vendy108

Moje příspěvky

20.7.2020 12:36

Já když si koupím nové slípky, dám je na dva dny do výběhu, aby si zvykly. Ostatní staré zavřu - třeba do králikárny a po dvou dnech je přidávám po jedné denně. Jedna si na ty mladé nedovolí. Trvá to třeba týden, ale je to bez problémů. Ať se daří.

19.8.2018 11:05

Dáváte někdo králíkům kousek jablka, listy ze slunečnice apod. Při letošním omezeném přísunu občasného zeleného lupení ze zahrádky (jinak krmím jen senem, směsí kukuřice, ječmene, ovsa a granulí, tvrdým pečivem a vodou a větvičkami ovocných stromů) mám přebytky jablek a slunečnic. Můžu to v malém množství zkrmovat nebo to může způsobit zaživací problémy králíků?

27.7.2018 18:41

Lze použít čerstvou slámu jako podestýlku, nebo hrozí stejné nebezpečí jako při použití čerstvého sena ke krmení? Díky.

25.7.2018 22:19

Před několika lety mi králíci začali ztrácet srst, dělaly se jim velké fleky. Veterinář mi doporučil nanést houbičkou Nizoral a lehce opláchnout vlažnou vodou. Po jednom ošetření se problému zbavili. vendy108.

20.4.2017 20:24

Děkuji za odpověď, už jsem požádala chovatele o zaslání, snad se nějaký, kdo mi hovínka prodá a pošle, najde.Zbytek zbylých slípek je v takovém stresu, že když jsem je po několika dnech pustila, zpět do výběhu a kurníku nešla, lovila jsem zalezlé v místech, že bych nevěřila, jak jsou chytré a pamatují si, co se v kurníku odehrálo. Jsou to berušky mazlivé a inteligentní a každý, kdo používá výraz "hloupý jak slepice" by se od nich mohl učit.

20.4.2017 16:33

Máte prosím někdo zkušenost s fungováním elektrických /bateriových/ plašičů na lišky /kuny/, popř. se sprejem proti těmto predátorům? A jak je případně umístit, protože samozřejmě budou fungovat i na pohyb slepic ve výběhu.Protože mi liška zlikvidovala v zastřešeném a oploceném výběhu kohouty a většinu slepic /prokousala a podhrabala pletivo/, nemám možnost se ani na den vzdálit z domu bez zavírání a otevírání kurníku a nemám ani spolehlivého souseda. Některé slepice byly zvyklé spát venku na bidýlku a tak je každý večer chytám a zavírám. Pokud potřebuji na 2-3 dny odjet, krmení si zajistím, ale zavírání a otevírání ne a myslím, že jak se sem jednou liška naučila chodit, už se jí nezbavím. Díky.

16.4.2017 10:42

Vím, že si řeknete, že jsem Kr..A, ale potřebuji vyventilovat a sdělit nepříjemný a bolestivý zážitek svých posledních tří dnů, které nedokážu zvládnout. Už přes 2O let chovám slípky, jsou to moje kamarádky, byla jsem na ně pyšná, protože jsem měla své oblíbené dva nádherné kohouty araukány. jeden černý a jeden nádherně zbarvený jako jestřáb, slípky araukany bílé, černé, pšeničné, legorny, maransky. vajíčka jako malovaná, jezdila jsem po celém VČ kraji, abych sehnala kuřátka, sama jsem darovávala vajíčka pod kvočny /kvočny jsem i půjčovala/, každoroční radost z líhnutí a radost přátel, kterým se narodila kuřata, která později snášela zelená a čokoládová vajička, radost dětí přátel, kteří si ke mě za zbytky a přebytky chodily pro barevná a zdravá vajička. Protože bydlím blízko města a nikdo v okolí slípky nemá, nejdřív jsem si myslela, že se mi někdo mstí -ztratil se kohout, druhý den uhynulá slípka bez známek napadení, slepice ve stresu, dokonce jsem je musela večer nahánět do ohrady a kurníku, vylétly do výšky na strom, ustřihnutí pírek na jednom křídle, přestaly snášet. To trvalo asi 4 dny, a potom během 2 dnů mi zmizelyslepice. Dnes ráno jsem našla jednoho kohouta v zahradě bez hlavy a o sto metrů dál uprostřed silnice u větrolamu zadní půlku slepice. Ze l7 mi jich dnes zbylo 5. Přitom mám kurník oplocený, výběh zastřešený, největší mezera je asi 7 centimetrů. Většína slepic spala v kurníku, některé však byly celoročně venku v uzavřeném a zastřešeném prostoru na bidýlkách. Mám psy, kočky, ale dnes jsem to rozebírala s myslivcem, nejspíš se nám tu objevila liška a nad ní si ani myslivci nevědí rady. Má prý asi mladé a v přírodě není nic, čím by je nakrmila. Jsem tak zoufalá, jako když mi odejde někdo z mých blízkých a protože jsem do poslední chvíle rozdávala barevná vajička, velikonoce pro děti u nás budou jen o těch čokoládových. Nevím, jak obnovím chov, aby mi přinášel takovou radost, jako doposud. A doufám, že se mi ta mrcha nedostane do králíkárny, mám teď přes 2O zajoučat mladších měsíce. Před 3 lety mi polovinu z nich zlikvidovali potkani 2 cm mezerou v zadní části králíkárny - co nevytahali, to pokousali. Tak Vám všem chovatelům přeji krásné jaro a ať se vám takováto ZVĚRSTVA vyhnout. Já mám ubrečené velikonoce a momentálně mě přestal bavit život a nevím jak dál. Zvířátka jsou u mě mí kámoši a bezmoc je to nejhorší, co mě mohlo potkat.

11.4.2017 21:20

Určitě by bylo nejlepší ředěné kozí nebo zkuste koupit ve zverimexu mléko pro štěňata, koťata, ale pokud jsou už takhle stará, byla jenom tři, takže jsou určitě veliká a téměř samostatná a žerou, v současné době jim stačí dávat jenom pár lupínků pampelišky nebo do zrní trochu nasekané kopřivy nebo nastrouhané mrkve. Ale opravdu jen trochu, mamky mají v mléce vitamíny, a ty by jim ze začátku dost chyběli. To mléko taky jen trochu, do ředěného dát nasáknout kousek tvrdého rohlíku. Jak se říká, od všeho trochu a s mírou, aby neměli zažívací problémy. V tom jim pomáhá občasné masírování bříška. Hlavně pozor na kokcidiózu, protože jim budou chybět látky, které jim v mléce do 2 měsíců dávala mamina. Já ho mléko těm menším ředila trochou převařené vody s jedním šípkem, aby měli vitamín C, ale teď na jaře už vitamíny na zahradě najdete. AŤ se daří, přeji stěstí a trpělivost.

11.4.2017 20:50

Každoročně to řeším tak, že 4-5 měsíční kuřice dám do výběhu, staré pochytám a zavřu /třeba do králíkárny apod./ Den nechám zvykat kuřice ve výběhu a od druhého dne přidávám staré slepice po jedné, třeba každé 3-4 hodiny jednu, aby se nemohly proti mladým spojit v hejnu. Za 2-3 dny jsou z nich skoro kámošky. Staré je občas proženou, ale hierarchie platí hlavně u slepic, mladé se musí naučit pořádku.

11.4.2017 20:04

Pokud byla očkovaná, myslím že karanténa je zbytečná a mláďata se zvýšenou péčí v pohodě přežijí. Už se mi asi 3x stalo, že mi po porodu za 3-4 týdny pošla samice bez zjevných příčin. Veterinář mi řekl, že se to někdy stává, že některé samice mohou mít po porodu problém s vyměšováním, ledvinami apod. Podrobnosti si už nepamatuji, ale určitě to není nakažlivé. tak ať se daří a mimina ať rostou. Já dávala ovesné vločky, tvrdý rohlík namočený do ředěného mléka, pár lupínků z pampelišky a vždy se mi je podařilo odchovat. Hlavně aby už nemrzlo a nenastydla.

31.3.2017 10:27

Jak už jsem výše psala, po jedné zkušenosti před několika desítkami let už by mě ani nenapadlo nedat mláďata vždy očkovat. Každý veterinář, který jezdí po vesnicích očkovat i jiná zvířata, očkuje králíky, je možné domluvit s více sousedními chovateli hromadné očkování. U nás stojí mixa a mor, které dávám očkovat vždy najednou,15 korun za kus, něco přidáme na cestu, ale určitě se to vyplatí. Na výstavách Vám neprodají chovného neočkovaného králíka, je tam očkování povinné a krásné chovné kusy stojí od 2OO do 4OO.

24.1.2017 21:20

Dobrý den, tak už Vám maransky nesou? Já na ně nedám dopustit, jsou to takové hodné a milé tetičky mezi slípkami, nesou klidně 5 let v pohodě krásná velká vajíčka. Uvědomte si, že vzhledem k průměrnému počtu vajec, které slepice za rok snesou /180-22O/ slípky minimálně třetinu roku odpočívají a záleží na nich, kdy si tuto dobu vyberou. Vy s tím nic nenaděláte, tak s nimi mějte trpělivost. Oni Vám to vrátí.

19.1.2017 22:27

Mor se vyskytuje hlavně v zimě /o ptačím moru také v létě neslyšíme/. Od doby, kdy mi během 2 dnů pošlo 16 králíků na zabití, neodvážím nedat králíky naočkovat. Bohužel o žádné přírodní ani bylinkové léčbě na mor ani mixu jsem ještě neslyšela.

15.5.2016 11:29

Loni mi takto pošlo hodně mladých, večer normálně žrali, ráno nafouklí, do druhého dne byl konec, návštěva veterináře - nemoc které se říká žbluňkavka. Způsobují ji jiné potvory než kokcu. Léčba ESB 3 Bio přímo do tlamičky /injekční stříkačkou/ a doporučení - odstav nejdříve ve dvou měsících, krmit stejně, jako když byli u samice a odstavit samici od mladých, ty ponechat v původním kotci a rozdělit až po 14 dnech. Letos zatím beze ztrát. Tak ať to zvládnete a daří se.

15.5.2016 11:22

Během několika dnů jsem svrab v uších vyléčila vlastní mastí, se kterou léčím i lidské neduhy, slepice /hřebínky a nožky, hlavně v zimě/, peroucího se kocoura, psi, králíky atd. Sice příprava trvá týden, ale vydrží mi v lednici rok - v sádle "maceruju" měsíček, šalvěj, řepík a zakázanou rostlinu. Nedám na ni dopustit, výsledky mám ověřené.

15.5.2016 10:49

Před několika lety se mi to vyskytlo v jednom kotci, králíci byli olysalí. Veter mi poradil silný roztok Nizoralu /šampon/ s vlažnou vodou, houbičkou potřít nebo vykoupat a vytřít /za teplého počasí/. Po několika dnech začali obrůstat.

1.5.2016 13:07

Věřím taky na potkany, již dříve jsem tu o tomto problému psala, dokázali se mi dostat dovnitř 1,5 centimetrovou odtokovou mezerou v zadní stěně a ohryzat mladé králíky - hlavně zadní nohy - až na kost. Bezmocný a poraněný králík byl v plné králíkárně terčem ostatních, včetně samice.

21.4.2016 23:36

Pravda, také jsem jednou, před lety, nedala očkovat a vymstilo se mi to - byla hrůza zakopat 16 králíků na zabití. Už bych to nechtěla zažít.

10.4.2016 11:15

Podle toho, kde bydlíte. Já bydlím na vesnici, ale uprostřed zástavby. Les máme asi sto metrů daleko, kunu jsem občas zahlédla, ale protože mám kurník a celý výběh oplocený, nechci to zakřiknout, ale nikdy mě zatím nenavštívila. Nikdy /přes dvacet let/ jsem slepice nezavírala. Spíš mám problémy s potkany, kteří mi dvoucentimentrovou odtokovou dírou v králikárně zlikvidovali dvě hnízda králíků. Než jsem na to přišla a vše "utěsnila", stálo mě to dost nervů. Zabezpečuji jen kuřátka, ale to už je jiná kapitola. Hodně štěstí.

10.4.2016 11:06

Možné to je, pokud mají velký prostor a kousek bidýlka, na kterém by mohly sedět a protáhnout se - vyřešila jsem to menším špalkem s přibitou laťkou z vrchu. Ale je dobré je občas, když je venku hezky, dát do menší ohrádky ven, protože jinak trpí a mají zdeformované nožky.