Nebezpečné druhy zvířat


Na stránkách Fauny již bylo věnováno dost místa registraci zvířat s ohledem k tzv. CITES. Dá se říci, že v tomto směru jsou čtenáři dostatečně obeznámeni s podmínkami chovu druhů chráněných mezinárodními úmluvami. Bohužel však řada chovatelů, respektive lidí nakupujících na burzách, výstavách či v obchodech nemá zdání o povinnosti registrovat tzv. nebezpečné druhy zvířat.

Nákup "nebezpečného" zvířete

Na rozdíl od CITES - registrace, která je bezplatná a provádí se na referátech ŽP okresních úřadů, se registrace či správněji povolení chovu nebezpečných druhů vyřizuje na okresních veterinárních správách a je zpoplatněno dle sazebníku (od 1.1. 98 zákon č. 306/1997 Sb. v návaznosti na zákon č. 386/1992 Sb. o správních poplatcích). Dle tohoto sazebníku, položka 72, je vydání rozhodnutí o schválení chovu nebezpečných druhů zvířat zpoplatněno částkou 3000 Kč pro chov jednoho kusu nebo 5000 Kč pro chov více kusů.

V praxi to znamená, že chovatel musí mít ještě před nákupem živočicha řazeného k nebezpečným druhům vybudováno chovatelské zařízení, které je pak na základě žádosti u veter. správy a zaplacení příslušné částky prohlédnuto pověřeným pracovníkem. Na základě jeho návštěvy je posléze vydáno rozhodnutí o schválení chovu.

Žádost o povolení chovu nebezpečného druhu zvířat obsahuje: osobní údaje chovatele, kvalifikaci pro chov, druh a počet chovaných jedinců a jejich původ. Dále pak popis chovu a chovatelského zařízení, včetně popisu krmení, ale i likvidace odpadů. Předtištěný formulář by měl být k dispozici na OVS.

Vymezení nebezpečných druhů

Uvedené skutečnosti se však vztahují pouze na zájmové chovatele, nikoliv tedy na profesionály, u nichž je držení zvířat předmětem jejich živnosti.

Až potud je všechno v pořádku, ku prospěchu lidí i zvířat. Zarážející ovšem zůstává vymezení nebezpečných druhů. Je totiž paradoxní, když za žábu rohatku zaplatíte 8krát méně než za povolení ji chovat, přičemž její nebezpečnost je dána silou jejích čelistí. V tomto směru je ale sousedův Německý ovčák nebezpečnější, protože tahle žába vám, ať je jaká chce, neskočí na krk s úmyslem vás zadávit.

Stejně tak podivné se zdá uvedení všech ještěrů, kteří jsou v dospělosti delší než 1 metr (včetně ocasu). Nejen že tato klasifikace bývá v praxi řešena jako řekněme „směrodatná teorie“, protože je sem řazeno i zvíře, které sice běžně dorůstá 90 cm, ale teoreticky může (jak je v literatuře uvedeno) dorůst max. 110 cm. Ale co víc, tato formulace zahrnuje i druhy, které buď nejsou vůbec nebezpečné (např. blavor), nebo jsou „nebezpečné“ jen výjimečně, když se např. při uchopení snaží utéci a jak jinak, hrabou přitom nohama, jež jsou bohužel opatřeny drápy (např. leguáni). Trochu to připomíná možnost chtít po hospodyňce zbrojní průkaz na kuchyňský nůž.

Podle zákona

Ale dost polemik, pravdou zůstává, že každý kdo kupuje třeba i malé mládě zeleného leguána by si měl uvědomit, že zvíře dorůstá velikosti za kterou je nutné bezodkladně zaplatit. Pokud by chovatel toto povolení neměl, vystavuje se riziku přestupkového řízení a vysokých pokut.

Podle vyhlášky č. 75/1996 Sb. Ministerstva zemědělství se stanoví jako nebezpečné druhy zvířat následující:

Ceratophrys sp. - rohatka - všechny druhy rodu

Dendrobatidae - všechny druhy čeledi

všechny jedovaté druhy plazů

dravé druhy z čeledi kajmankovitých - Chelydridae

Crocodylia - všechny druhy řádu

Sauria - ještěři - všechny druhy dorůstající v dospělosti přes 1 metr délky těla včetně ocasu

Ophidia - hadi - všechny nejedovaté druhy dorůstající v dospělosti přes 3 metry délky těla včetně ocasu

Struthioniformes, Rheiformes, Casuariiformes - všechny druhy pštrosů a kasuárů

Pelecaniformes - veslonozí - všechny druhy řádu

Ciconiiformes - brodiví - všechny druhy řádu mimo čeledi Plataleidae (kolpíci)

Falconiformes - dravci - všechny druhy řádu mimo jedinců chovaných podle zvláštního zákona (např. sokolnictví)

Strigiformes - sovy - všechny druhy řádu

Grus sp., Anthropoides sp. a Balearica sp. - velké druhy jeřábů

Ara sp., Anodorhynchus sp., Calyptorhynchus sp., Proboscigera sp. - velké druhy papoušků

Primates - primáti - všechny druhy mimo podčeledi Cheirogaleinae a čeledí Galagidae, Tarsiidae a Callithricidae

Carnivora - šelmy včetně Pinnipedia - všechny druhy mimo domestikovaných: psa, kočky a fretky

Proboscidea - chobotnatci

Perissodactyla - lichokopytníci a Artiodactyla - sudokopytníci - všechny druhy mimo domestikovaných

Monotremata - ptakořitní - všechny druhy

Sarcophilus harrisii - ďábel medvědovitý

klokani rodů Macropus, Megaleia, Wallabia a Dendrolagus

dikobrazi - čeledi Hystricidae a Erethizontidae

Myrmecophaga tridactyla - mravenečník velký

Bradypodidae - lenochodi

Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5