Vzácné mutace velkých papoušků


Poprvé asi před dvaceti lety se v chovu amerického chovatele objevila modrá mutace amazoňana žlutokrkého. Pták byl odchycen ve volné přírodě a poté z Hondurasu přepraven do USA. V následných letech se opakovaně tato modrá mutace dostávala do péče chovatelů. Převážně se jednalo o samce. Jeden chovatel vlastnil delší dobu lichého samce a k němu se podařilo získat od chovatele z Floridy samici. Po delší době uvykání takto sestavený pár úspěšně zahnízdil. Všechna od páru odchovaná mláďata byla modrá (čistokrevná).

Modrá mutace Amazoňana žlutokrkého

Zbarvení: zelené peří přírodně zbarvených je mutace modré, žluté peří je bílé.

V současné době je na světě 12 kusů modrých amazoňanů žlutokrkých. Z nich se jeden pár nachází u známého filipinského chovatele Antonio de Diose, ostatních deset kusů u různých chovatelů v USA.

Bílá mutace Ara arakanga

Velké druhy papoušků rodu Ara jsou pravidelně chovány teprve několik desítek let. Pohlavně dospívají až po několika letech a potom ne vždy ihned zahnízdí. Trvá tedy posloupnost generace podstatně déle než např. u australských papoušků, kteří jsou pohlavně dospělí již ve stáří jednoho roku a mohou tedy založit další generaci. Menší druhy papoušků produkují výrazně vyšší počet mláďat než velcí papoušci. Z toho důvodu je výskyt mutací arů méně častý.

Zcela zvláštní barevná mutace se vyskytla v potomstvu páru arů arakang /Ara macao/ v chovné stanici papoušků „BIRDS INTERNATIONAL" na Filipínách, kterou vlastní Antonio de Dios. Rodiče tohoto mláděte žili v této stanici již 14 roků, než poprvé zahnízdili. Při více hnízděních bylo sneseno 12 vajec. Z devíti oplozených se vylíhlo devět mláďat, z nichž tři byla bílá a šest bylo přírodně zbarvených.

Zbarvení: červené a žluté peří přírodně zbarvených jedinců bylo bílé, modré partie peří zůstaly modré.

V následující chovné sezóně byla opět úspěšně odchována tři bílá mláďata. Potom už arové neměli o hnízdění zájem. Je možné, že šest bílých arů, odchovaných v této stanici, jsou zatím jediní mutanti na světě. Dědičnost je zatím zcela nejasná a bude ověřena až po zahnízdění těchto ptáků.

Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5