Krajská soutěžní výstava okrasného ptactva Plzeňského kraje
I tentokrát byla účast velmi dobrá, 35 chovatelů vystavilo 400 kusů okrasného ptactva. Pořadatelem výstavy byla stejně jako při první výstavě ZO 4 Plzeň-Doubravka, akce se konala v prostorách jejich chovatelského areálu. Soutěž byla vyhlášena opět pro všechny okresy, které byly schopny sestavit alespoň čtyři z osmi těchto kategorií: drobní exoti, zebřičky a chůvičky, kanáři – jak barevní tak postavoví, andulky, agapornisové, korely, ostatní papoušci a holoubci. Do každé kategorie bylo možné přihlásit kolekci šesti ptáků a z nich čtyři nejlepší se započítávají do soutěže. Zároveň proběhla i soutěž jednotlivců, do které se mohli přihlásit i mimokrajští chovatelé.
V jednotlivých kategoriích se umístili
Drobní exoti – zvítězil okres Plzeň-město, 352 bodů, nejlepší pták panenka molucká chovatele Tomáše Osoby s 89 body.
Zebřičky a chůvičky – okres Plzeň-město, 346 bodů, nejlepší pták kategorie zebřička běloprsá, opět Tomáše Osoby s 89 body.
Kanáři barevní i postavoví – okres Domažlice, 353 bodů, nejlepší Kanár gloster chovatele Miroslava Macána s 89 body.
Výstavní andulky – okres Domažlice, 346 bodů, vítězná andulka chovatele Martina Blahníka získala 89 bodů.
Agapornisové – okres Klatovy, 348 bodů, nejlepší agapornis fischeri Radka Červeného s 90 body.
Korely – okres Domažlice, 354 bodů, nejlepší korela straka chovatele Martina Blahníka s 90 body.
Ostatní papoušci – okres Tachov, 359 bodů, nejlepší pták kategorie rozela pestrá chovatele Vlad. Švejdy s 92 body.
Holoubci – okres Plzeň-jih, 339 bodů, nejlepší pták vyhodnocen nebyl, protože byla jen jediná kategorie.
V celkovém pořadí po součtu bodů zvítězil a pohár pro vítěze získal okres Plzeň-město s 1 411 body. Pohár za druhé místo si odvezl okres Domažlice s 1 406 body a na třetím se umístil okres Tachov s 1 383 body.
Krajská výstava – soutěž jednotlivců
V této soutěži získal první místo M. Pekhart za zebřičku skořicovou, 90 bodů v kategorii zebřičky a chůvičky. Kategorii drobní exoti vyhrál J. Blahout – rýžovník stříbrný, 89 bodů, v barevných kanárech zvítězil A. Hora s 91 body a v postavových s kanárem glosterem M. Macán s 89 body. Andulky ovládl M. Blahník s vítěznou světle modrou skořicovou, 89 bodů. V kategorii agapornisové zvítězil V. Ptáčník s šedohlavým samcem, který získal 89 bodů. Nejlepší korela patřila M. Pekhartovi, albino skořicová s 91 body, a stejný chovatel zvítězil i v kategorii papoušci, když jeho Alexandr malý albino dosáhl na 90 bodů.
Celkovým vítězem třetí krajské výstavy se stala rozela pestrá chovatele Vladimíra Švejdy, která získala nejvíce bodů, a to 92. Všichni vystavovatelé dostali pamětní medaile za účast, vítězové pohárky, a tak si myslím, že mohli všichni odjet do svých domovů spokojeni.
Několik připomínek k posuzování
Toto zamyšlení nad posuzováním mě donutili napsat chovatelé, kteří se během výstavy ptali, proč tento pták získal tolik bodů a jiný zase tolik. A proto probereme jednotlivé kategorie.
- Drobní exoti – zvítězil rýžovník stříbrný s 89 body, i když na první pohled bylo jasné, že na prvenství nemá. Že by byl posuzovatel tak unaven či nesoustředěn, že to neviděl? Kousek vedle byl jasně lepší rýžovník plavý nebo i šedý, kteří se ukazovali v mnohem lepší postavě i typu. Anebo se stala chyba někde jinde, třeba v administrativě? Na závěr přece posuzovatel musí překontrolovat svoji práci… Chovatel tohoto ptáka si toho byl též vědom a všem okolo se omlouval, že za to nemůže (viz obrázky).
- Zebřičky – kolikrát jsme se již dohadovali, že bílý pták nemá mít v zádech žádná šedá či špinavá perka? Opět se zde nějací objevili s tím, že je posuzovatel nejen nevyloučil (NU), ale ještě je ocenil pěknými body (D). Jezdím na výstavy i do zahraničí a tam nás posuzovatel fascinoval, když běžel s bodovačkou bílého ptáka ven na denní světlo, aby se ujistil, že bílý pták žádnou takovou chybu nemá.
- Kanáři – opravdu jsou u nás kanáři na takové úrovni, že z 80 ptáků je oceněna většina velmi dobře (87 až 89 bodů) a pouze 3 dobře (83 až 86 bodů)? Kanárům se moc nevěnuji, ale jestli tomu tak je, klobouk dolů.
- Andulky a agapornisové – zde byl rozsah bodů snad optimální, když bylo oceňování v rozsahu 81 až 89 bodů. Také nebyla slyšet jediná připomínka k posuzování těchto kategorií.
- Korely – nezávisle na sobě za mnou chodili nejen chovatelé korel s dotazy, jak že to ten posuzovatel bral, když byli v první kolekci ptáci jasně lepší jak v postavě, tak chocholce a ostatní, „obyčejné“ korely měly jen o nějaký ten bodík méně. Vše jsem bral s nadsázkou, a proto má odpověď zněla: Tento posuzovatel zřejmě takové korely ještě neviděl, asi se zalekl a na velikost a chocholku body raději srážel, místo přidával. Opravdu si myslím, že ještě nový standard korel neviděl a asi neví, že je dnes standardní chocholka dlouhá 6 cm oproti dřívějším čtyřem. Proto, jak je vidět na obrázku, by tito ptáci nemohli mít nikdy skoro stejné ocenění. Další názor na toto posouzení zněl „degradace standardních korel“ a pod to se můžu jen podepsat.
Obrázek vlevo: Standardní korela perlová, ocenění VD. Vpravo: Rozpeřený mladý samec, bez chocholky, oceněný D.
S tím vším ale nic už nenaděláme, rozhodnutí posuzovatelů je neměnné a musíme ho respektovat. Určitě by bylo dobré zvát na takovéto výstavy specialisty podle zaměření. Opravdu je těžké, když má třeba posuzovat korely posuzovatel se specializací na drobné exoty. Jiné je to na malých výstavách, kde musí jeden posuzovatel posoudit celou výstavu. Přesto můžeme tuto výstavu hodnotit jako velmi dobrou, a pokud se o další krajskou výstavu v příštím roce nepřihlásí jiný pořadatel, jsou chovatelé z Kdyně připraveni uspořádat již čtvrtou výstavu, opět asi v polovině listopadu 2014. Závěrem je nutné poděkovat pořádající organizaci, zvláště jejímu předsedovi Janu Kondrysovi, za klidný průběh této výstavy.
Celkové hodnocení (0x):