Mám pár želv pardálých, Samice má 12 let váží 6.kilo, už jednou měla snůšku se samcem kterého jsem měla na čas půjčeného. Letos brzy z jara jsem koupila dospělého samce. Samec ale vůbec nejeví o samici zájem. čím to může být?Obě zvířata jsou zdravá , žijí ve vhodných podmínkách. Do léta byli v teráriu ted jsou umístěny ve venkovním výběhu.
Když jsem měla doma půjčeného samce tak ani ne za týden začal samic nahánět a snažil se pářit. Tento ani po několika měsících nemá vůbec zájem.
Chce se mě sice napsat že i někteří kluci už mají rozum, to by ale asi moc nepomohlo.
Tak raději takto. Máte-li možnost, alespoň na krátkou dobu, půjčit si aktivního samce. Dejte jej do výběhu k tomu vašemu. Pocit konkurence dokáže někdy probudit i váhavého želváka. Např. u radiát a chersin to funguje pozoruhodně dobře.
Akce by mohla mít úspěch samozřejmě pouze v tom případě, že je ten váš lenoch opravdu zdravý a dospělý a podmínky chovu vyhovující. A když jsme u té dospělosti, jak moc dospělý je?
A ještě toto, pokud je samec odchyt z přírody je možné, že se bude chtít pářit až koncem léta a to i v případě že aklimatizace a adaptace na nové prostředí je úspěšná.
Držím palce a kdyby se to povedlo dejte vědět.
Není zač.
Tak teda v 17 letech by sameček za normálních okolností neměl mít v hlavě nic jiného než samičky a potravu, v horším případě to samé jen v opačném gardu. Jsem opravdu zvědav zda se podaří kapku jej vybudit.
Jen pro úplnost. Zajímá-li Vás zda je želva odchovaná a dospívající v zajetí nebo importovaná z přírody a není jiná průkaznější možnost zjistit pravdu, dá se tak minimálně na 90% odhadnout jaká je skutečnost. Chce to ale mít želvy trochu v oku.
Ještě se zeptám, druhotné pohlavní znaky jsou plně a výrazně vyvinuté? Myslím tím hlavně odpovídající tvar análních štítků a vůbec zadní části krunýře. Máte s čím srovnávat nebo chcete pro srovnání jak by to mělo vypadat fotku? To jen abychom se nepotýkali s nějakým "hormonálním" problémem. To by tedy opravdu problém byl.
Před časem jsem sem psala o nechuti se pářit mého samce .Jen pro info , obě pardálky byli přes léto venku a nyní již tráví čas ve svém teráriu. Samice začla mít u nosu občas kapku, pro jistou jsem ji vzala na veterinu ke specialistovi na plazy. Pan doktor z ní byl nadšený ale co je hlavní holka je uplně zdravá. Ale od toho dne najednou nastal obrat! Samec hned další den začal samici nahánět a pokoušel se o páření! ted už se s ní páří někokrát denně :-) .Možná opravdu potřeboval víc času a přeci jen v terárku je stálejší teplota než venku, možná i to pomohlo .