Chov ještěrů - 1. část
Trocha historie
Podřád ještěrů (Sauria) je znám již ze svrchní jury. Skupina ještěrů dokázala přežít všechna další období a žít, sice již ve značně...
Kostra je velmi podobná kostře obojživelníků. Je tvořena vyvinutou lebkou, která je jedním kloubem spojena s páteří. Páteř je dlouhá a skládá se z mnoha obratlů, které tvoří i ocas. Ocas má u mnoha ještěrů vlastnost autotomie, takže jemným pohybem svalstva je ocas ihned odvržen. Je to dáno výskytem lámavých plošek mezi obratli ocasu a také svalstvo je k tomu uzpůsobeno. Ocas potom dorůstá, ale je již bez obratlů a tvoří ho jen tkáň. Žebra jsou připojena k hrudním obratlům a chrání většinu orgánů ještěra. Končetiny s pěti prsty jsou připojeny k páteři lopatkovým pletencem u předních končetin a pánevním pletencem u zadních. Jinak je tomu u druhů, které v průběhu vývoje ztratili končetiny úplně nebo jim zůstali jen zákrsky. Tito ještěři mají ale stále pletenec pánevní i lopatkový, například uveďme „našeho“ slepýše (Anguis fragilis).
Akvaterárium je obdobou tropického terária, ale nahrazuje biotop například větví přehupujících se nad břehem řeky, proto je zde veliká vodní nádrž, která tvoří třeba i 2/3 plochy dna a nad ní jsou větve osázené rostlinami.
(pokračování příště)




Trocha historie
Podřád ještěrů (Sauria) je znám již ze svrchní jury. Skupina ještěrů dokázala přežít všechna další období a žít, sice již ve značně menší podobě, až dodnes. Uveďme si několik nej u žijících ještěrů. Největším ještěrem je popisovaný komodský drak (Varanus komodiensis), objeven v roce 1912 na ostrově Komodo, největší změřená velikost je 3,06m. Můžeme ho zařadit i mezi další nej a to jeho váhou - 135kg. Nejmenším ještěrem je gekon (Sphaero dactylus ariasae) měřící jen 16mm, našli ho vědci Blair Hedges a Richard Thomas. Tento gekon je opět i nejlehčím ještěrem. Jedinými jedovatými zástupci jsou mexičtí korovci (Heloderma suspectum a Heloderma horridum).Anatomie ještěrů
Ještěři jakožto plazi jsou kryti šupinami. Je to pevná ochrana těla a napomáhá hospodaření s vodou. Šupiny se taškovitě překrývají a jsou různé velikosti a tvaru v závislosti na druhu. Další funkcí je maskovací schopnost. Například ještěři žijící v korunách stromů, v listnaté části, jsou krásně zelení, naopak druhy žijící na zemi mezi zbytky listí a kmeny bývají obvykle tmavě zbarveni. Dalším maskovacím způsobem je hormonálně řízena barvoměna, vyvinutá například u chameleonů. Tato barvoměna má mimo maskovacího významu sloužit také k upoutání partnera či vyjádření nálady. Pokožka je pravidelně svlékána. Je to důsledek růstu ještěrů, protože kůže s ještěrem neroste, musí ji svlékat. Pod uvolněnou kůží se již nachází nová. Někteří ještěři svou pokožku požírají, je v ní dostatek minerálních látek.Kostra je velmi podobná kostře obojživelníků. Je tvořena vyvinutou lebkou, která je jedním kloubem spojena s páteří. Páteř je dlouhá a skládá se z mnoha obratlů, které tvoří i ocas. Ocas má u mnoha ještěrů vlastnost autotomie, takže jemným pohybem svalstva je ocas ihned odvržen. Je to dáno výskytem lámavých plošek mezi obratli ocasu a také svalstvo je k tomu uzpůsobeno. Ocas potom dorůstá, ale je již bez obratlů a tvoří ho jen tkáň. Žebra jsou připojena k hrudním obratlům a chrání většinu orgánů ještěra. Končetiny s pěti prsty jsou připojeny k páteři lopatkovým pletencem u předních končetin a pánevním pletencem u zadních. Jinak je tomu u druhů, které v průběhu vývoje ztratili končetiny úplně nebo jim zůstali jen zákrsky. Tito ještěři mají ale stále pletenec pánevní i lopatkový, například uveďme „našeho“ slepýše (Anguis fragilis).
• Jedinec před svlekem je mnohem světlejší.
• Na této svlečce je dobře vidět tvar šupin.
• Oko denního ještěra.
• Oko nočního ještěra.
• Phelsuma madagascariensis při svleku.
• Terarijní stěna jako dekorace bytu.
Způsoby života a biotopy
Ještěři žijí v přírodě několika způsoby. Můžeme je rozdělit na základní dva a to pozemní způsob a stromový. Tyto typy se pak dělí podle biotopu na tropické, savanní, pouštní, stepní… Rozdělme si tedy proto podle těchto typů i terária potřebné pro chov.
• Terarijní stěna tvořená celoskleněnými nádržemi.
• Miska na vodu musí být i u pouštních tvorů.
• Úkryt je nedílnou součástí terária.
Akvaterárium je obdobou tropického terária, ale nahrazuje biotop například větví přehupujících se nad břehem řeky, proto je zde veliká vodní nádrž, která tvoří třeba i 2/3 plochy dna a nad ní jsou větve osázené rostlinami.
• Malé boxy vyhřívané topným kabelem jsou vhodné zejména pro mláďata.
(pokračování příště)
text a foto: Jaroslav Forejt
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
Celkové hodnocení (0x):