Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

iFauna.cz » Diskuze » Okrasné ptactvo »

Určení mutace u andul

Hezký večer, potřebovala bych prosím poradit tyto mutace u andulek na fotkách. (na té třetí fotce jen ten zeleno žlutý) Předem moc děkuji
A pak prosím ještě u tohoto samečka
Dobrý večer...pokusím se..

1-modrá- standartní kresba
2-straka, ale bohužel nevím jaká...asi recesívní
3-straka, asi dominantní
4-světle modrá šedokřídlá
a na té poslední fotce je modrý opalínový žlutohlavý

Pokud se mýlím prosím zkušenější o opravu, ale s těma strakama mám opravdu problém
.
machlena napsal(a):
Dobrý večer...pokusím se..

1-modrá- standartní kresba
3-straka, asi dominantní
4-světle modrá šedokřídlá
a na té poslední fotce je modrý opalínový žlutohlavý

Pokud se mýlím prosím zkušenější o opravu, ale s těma strakama mám opravdu problém
.
Moc děkuji
Pro machlenu

3-straka, asi dominantní

kdysi jsem tu jedné paní vysvětloval rozdíiy mezi rec x dom strakami, tak to sem jen zkopčím
snad vám to v určování pomůže

1) chov RECESIVNÍCH strak je poměrně obtížný, díky recesivní dědičnosti (předpokládám, že základní pojmy z genetiky jsou vám známé)

RS jsou ve všech barvách zelené i modré řady (i kombinacích)
na rozdíl od DOMINANTNÍCH strak mají tmavé oči bez světlé duhovky, ozobí 1,0 je jako u lutin a albin, nohy drápky růžové
1,0 mívají tečkovanou kresbu na zádech, světlá prsa a tmavé břicho
u 0,1někdy splývají barvy na zádech a křídlech, břicho opět tmavé

2) DOMINANTNÍ (AUSTRALSKÉ) STRAKY (nebudu vám to ještě komplikovat kontinentálními DS)
"normální oči"
mají různě velkou skvrnku v týle, světlá maska až na hruď, mezi maskou a hrudí vždy tmavý pruh v zákl. barvě, světlé ohbí křídel, většina mívá světlá pera v letkách i ocase
lupus4 napsal(a):
Pro machlenu

3-straka, asi dominantní

kdysi jsem tu jedné paní vysvětloval rozdíiy mezi rec x dom strakami, tak to sem jen zkopčím
snad vám to v určování pomůže

1) chov RECESIVNÍCH strak je poměrně obtížný, díky recesivní dědičnosti (předpokládám, že základní pojmy z genetiky jsou vám známé)

RS jsou ve všech barvách zelené i modré řady (i kombinacích)
na rozdíl od DOMINANTNÍCH strak mají tmavé oči bez světlé duhovky, ozobí 1,0 je jako u lutin a albin, nohy drápky růžové
1,0 mívají tečkovanou kresbu na zádech, světlá prsa a tmavé břicho
u 0,1někdy splývají barvy na zádech a křídlech, břicho opět tmavé

2) DOMINANTNÍ (AUSTRALSKÉ) STRAKY (nebudu vám to ještě komplikovat kontinentálními DS)
"normální oči"
mají různě velkou skvrnku v týle, světlá maska až na hruď, mezi maskou a hrudí vždy tmavý pruh v zákl. barvě, světlé ohbí křídel, většina mívá světlá pera v letkách i ocase
Moc děkuji za příspěvěk, snad mi to pomůže...Takže na třetí fotce je straka dominantní a na té druhé taky dominantní? Bude to se mnou fuška
, někdy mám pocit, že mám vedení přes Kamčatku
.Ale lépe to vysvětlit asi nejde...stále se je co učit. Ještě jednou děkuji.
ŠárkaK napsal(a):
Hezký večer, potřebovala bych prosím poradit tyto mutace u andulek na fotkách. (na té třetí fotce jen ten zeleno žlutý) Předem moc děkuji
1-foto. svetlo modrý,2-foto dominantná straka opalína,3-foto z ľava svetlo zelený dominantný strak a svetlo modrý,4-foto asi fialová škoricová šedokrídla je vhodná do dúhoviek, v druhom dotaze samček tmavo modrý žltohlavý je vhodný do duhoviek.
Jen dodám, že na fotu 2.je modrá žlutohlavá straka.
hersyko napsal(a):
Jen dodám, že na fotu 2.je modrá žlutohlavá straka.
To máte pravdu, tú žltohlavosť som zabudla upresniť, samozrejme ďakujem za doplnenie.
fuksia napsal(a):
1-foto. svetlo modrý,2-foto dominantná straka opalína,3-foto z ľava svetlo zelený dominantný strak a svetlo modrý,4-foto asi fialová škoricová šedokrídla je vhodná do dúhoviek, v druhom dotaze samček tmavo modrý žltohlavý je vhodný do duhoviek.
4.foto může být skořicová a šedokřídlá ? Já myslela že buďto jedno nebo druhé
.ale možná se pletu...
machlena napsal(a):
4.foto může být skořicová a šedokřídlá ? Já myslela že buďto jedno nebo druhé
.ale možná se pletu...
Ano může.
A podle čeho se určí že je skořicová?
Dobrý den, dovolím si malé upřesnění:

1-tmavomodrý rovný 1,0 (D modrý)
2-tmavomodrá (dominantní) DAS žlutohlavá 0,1
3-světle zelený DAS rovný 1,0 možná i štěpitelný do Rs (recesivních strak) viz absence hrdelních znaků, stříbřitě bílá lícní skvrna a příliš mnoho žluté po celém těle a křídlech pro čistou DAS netypické.
4-tmavomodrá světlekřídlá 0,1 (dilute) - šedokřídlá by měla mít jen +- 50% zesvětlení barvy a kresby
a na té poslední fotce je tmavomodrý žlutohlavý 1,0

machlena napsal(a):
A podle čeho se určí že je skořicová?
Kombinací dilute a skořicové kresby se získají jedinci s dalším lehkým zesvětlením a nepatrně nahnědlým nádechem zejména u hrdelních znaků.

Nejlepší je porovnání (v modré řadě) mladé samičky z páru 1,0 skořicový/dilute x 0,1 dilute s jedinci dilute kde se skořicová kresba nemůže vyskytovat.
Tak ještě poprosím o určení mutace u těchto dvou samiček. Snad fotky postačí, předem děkuji
ŠárkaK napsal(a):
Tak ještě poprosím o určení mutace u těchto dvou samiček. Snad fotky postačí, předem děkuji
ŠSO - šedá skořicová opalinová a tmavozelená rovná DAS bez drápku.

Přidat reakci

Text tučně Kurzíva Potržený text

Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
ANIMAL FRUIT 100% ovocné pyré ptáci hlodavci
Balení 120g kapsičky a 2L, tropické,naše ovoce i zelenina pro ptáky,hlodavce,plazy.Lze smíchat s ptačími granulemi.
Přípravky s BETA GLUKANEM pro zvířátka
České výrobky s BETA GLUKANEM z hlívy ústřičné pro zdraví Vašich zvířecích kamarádů.
Animaloro.cz - Vše pro vaše zvířecí miláčky
Nabízíme kvalitní krmiva a doplňky pro papoušky, kočky a nově také pro psy a hlodavce. Rádi Vám odborně poradíme.
Trávení, játra, žlučník, metabolismus
Veterinární produkt Regavet harmonizuje játra a žlučník. Řeší trávicí problémy. Pomáhá při alergiích či ekzémech.