Holub zlatočelý (Ptilinopus aurantrifrons)


Holub zlatočelý má v přírodě svůj domov na Nové Guinei. Obývá severní mangrovníkové lesy a pobřeží. 

Popis

Patří mezi tzv. plodožravé holuby. To znamená, že se živí především plody a sezobnou i různý hmyz, larvy, červy apod. Jsou to vyloženě stromoví ptáci, kteří se zdržují převážně na stromech, kde si hledají potravu. Na zem slétají pouze k vodě. Na zemi poskakují obdobně jako např. náš vrabec, čímž se liší od holubů zrnozobých. Samozřejmě zásadní rozdíl je v druhu potravy. Holub zlatočelý je zbarven převážně zeleně a to v různých odstínech (viz fotografie). Typické je zlatožluté čelo, podle kterého je holub pojmenován. Hrdlo má bělavé, volátko je modré. Hruď a břicho je žlutozelené s příměsí modré barvy. Křídelní krovky jsou zelené s modrými skvrnami a celé mají zlatožlutý lesk. Záda jsou šedomodrá a ocasní pera jsou žlutozelená s bělavým lemováním. Nohy mají masově červené s černými drápky. Oči jsou tmavé a okruží očí je oranžové. Zobák mají žlutý a u kořene je červený.

Velikostí se dají přirovnat k hrdličce chechtavé, ovšem jsou robustnější a mají kratší ocas. Holubice je stejně zbarvená jako holub. Liší se od něj u vybarvených ptáků matnějším zbarvením peří a postavou je o něco drobnější.

Chov

V zajetí se dají docela dobře chovat a nevyžadují o moc větší péči než holubi zrnozobí. Krmení není tak složité, jak je uváděno v odborných publikacích. Drahé exotické plody se dají lehce nahradit tuzemským ovocem a plody.

Moje zkušenost

Já jsem zlatočelé holuby, které jsem choval v devadesátých letech m. století krmil následovně. Na jeden pár jsem postrouhal jedno menší jablko, přidal jednu lžíci vaječné míchanice a jednu lžíci vařené rýže. Dále jsem podával ovoce nebo plody, které uzrávaly na zahradě. Byly to jahody, rybíz, třešně, černý bez apod. Množství této ovocné kaše pro pár a den se vešlo do 2 dcl kelímků od jogurtu. To jim plně postačovalo. Pokud odchovávali holoubátko, přidával jsem do ovocné kaše ještě gamarus (sušené mořské ráčky) a nebo spařené moučné červy. V současné době jsou na trhu granule pro plodožravé ptáky, takže krmení těchto krásných holubů je ještě jednodušší. Záleží na chovateli, jaké má možnosti a jaký druh krmení zvolí. Holubi zlatočelí snáší 1 vajíčko a inkubace, na které se podílí stejně jako u jiných holubovitých oba partneři, trvá 20 dnů. Holoubátko je krmeno rodiči obdobně jako u všem holubů a hrdliček tzv. holubím mlékem asi 7 dnů. Pak přechází na krmení natrávenou ovocnou kaší z volátka. Holoubátko opouští hnízdo velmi brzy. U mého páru, který jsem dříve choval, to bylo přibližně 12. den po vylíhnutí. Bylo vždy velmi malé (asi jako kanárek) a rodiče ho často zahřívali i mimo hnízdo. Do velikosti dospělých ptáků dorůstají tito holubi asi ve stáří 3 měsíců. Od stáří jednoho měsíce již jsou samostatní.

Holubi zlatočelí jsou mimořádně krásně zbarveni a budou jistě ozdobou ve voliérách každého chovatele, který se pro jejich chov rozhodne. Vzhledem k tomu, že pochází z tropických krajů, je nutné jejich přezimování ve vytápěné místnosti. Dle mých zkušeností jim postačuje 15 - 10 °C. Od konce dubna do poloviny října jsem je bez problémů choval ve venkovní voliéře.

Klec

Holuby zlatočelé je možno chovat v prostornější kleci, ale lépe jim vyhovuje voliérka. Za hnízdo jim dobře poslouží košík o průměru 15 - 20 cm. Ten jim vystýlám nakrátko nastříhaným senem. Problém s trusem, který vzhledem ke krmivu, které přijímají je řídký, řeším vrstvou písku na dně. Škrabkou pak vždy ráno trus odstraním.

Krmení

Holubi zlatočelí stejně jako všichni chovaní ptáci potřebují denně čerstvou vodu a přidávání vitamínů. Já podávám do vody Supervit D, Kombinal A + D3, E do krmiva ještě B komplex a Roboran pro drůbež. Přísun minerálních látek zajišťuji převařenými a rozemletými skořápkami ze slepičích vajec, které přidávám do ovocné kaše.

Autor textu: Zdeněk Říha
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5