Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 14. 12. 2018 19:10:01
Naposledy přihlášen: 28. 6. 2021 21:17:02
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zrzavci
napsal(a):
No já si to taky myslím, právě. Ten psal, že ano bolí to, ale pokud chcete přežít, musíte jít přes to, bojuete o život, což má teda pravdu, že jo, používejte rozum, který pes nemá, je to jediná vaše zbraň. On tam toho pochopitelně říkal tehdy mnohem víc, škoda, že článek neumím najít. Měl být z nějaký jednotky speciální na speciální úkoly (ne u nás) , kde se právě počítalo s tím, že v objektech, kam se dostávají jsou zase spešl vycvičení psi. Mně to prostě nepřijde úplně reálný.
Jo ale ten článek psal nějaký příslušník speciálních jednotek, vycvičený k tomu, aby dokázal fungovat dokud prostě není mrtvej. Pokud projdete výcvikem, kde se vás někdo dlouhodobě tlačí až za hranice pudu sebezáchovy a bolest a vyčerpání jsou z vašeho pohledu normální, stejně jako to, že akceptujete, že můžete kdykoli umřít tak asi vidíte hodně věcí jinak. Takový člověk dokáže dál bojovat třeba se zlomenou rukou, stejně jako profesionální boxer dokáže doboxovat zápas se zlomeným nosem nebo i sanicí.
Taky mě kousl vesnický ovčák a kvůli tomu sem pak měl jasný názor, že ovčáka na hlídání nechci. Ale když se viděl následně kousat vycvičené ovčáky, tak dneska už by mi nedostatečný nepřišel. Ono hodně záleží, jak jistý si ten pes v té situaci je a jak to myslí vážně. Pokud to myslí opravdu vážně a je pro něj normální kousnout člověka, tak je to uplně jiné kousnutí, než ta varovná štípnutí, co většina lidí považuje za pokousání.
Zrzavci
napsal(a):
Četla jsem před lety článek, člověka z armády - ne naší, pokud si dobře pamatuju, možná myslím, že z ruský??? , fakt už nevím (a nebylo to nějaký internetový rychlokvašný čtení, alá rozdávám rozumy, protože mám svýho prvního psa, nebo trpím bájnou lhavostí :D )který popisoval, že když se na to člověk připraví i výcvikem a postaví se k tomu s tím, že na rozdíl od toho psa má člověk mozek a musí ho v boji použít a připraví se na to, že to bude kuwa bolet, že vyhrát lze - útoky na oči jsou jediný co si pamatuju. Ale.....těžko říct, že jo. Nicméně dá se předpokládat, že budou jednotky, kde se jedinci i na tohle musí připravit.
Jojo, to sem četl taky, ale i tenhle člověk tam psal, že skončíte se zraněníma. Jen konstatoval, že vycvičený člověk by měl dokázat vyhrát. Ovšem pro většinu lidí, je obtížně představitelné, jak moc vycvičený ten člověk je + Situace bude ještě dost odlišná, pokud bude čelit třeba dvěma psům.
Pokračovat do vyčerpání by se nepodařilo hlavně Vám. Onehdá sem se ptal figuranta, protože na něm bylo vidět, že i přes ringo a ještě pod ním nějakou protitlakovou manžetu to kousnutí hodně bolí, přesně na to, jestli si dokáže představit, že by se s tím psem popral bez ringa. Vyprsknul smíchy, že to ani náhodou. + X krát sem viděl od větších psů jizvy a zhmožděniny u figurantů profíků přes ochranný oblek. Pokud pes umí naplno zákus a držet, tak i když jste velký chlap a budete s ním chvilku bojovat, tak za chvíli budete mít zranění kde ta bolest vydržet nepůjde, zhmožděninu, případně i zlomeninu + menší nebo větší krevní ztrátu. Případně u šikovného psa i na několika místech. Kdyby by bylo tak jednoduché psa zpacifikovat, tak by armáda a policie psy nepoužívala. Dvojka pes a psovod musí být dost drahá sranda, ale zjevně se to vyplatí.
V rodině máme BŠO, je mu rok a půl. Naprosto se nebojí, spíš je jako velká voda. Asertivní, hodně aktivní, se všema kámoš. Byl takový od malička, rozhodně to nedalo žádnou práci. Ale zjevně to není pravidlo, taky jsem viděl několik jedinců, kteří se chovali plaše a byli ze všeho nesví. S tímhle se tedy nekouše, ale rozhodně si ho dovedu představit, že by ty obrany bez problémů dal.
123kb
napsal(a):
Náš SAO plave nadšeně. Vložila bych fotky, ale bohužel jsem o ně přišla. Asi je štěstí, že se hodně řídí podle feny a ta je hrozně hodná. Když někoho na procházce potkáme, připnu ho na vodítko. Už se stalo, že viděl lidi dří v než já, neštěká, ale tak jako stojí a dívá se. V tu chvíli vypadá výhružně, ale přijde hned. Mám pocit, že ho úplně uspokojí, když může stát mezi mnoou a okolojdoucím. Jedinné, co opravdu nemá rád, jsou cyklisti. Ty ho učíme ignorovat a kamarád se obětival, jezdí s námi občas na procházku. Zatím žije😆. Mě se u pastevců líbí jejich vztah k domácím zvířatům a dětem. Nevím jestli to platí obecně, ale náš je na cokoli malého extrémně opatrný. Fena je sice hodná, ale takový hrom do police. Teď máme koťata, psi je milují, ale feny se bojí, zatímco na psa doslova lezou.
Ten vztah k domácím zvířatům a dětem a ještě starým lidem platí obecně. I u našich kavakazáků, kteří jsou opravdu hodně ostří. Ale musí to být Vaše zvíře, nebo dítě nebo babička. Třeba naše fena je opravdu prototypem absolutně nesmlouvavého a z pohledu většiny lidí velice zlého kavkazáka. Ale když přijede moje maminka, tak na mě hodí pohled, jakože mi na ní dá pozor a nehne se od ní. Všude jí doprovází s něžným výrazem, pomalu a opatrně a když vidí, že si máma na těch nohou není někdy uplně jistá, tak se jí přirazí k noze a normálně jí podstrčí záda pod ruku a prostě jí podepře.
marcelaamax
napsal(a):
z toho vyplývá, že trénink musí být řízený (musíš volit místa) a intenzivní
bylo by fajn, kdyby sis sehnala "figuranty se psy", kteří by s tebou spolupracovali
Já jen k tomuhle... V té podobné situaci, kterou jsem řešila se psem, byl řízený trénink k ničemu. Nebo jinak, nedokázala jsem navodit stejnou situaci, která se stávala náhodně. Zkoušeli jsme to trénovat se psy ze cvičáku (i mimo cvičák), jenže to byli známí psi. Stejně tak jako jsem poprosila kamarády, abychom se se psy sešli jakože "náhodou" někde za vesnicí, jenže opět, to byli psi, které pes už někdy viděl. On tak reagoval především na psy, které někde mimo civilizaci (nebo ve městě v zapadlé uličce) viděl poprvé, kteří ho tam fakt překvapili. Pak jsme mohli jet trénovat klidně do města do parku, na náměstí, někam, kde bylo psů spousta - jenže tam to pro psa bylo naprosto normální a vůbec ty psy neřešil. Aby to mělo nějaký smysl, tak bych musela asi sehnat "figuranty se psy", které pes nikdy neviděl, a se kterými bych se jakože náhodně potkala někde v přírodě, a to se mi teda nepovedlo .
Neříkám, že to u zadavatele bude stejné, třeba to u něho fungovat bude. Jen jsem si vzpomněla, že tohle bylo to první, co mě napadlo, že si ty situace navodím a natrénuji, no a ono to tak jednoduše nešlo.
U nás to taky nešlo, ještě pak člověk naivně myslí, že je po problému, ale ne, to bylo jen tím, že to jsou stejní psi a lidé a je to opakovaná situace. Když na jiném místě přijde jiný pes a jiný člověk, tak tam speciálně u pastevce ta nedůvěra bude znovu, pokud je ten pastevec toho názvu hoden. Pak je otázka konkrétního psa, jak je založený a jestli dokáže v klidu čekat, co ten cizák bude dělat a do jaké vzdálenosti je schopen se ho naučit tolerovat. Náš pes si kohokoli pustí až úplně k sobě, protože se nebojí, že by situaci nezvládl, ale u fen mám zkušenost, že jsou obecně méně tolerantní a chtějí mít situaci víc pod kontrolou. Navíc u nás vidím, že toleranci ovlivňuje i přítomnost ochraňované osoby. Moji ženu psi chrání výrazně více než když s nimi jdu já, takže rozdíl bude opravdu i podle psovoda.
Rentes
napsal(a):
Ale já se nechci prát chci jen v klidu projít....... Zkoušela jsem i ustoupit bokem povel sedni.....to Sanča dá, ale je jak na perkach 🤪 pak ujdem 2 m a je naprosto v klidu klidně jí můžu pustit na vlno a vím že se mi za tím druhým psem ani netočí
Tak jestli to dá na kraji cesty s povelem, tak bych na tom pracoval a upevňoval to. Taky to tak děláme, mám pocit, že pro toho pastevce je to pocitově lepší, než když ten druhý pes jde proti Vám. Mám odjakživa pocit, že přibližování v přímce proti sobě od jiného psa nesnesou, to je něco co snesou od kámoše, ale ne od cizího. Pokud to snese na pérkách, ale snese a neječí, tak je to mnohem lepší, než když jdete a vyhrožuje protijdoucímu sežráním.
Ale prostě s takovým psem se chodí s košem, protože jednoho dne se Vám může stát, že vyjede ten druhý pes, nebo prostě dojde k něčemu jinému a jak je vidět, tak jste přesvědčená, že fena je zlatíčko a nebudete nic čekat a tím spíš nedokážete včas zareagovat. To že je ten pes nekonfliktní a socializovaný při těch genech prostě nijak nezaručuje, že se nemůže proti nějakému drzému psisku ohradit a nebo kousnout ožralu, který na Vás někde upadne.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Tak to je jasné, v určitých situacích každý pes reaguje jinak. Jenže někdy společensky nepřijatelně, proto vlastně většinou psy učíme. Neučíme je nesmysly jako aby pastevec nehlídal.
Bavíme se o metodě učení. A když se naučí do úrovně reflexu, tak ten reflexní oblouk proběhne a způsobí automatickou reakci. Když se do toho levelu nedoučí, no tak žádný reflex nebude.
Podle tohoto vzoru by můj pes měl pronásledovat srny a zabíjet kolemjdoucí psy, ale nedělá to, protože mu bylo naklikáno do hlavy až do úrovně reflexu "čekej" nebo koukej na mě.
Samozřejmě pokud nechcete, aby Váš pes stál a byl ticho, když ho pustíte na volno, tak ho nebudete až do levelu automatiky tohle učit.
Konec OT, omlouvám se.
Ano, ale jde o to, že je pro 99% lidí obtížné si představit psa, který prostě jednou udělá věc za odměnu, podruhé udělá věc za tu odměnu váhavě a po třetí se otočí a odejde. A já třeba vím, že pokud chci aby mě poslechl, až to budu potřebovat, tak je hlavně zásadní, abych ho naopak nedriloval, protože to mě prostě přestane mít rád. To si samozřejmě někdo, kdo má vztah s nějakým běžným plemenem nedovede představit. Opravdu je to zbytečná debata.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Takhle funguje pes, papoušek, žirafa i dítě. Na tom principu propojení, na stejném, fungují i autistické děti.
Za poslední týden jsem slyšela tři přednášky od majitelů velkých psů na téma "můj pes by na to nefungoval", ale můj pes je menší, takže na to funguje. Takže jenom neví, co to vlastně je, ale přesně ví, že to nefunguje.
https://www.youtube.com/watch?v=heGaBT4HyC0
Tady bych si sedla na zem, padalo by ze mě jídlo a to čtení pohádek je nejlepší nápad, co tu kdy pad :-)
Na strach je klikr nejlepší, protože má v sobě nula emocí a někam se to pohne.
Akorát teda by bylo lepší příště, kdyby si člověk rozmyslel, jestli tuší, co s tím psem bude dělat, než ho přinese domů.
Pokud máte pocit, že video z našeho tréninku mě přesvědčí o opaku, tak je to omyl. Naši psi na těch videích pravidelně cvičí, mají velmi dobrou poslušnost a přivolání a stejně je třeba venku na volno nikdy nepustím, protože vím, že i přes veškerý trénink se na některé věci nedá spolehnout a že vždy může přijít chvíle, kdy se pes místo toho aby reagoval podle reflexního oblouku nějak rozhodne. Protože nepobiju ty stovky let samostatného rozhodování na základě konkrétní situace. Tedy ano stále trvám na tom, že by můj pes fungoval jinak.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
tyved, přiznám, že moc nerozumím
o definici pojmu "atom", "integrál" atd.atd. přeci taky nebudeš diskutovat.
bez definic bychom se nedomluvili, jako lidstvo obecně, ne jen my dva
Už jen naposled, protože si Vašich názorů v téhle diskusi obecně vážím a nemyslím, že tazatelce přispějeme tím co tu řešíme of topic, protože sem použil nějaký obrat, který je na základě obecně přijímané definice, tak jí vnímáte, chybný.
O definicích se dá diskutovat, lze na ně mít názor a je zcela dovoleno je nějak vnímat. Když si vygooglíte pozitivní výchovu psa, tak najdete různé definice, každý kdo se k tomu na internetu vyjadřuje, to tedy nějak definuje a ty které sem našel já obsahují, že než dojde k přenosu hodnot, tak pes dostane za chování odměnu. Tedy úplatu z definice toho slova.. Já sem napsal neuplatíte, což nemusí nutně souviset s uplácením, které se definuje jako neoprávněná výhoda. Nebo to vidíte jinak?
Zrovna u atomu. Uplně na počátku atomové teorie někdo někdo definoval atom jako dále nedělitelnou nejmenší částici. Až později, protože tohle někdo jiný neakceptoval a měl na věc jiný pohled a názor se zjistilo, že tohle není pravda.
Všechno je to ale jen slovíčkaření, které tazatelce nepomůže. Pomůže jí, když se s tím psem naučí zacházet tak, aby s ním mohla žít a pokud je zvyklá fungovat s nějakým společenským plemenem, tak jí to může připadat hodně jiné a na základě obecně příjímaných definic a názorů na výcvik a výchovu psa si nemusí vždy vědět rady.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
"Každý si ty věci nějak definuje "
to sice může, ale to je jeho problém
ono to svou definici má
i jiné pojmy
pro všechny stejnou
přesně proto, aby si to každý nedefinoval po svém a každý jinak (a blbě)
"Navíc pro to, aby jste mohla něco pozitivně posílit, tak musíte to chování nejdřív mít,. A u našeho psa samce třeba, někdy nemáte, jak ho k tomu chování nejdřív dovést a i když ví, že by za něj dostal odměnu, tak určité věci neudělá. Pak stojíte v situaci, kdy pokud ho chcete například odvést od kořisti, když chytí myš na zahradě, tak Vám prostě neublíží, protože Vás má rád a to je všechno, co v tu chvíli máte."
no ne
já u svého psa budu mít škálu povelů, naučených pozitivním posilováním, které budu moci v takých a jiných situacích použít
Ohledně těch definic je to zbytečná debata, po neskutečnou dobu vládla naší společnosti naprostá absence kritického myšlení. To že někdo, kdo je považován za autoritu v nějakém oboru něco vyřkne, naprosto neznamená, že to musí být jediná a nedotknutelná pravda. Kdyby to tak bylo, tak dodnes žijeme na zemi, která je placatá, pokud to vezmeme ad absurdum.
To že zrovna Váš pastevec funguje takhle neznamená, že můj pes by Vám fungoval taky tak.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
"Na klasickou pozitivku se Vám vybodnout může, některé psy v určité situaci prostě neuplatíte."
kua, teď jsem musela odhodit Matýskovou z náruče, jak mě tato věta nadzvedla ze židle
tedy nevím, co má Tyved na mysli pod pojmem "klasická pozitivka", ale metoda pozitivního posilování NENÍ uplácení!!!
a v tomto případě naopak je to asi jediný inteligentní přístup, tím myslím odměňovat to co se povede, ignorovat to, co ne
žádné tresty!
Teri, ber to tak, že máš divoké zvířátko
opravdu nejdřív jen návyk na svou přítomnost, jak píše Xerxová
určitě bych krmila z ruky, ale pozor, až to zvládne, ne nutně hned
a pokud se bude krmit z ruky, pak bych naopak psa naklikala a používala klikr, je to pro psy výborná pomůcka
nebudu se rozepisovat, až jestli se bude Teri ptát
tohle je těžké, protože naprostým základem postupu je empatie člověka
člověk musí vědět, co dělá a musí se řídit psem, ne naopak
základní literatura - opět a ne jinak - F. Šusta Trénink je rozhovor, i jeho další knihy
v Ostravě a okolí doporučím koiru - Lenku Blachovou
měli by mít i domácí konzultace
Tak to se moc omlouvám, že kvůli tomu vstáváte, v klidu seďte. Každý si ty věci nějak definuje a nějak je vnímá a já prostě u našich psů nemám pocit, že by dlouhodobě poskytované výhody jakéhokoli typu za nějaké chování, které chci podpořit byly cokoli jiného, protože naše fena pokud udělá na povel něco, co by sama udělat nechtěla, tak prostě vždycky dá najevo, že odměnu očekává. V našem rozhovoru mi tedy říká, udělala jsem co si chtěl a ty zaplať, nebo se na Tebe příště vykašlu. Ale hlavně je to slovíčkaření. Jestli si tazatelka to štěně nechá, tak bude podstatné, aby to zvládla ve zdraví a případně její blízcí.
Navíc pro to, aby jste mohla něco pozitivně posílit, tak musíte to chování nejdřív mít,. A u našeho psa samce třeba, někdy nemáte, jak ho k tomu chování nejdřív dovést a i když ví, že by za něj dostal odměnu, tak určité věci neudělá. Pak stojíte v situaci, kdy pokud ho chcete například odvést od kořisti, když chytí myš na zahradě, tak Vám prostě neublíží, protože Vás má rád a to je všechno, co v tu chvíli máte. Nemáte co mu nabídnout víc. Kdybych si to u něj někdy v minulosti zkazil, tak mám prostě smůlu, protože k žádnému rozhovoru nedojde. Takhle vím, že můžu laskavě a opatrně odebrat hnus, který se mnou pes za nic nevymění a nic se mi při tom nestane. To si myslím, že je pro život s psem tohoto typu o dost důležitější, než jestli považuju pozitivku za podplácení nebo ne.
Teri1997
napsal(a):
Zdravím, jdu si pro radu.
Včera jsem dovezla 4 měsíční štěně.
Kříženec moskevského a pyrenejského, evidentně byl hodně bit za loužičku, nezná, co je si hrát ...
Problém je, že ze strachu, že dostane za louži výprask vrčí - vím, že mě nezná, ale upřímně u žádného pejska jsem to ještě nezažila, že by tak zle vrčel, zalezl v kuchyni pod stůl a za boha nejde dostat ven, nezná vodítko, nezná normální misky.
Chtěla jsem se zeptat, jak na to, aby se nebál, jak odstranit strach?
Vím, že je to o důvěře, ale nemůže být pořád pod stolem, než mi začne věřit .
Hlavně musíte udržet pevné nervy a absolutně se ovládat, nesmí z Vás cítit, že Vás to štve, což může být z počátku těžké. Všechno musíte zvládnout pozitivně a za odměnu, dát mu čas, může být extrémně opatrný a nedůvěřivý, protože taková je povaha pastevců, které v sobě má. Může vrčet i z nelibosti, nemusí jít jen o strach. Všechno mu nejdřív ukažte, nechte někde v jeho blízkosti a nechte ho, ať si to samostatně prozkoumá. Když tak umístěte pamlsky v blízkosti těch předmětů.
Pokud si od Vás bere jídlo z ruky, tak ho krmte výhradně z ruky. Musíte se pro něj stát nejlepším přítelem a zdrojem potravy a máte na to minimum času, než přijde do puberty. Pokud na Vás bude v nějaké situaci vrčet a snažit se něco si vymáhat, musíte se udržet v klidu a nenechat se rozhodit, nesmí se mu povést Vás zastrašit, musí to prostě vzdát a pochopit, že takhle to nefunguje. Bez ohledu na jeho nátlak se musíte chovat klidně a laskavě.
Může to stát hodně trpělivosti a není to legrace, pokud s podobným typem psa nemáte zkušenosti. Běžné štěně má tendenci se na člověka upnout, štěně ostrého pastevce už v tomhle věku může mít tendenci chovat se extrémně samostatně a pokud něco nezná a nechce, tak se bude chovat agresivně. Tím víc, čím víc budete tlačit. Jde to s nima jen přes velkou lásku, protože na tu se Vám snad nevybodne. Na klasickou pozitivku se Vám vybodnout může, některé psy v určité situaci prostě neuplatíte.
Bylo by o dost lepší, když by byl s někým, kdo to s podobnými plemeny umí. Držím palce.
assil
napsal(a):
A ničem asi ne, Finové na to nedaj dopustit a přísahaj, že to funguje a reakce, o který v tom jde, jsou stejný jako u živýho medvěda. Proto je to taky tam tak populární. Dělá se to i na vlky. Holt pravděpodobnost potkání týhle zvěře v lese je tam dost vysoká.
Hele ale to není o živém medvědovi. Ten pastevec to má jinak. Když tam dáte cokoliv co nikdy neviděl, tak dokud se neprokáže, že to nepředstavuje riziko, tak to se bude chovat tak, jakože to riziko představuje. Já se musel u našeho prvního balíku sena na louce jít postavit k tomu balíku a opřít se o něj, abych ukázal, že ten balík nic nedělá. Tohle se hýbe, takže vzhledem k velikosti to paničku ohrozit může. Samozřejmě, že ten pes ví, že to neni živej medvěd, to by ta reakce byla ještě jiná, protože k živýmu medvědovi by ta dvojice nikdy nedošla takhle blízko bez povšimnutí. Naši psi tedy když jsou venku na procházce, tak o všem ví v první chvíli, kdy je to tečka v dálce.
Takhle blízký kontakt by musel být o hodně neuvěřitelné kombinaci větru, aby pes medvěda necítil a naopak a o tom, že medvěd bude v úkrytu a ani se nepohne, aby ho pes neviděl a neslyšel. Pak by ale medvěd zaútočil vždycky, protože na ústup by už neměl prostor a rozhodně by se tam takhle nepocukával.
+ Naši psi tedy vědět, že je tam medvěd, tak nás tam prostě nepustí. Tedy fena nás nepustí dál a pes půjde řešit zahnání medvěda.
No jo no, to vymyslel někdo, kdo naprosto nerozumí tomu, jak pastevevci fungujou. Tohle může dělat možná ten divně tam začleněný Leonberger, ale pastevce z kvalitní linie si v tom moc nedovedu představit.
Třeba body 9 a10. U funkčního psa je nesmysl, že by se ke stádu vůbec někdo přiblížil natolik, aby mohl krást ovci a rozhodně by psa nestihl provokovat a ta ochrana psovoda je taky holý nesmysl, protože psovod by nikdy nemusel a ani nestihl volat psa na pomoc. Pokud tedy jde skutečně o psa z pracovní linie? Takže u všech těch zkoušek by stačilo vyloučit psa, který okamžitě nezareaguje.Myslím, že ty zkoušky od 18 měsíců obsahují několik slušných šancí, jak nedospělého psa totálně zkazit.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Neresim pastevce nekde na kavkaze nebo v turecku. S tim, ze jejich psi lovi, se pochlubilo par nasich chovatelu a ti je krmi tak jak se ma. Jinak bych tohle tema neotviral. Vsechno je dohledatelne i na internetu.
Vy ale popíráte fakt, že pastevečtí psi se u stád v Evropě prostě používají a jde to. Jenom u nás to nejde. To už sem pochopil, že u nás to nejde, protože u nás je to prostě všechno jinak
Jen ještě dodatek. Pokud psy budou normálně krmení, tak lbudou lovit jen minimálně. V zemích původu prostě stáda na sušší teplé období roku odcházejí na několik měsíců do hor, protože v nížinách je pastva suchá a spálená. Pastýři nesou věci v báglu a jsou rádi, že mají jídlo pro sebe a prostě vědí, že psi se o sebe dokážou postarat.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Vy jste u psu celou dobu, ze by jste dal za jejich neloveni a neplaseni ruku do ohne? Ohanet se genama jako zarukou to jako pardon, ale to je snad skoro uz rasizmus.
Tak pokud máte pocit, že to stádo může hlídat jakýkoliv pes, bez ohledu na plemeno a vlastnosti, tak se o genech nemusíme bavit, ale práce pasteveckého psa u stáda je celkem jasně daná a vyžaduje genetické předpoklady. Pokud chcete pastevce používat u stáda, tak musí být schopen se postavit predátorům, zloději, nesmí stádo opouštět a ideálně by měl pocházet z nějaké pracovní linie, kde od malička vidí, jak jeho rodiče a případně další členové smečky stádo chrání, co považují za nebezpečné a jak a kdy proto tomu zakročí. To jsou věci, ke kterým toho psa nemůžete vycvičit, musí je v sobě mít a musíte z chovu vyřazovat jedince, kteří tyhle vlastnosti nemají.
V moderním pojetí chovu všech plemen je bohužel naprostý odklon od pracovních vlastností a využití a k tomu potřebných genů. Důležitý je, aby byl pejsánek šampion a byl na každýho hodnej a že je k pracovně k ničemu v 99 % případů nevadí, protože pejsek má bejt přece hlavně společník. A pak je kvalitních pracovních psů jako šafránu.
Já sem o nelovení neřekl ani slovo. Pastevecké psy skutečně nikdo na pastvinách nekrmí. Kavkazáci v zemích původu se na pastvinách sami uživí na hlodavcích a asi všem ostatním, co dokážou chytit. Navíc samozřejmě budou i plašit zvířata, která se ke stádu přiblíží, protože mohou přitáhnout nežádoucí predátory. To je ale součástí jejich práce. Nepustí ke stádu dravé ptáky a taky nepustí ke stádu cizí psy, protože je jim jedno, jestli to je pes nebo vlk.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ufff, tolik domnenek na jednom miste jsem teda dlouho nevidel. Vas snad za to plati? :)))
Mam takove ploty, ktere udrzi ovce uvnitr, tak to vzdy bylo a bude. Zadny plot krome 3m nahoru a 1m pod zem vlka nezastavi. Ztratu jsem mel jediny kus a to mam ploty ktere v dane dobe splnovaly plne "pozadavky" ochrancu. 90cm, 4 rady dratu.
K tem 2-3 psum... v mistech kde utoci smecky 6 a vice kusu, myslite ze 2-3 psi by vam k necemu krom k nakrmeni vlku byli? Je potreba si uvedomit kde vsude se pase, zalidnenost. Kazdy chce jiste, aby jeho soused mel smecku 2-3 pastevcu, kteri stekaji na vsechno a na vsechny kteri se jen mihnou okolo.
Volna pastva ze by byla fajn? To jiste byla, tak si zkuste dat inzerat ze shanite pasacka :) Tohle jsou naivni predstavy. Hodne naivni.Ja vam to nezazlivam, chovate si pastevce pro svoje bezpeci ( i kdyz ja si myslim, ze ciste na ostrahu domecku jsou specializovanejsi plemena nez pastevci ).
V nasi male vesnici je chovka cuvacu, jeden kavkazak a SAO ( o vic nevim ). Smecka cuvacu je slyset na kilometry daleko kdyz tam nekdo dorazi, kavkazak tezce potrhal mistniho chlapka a SAO si vyslapla na vlastniho panicka, kterej si myslel, ze ji jen tak privede z poli, kam mu pravidelne utika. Cuvacku jsem mel na dvore a v minulosti tady cuvac trhal lidem ovce. Vazne nechcete, aby si kazdy soused s par oveckama porizoval 2-3 pastevce. Jsou to plemena ktera pouzivaji v uplne jinych podminkach, ne za ploty. Vznikla pri volne pastve.
Jako pardon, ale popisujete tady jen nekompetenci lidí. Že nefunguje ochrana stád špatnejma psama s mizerným genofondem, se kterýma neumí jejich majitel navíc zacházet, to nevypovídá nic o tom, jak by to fungovalo, kdyby ten člověk věděl co dělá a ten pes za něco stál.
Naši psi neštěkají, pokud opravdu není blízko nějaké reálné nebezpečí. Neutíkají protože neopouští svoje teritorium, prostě ho nenechají bez ochrany. Když budou někde se stádem, tak o nich nebudete vědět, dokud k tomu stádu nevlezete na určitou vzdálenost. Pak se Vám ukážou a upozorní, že tímhle směrem dál nepůjdete. Ochrana stád pomocí psů by nebyl nejmenší problém, kdyby to dělal někdo kdo rozumí pasteveckým psům a ne jenom ovcím a kdyby proto existovaly podmínky, které umožní využití kvalitních psů. Jenže u nás pořád jenom všechno nejde a každej je zvyklej, že se všude beztrestně leze a že za jeho bezpečnost odpovídá někdo jinej.