Takže vlasovka, nekončí story...
Na jaře 2018 jsem našla na pastvě uhynulého srnce - vyhublý, do 25m od něj vše posrané. Já v červnu na stejnou pastvu dala odstavená jehňata. Třetina jehňat pošla. Měly otok pod čelistí, anémické, průjem. Nepomohlo ihned odčervit, injekce železa, béčka. 2019 na tu pastvinu ovce nešly. Znovu letos - opět pohroma. Ze 40 ks, 15 ks v háji. Stejné příznaky. Opět nic nepomohlo. Týkalo se to jen beránků. Některé jehničky šly v září na připuštění. Včera uhynul plemenný beran. Byl trošku hubenější, ale to přikládám toho, že se činil ve stádě. Měl 30 ks ovcí, stáří 21 měsíců. A dnes jehnička z jeho stáda zase otok pod čelistí.
Přiznám se, že tápu, jak nasadit odčervovací program. Informace jsou často protichůdné: odčervovat podle Famacha testu - to jsem dostala od veterináře seřváno, že je to totální nesmysl. Odčervovat celé stádo 2x ročně - zde mám zase obavy, že po pár letech dojdu do stavu, že už žádné odčervení nepomůže a vypěstuji si rezistentní parazity, i když poctivě vážím dané kusy a dávám vyšší dávku. A na přímy dotaz, jak to tedy dělat, veterinář krčí rameny. A podávat odčervovadla pro koně, jak se dělá v některých chovech nechci, protože mléko ovcí je pro lidskou spotřebu.
Máte někdo nějakou radu? Krom té, že se mám na to vysrat?
Někde jsem četl, ale už nevzpomínám, jak se má v takových případech ošetřovat pastvina. Vlasovka slezová je jeden z nejhorších parazitů.
Já to řeším tak, že kozy chovám v uzavřeném chovu a zelené jim seču a vozím (ale mám úplné ministádečko a hobby chov jen pro rodinu.
Ve vašem případě ale budete mít asi zamořené všechny prostory, kde se ty ovce vyskytují.
Já bych to řešil chemickou sanací prostor, kde jsou zvířata ustájena přes zimu, kde se rodí a odchovávají kůzlata.
Odčervoval bych dle potřeby i 4x za rok, u perorálních preparátů klidně dvojnásobnou dávku, ony to ty ovce snesou a střídat preparáty.
Měsíc před obahněním odčervení injekčně Ivomecem.
Tady je důležité vědět, že:
1. za asi 3 dny po odčervení z nich ti paraziti začnou vycházet a to někteří živí, takže se po odčervení musí neustále odstraňovat trus, jinak nastane koloběh.
2. Asi za 2 týdny se v nich začnou líhnout larvální stádia, která odčervení přežila, takže je nutné po dvou týdnech vždy odčervení opakovat znovu (u perorálních).
3. Ivomec by měl poskytovat ochranu asi měsíc, ale ten zrovna se nesmí předávkovat.
4. Odčervovat vždy celé stádo a to najednou a pečlivě, né že to jedné vyteče z huby, jiná nespolkne, další vyplivne atd. musíte být důslední.
5. Najděte si na netu postup jak sanovat pastvinu a dělejte to každý rok znovu a znovu, pokud Vám tam ale chodí srnci, tak to pak nevím (oplotit?).
6. Pokud by to šlo, nepouštějte stádo na pastvinu vůbec a chovejte pod střechou se zajištěním zeleného krmiva.
Nejlepší by ale bylo kontaktovat přímo nějakého specialistu parazitologa na VFU v Brně (jinou veterinu neznám). Jsou tam z mé zkušenosti slušní a ochotní lidé.
Jinak, stalo se mi kdysi podobné, když jsem se nechal přemluvit a nechal u sebe na týden kozu na připuštění. Začervila mi celý chov a pak mě to stálo peněz, nervů a práce než jsem se toho zbavil, ale povedlo se. Použil jsem postup 1-4, viz výše.
Ale nebyla to tehdy naštěstí vlasovka.
Jsem jen laik, běžte přes odborníky.
Ať se Vám to podaří. P.
https://zverolekarka.com/slezova-cervivost-malych-prezvykavcu/
Autorka zde pravidelně přispívá...
200 červů vlasovky dokáže vysát 10 ml krve za den. Na to jsem
nepřišla já, to tvrdí výzkum. Tak posuďte, jak dlouho může ovce,
koza takový úbytek zvládnout.
Larvy vlasovky by vnější zimní období přežít neměli.Tvrdí odbornícj.
Ale. Jak tuhé mrazy, lepší by byly holomrazy přijdou ?
I když nepřežijí na pastvině, přežívají zimní období zavrtané ve slézu.
Já bych je v této době odčervila Ivomecem nebo Biomecem, údajně je
to stejné, i když Ivomec má ještě jiné pomocné látky a hlavně cena je
3x vyšší. Odčervení by mělo poběhnout ve stáji po dobu 3-4 dnů a potom
vykydat podestýlku. Kdyby jste měla možnost použít First Drench, který
už prý čmsch zase přestane dovážet, mohlo by to být dobrým
přínosem ve Vašem boji s vlasovkou. Další odčervení bych udělala
měsíc před porody. Nevím kdy bahníte, a jak dlouho máte jehňata
pod ovcema a jak jste finančně závislá na mléku. Určitě by odčervení
mělo být dříve, než půjdou ovce na jaře na pastvinu. S přicházejícím jarem
se spící červíci probouzí a jejich aktivita se v období porodů, kdy jsou
zvířata oslabená stupňuje.
Netuším, kolik ovcí chováte a jaký terén ovce spásají. Poslední variantou
jak udržet chov a ozdravit pastvinu i ovce a zabránit velkým ztrátám je
podle mého názoru ovce nějaký čas nepást, krmit senem, senáží a
pastvinu posekat a usušit. Pokud je to možné.
Uživatel s deaktivovaným účtem

co udělat?
v první chvíli zjistit, co je za problém.
protože to samé vám může udělat motoličnatost!
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
co udělat?
v první chvíli zjistit, co je za problém.
protože to samé vám může udělat motoličnatost!
Motoličnatost to není. Koprologie ji neprokázala (nedělám si iluze o průkaznosti), krom toho si dám vždy tu práci a mrknu se u uhynulého kusu na játra. Ty jsou ukázková. I u poražených beránku určených do mrazáku. Jinak motoličnatost vyvrátit neumím. Rovnou píšu i to, že poslat celý kus na pitvu je nereálné. Vet mi žádanku nevypíše a když jsem si na SVU volala, rovnou mi řekli, že to nemá cenu. Že vše rychle podléhá zkáze a musela bych kus dopravit v řádech desítek minut.
Kontaktovala jsem doc. z ČZU, jehož jméno zde v diskuzích s tématem vlasovka zaznělo a říkal mi, že dospělé kusy nemá cenu odčervovat. Že narozdíl od koz si vybudují imunitu. A je fakt, že mě vždy pošly jehňata. Plemenného berana viděl vet a ten vyslovil podezření na zánět pobřišnice (peritoniditu). U dospělých problémy nemám. Žádné otoky, průjmy, vyhublé kusy. Je sice fakt, že některé nemájí víčka stupňě 4-5 dle Famacha.
Jehňata se vám rodí tam, kde mají ovce volný přístup na pastvinu nebo je na zimu stahujete do ovčína?
Rozhodně nechci dělat chytrého, ale já vždy na podzim důkladně odčervuji, protože ta mláďata se nakazí od matek. Takovou sterilitu, aby k tomu nedošlo nelze zajistit, takže se podzimním odčervením snažím alespoň minimalizovat dávku parazitů, kterou mláďata od matek dostanou. Nejhorší ze všeho je mokrý rok - to se možnost nákazy násobí. A letos byl a je zejména podzim mokrý.
Rodíme v ovčíně. Ovce mám zavřené už nyní. Ale před porody se vykydá, vydenzifikuje a každá ovce má svůj box. Problémy nastanou tak do 3 týdnů po odstavu/vypuštění na pastvu (je to ten samý den). To mají jehňata cca 3,5-4 měsíce. Odčervovat ovce, když jsou pod nimi ještě jehňata, vet nedoporučoval, že by vznikla u jehňat rezistence. Trochu odčervováku se dostane do mléka, ale né dost, aby mohl působit.
Uživatel s deaktivovaným účtem

a nějakou jinou pastvinu nemáte?
Uživatel s deaktivovaným účtem

dospělé krávy by tam mohly.
Zkuste přidávat do krmení Křemelinu - nám dost pomohla.
Kupoval jsem zde: https://www.krmiva-kvalitne.cz/kremelina
Uživatel s deaktivovaným účtem

Jestli vas to nezivi, zruste ty ovce. Problemy v chovu, ktery se opakujou to cloveka akorat vysaje a nestoji to za to. Dal bych tam na jare telata na vykrm. Lehko se to rika, hur se to dela.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Varaxi
napsal(a):
A tele tam může? Chápu, že dospělá kráva jo, ale není třeba tele náchylnější?
tele ne.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Jestli vas to nezivi, zruste ty ovce. Problemy v chovu, ktery se opakujou to cloveka akorat vysaje a nestoji to za to. Dal bych tam na jare telata na vykrm. Lehko se to rika, hur se to dela.
Tak jelikož jde o dojné plemeno a já spouštím faremní sýrárnu, tak ano, živí mě to. A to není cesta...vysrat se na to.
Dorazila koprologie letošních jehnic - Trichostrongylus na ++ . Nejsem z toho vůbec moudrá, protože nějaká bližší specifikace v protokolu není. Vyslovně jsem psala do žádánky o zaslání emailem. Minulý pátek byly výsledky a ani dnes ještě nejsou v poště. Musela jsem si zavolat. Tohle jsou spíš takové ty klacky pod nohy...že je člověk na někom závislý. Na veterinářích, laboratořích a stejně se prd dozví.
Krom toho nechápu, že když jsme už v té EU, proč nemáme stejné léky, přípravky atd. jako v zahraničí. Na ČZU běží nějaký grant na výzkum rezistence atiparazitik u malých přežvýkavců a v Řecku by měli mít lék přímo na vlasovku u dojných zvířat. V rámci grantu (výzkumu) je možné zažádat o vyjímku.
My tady máme na výběr z prdu a ještě většího prdu a motáme se v kruhu, co použít teď a co na jaře. Už ani ten Frist Drench nejde dovézt...:(
Uživatel s deaktivovaným účtem

z čeho nejste moudrá? je tam trichostrongylus.
ale dělat koprologii touto dobou je k ničemu, protože červi nejsou blbí, proč by kladli vajíčka na podzim? k čemu? buď nejsou a přezimují v různé fázi svého životního cyklu na pastvině, nebo jsou zapouzření ve sliznici v klidové fázi. prostě koprologie touto dobou je brutálně neprůkazná a ten trichostrongylus je tak jediný, co bych tam čekala, protože ten je schopný akce i na začátku zimy.
a odčervovadla.... je to úplně jedno, že v zahraničí mají něco "lepšího". ono těch odčervovadel globálně je omezený počet a nové už se nevyzkoumalo roky. pokus řešit to jen léky vede k rezistenci vždycky. prostě to nejde. a nepůjde. je potřeba myslet, střídat pastviny, dělat refugia, odčervovat jen rizikové kategorie, dělat selekci na odolnost proti červíkům.... ale myslet si, že to zvládne nějaká zázračná vodička, to je chyba.
Uživatel s deaktivovaným účtem

petr008
napsal(a):
Nejsem odborník, ale jak ten parazit vevnitř pozná, jestli je jaro, léto nebo podzim a zima? Mám zato, že klade vajíčka tehdy, když má dobré podmínky a ty má vevnitř jak v létě, tak i v zimě. Jen se ptám, nepolemizuji.
pozná. respektive nekouká na počasí, ale řídí se hormonálním stavem hostitele a taky tím, kolik dalších larev přichází z venku.