Ahojte, chtěla bych se zeptat na nějaké rady ohledně zpomalení koně.
Když tu nějak krátce popíšu situaci :
V kroku neustále poklusává, poskakuje na místě, vybočuje,...
V klusu se cpe koním do zadku a nacválává
Ve cvalu je co dělat, aby se mnou neutekl.
Na každou malou jemnou pobídku reaguje, jako kdyby do něj někdo pořádně kopal...i na protláčení (při ohýbání) reaguje povyskočením a zrychlením třeba do cvalu.
Nějak nevím, co si s ním počít.
Byla bych velmi ráda za nějaké rady.
Uživatel s deaktivovaným účtem

V první řadě nechápu, proč klušete a cváláte na koni, kterého neovládáte ani v kroku. Chová se takhle i pod zkušeným jezdcem?
A přemýšlela jste proč je kůň takový potrhlý? Čím to asi je způsobené?
Jestli je to krevnatý koník, stojí v boxu a ven se dostane jen pod sedlem na jízdárnu, terén zcela vyjímečně.K tomu dobře žere.Jezdil ho někdy někdo, kdo chtěl, aby byl fresh?Nebo někdo, kdo ho nervoval?
Zkuste popsat podrobněji management koníka, jeho minulost, vaše zkušenosti třeba se něčeho dobereme
Uživatel s deaktivovaným účtem

Přesně jak píše koně, musíte situaci popsat poněkud zevrubněji, o jakého koně se jedná, kolik se na něm střídá lidí, jeho management a využití. Jsou různé "triky" na zpomalení koně, ale ty se používají jen v kritických situacích, ne pokaždé, když na něm sedíte. Pokud se jedná o vašeho koně a pokud kvalitní ježdění na něm myslíte vážně, začněte s koněm pracovat pod dohledem zkušeného člověka.
anda1
napsal(a):
ano chápu, že je chyba ve mně. v kroku ho zvládám, ale prostě to dělá-i zkušenějšímu jezdci.
Ale to přece nikdo nevíme, kde je chyba.
Obzvlášť ve virtuálním světě anonymní diskuze
Zkuste se zamyslet nad podrobnostmi, co jsem nastínila já i Daisy a třeba na něco přijdeme i když vás neuvidíme naživo
Pokud v kroku chodí jakž takž dobře a vy máte možnost ho jezdit klidně jen na krokovky, od toho už by se dalo odrazit.
anda1
napsal(a):
Ahojte, chtěla bych se zeptat na nějaké rady ohledně zpomalení koně.
Když tu nějak krátce popíšu situaci :
V kroku neustále poklusává, poskakuje na místě, vybočuje,...
V klusu se cpe koním do zadku a nacválává
Ve cvalu je co dělat, aby se mnou neutekl.
Na každou malou jemnou pobídku reaguje, jako kdyby do něj někdo pořádně kopal...i na protláčení (při ohýbání) reaguje povyskočením a zrychlením třeba do cvalu.
Nějak nevím, co si s ním počít.
Byla bych velmi ráda za nějaké rady.
Popíš bližšie ako sa s koňom pracuje, aký má režim?
Určite by to chcelo popracovať na prijazdení na jazdiarni, v kľude, pod trénerom ktorý by poradil kde robíš chybu. Pokiaľ jazdíte len v teréne a vychádzka vyzerá zakaždým tak ako popisuješ tak by som s ním do terénu zatiaľ vôbec takýmto štýlom nejazdila a skúsila napríklad odjazdiť hodinu na jazdiarni a potom si ešte na chvíľku vyšla von na voľnejšej oťaži vykrokovať. A postupne pridávala, ale len toľko aby bol koník v kľude, nie zakaždú cenu klusať a už vôbec nie cválať pokiaľ nebude úplne v pohode. A pokiaľ sa predbieha za koňmi tak choď prvá a zober so sebou do terénu iba niekoho so spoľahlivým koňom ktorý sa s tým tvojím nebude pretekať. A keď pôjde tvoj uvoľnene tak sa na chvíľu vymeňte.
A nečakaj že bude v pohode hneď na prvej vychádzke, ak je už takto naučený môže to trvať aj mesiace. Základ je ale kvalitná jazdiarenská práca, aby bol uvoľnený a dobre reagoval na pomôcky. Terén až potom
Bohuzel existuje mnoho okolnosti, ktere maji na kone vliv - od jeho rezimu/managamentu a krmeni pres jeho minule zkusenosti a vycvik po jezdecke dovednosti tech co ho jezdi. Velmi pravdepodobny je ale scenar, kdy kun utika pred bolesti. Ta bolest mohla existovat v minulosti (sedlo, udidlo) nebo existuje porad, ale pokud kun neni labilni jedinec vyrazeny pred tydnem z dostihu a/nebo krmeny peti kily jadra denne a zavreny cely den na boxu, tak tahle varianta je opravdu nejpravdepodobnejsi. Velmi tezko se davaji takto po internetu rady, ktere by skutecne mohly pomoci (protoze se budou lisit dle pricin chovani kone) a ucit nekoho jezdit pres net je fakt nerealne, predpokladam ze (kun je zdravy, sedlo mu sedi atd.) dobreho trenera nemas, protoze kdybys mela, neptala by ses na internetu. Takze se pridam k rennie vyse - nechod ven, chod na jizdarnu a pracuj s konem tak, aby byl v klidu a pod kontrolou. Pridala bych, ze pokud tahas za oteze a on utika, je to zacarovany kruh a jestli chodi na udidle, vymenila bych za bezudidlovku, protoze presne jak popisujes se chovaji nekteri citlivejsi kone v situaci, kdy jsou tahani za hubu (samozrejme je nejlepsi se naucit jezdit tak, aby clovek za tu hubu netahal, ale realnejsi je ze da koni neco, za co kdyz bude tahat, tak to tomu koni nezpusobi panickou utekovou reakci, protoze ho to nebude bolet-napriklad bitless briddle). Pokud to budete zkouset s tou bezudidlovkou pochopitelne s tim zacnete na jizdarne a ne v terenu.
Koně jsou od přírody klidná zvířata, která šetří energii. Pokud ji takhle plýtva, většinou to znamená, že pro něj jsou vyjížďky stres a před něčím utíká. Může to být necitliva ruka, kterou ho třeba brzdí nebo časem vytvořena nedůvěra (nevěří tvému vedení a nerespektuje ho a řeší to útěkem). Bez trenéra špatně řešitelna situace. Sama jsem v ní jednou byla a toho koně nakonec přestala jezdit. Poradila bych sehnat si pomoc ze země i ze sedla (dělá to i jiným?) a sama s koněm dělat jen to, co mám 100 % pod kontrolou.
Jinak jako velmi důležité vidím být při problemech v klidu, rovne sedět, pravidelně dýchat... Celkově se snažit při ježdění o pohodu. Jo a nacvicovat brzdění sedem a ne za hubu (za hubu se totiž dlouhodobě nic neubrzdi). Jenže to se špatně dělá, když už jezdec seda na koně s pocitem "co provede dneska" a kůň má zažité nerespektování zadrzi. Takže nečeká výsledky hned.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Nečetla jsem vše.
Příčin může být mnoho a těžko tady poradíme po internetu, když nikdo neznáme okolnosti.
Každopádně - kdybych vzala třeba ten důvod, který mě jako první napadl (krom nízké vyježděnosti a edukace jezdce), pak jsme např. měli v provoze bývalého dostiháka a ten přesně jak jste popsala fungoval až do svých cca 16, kdy se začal pomalu uklidňovat a nakonec z něj byl docela spolehlivý koník pro svezení na jízdárně i pro málo zkušeného. Avšak na vyjížďce se choval dle popisu. Vždy byl o ruch výš než ostatní koně. Ať na sobě měl kohokoli. Jen se lišilo, jak ho ten který dokázal spacifikovat. Nosil hackamore, aby se mu nesahalo do huby a to bylo všechno, co se s ním dalo dělat. Prostě jakmile se jelo do terénu, naskakovalo mu jeho dostihácké ego a potřeboval běhat... na jízdárně byl plně ovladatelný, pěkně skákal i jako provozák. Ale venku...peklo
Uživatel s deaktivovaným účtem

Ještě dodám k výše zmíněným diskutujícím:
Kůň třeba není zvyklý chodit vzadu za lotem koní, jako první už někdy šel?
Někteří koně se prostě potřebují na začátku jízdárny vycválat(nepíšete, kde vám to dělá), neustále brždění a braní koně zpátky ho štve, neumí se uvolnit, svaly jsou ztuhlé, můžou bolet, prokrvením svaly zvláční, pokud máte ohraničenou jízdárnu a ve cvalu se ve stehením udržíte bez držení se za hubu, začněte celým kolem jízdárny, vpravo, vlevo, postupně začněte kruhy- pomalu sedat do plného sedu(dlouhou stěnu stehenní, na krátké plný sed a kruh a zase vyjet na dlouhou ve stehenním v živějším tempu), vkládejte krátké klusové pasáže pro zněny směrů, můžou být na zemi i kavalety- kladiny na klus, prostě koně zaměstnejte v rychlejším- živějším tempu, ale pozor kůň musí být ovladatelný a na pomůckách, není to nekontrolovatelné lítání po jízdárně.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Myslíte, že se anda1 ještě někdy ozve s těmi podrobnostmi?
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.213.247
Těeežko. Hlavně si musí uvědomit, že nás to tady bolet nebude až pozná, jak to dopadne když kůň opravdu nejde zastavit.Už jsem to viděl a byla to sakra zkušenější jezdkyně.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Těeežko. Hlavně si musí uvědomit, že nás to tady bolet nebude až pozná, jak to dopadne když kůň opravdu nejde zastavit.Už jsem to viděl a byla to sakra zkušenější jezdkyně.
Tomu, kdo jezdí-sedá na různé koně, se to občas stane , vidět nestačí, to se musí zažít.
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.213.247
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Tomu, kdo jezdí-sedá na různé koně, se to občas stane , vidět nestačí, to se musí zažít.
Joo vrátili se za chvíli.Koníkovi nic nebylo a to je hlavní. Akorát ho po cestě asi přejmenovala..Když odjížděli jmenoval se Farid a po návratu "čů..k".Zajímavé na co všechno si ještě v tom fofru nenašli čas.
Tak abychom do zadavatelky jen tak nešili, třeba ten kůň i ona opravdu existují... nebo si to přečte někdo jiný s podobným problémem.
Ono záleží na tom, jestli chce zadavatelka s koněm nějak vůbec systematicky pracovat, nebo jestli se chce jen víceméně jednorázově někde vozit a kůň, kterého má k dispozici, se takhle chová..Vzhledem k tomu, že nikdo neupřesnil, jak starý je kůň, co má za sebou, jak je zadavatelka pokročilá v jemných jezdeckých dovednostech, lze odpovědět pouze obecně a lépe možná odkazem na starší článek o výcviku staršího koně - jsou tam jen obecné zásady, ale jako vodítko to docela stačí:
http://www.equichannel.cz/vycvik-starsiho-kone
Pokud koně zadavatelka zvládá v kroku, není třeba chodit otrocky na jízdárně pouze nudně kolem dokola, ale je možné dělat v kroku veškerou možnou gymnastiku včetně práce na dvou stopách, obratů, překračování kavalet, couvání apod. a tak zvyšovat ovladatelnost koně a jemnost pomůcek. Je samozřejmě možné dělat i práci ze země a prohlubovat vztah s koněm. Na klus a cval je vhodné zatím opravdu zapomenout jak na jízdárně, tak v terénu (v řádu měsíců).