Dobrý den,
Dostala se ke mě želvička od lidí co se o ni nedokázali postarat.
Já mám doma spoustu zvířat, ale v želvách se nevyznám.
Chci, aby se měla lépe než předtím, chtěla bych ji udělat terárium dle jejích potřeb. Ale nevím co za druh želvičky to je.
Budu ráda za rady, ktery druh to je a jak ho nejlepe chovat.
a jak ho nejlepe chovat.
Základní potřeby želv :
1) dostatečná vlhkost (spaní ve 100% vlhkosti min 8hod)
2) správné teploty - výhřev cca35, chladný kout 20, na noc pro pardálku pokles na 18°C
3) správný poměr Ca/P v potravě (min 2-3/1)
4) dostatek vitamínu A a D3,
A bude mít ze správné stravy a D3 z kvalitního UVB.
vlhkost lidé často podceňují a přitom je to zásadní otázka
nebudou-li spát ve vlhku, budou vysušené, žádná miska s vodou ani koupel to nenahradí
máte-li jen 1, dejte si vedle do přepravky prosáté hobliny, naprosto mokré a tam ji vždy večer zahrábněte a ráno jivyndejte - sama uvidíte rozdíl
krmte luční směs (pampeliška , jetel , jitrocel...atd) krátce nastříhané kvalitní seno, k dispozici vaj. skořápky
jinak nejvíce správných info se dočtete na
http://www.zelvy.wbs.cz/Jak-zacitumisteni-a-chov.html
http://www.zelvy.wbs.cz/Jak-a-cim-krmit.html
http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potrava.html
Dobre ráno ještě mám otakzu pořídala jsem ji větší terárium, zaleží na tom na jaké misto dat UVB žarovku viz náčrt?
A také se chci zeptat na substrát.
Doma mám k dispozici terarijni substrat pro plazy z trop. Oblasti, piniovou kůru , lignocel a pisek.
Co je nejvhodnejsi, nebo jestli je dobre udelat v terarku zóny, např. Třetiny každou z jineho.
Děkuji za radu :)
Dobré ráno,
Umístění zdroje UVB je velice důležité. Rozhodně nestačí koupit, hezky umístit a hotovo, to máte pravdu.Vždy je třeba vědět proč a co chcete instalací spec. zdrojů docílit.
Zkusím zdůvodnit.
1/Denní světlo - plnospektrální světlo s nezbytným podílem UVA. Často se UVA pomíjí a tato chyba se dlouhodobě nevyplácí, zejména u heliofilních druhů k nimž převážně želvy patří. Zkrátka tedy UVA se významně podílí na celkové kondici želv. Vitalita, žravost atd. Co tedy od takového zdroje potřebujeme je aby bezezbytku prosvěcovalo celý prostor terária. Toho nejlépe docílíme lineární zářivkou s odpovídajícím spektrem. Vyhneme se tak ponurému pohledu na zšeřelé terko s jedním nebo dvěma ozářenými body a zmateného chovance který neví zda je už opravdu den.
Do možnosti použít moderní ledky s odpovídajícím spektrem se pouštět raději nebudu, je to sice lákavé ale nevyzkoušené(mnou).
2/ Zdroj tepla +zdroj UVB - Tyto dvě veličiny spolu velice úzce souvisí. Účinnost UVB je významně podmíněna teplem. To znamená že ideální zdroj je takový který obě tyto potřeby kombinuje. To splňují především plnospektrální výbojky s
předřadníkem. Lze slevit na výbojky bez předřadníku. Počtěte si zde https://www.terasvet.cz/uvb-vybojky-sunlux/. Trochu paradox je, že ačkoliv kvalitní výbojka má také UVA, nestačí jako případný jediný zdroj. Úhel vyzařovaného světla bývá totiž okolo cca 35-40 stupňů takže ostatní plocha terka je nedostatečně osvětlená. Ideální kombinace je tedy lineární zářivka s denním spektrem + výbojka s předřadníkem.(samozřejmě plnospektrální). O zdrojích jako je Ultravitalux můžete uvažovat až želvík povyroste.
Pokud chcete vystačit s tím co momentálně máte k dispozici, tak vždy platí zdroj tepla a zdroj UVB musí "mířit" na jeden bod (vyhřívací) v terku. Proč? Protože není možné očekávat od želvy že se půjde nejprve vyhřát a potom půjde uvědoměle trůnit pod UVB aby načerpala potřebnou dávku. Pro ní jsou obě tyto činnosti spojeny v jedno. Nevím jakou UVB žárovku či zářivku máte ale vždy je potřeba mít na paměti, že časem se podíl UVB snižuje a je proto třeba brát v úvahu doporučení výrobce. To samé platí o účinné vzdálenosti od zvířete, někdy je bohužel i 20 cm moc daleko.
Doplním ještě to krmení.
Buďte na ní tvrdá. Nekompromisně utněte saláty, ať si holka zvyká. Jinak z ní vyroste jen cosi co bude jen vzdáleně připomínat želvu. Pro začátek ji můžete přesvědčovat třeba výběrem pro ni atraktivnějších rostlin, což by měly být všechny s širokými listy. No teď dobře nerozumím ani sám sobě, takže pampeliška, jitrocel atd. Neobávejte se vylepšit krmnou dávku i přiměřeným dílem podzimních (sezonních) plodů. Pokud možno nasbíraných v přírodě. Mohou to být třeba i šípky, kousek rajčete, jablko, hruška, ostružiny, jeřabiny, všechno. Pozor jen na množství (cukr), pro člověka je kousek něco jiného než pro prťavou želvičku. Pokud má možnost si vybrat tak seno moc baštit nebude, zejména jako mládě.
Kdyby se vám můj postoj zdál příliš tvrdý tak mám k dispozici fotky želv jejichž majitelé tvrdí nebyli. Ujišťuji vás, že to není hezký pohled. Přerostlá rohovina čelistí, křivicí postižená kostra, neschopnost udržet se na končetinách, rozhledny na každém štítku atd. a to jsou jen viditelné průšvihy, co dokáže takové menu napáchat s orgány ani nevidíme.
Samozřejmě, netvrdím že občasná měkkost je vyloučená ale pozor nesmí být pravidlem.
Mockrat dekuji za Vaši radu doma mám aktuálně tyto žárovky.
Terárium sem zatim pořídila 70×40×40cm.
K těm žárovkám a substrátu se vrátím později. V každém případě však platí to co jsem psal, teda alespoň z mého pohledu. Jsem si vědom že k úspěchu nevede vždy jen jedna cesta.
Musím se teď vrátit k té potravě, zejména k tomu "nekompromisně utněte".
Proces trávení je u býložravců složitý, podílí se na něm široká škála organizmů. Proto nebývá moc dobré najednou radikálně změnit jídelníček. Teď se asi zdá že si odporuji, ale svedlo mě nadšení .
Bude lepší měnit složení postupně, tak aby se stačila vytvořit odpovídající mikroflora a fauna v zažívacím traktu. Dobré je kontrolovat trus. Jde to snadno. Při pravidelném týdenním "koupání" se obvykle želvy i vyprázdní a to je ta správná chvíle pro zvídavého chovatele. Pokud bude vše v normě je ta nekompromisnost už namístě.
To koupání v mém podání znamená tak cca 0,5 cm vody do mističky a šup tam s želvou, tak na 10-15 minut. Napije se a vyprázdní.
Do terárek nedávám mističky s vodou, při vetším množství želv je to jen nepotřebné zdravotní riziko.
Substrát do terárka je všeobecně horké téma. Názorů je mnoho, nebudu se na ně ohlížet a budu psát pouze to co bych použil já. Zpravidla vím proč.
Obecně nemám důvěru ve speciální komerční substráty obsahující různé exotické složky byť s imponujícími názvy. Nevidím pro to žádný důvod, snad jen ten, že čím víc je substrát "vznešenější" tím lépe se prodává. To je tak asi vše. Vždy se snažím pokud možno preferovat takový, na kterém běhá ten který druh želvy v přírodě. U Stigmochelys pardalis jako u obyvatele stepních a polopouštních oblastí vyhrává pevná hlinitopísčitá zem s kamínky a různými rostlinnými zbytky. Při chovu jedné či dvou mladých želviček v terku je i nezbytná hygiena při občasné výměně dobře udržitelná. Na oplátku vám takový substrát zajistí pro želvu "přirozený" podklad kde bude dobře udržovat stabilitu což přispívá zejména u mladých jedinců k přirozenému vývoji svalstva a kostry zejména končetin. Pohled na želvu "plavající" v hromadě nesoudržného byť speciálního substrátu, která není víceméně schopna normální chůze a to nejen kvůli přerostlým drápům, navíc aplikující ze zvyku "plavání" i na normálním pevném podkladě je pro mě nepřijatelný. Kokosová drť splňuje všechny tyto negativní vlastnosti a ještě trochu víc. Představuje i nezanedbatelné zdravotní riziko, nutno podotknout, že jsem svého času také podlehl novosti tohoto substrátu a choval na něm třeba dospělé Malacochersus tornieri, Pyxis arachnoides, Chersina angulata bez viditelných potíží.Po zvážení možných rizik jsem se však rychle ukáznil . Milovníci lignocelu argumentují i tím, že potřeba výměny tohoto substrátu je minimální a udržitelná hygiena a občasná výměna nesporně snadná. Zcela při tom pomíjejí fakt, že každý substrát je třeba často měnit, jinak nezvratně dochází k takzvané "únavě prostředí" se všemi možnými riziky.
Něco jiného je, máte-li v terku želviček třeba padesát a takových terárií třeba deset či dvacet. Nastává nutnost volit mezi optimem a sebezničením. V takovém případě jednoznačně vyhrávají kvalitní vlhké smrkové hobliny a pořád vám připadá jednodušší týdenní nutná výměna, protože jednu želvu lehce přendáte denně na noc do životně důležitého (vlhkého) prostředí, padesát a více už rozhodně ne a začnete to flákat, což se nevyplácí.
Nakonec bych si ještě dovolil malou poznámku. Není rozdíl pro chovatele piplat jednu želvičku nebo želviček více. Pokud se vám bude chov dařit a začne vám želvička vyrůstat do krásného zvířete, tak vás pravděpodobně začne chov želv zajímat o to víc. Zpravidla to tak alespoň bývá. Potom po letech chovu není zrovna jednoduché sehnat si další ve stejné kvalitě. Vím že není možné u takto malých želv mít hned pár, nicméně i případná výměna kvalitní želvy za opačné pohlaví bývá jednodušší. Navíc pro želvu je chov byť v pouze v páru jednoznačně přínosný a přirozenější. Dojem, že želvy jsou samotáři je jen výsledek neznalosti nebo neschopnosti těch, kteří k takovému závěru dospěli. To však samozřejmě není má věc ale jen pro úplnost.
Terko zatím stačí, až povyroste, uvažujte nad želvím stolem, je lepší.
Pokud jsem něco opomněl, klidně připomeňte.