Podněcování na jaře

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
23.2.2021 17:55
Tomáš R

XXX.XXX.39.223

Podněcujete někdo včely na jaře roztokem cukru, nebo medocukrovým těstem? Vaše zkušenosti, přínosy, zápory?

24.2.2021 09:36
tom.50

XXX.XXX.139.241

Za sebe nepodněcuju nikdy dodáním nějakého krmiva, ať těsta a už vůbec roztoku. Snad jen nějaké záchranné podání vyhladovělému vč by bylo opodstatněné. Tomu je ale nutné předejít dostatečným nakrmením v létě loňského roku.
Zrovna tak s pylem nikdy nemám problém, každé vč má dostatek pylu pod zásobami.

Něco jiného tvrdí Sedláček, protože obchoduje s těstem s nějakou bílkovinovou náhražkou. Vyzkoušel jsem, že jsem to polovině vč dal a polovině ne a neviděl jsem žádný rozdíl a dle mě je to vyhazování peněz a nebo, a to spíš, je to horší. To proto, že jakmile dostane vč těsto, musí mít vodu a nestačí mu metabolická voda skondenzovaná na stropě, ale musí pro vodu ven a jde za každého počasí, často s drastickými ztrátami létavek. Tudíž v ideálním případě vč nesílí, přírůstek mladých včel v důsledko podnícení je zrušen úbytkem létavek. V horším, podle mě častějším případě, přírůstek včel nevyrovná ztráty a tak je jarním podněcováním docílen pravý opak kýženého výsledku - včelstvo katastrofálně zeslábne. A taky včely ošetřující plod předčasnou výchovou plodu (má se také za to, že zimní včely jsou bezcenné a brzy hynou aniž by pracovaly) včelař podněcováním dosáhne opaku.

Pak je jediným výsledkem, v nejlepším případě, nula od nuly.

Když od 70 let 20 stol Vúvč Dol pod vedením ing. Veselého (Kamler už tam byl taky) razil doktrinu nezužování, včelstva pak decimovala nosema apis. Zužování se primárně nedělalo kvůli sílení včelstev, ale kvůli samoléčbě nosemy apis - na to Blinov před ww2 svou přepážku vymyslel a zužování objevil a propagoval. Protože soudruzi z Dolu odmítali zužování, NA decimovala včesltva ve velkém a musela se léčit. Nejprve antibiotickým Fumagilinem Maďarské výroby, posléze československým sulfátem, aby v medu nemohla být rezidua ATB. A protože podání sulfátu proti NA šlo dobře těstem, nechtěně jsem podněcoval -podlehl jsem také masírce Včelařství i já a kde jsem to nedal, nebyl žádný rozdíl. Asi proto, že jsem zužoval vždy.

A celé se to nemuselo dělat, když by lidi nedali na tak zvané vědce, ale podle selského rozumu zužovali. Jenže k tomu je ještě nutné nemít očka a sejta ve dnech a nedržet včelstva v průvanu a tedy v permanentním chladu. Takto jsou pak včely podtržené na celý život a náchylné k nemocem jako jsou například virozy. I až zuřivě urputná touha nemít v úle plísně a vlhko (hlavně kvůli tomu očkaři ustavičně větrají průvanem) je velice škodlivá, protože včely žily ve shnilých dutinách stromů plých plísní miliony let a my nevíme, zda dokonce z těch plísní něco v předjaří nezískávaly, neboť i Penicilin je, jak známo, plíseň.

Samosebou je mi jasné, že málokdo dočetl až sem. Kdo dočte, nebude chtít přemýšlet o mých argumentech (které jsou vždy tak moc jiné než majnstrým), protože se svých posvátných krav umí málokdo vzdát a nedej Bože se něco nového (staronového a zapomenutého) učit a u práce myslet. Někteří pak budou mít "záhadné" úhyny, ale protože ty úhyny přijdou za půl roku i déle, nenapadne je, že na podzimních úhynech zapracovali předešlou zimu, předjaří a jaro.

A tak pořád dokola. Jak kdo chce.

24.2.2021 11:09
bohemiagall

XXX.XXX.8.241

Souhlas, tedy co se týká podněcování, dělám to stejně. Nepodnecuji na jaře, raději krmim víc na zimu. Důvod je prostý, nikdo neví, kdy zima skončí. Pamatuji sníh do května a spoustu padlých včelstev hlady v okolí... V takovém případě, pokud ještě mrzne je přikrmování problém, protože včely neberou. Další negativum podněcování na jaře , i když je počasí, vidím v předčasném upracovani zimní generace, ktera je důležitá právě k jarnímu rozvoji včelstva(odchov plodu, doplnění pylu...), Místo toho ji život zkrátí jarni doplnění glycidovych zásob, které včelař ušetřil na podzim

24.2.2021 21:37
začátek

XXX.XXX.4.22

Při výměně dna a nástavků,narušim na pár zásobních plástech víčka,jen je poškrábu.

Přidejte reakci

Přidat smajlík