnostní smyčku, ale pevný úvaz :/) Kdyby se mi ten brutálně utáhnutej uzel nepodařilo uvolnit, nevím, jak by to dopadlo, takhle si kobyla udidlem rozedřela dáseň a div nezlomila čelist.. 0 minut jsem jí pak náhaněla po ohradě, abc jí to z tý hlavy všechno sundala.. Chodila jako blázen pořád sem a tam, pořád si protahovala hubu a zívala a já jen trnula hrůzou, co má s čelistí.. Takže... Na pevno bych koně, co se bojí opravdu nepřivazovala..
Samozřejmě záleží na konkrétní situaci a koni ;) Ono taky člověk při razení nemůže myslet na všechno. Pak právě někteří dodají vlastní zkušenosti, co se může stát. Já jsem svoji kobču od začátku učila, aby nešla proti tlaku, spuštěné vodítko že znamená, že má stát, takže nemám problém ji nechat stát bez uvázání, ale kůň se to musí naučit ;) Od každého příspěvku je kus pravdy a každý musí zhodnotit, co je pro jeho koně dobré ;) Já jsem jen uváděla pozitivum parelky, která dá koni jasný signál, že takto by to nešlo ;)
sscrat
napsal(a):
Doteď stál jako beránek....jakmile vidí že se jen k tomu místu bůížíme zače frkat a je je vyplašený... zkouším zatim poize vodítko přehodit přes bidlo ke kterýmu uvazujeme ale stojí napruženej pak začne hned couvat......
A nestala se mu tam nějaká nepříjemná věc v poslední době. Že se třeba něčeho lekl, cuknul a třeba ho to bolelo, či cokoliv a tak má strach být uvázaný. U nás třeba kobyla byla uvázaná, lekla se a urvala laťku, která ju následně ťukla do nohy a pak ji ještě pár sekund vláčela za sebou. Pak měla několik týdnů strach být uvázaná. Takže pokud se něco takového stalo třeba i u vás, tak není problém s uvázáním jako takovým, ale spíše psychický blok, který je potřeba odbourat ;)
skippy
napsal(a):
Pardon, ale to je rada za všechny prachy, dát mu parelku, na to dlouhý pevný lano- to by si zadavatelka koledovala o pěkný průšvih, který by skončil při nejlepším natržením týla.
Já uvazováním učím taktéž s pevnou ŠIROKOU ohlávkou, silnou karabinou a horolezeckým lanem- vše z materiálů, které vydzží a také pevné úvaziště. Koně přivážu a nechám ho chvíli stát, pokud se kůň pokusí utrhnout a úvaziště vydrží, je téměř vyhráno, kůň to vzdá a smíří se s uvázáním. Základem je, aby se mu to nepovedlo. Jakmile to jednou povolí, bude to zkoušet pořád dokola.
Nemyslím si, že většina koní jsou takový magoři, aby trhli tak, že by si natrhli týl. Tam jde o to, že na parelce je značný a přesný tlak, který koně upozorní, že takto by to nešlo. Když bude na široké ohlávce, tak sice ucítí tlak, ale v uvozovkách ho to nebude vůbec bolet, takže škubne ještě víc. Samozřejmě bych neuvázala koně, který má panický strach z uvázání, že raději zbourá zeď, než aby stál, na parelku ;) Navíc, pokud by to zadavatelka zkoušela jak jsem psala já, že by toho koně pustila na louku a lano mu pustila na zem, tak jakmile by narazil na to, že dál to nepůjde, tak buď povolí, nebo škubne a lano mu projede pod kopyty. Ale bude vědět, že to není moc příjemné ;) Pokud je ten kůň aspoň trochu chytrý a není to magor, tak zjistí, že jen lepší s toho lana slézt a pak u uvázání stát. Ono se těžko radí, když člověk danou situaci nevidí, koně nezná, apod.
Naučit ho, aby nešel proti tlaku. Vzít si ho na vodítko a aby reagoval na zatáhnutí krokem dopředu (popřípadě otočení, ohnutí krku, apod.) Pak můžete ještě zkusit ho třeba pustit na pastvu, a vodítko hodit na zem (raději pevné lano, pevná karabina a pevná ohlávka - parelka, aby to nepřerval). Jakmile si na to stoupne, tak by se měl po čase naučit na to nereagovat cuknutím, apod., ale tím, že jakmile zjistí, že nemůže s hlavou pohnout, tak pohnout nohama. Někteří koně to pochopí rychleji, někteří pomaleji ;) Ale funguje to. Hlavně se to pak hodí i když spadnete, tak že kůň nezpanikaří, nezačne utíkat ;)
Doporučuji si se sousedy sepsat smlouvu. Že tam budete mít ohradu, koně, hnůj, atd. Už pro vaše dobro. Když jsem si já brala koně domů, tak všichni sousedi v pohodě, žádný problém. Pak si jeden soused (ten co to má nejdál k ohradě - od stěny jeho baráku k ohradě je to 30 metrů přes náš barák, dvůr a zahradu) si pořídli včely. Sám na zahradě nemá jediný strom, takže je to všechno v naší zahradě. Já jsem vysoce alergická na včelí píchnutí, takže jsme to okamžitě začali řešit, jestli by ty úly laskavě nemohl dát někam dál od baráku. Načež vytáhl argumenty, že pokud si budeme někde stěžovat, že nás otravují včely, tak že on si bude stěžovat, že mu smrdí koně. Což ani nemůžou (hnůj je denně vyvážen z boxů do vlečky, který je od něj přes dva baráky. A vlečka se co měsíc vyváží) Ale co naděláme, aby nebyly zbytečné problémy, tak se musím smířit s tím, že si když tak udělám výlet sanitkou do nemocnice :-/ Takže doporučuji smlouvu, ať pak nemáte takové problémy jako já.
Nabízím ježdění: V letním období (červen, červenec, srpen, popř.září) nabízím ježdění na koni. Hodná, 7-letá kobylka haflinga. Ježdění ve westernovém sedle na ohlávce, hackamore nebo udidle. Možnost vožení i malých dětí - podmínka: min. věk 6 let a vlastní helma. Dospělí jezdci: podmínka: max. váha 70-75 kg - na domluvě.
Cena vodění dětí: 15 min: 100 Kč, 30 min: 180 Kč.
Cena ježdění (výuka ježdění): 250 Kč/45 min. Možnost vyjížděk do přírody (po domluvě).
Možnost učení horsemanshipu. Kobylka je velmi jemná, veškeré základy ze země umí, pracuji ji s ní i ve volnosti, ježdění bez sedla a ohlávky. Cena 250/hodinu. Vše na domluvě.
Olomoucko (10 km od Litovle směrem na Mohelnici).
Kontakt na mail: Vernerova.Tereza@seznam.cz
http://www.oswegoranch.cz/clanky/nabidka-sluzeb/cenik-sluzeb/ ... Příjemné prostředí, zkušenosti, velká škála možností :)
terezka1995
napsal(a):
Prodám lehkou nepromokavou jezdeckou deku, modrá se zeleným lemem. Velikost 145cm, otvory na protáhnutí třmenů, zapínání na krku a plecích na suchý zip a mezi nohama na popruhy. S krčním dílem, který je srolovatelný! Není podšitá fleecem, jen lehká. Používaná velmi málo, nyní nevyužitá kvůli zakoupení westernového sedla. Pravidelně impregnovaná, nepraná. Dovoz z Německa. Cena 850 Kč + poštovné, dohoda možná. V případě zájmu piště na mail: Vernerova.Tereza@seznam.cz
A ještě prodám nepromokavou bederku. Podšitá modrým fleecem, žluto-zlatá, velikost 125 cm, nepraná, pravidelně impregnovaná, u mě využívaná minimálně. Nyní nevyužitá, mám westernové sedlo. Cena 350 Kč. Pište na mail výše.
Prodám lehkou nepromokavou jezdeckou deku, modrá se zeleným lemem. Velikost 145cm, otvory na protáhnutí třmenů, zapínání na krku a plecích na suchý zip a mezi nohama na popruhy. S krčním dílem, který je srolovatelný! Není podšitá fleecem, jen lehká. Používaná velmi málo, nyní nevyužitá kvůli zakoupení westernového sedla. Pravidelně impregnovaná, nepraná. Dovoz z Německa. Cena 850 Kč + poštovné, dohoda možná. V případě zájmu piště na mail: Vernerova.Tereza@seznam.cz
Podle mě je to skvělá věc. Nejde tak o slůvka: dělám přirozenou komunikaci. Ale spíše o nějaký vztah a komunikaci s koněm na přirozené bázi. A osobně neupřednostňuji žádného horsemana. Čtu od nich knížky, koukám na videa, jezdím na kurzy, ale ze všeho si vyberu to, co mě a mému koni nejvíce vyhovuje. Nemyslím si, že to co nějaký horseman sepsal nebo vyučuju musí zaručeně fungovat na každého koně. Je to o způsobu, jak se s tím koněm domluvíte a danou situaci vyřešíte. To že zrovna Monty používá při výcviku na pobízení lano, by mě třeba tolik nevyhovovalo a tak raději používám hůlku, a tak pod.
A jinak ještě, pochopila jsem, že ti to dělá víc na pravou ruku, což je normální. Každý kůň je šikovnější na jednu stranu. Já například, když trénuji se svoji kobylou, tak to co ji naučím na levou ruku za 10 minut, mi většinou na druhou ruku trvá tak půl hodiny. Je prostě šikovnější na jednu stranu a tedy obtížnější třeba udržet rovnováhu ve cvalu na malých kruzích shromážděná.
Pro koně je přirozené nést hlavu na opačnou stranu, když rychleji ,,šmiká,, zatáčky. Koňská hlava a krk je pro koně jakýmsi vyvyžovátkem. Když by jste se podívala na videa divokých koní (i koní ve stádě), tak když běží a chtějí rychleji zatočit, tak si pomáhají k rovnováze, aby nespadli právě krkem. To, že chceme po koni, aby dal hlavu po kruhu je čistě lidský výmysl, aby kůň vypadal lépe. Takže nám nezbývá nic jiného, než ho to prostě naučit a dát mu čas, aby se sebou, sedlem a jezdcem právě vyrovnal a naučil se to nést, tak jak mi chceme. Chce mu to dát jen čas. Jinak ze země na kruhu by po něm jednoduše chtěla, aby na kruhu, když vytočí hlavu, tak mu škubnout za ohlávku, on se to po čase naučí a pochopí, že po něm budeš chtít, aby ji měl dovnitř kruhu.
monchess
napsal(a):
Ztotožňuji se, co je napsáno shora. Hafloši jsou prostě paličáci a vhodní pro lidi, co už někdy na koních seděli, jak píšete, dělat borčus a lítat, to by jim šlo :) ještě je otázka jakou má krmnou dávku, zda nedostává zbytečně moc energie, tihle koníci ji berou i ze vzduchu :)
No to můžu potvrdit :D kobyla nedostává nic, maximálně hrstku granulí na zimu a i tak energie pořád je. Doufám, že ji to jednou přejde :D :D v 7 letech by mohla začít dostávat rozum :D :D
katerina6
napsal(a):
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám doma haflinga je mu 11 let a je příliš temperamentní. Když jedu na vyjížďku a jakmile začnu klusat tak už by nejradši triskal... A aji když si ho na jízdárně před vyjížďkou vyklušu a nebo na lonžce tak mi chce furt valit. Už nevím co udělat proto aby jezdil v klidu
. Ať mu dám jakou koliv zátěž furt má moc energie a běžel by dál. Děkuji za odpověď
Myslím, že to nejste jediná, kdo má tento problém s haflošem. Ono je to takové hyperaktivní plemeno :D Mám doma 7-letou kobylku a taky je to blázen. Už od obsednutí by neděla nic jiného než lítala a závodila s ostatními koni. Každopádně, co mi na kobylu pomáhá, tak že jsem delší dobu (asi rok) nejezdila s jinými koňmi na vyjížďku. Jezdila jsem jen sama a určovala si cestu, zátěž, délku a tempo vyjížďky sama. Když byla k vytrhnutí, tak prostě šla krokem. Když byla v klídku, tak jsem ji nechala proběhnout. Ale pokud by jste chtěla třeba naklusat a kůň se chtěl nebo se rozběhl, tak bych ho stočila na kruh a dělala s ní chvíli jízdárenskou práci, prostě ho nějak otravovala, ať se zaměstná a nemyslí na běhání. On se časem uklidní a pokračovat a tak dlouho, než prostě třeba 50-100 metrů v klidu neodklušete, pochválit a pokračovat. Prostě vždycky když začne vymýšlet kravinky, tak ho nějak zaměstnat (malé kruhy, couvání, obraty, nebo něco jiného). Jinak bych nejprve zvolila pracovat na jízdárně na přechodech mezi chody, pomalých chodech, klidné, rychlé zastavovaní, jemnost na pobídky a pod. Když to kůň neumí pořád na jízdárně, tak těžko budete něco řešit v terénu. Jinak něco podobného se tu na fauně řešilo už mnohokrát, takže si prohlédněte další diskuze, je tam i mnoho jiných rad. Na moji kobylu tento styl funguje
baruš_blázen
napsal(a):
No, jen si musím pořídit průvlečky a přijít na to, jak jí stočit... Dělá mi to nějak problémy (Přitom o rok starší beganku utočím, když se rozhodne odejít!
) Mám v tom maglajz :D
Když mi kobyla protestuje, že prostě nebude stát a že se nebude točit (což naštěstí bývá málokdy ) tak vždy mám po ruce bičík, kterým ji otočím. Poklepání po krku, hlavě, když nereaguje, tak tlak zesiluji. Je to ostřejší ,,pobídka,, , ale účinná, když už si člověk neví rady a kůň je prostě neovladatelnej
. Navíc, takhle pobídka u mě a myslím, že u všech koní stoprocentně funguje. Kůň je na hlavně hodně citlivej, takže se určitě nenechá mlátit po hlavě, raději před tlakem hlavu a tedy i tělo otočí. Ale je to opravdu rezerva, když nic nefunguje. Každpádně by jsi tu pobídku mělo kombinovat i s pobídkami nohou, aby se kobyla zjemňovala a ty nohy reagovala, ikdyž má myšleny jindy. Stočení na kruh je vždy záchrana. Navíc je to rychlejší než zdlouhavé praní s koněm a brždění
poníktoník
napsal(a):
Ahoj, no chtěla jsem se zeptat jak jste spokojení v Olomouckým kraji s pastvinami pro hříbata? Nedavno jsem to řešila a přišlo mi, že tu nic moc pořádnýho není.
Přímo pro hříbata netuším, ale poblíž mě má majitel asi 8 hetarové pastviny: smíšené stádo s valachy a kobylami různého věku od hříbat po 25leté koně. Nyní roční hříbě a tříletá kobyla jsou oddělení od zbytku, aby si zvykli na nové prostředí a poté budou vpuštění do stáda asi 15 koní. Každopádně to není pro lidi, co mají rádi, že jsou koně v boxech a mají denní péči. Tady jsou koně prostě na volných pastvinách, dole mají potok s vodou (vydrží nezamrzlí i při mínusových hodnotách) a mají tam volné průchozí boxy, v zimě seno. Každý si o svého koně pečuje sám, ale samozřejmě při problémech se po domluvě starají ostatní majitelé i ostatní koně, když je potřeba. Je to asi 10 km od Litovle, cena 2000 za měsíc.
baruš_blázen
napsal(a):
Takže po tom, co doženu koně, který už stojí u ohrady a pase se se sedlem a se vším všudy, tak jít pracovat na půl hodiny a pak pustit?
Já jí to mírně okořenila, když jsem přišla, pár jich chytla, pak jsem nasedla, pracovaly jsme (přévážně jsme si osvěžovly brzdění) a pak jsem jí pochválila a pustila, ale nejsem si jistá, jestli jí tohle odnaučí brát čáru Snad jo...
Moje kobyla je to stejné, taky hafling, když se vracím domů, tak je z ní neříditelný kůň, ale co mi na ni pomáhá je to, že jí ten spěch domů nějak znepříjemním: chci po ní, aby cválala na malém kruku, couvala, dělala překroky apod. Vždy když zrychlí, tak jí to znepříjemním, naopak, když jde v klidu, tak jsem uvolněná a nechám ji. Hlavně bych trvala vždy na tom, že ke stájím a od stájí jít krokem. Stačí to jednou porušit a přicválat a je to v háji. Ale samozřejmě kůň od koně