Phelsuma madagascariensis madagascariensis a phelsuma madagascariensis grandis se používalo kdysi, dnes již Phelsuma madagascariensis a Phelsuma grandis. Jedná se o dva různé podruhy a nejjednodušší rozpoznávání je červené zbarvení v oblasti hlavy. Grandis má červený pruh pouze od tlamy končící s okem, zatímco u P.madagascariensis pokračuje červený pruh i dále za okem. V dospělosti i ve velikosti, kdy P.G dorustá větších rozměrů. U P.Grandis se ještě vyskytuje označení High red, tedy slechtěná forma s vyšším zbarvením červeného pigmentu.
Dobr den vespolek. Poridil jsem si Pjelsumu M.G. uz se u me v terarku zabydlela. Zrala a zkoumala vse. Po 5ti dnech sem ji poridil spolecnici. Mel bych mit samce( ten byl prvni) a samici( druha) prvni se po dvou dnech stale boji nove prichoziho, je tmava a utika predni. Druha se nani nakrucuje a je relativne v pohode.
Ma otazka je, jestli tento stav je standartni kdyz se prida dalsi jedinec do teraria? Jake mate zkusenosti vy? Dekuji moc za informace. DAVID
No osobně to v chovu dělám opačně, abych co nejvíce omezil teritoriální chování, tak do čistého (přestavěného tera) nejdříve umístím samici, po hodině dvou pouštím samce. Takto se to osvědčilo mě. Ale v tom bych u Vás až tak problém neviděl. Stejně tak teritoriální chování je normální.
Co děláte špatně je ovšem věk Phelsumy. Že ho neznáte přesně není až tak velký problém, jako to, že podle velikosti 10cm se nejedná o dospělé, pohlavně aktivní zvířata.
Tzn. lepší případ nastane, že si samice zvykne a po čase se bude chtít samec se samicí logicky pářit. Ovšem samice nebude pohlavně vyspělá ..... Doporučuje se pár tvořit z pohlavně vyspělých chovanců, tzn u samice nejdříve v 1,5 roce, lépe ve dvou letech.