Dobrý den,
máme samečka želvy zelenavé. Jsou mu 4 roky. Koupili jsme ho zhruba před rokem. Před několika týdny přestal močit, tak jsme ho raději vzali k veterináři pro plazi. Pan veterinář aplikoval injekce, něco na rozjetí zažívacího ústrojí. Želva druhý den močila i vyloučila stolici. Po týdnu relativně normálního vylučování želva opět přestala močit a již zhruba týden a půl nemočila. Želva žere, ale ubývá na váze. Ve stolici jsou jasně zřetelné nestrávené kusy listů a potravy. Často vydává tvuky podobné kvákání, dnes divně kroutila hlavou a otvírala tlamičku.
Želva žije v teráriu,35C pod výhřevnou lampou,25C na nejchladnějším místě. Svítíme samozřejmě UVB terarijní žárovkou pro želvy a má tam i dodatečnou zářivku.
Ještě bych podotknul, že zhruba dva měsíce po tom, co jsme želvu koupili, vytlačila poměrně veliký kámen urátu. Veterinář ošetřil AB, asi pro to, že želvě při těchto potížích začaly vytékat bublinky z nosu a veterinář se obbával zápalu plic.
Krmíme lučními bylinami (pampeliška, jitrocel, jetel atd), občas peking a na doporučení lékaře momentálně okurku a meloun kvůli hydrataci. Želvu koupeme každý druhý den. Želva má k dispozici nadrcené vyvařené a odblaněné skořápky, sepiovku a dvakrát do týdne jí posypeme krmení vápníkem.
Nesetkal jste se někdo prosím s podobnými potíži? K veterináři jdeme opět pozitří, ale rád bych věděl i názor zdejších chovatelů.
Za připadné slušné odpovědi předem děkuji. Pokud mi bude chtít nadávat, tak prosím připojte i nějaké užitečné informace, abychom neztráceli zbytěčně čas
Děkuji.
Evropská testuda by se měla chovat ve venkovním výběhu...a zimovat.
Jestli ji chcete mít jen doma, udělejte si želví stůl (čím větší, tím lepší min 1,5 x 1 m) na kterém můžete vytvořit teplotní zóny...atd. pořiďte UltraVitalux 300W, lednici na zimování...
ještě předesílám, že po netu se NELÉČÍ
prostudujte si
http://www.zelvy.wbs.cz/Jak-zacitumisteni-a-chov.html
http://www.zelvy.wbs.cz/Jak-a-cim-krmit.html
http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potrava.html.
jinak
Základní potřeby želv :
1) dostatečná vlhkost (spaní ve 100% vlhkosti min 8hod)
2) správné teploty - výhřev cca35, chladný kout 20, na noc co největší pokles
3) správný poměr Ca/P v potravě, tj. +3/1
4) dostatek vitamínu A a D3,
A bude mít ze správné stravy a D3 z kvalitního UVB.
vlhkost lidé často podceňují a přitom je to zásadní otázka
nebudou-li spát ve vlhku, budou vysušené, žádná miska s vodou ani koupel to nenahradí
máte-li jen 1, dejte si vedle do přepravky prosáté hobliny, naprosto mokré a tam ji vždy večer zahrábněte a ráno ji vyndejte - uvidíte rozdíl.
nechci malovat čerta na zeď, ale zřejmě bude mít další urolity popř. v háji ledviny
podávání ATB spíše svědčí o tom, že vet zas takový super "specialista" nebude
Svítíme samozřejmě UVB terarijní žárovkou pro želvy to je teda jaká?
Expirační dyspnoe je nejčastěji pozorována u želv s onemocněním dolních cest dýchacích cizí těleso v dolních cestách dýchacích, zejména v hlavním bronchu, pneumonie nebo externí komprese plic, vyvolaná organomegálií, neoplazií, urolitem v močovém měchýři či obstipací trávícího traktu.
Nejpravděpodobnìjším dùvodem pro tvorbu urolitù v močových cestách je dlouhodobá dehydratace Určitou roli mohou hrát i současné deficity vitaminù (vitamin A a D), případně infekce močového měchýře.
Doporučuji se obrátit na MVDr. Hnízda
https://www.animalclinic.cz/o-klinice
Děkuji mnohokrát za velice přínosný příspěvek. Pana doktora Hnízda jsme zkoušeli, bohužel u nich na klinice mají plno a nepříjímají nové pacienty. Chodíme k doktorovi, který zde má také pozitivní ohlasy, nemyslím tím pana Vopršálka. Pan doktor mu dal hydratační injekci a zkontroloval zadní končetiny, zda se dobře zatahují. Prý kdyby tam byl urolit, tak by s tím měl problém. Rentgen neudělal, prý by nic neukázal. Máme se za dva dny ozvat, jak to vypadá.
Dnes jsme ho zkusili zahrabat na noc do namočeného a vyždímaného rašelníku v jeho domečku. Myslíte, že by to mohlo podobný účinek jako piliny? Jak hrubé piliny by jste doporučil?
UVB máme Reptile UVB100 od firmy Exo Terra.
Piliny určitě ne, použijte hobliny. Já se ale kloním nepoužívat ani hobliny, ale spíše lignocel prosetý pískem. (to je ale o názoru) hobliny dle mého při dlouhodobém užívání mohou způsobit problémy s krunýřem. Ovšem v tomto případě nepokazí asi nic. Želva bude mít vážnější problém - první co je bych zavzpomínal od koho jsem želvu kupoval a v jakých ji měl podmínkách. Potom bych zlepšil podmínky na maximum ideálně šoupnout ven při nejhorším nastavit správně teploty a zajistit vlhký a suchý kout no a potom doufat.
UVB žárovkám po čase klesá účinnost a u živočichů jako je želva je jejich účinnost o to horší. Lepší jsou výbojky a potom dlouho nic... potom opět dlouho nic no a nejlépe je na tom slunce - nejlevnější a nejúčinnější.
Když želva má problémy s vylučováním a kupí se na ni jeden zdravotní problém za druhým tak na vině bývají nejčastěji neideální životní podmínky. Želva čím je starší tím je odolnější to znamená, že víc vydrží i špatné chovné podmínky, ale když přijdou příznaky je už většinou pozdě. (tím netvrdím že to tak musí být ve Vašem případě). Po internetu se opravdu neléčí můžete zde dostat spoustu dobrých rad i spoustu nesmyslů tak na to pozor.