Mám dotaz na vaše zkušenosti s fermentovaným senem. V minulosti jsme vždy brali fermentované seno z Moravy, které bylo takové spíše suché ale hnědé a samozřejmě vonělo jinak než klasické seno. Některé balíky byly více mokré a ty pak voněly spíše jako senáž. Výhodou bylo, že jsme nemuseli seno nikam uklízet, protože bylo ve folii a mohlo se nechat venku. Nevýhodou byla větší hmotnost balíků, ale ve třech se s ním dalo manipulovat. Zásoby došly loni v létě a pak už byla jen pastva a seno od místního farmáře, které ale bylo skutečně spíše pro krávy. Vzhledem k raketovému nárůstu cen nafty už jsme fermentované seno z Moravy nedovezli a doufali jsme, že zimu nějak přežijeme s tím, co je nejblíže. Jenže seno bylo prašné, velmi často žluté, tvrdé no dost hrůza. Koně hubli před očima (A1/1) i s velkými příkrmy. Navíc jeden kůň byl dušný a seno muselo do sítě a z té se jim to lámavé tvrdé seno žralo vůbec špatně.
Tak jsme nakonec opět sehnali z nepříliš vzdálených končin fermentované seno, které se ale od toho na co jsme byli zvyklí, dost odlišovalo.Bylo především výrazně mokřejší, hnědé ale nevonělo jako senáž. Vůně byla někdy vyloženě příjemná, sladká, někdy taková neutrální a seno bylo na ochutnání (ano samozřejmě ochutnáváme) spíše kyselejší a tohle koně ho zjevně jedli raději až když poschlo. Po tom sladce vonícím se mohli utlouct. Některý balík (sušší) vypadal dokonce pomalu jako čerstvě posekaná tráva. A také chutnal. Úspěch se dostavil téměř okamžitě koně se zvětšili během necelých tří týdnů, takže ubíráme příkrmy.
Chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti a názory na krmení tímto senem, jestli to může přinášet i nějaké komplikace (např, schvácení a podobně). Obilninami nekrmíme, příkrm je ze statkových krmiv (vojtěška, extrudovaný len, rýžové otruby, minerálka vše namočené).
Uživatel s deaktivovaným účtem

To, co krmíte, je v podstatě senáž, v různém stupni fermentace. Prostě probíhá konzervace kvašením, v té chvíli je to siláž/senáž.
Vůně vzniká podle toho, jaký byl původní materiál (složení porostu) i podle použitého konzervantu (zda se třeba okyselovalo, přidávaly se kultury, a jaké).
Samozřejmě, že píce s vyšší energetickou hodnotou (co si budem, i s tou běžnou) může vést u náchylných koní ke schvácení. Pokud máte plnokrevníky, nevidím riziko schvácení jako nějak významné, ale samozřejmě není od věci to vést v patrnosti. Jak vidíte sami, senáž je opravdu výživná, a pokud se sejde víc faktorů, může nedobře zareagovat i jinak zdravý kůň. Takže prostě běžná zběžná podezíravost jako kdykoli jindy :-) Senáží (a pouze senáží, a to i tou mokrou) krmí spousta lidí spoustu koní a někde ani jinou možnost nemají (třeba někde v té GB).
No a pak tady byla ta záležitost s botulinem. Holt to bezkyslíkaté prostředí ve folii nahrává tomuhle riziku, takže je více než doporučeníhodné balík podávat rozdělaný po částech a nikoli jim ho postavit do výběhu celý... Síťování je dobrá prevence, protože musíte každé vidle přehodit, a vizuálně (i čmuchově) bezděčně zkontrolujete. Já jsem dělala paranoidně i přechod mezi balíky pozvolný, kdyby nastoupila potíž, aby těch toxinů nebyla taková porce, no ale krmila jsem jednoho koně, že (a každou hrst senáže jsem měla v ruce).
Děkuji za informaci, říkali jsme si, že to je spíše senáž. Ale máme od toho samého člověka i jeho senáž a ta voní jinak. Pomalu jako kukuřičná siláž. A koně to nechtějí. Rozdělali jsme tedy jen jeden balík, ale bez úspěchu.
Jednou jsem četla i nějaký článek/rozhovor s farmářem, který se zaměřoval na produkci senáží/fermentovaného sena a podobně právě pro koně. A říkal, že je to dost věda trefit správné množství vody v senu. I z jedné louky je více druhů fermentovaného sena/senáže. Různě mokrá, protože někam svítí více někam méně, někde je seno sušší jinde mokřejší. V jedné várce dvaceti balíků může být i několik druhů senáže. Ten člověk, co to od něho máme, to dělá jen pro koně (svoje) a prodává jen přebytky. Takže on tím také běžné krmí. Jinak také teď balíky rozděláváme a dáváme ručně do krmiště a ke každé hrsti přivoníme. Celý balík nejsme schopné vůbec ke krmišti dostat, podle prodejce váží ty balíky mezi 700 až 800 kg. S tím prostě nehneme a techniku na tyhle manipulace nemáme. Ale krmiště máme velké a přidávat stačí jednou za čtyři dny. Ještě děláme malé kopky vedle, aby se všichni v klidu najedli a nevyháněli se.
Ještě bych se chtěla zeptat, jak to je s tímto druhem krmení v létě. U toho čím jsme krmili dříve se nám v létě nikdy nestalo, že by se to zkazilo pokud už tam problém nebyl dříve, ale spíše se nám někdy balík nepřiměřeně zahřál. A to i v krmišti. A moc jsme nevěděli co s tím. Jako kdyby se to zapařilo, ale po určitém rozvolnění/rozbalení to zase vychladlo a vypadalo to úplně normálně. Ale také jsme nějaký balík pro jistotu vyhodili. Jak je to se zapařením u takhle konzervované píce? Někdy jsme měli pocit, že by balíky stále nějak pracují a stejný pocit máme i z tohoto.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Ano, ty balíky stále pracují, v podstatě dokud je tam nějaká vlhkost a je co "trávit", tj. nějaké cukry. V podstatě je to jako zrající jogurt ve skle.
Pokud je vlhkost původního materiálu nízká, mikroorganismy ji využijí rychle, a pak už se toho v balíku moc neděje, je zakonzervovaný suchem i proběhlou částečnou fermentací. Pokud se k materiálu dostane vzduch a vlhkost, zase začne pracovat (většinou k neprospěchu konzumenta - tj. rozjedou se plísně, v kyslíkatém prostředí).
Pokud je vlhkost zabaleného materiálu vysoká (a to záleží i na skladbě bejlí, větší listy schnou pomaleji, takže když se to lisuje po stejné době zavadání jako tenčí tráva s menším podílem širokolistých bylin, bude to vlhčí), tak se zakonzervuje materiál hlavně fermentačním procesem, a ve chvíli, kdy do toho pustíte vzduch, tak to zase začne pracovat, a protože vlhkosti je dost, tak rychleji, než u suchého materiálu.
Takže na léto bych si nechávala raději ten sušší materiál. A co možná ho dávala koním ne na jednu velkou hroudu, kde se může zapařit, ale spíš na plochu, pokud je to nějak proveditelné (dlouhý "žlab" z palet....). A holt to vlhčí krmit v zimě, kdy vám pomáhá mikrobio aktivitu držet na uzdě i teplota.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Jen prosím berte v potaz, že nejsem žádný odborník. Píšu tady jen své praktické zkušenosti a něco, co si snad pamatuji z toho, co jsem o tom načetla. Snad k tématu napíší i ostatní, případně zkorigují :-)
Buggyra má ve všem pravdu.
Snad bych doplnila jen to, že u senáže je fakt potřeba dávat pozor na sebemenší dírku ve folii, ta může celý balík opravdu zlikvidovat. Pokud se Vám zdá, že senáž pracuje i ve folii, pak je buď špatně zpracovaná, nebo je na vině vzduch (tedy díra ve folii).
V létě je řešením krmit "sušší" senáž, jak píše Buggyra, ale pokud máte dostatek koní, dá se krmit i mokrou, jen to prostě musíte víc hlídat a zkonzumovat co nejdříve.
Senáž po správnom zakonzervovaní nemá "pracovať".
Pokiaľ sa vám zdá, že áno, je niekde chyba, ako píše deauville.
Samozrejme po otvorení sa tam môžu pomnožiť plesne, kvasinky, blabla, ale to sa proste kazí a znehodnocuje.
Osobne som žiadne laminitídy, ani iné problémy pri kŕmení nezávadnej senáže nezaregistrovala, kone z nej občas mali koliku, ak bol návyk príliš rýchly.
No a samozrejme botulizmus, to je vždy reálne riziko.
Dokonca sa stalo, že dva kone, kŕmené tým istým balíkom- jeden sa nakazil a utratil a druhý nie, je to kvôli tomu, že spóry sú v tej hmote distribuované nerovnomerne.
A existuje nějaké varování, které upozorní na riziko, že by balík mohl být kontaminován botulotoxiny? Např. plíseň nějaké zvláštní barvy a podobně, nebo je to tam prostě od počátku, kdy se poseká tráva a ty spory se tam dostanou z prostředí, pak se to tam pomnoží a podobně. Pokud byl nějaký balík chycený plísní, tak byla většinou jen bílá. Jednou byla mírně do zelena, jako když zplesniví chleba. Obvykle lokalizovaná jen místně. A někdy nebyla vidět vůbec a celý balík byl přitom cítit plísní a hlínou, zatuchle.
Markad
napsal(a):
A existuje nějaké varování, které upozorní na riziko, že by balík mohl být kontaminován botulotoxiny? Např. plíseň nějaké zvláštní barvy a podobně, nebo je to tam prostě od počátku, kdy se poseká tráva a ty spory se tam dostanou z prostředí, pak se to tam pomnoží a podobně. Pokud byl nějaký balík chycený plísní, tak byla většinou jen bílá. Jednou byla mírně do zelena, jako když zplesniví chleba. Obvykle lokalizovaná jen místně. A někdy nebyla vidět vůbec a celý balík byl přitom cítit plísní a hlínou, zatuchle.
Áno, sú tam zakonzervované mŕtvolky zvierat, hocakých malých, či väčších cicavcov a sú v tej hmote krtince, alebo hocaká hlina.
Tady bych s Horsanou možná trochu polemizovala - já tomu nerozumím vůbec, ale prodávám, jak jsem koupila. Přítel je agronom a téma senáže pro koně a možné nákazy botulotoxinem jednu dobu hodně řešil (objevilo se někde na Táborsku, asi před třemi čtyřmi lety).
Konzultoval to s několika odborníky (jména si nepamatuju, není to můj obor), hlavně z Brna z veteriny. A ti mu řekli, že bohužel žádné varování, že balík senáže obsahuje botulotoxin, neexistuje. Ano, kadávery a kousky hlíny je velký špatný, jenže i při nejlepší snaze a krmení s přebíráním můžete zbytek zvířecího tělíčka nebo nějakou tu hliněnou hrudku přehlídnout. Na druhou stranu se prý (podle velikosti ložiska) botulotoxin drží jen v určitém "akčním rádiu" okolo kadáveru nebo hlíny, nemusí být nutně nakažen hned celý balík. Ale botulotoxin nesmrdí, ani nemá žádnou pachuť, takže kůň ho klidně sežere. A pak záleží na velikost "kusu", jaký sežral atd.
Na druhou stranu všichni tihle odborníci potvrdili, že ve své praxi se s nákazou botulotoxinem zas tak často nesetkávají, a pokud ano, nelze vždy říci, že to bylo v souvislosti se senáží:-) A tak si to přeberte
Každopádně botulotoxin nesmrdí a není vidět, to, co uvádí zadavatelka, je "jen" plíseň.
Moc děkuji za informace. Potřebovala jsem si v tom udělat trochu jasno, protože když má člověk hůře krmitelné koně, kde neustále řeší nějaké příkrmy, aby koně alespoň udržel, a pak začne krmit senáží a koně jsou během necelých tří týdnů jako kdyby je někdo "přifoukal pumpičkou", mizí žebra a kulatí se zadky, tak se nám to samozřejmě líbí, ale zkrátka to má svá úskalí. Botulotoxin je prostě existující riziko. Úskalí je vysoká hmotnost balíků a špatná manipulovatelnost a i to, že do balíků nevidíte. No uvidíme jak dál. Zatím máme asi patnáct balíků pro čtyři koně.
No, ono teď máte bohatou senáž, ale příště může být klidně chudší, záleží na tom, co Váš zemědělec sklidí, kde to sklidí, kdy to sklidí a co a kolik tam toho přidá, aby z toho byla senáž:-) Senáž může mít desítky podob.
Senáž je pro koně super, u nás ve stáji se už pět let krmí jen senáží. Nikdy se žádný zdravotní problém nevyskytl a pro dušné koně, kterých u nás ve stáji několik máme, je to super. Ustajovatelka dokonce bere dva druhy senáží, jednu bohatší pro hubeňoury a hůře krmitelné, druhou pro tlusťochy. No, ne vždy se to dodavatelům povede, je to prostě trochu alchymie. Ve máme traktor, který může balíky převážet.
Ale popravdě, kdybych měla stáj, nešla bych do toho ani s mechanizací, je to prostě daleko větší dřina (přebírání), hlídání, aby to někdo, ať už člověk či zvíře, nepoškodil. A toho plastového odpadu, to je taky nářez. Stájníci ji obecně nemají rádi
deauville- samozrejme, je to tak, no zadávateľka sa pýtala na niečo, čo upozorní na riziko, ako, riziko je už samotná senáž, že áno.
Kontaminácia hlinou - spóry v nej - sú, či nie sú? A koľko?
Nikto nevie, riziko to je.
Zabudla som napísať, ak je to nebodaj z pravidelne zaplavovanej oblasti, tak to nebrať, tam sa to riziko kontaminácie exponenciálne zvyšuje.
Mŕtvola v nej - to je pre mňa no go, ak to mám šancu vyčíhať, Monica Aleman, výborná americká neurologička na kongrese rozprávala príhodu, ako raz v nejakej dostihovej stajni zamestnanec našiel v sene zdochnutú mačku. Vyhodil ju, samozrejme, seno si rozprestrel (asi sa to tam tak robilo, kvôli kontrole či neobsahuje nejaké fujky a cudzie predmety) a výdatne ho, ako si on myslel, "vymyl" vodou, akože keď už tam bola tá mačka. Spóry pekne vypláchol a zaplavil nimi vlastne všetko, čo sa v ten deň skŕmilo a áno, nakazili sa a uhynuli, či museli byť utratené všetky kone. Drahé kone. Chlapík myslím spáchal samovraždu :(
Stretla som sa s botulizmom zo senáže 1 x a raz z posekanej trávy, čerstvej, sekanej v mestskom parku nejakou blbou lištou, tráva kontaminovaná zeminou a "s patkaňmi", ako sa vyjadrili páni, čo kone už ležiace doviezli, to uhynulo 7 koní, v podstate všetky, ktoré ZOO kútik mal.
Moje kone senáž cez zimu majú tiež, beriem to tak, že o tom viem, beriem to na vedomie a dej sa vôľa Božia, dnes som tam pre istotu utekala a akurát tam bolo iba seno
Horsana: jasně, mrtvola je no go, jen si myslim, že i když se senáž přebírá ručně, nějaký ten ocásek od myšky atd. (citlivé povahy prominou) tam prostě může propadnout, zvlášť pokud jsou v senáži nějaké rostliny s tlustšími stonky (jetel a tak).
A ano, obecně je to prostě buď - anebo. Buď krmím s tím (i když asi relativně malým) rizikem senáží, nebo dám přednost "bezpečnějšímu" senu.
deauville
napsal(a):
Horsana: jasně, mrtvola je no go, jen si myslim, že i když se senáž přebírá ručně, nějaký ten ocásek od myšky atd. (citlivé povahy prominou) tam prostě může propadnout, zvlášť pokud jsou v senáži nějaké rostliny s tlustšími stonky (jetel a tak).
A ano, obecně je to prostě buď - anebo. Buď krmím s tím (i když asi relativně malým) rizikem senáží, nebo dám přednost "bezpečnějšímu" senu.
O ocásek nejde, skôr tie črievka :D
Uživatel s deaktivovaným účtem

K tomu zaplavenému území - máme jednu louku, co sekáme a paseme, v rozlivové zóně.
Když přišla povodeň (ona ta povodeň vybere všechny septiky proti proudu, sebere slepice nebo aspoň utopí v kurníkách, sem tam i nějaké ovce, atd.), louku jsme v první seči pouze posekali a hmotu vyhodili. Rozmetaly se do té hmoty naplaveniny, lesní hrabanka, taky jsme tahali nějaké střepy ze skleníků, květináče... ale zase to vyhnalo krtka
Ten rok se na té louce koně nepásli.
Druhou seč jsme opatrně krmili zelenou - jako příkrmy k senu - kdyby průšvih, aby zase nálož toxinu byla malá - myslím, že jsem četla, že botulin se metabolizuje, takže pokud kůň dostane malou dávku, má velkou šanci na kompletní uzdravení...
Botulotoxínov je viac druhov, tie, ktoré spôsobujú botulizmus u koní sa nemetabolizujú, viažu sa nezvratne na presynaptické receptory a tým zastavia uvoľňovanie acetylcholínu z nervovosvalovej platničky
Acetylcholín je neurotransmiter, ktorý je nevyhnutný na "excitáciu", alebo skrátka sťahovanie svalov.
Preto sú aj prejavy typické ako tzv. ochablá paralýza, teda ako nervovo-svalová slabosť. Preto kone majú obrnu hrtanu, nevedia prehĺtať, slinia, upchajú si pažerák, vdýchnu krmivo, postihnuté sú aj svaly, ktoré rozťahujú/sťahujú zreničku, preto majú veľmi spomalený pupilárny reflex, samozrejme uľahnú a nakoniec sa udusia, kvôli postihnutiu dýchacích svalov a bránice, pravda, skôr sa väčšinou utratia.
Tento efekt botulotoxínu môže pretrvávať týždne až mesiace dovtedy, kým sa vetvy a spojenia axónov nezregenerujú.
Existuje antidótum, ktoré je ťažko dostupné a cena vás omráči a keď sa preberiete, omráči vás znovu. A potom ešte raz.
Ale áno, dávka robí jed, dávka robí liek, no v tomto prípade sa toxín rozhodne nemetabolizuje, jeho účinok je nezvratný a trvá a trvá, kým sa to upraví iným mechanizmom.
A tiež som kosila na lúke, čo ju zaplavilo, lebo sme nemali seno po povodniach, lebo to tak vtedy proste bolo, to bola tuším že storočná voda. Pri tej tisícročnej som tam už kone nemala a som rada, povodne, to človek nechce zažiť, vyrastala som pri rieke...
Každopádne vtedy druhý krát už vyplavilo kde tade mrchoviská a veruže sme tu na východe mali výskyt antraxu :(
Uživatel s deaktivovaným účtem

Aha, tak možná ta schopnost regenerace synaptických spojení byla to, co jsem si přetvořila do "dá se z toho vykopat bez trvalých následků".
A tu metabolizaci jsem si tam dosadila odjinud (míchat informace, to já umím).
Antidotum bych neměla šanci ani zvážit, protože než by se to tady vůbec diagnostikovalo, tak bude kůň pryč... fujky, radši na to nemyslet. Občas mám nepěkné sny, a tohle teoretizování je báječná inspirace pro můj mozek
Uživatel s deaktivovaným účtem

Tak taky je otázka, kudy ta řeka teče, jestli rovnou z hor, asi to není takový průšvih, ale pokud po cestě vymete nějakou vesnici, tak tam už bych asi byla nervozní - ze zkušenosti. Co my nacházíme na zahradě... jednou nám voda přivezla decimálku. Dva jsme s ní nepohnuli.
Preto sú aj prejavy typické ako tzv. ochablá paralýza, teda ako nervovo-svalová slabosť. Preto kone majú obrnu hrtanu, nevedia prehĺtať, slinia, upchajú si pažerák, vdýchnu krmivo, postihnuté sú aj svaly, ktoré rozťahujú/sťahujú zreničku, preto majú veľmi spomalený pupilárny reflex, samozrejme uľahnú a nakoniec sa udusia, kvôli postihnutiu dýchacích svalov a bránice, pravda, skôr sa väčšinou utratia.
Asi 20 rokov dozadu sa nám pri večernom kŕmení stalo, že dva kone si upchali pažerách. Kŕmené rovnakým krmivom od narodenie, do cca 2.5 roka, keď sa toto stalo. Kobyla sa z toho dostala bez ujmy, síce zápchová kolika, ale žiadny stres. Môj valach sa z toho úplne metabolicky(?) zosypal, upchatie sa síce vyriešilo vetom do pár hodín, boli podané okamžite ATB, napriek tomu mu opuchla hlava a časť krku, striedavo mal kašel, horúčky a vyhrabával sa z toho asi 6 týždňov. Ako trvalý následok mu zostala obrna hlasivky. Keď čítam, čo píšeš, tak si vravím, či to bol vôbbec upchatý pažerák z krmiva. Dneska by som mala vyšetrnia s endoskopom a aspoň tú krv, možností je viac, ale vtedy bol vet dosť bezradný, lebo tri dni bolo dobre, tri dni umieral. Tak si vravím, či to nemohlo byť aj toto. Nikdy predtým a nikdy po tom som nič podobné nezažila.
Arbora
napsal(a):
Preto sú aj prejavy typické ako tzv. ochablá paralýza, teda ako nervovo-svalová slabosť. Preto kone majú obrnu hrtanu, nevedia prehĺtať, slinia, upchajú si pažerák, vdýchnu krmivo, postihnuté sú aj svaly, ktoré rozťahujú/sťahujú zreničku, preto majú veľmi spomalený pupilárny reflex, samozrejme uľahnú a nakoniec sa udusia, kvôli postihnutiu dýchacích svalov a bránice, pravda, skôr sa väčšinou utratia.
Asi 20 rokov dozadu sa nám pri večernom kŕmení stalo, že dva kone si upchali pažerách. Kŕmené rovnakým krmivom od narodenie, do cca 2.5 roka, keď sa toto stalo. Kobyla sa z toho dostala bez ujmy, síce zápchová kolika, ale žiadny stres. Môj valach sa z toho úplne metabolicky(?) zosypal, upchatie sa síce vyriešilo vetom do pár hodín, boli podané okamžite ATB, napriek tomu mu opuchla hlava a časť krku, striedavo mal kašel, horúčky a vyhrabával sa z toho asi 6 týždňov. Ako trvalý následok mu zostala obrna hlasivky. Keď čítam, čo píšeš, tak si vravím, či to bol vôbbec upchatý pažerák z krmiva. Dneska by som mala vyšetrnia s endoskopom a aspoň tú krv, možností je viac, ale vtedy bol vet dosť bezradný, lebo tri dni bolo dobre, tri dni umieral. Tak si vravím, či to nemohlo byť aj toto. Nikdy predtým a nikdy po tom som nič podobné nezažila.
Vieš čo, to znie ako ukážkový kach, kedy sú postihnuté retrofaryngeálne uzliny a spôsobujú dysfágiu aj upchatie pažeráka, vtedy aj opuchne hlava, krk, niekedy je potrebné urobiť aj stracheostómiu.
Uzliny sa prevalia do vzdušného vaku, ostávajú tam potom chondroidy, no nemusia vôbec vyhnisať, vtedy je taká kolísavá horúčka celkovo nie je na tom kôň dobre...vek by sedel tiež.
Ale kto vie...kone a ich záhadné ochorenia...njn....
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Tak taky je otázka, kudy ta řeka teče, jestli rovnou z hor, asi to není takový průšvih, ale pokud po cestě vymete nějakou vesnici, tak tam už bych asi byla nervozní - ze zkušenosti. Co my nacházíme na zahradě... jednou nám voda přivezla decimálku. Dva jsme s ní nepohnuli.
Rieka vypláchla všetky septiky, ktoré mohla, no keď sa nad tým tak zamýšľam, tak práve tie prítoky z hôr to mohli nariediť, ostali niekde nánosy piesku a posunulo sa miesto, kam chodia piť, odniekiaľ proste pribudlo piesku, niekde aj meter, ale to na brehoch, nejaké igelity na stromoch a inak nič, voda opadla a o pár dní sa tam dalo chodiť, nebolo tam bahno, nič, proste voda odtiekla do Maďarska a kone sa tam vrátili a ok...
Pri tej rieke som vyrástla, hore vyššie je na nej priehrada, prakticky celé prázdniny sme v nej prestáli a chytali ryby, no vždy, keď sme zacítili taký zvláštny, chladný závan a smrad, tak sme sa pratali na breh, vtedy ju proste trošku vypúšťali, naučili sme sa to rozoznávať, aj keď hladina ešte nestúpala, no o chvíľu sa dvihla aj o pol metra a keď začali plávať detské hračky a vybavenie z domácnosti, tak bolo jasné, že kdesi hore pršalo a vymietlo všetko, čo mali ľudia na chatách...
Plávalo v nej kadečo, raz aj celá zdochnutá krava a otec, športový potápač a dobrovoľný záchranár chodil k jezu loviť utopencov, no, mám isté drobné traumy z prírodných tokov, kde nevidím dno a je tam pomaly tečúca voda...
Po povodni, kedy prítok, zvaný Svinka spláchol celú cigánsku osadu ostalo na inom mieste veľa bahna a stromy a bordel a smrdelo tam mŕtvolou, X tých ľudí, čo sa utopili sa nenašlo, verím, že boli niekde tam, ale tak odvážna som nebola, aby som to tam išla skúmať...
Horsana
napsal(a):
Vieš čo, to znie ako ukážkový kach, kedy sú postihnuté retrofaryngeálne uzliny a spôsobujú dysfágiu aj upchatie pažeráka, vtedy aj opuchne hlava, krk, niekedy je potrebné urobiť aj stracheostómiu.
Uzliny sa prevalia do vzdušného vaku, ostávajú tam potom chondroidy, no nemusia vôbec vyhnisať, vtedy je taká kolísavá horúčka celkovo nie je na tom kôň dobre...vek by sedel tiež.
Ale kto vie...kone a ich záhadné ochorenia...njn....
Hmm, ale dva kone z 20, z toho jeden iba kolika za tri dni fit?
O pár rokov neskôr som ho predala, už mal obrnu jednej hlasivky nafurt. Novej majiteľke, neskúsená baba, po opätovnom upchatí pažeráku veterinár diagnostikoval koliku (k.kot), napriek tomu, že z koňa sa valil nosom bordel. Tak za dva dni už volala len kafilérku.
Arbora
napsal(a):
Hmm, ale dva kone z 20, z toho jeden iba kolika za tri dni fit?
O pár rokov neskôr som ho predala, už mal obrnu jednej hlasivky nafurt. Novej majiteľke, neskúsená baba, po opätovnom upchatí pažeráku veterinár diagnostikoval koliku (k.kot), napriek tomu, že z koňa sa valil nosom bordel. Tak za dva dni už volala len kafilérku.
Tak obrna hlasivky nie je nič neobvyklé u valachov.
Hm, ale že si takto opakovane upchával pažerák....
Poznám koňa, vlastnila som ho a ten na to trpel, nikdy sa neprišlo na to prečo, lebo si ho upchával aj mokrým krmivom, on skôr dostal taký kŕč, to bolo vidieť aj zvonka...po drámach v podobe váľania sa to zrazu prešlo, často bez liekov a kôň bol ok.
Tiež mal obrnu hlasivky, úspešne sa to operatívne korigovalo a nepomohlo, pažerák si upchával ďalej, občas....
Endoskopia nič neukázala, žalúdok ok, pažerák ok...
Histológia by pomohla, no to nehrozí.
Arbora
napsal(a):
Hmm, ale dva kone z 20, z toho jeden iba kolika za tri dni fit?
O pár rokov neskôr som ho predala, už mal obrnu jednej hlasivky nafurt. Novej majiteľke, neskúsená baba, po opätovnom upchatí pažeráku veterinár diagnostikoval koliku (k.kot), napriek tomu, že z koňa sa valil nosom bordel. Tak za dva dni už volala len kafilérku.
Jasne, bežne 1-2 žriebätá z ročníka, zvyšok bezpríznakový, alebo nikto nevie, ľudia privliekli niečo až keď si to upchalo pažerák, alebo sípalo.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Brr, to jsou zážitky.
Horsana
napsal(a):
Jasne, bežne 1-2 žriebätá z ročníka, zvyšok bezpríznakový, alebo nikto nevie, ľudia privliekli niečo až keď si to upchalo pažerák, alebo sípalo.
Je fakt, že títo dvaja boli v tom čase najmladší, zvyšok "dostiháci v produktívnom veku". A ešte zimné obdobie, keď mali kone voľno a veľmi nepracovali.
Majitelia kobyly robili rozbor krmiva a vyšlo tam nejaké nepatrné väčšie množstvo rezkov, než v ostatnom, tak to sa to uzavrelo ako príčina - čo by nebolo nelogické. Na druhej strane, iba dva kone, z takého množstva je tiež zvláštne a v jeden večer, v jednej dávke krmiva, tri boxy od seba.
Tú hlasivku mal ako následok opuchu, mal aj takú zhrubnutú výraznú žilu okolo oka, ako keby tam mal zhoršený prietok. Neoperovala som, Jahn povedal, že ho to neobmedzuje v rámci bežného života a na dostihy nemal výkonnosť.
No, ale taký opuch po upchatí pazeraka nebýva, nemá to logiku, my sme bežne riešili upchatie 2-3 dni trvajúce, no problém, dve sondy naraz, krv a rezky aj v spodnom prádle a kadečo a bez komplikácie...
Jedine že by sa im zapálili žily, kam sa pichaju lieky a mali by riadny trombus, vtedy opuchne hlava, lebo nie je žilový návrat, krv nemá ako odtekať...