Nyní se vše svádí na neočkované proti covidu. Očkování sice nikoho nechrání. Jediný profit je tedy prý to, že očkovaní, když to dostanou, mají prý lehčí průběch. Jako by šlo nějak dokázat, jaký průběh by měl ten samý jedinec bez očkování.
Ale co je očkování? Je to vložení cizí chemické látky do organizmu za účelem PREVENTIVNÍHO předejití propuknutí akutní nákazy jedince. Propaguje se horem dolem a na neočkované se začíná pořádat stejný hon, jako byly středověké hony na čarodějnice.
Když ale já tvrdím, že je monitoring varroázy kra.ina, protože nejde čekat až bude vč napadeno dostatečně a teprve pak začít s léčbou a že je naopak nutné podat účinné chemické látky včelstvu plošně preventivně, málokdo tomu chce rozumět.
Takže. Je to stejná zhovadilost jako říkat, že je třeba monitorovat lidi a až dostanou covid a až budou v dostatečně vážném stavu a teprve pak začít s léčbou. U covidu a lidí je to ale asi poněkud pozdě, u včel, tvrdím já, také!
Ale i já jsem se přistihl, že jsem s monitoringem začal. Nikdy mi nehynou včely. Dávám na srpen Gabon, pak po 10.10. JEDNU fumigaci a pak po začátku prosince (12 měsíc) acetonový aerosol Varidolem. V zimní měli mívám nulu nebo 1-3 brouky od cca 20 včelstev na jednom stan vloni. Žádná jiná léčení už asi 11 let nedělám. Slůvko asi proto, že si píšu včelařský deník až od roku 2014.
Přátelé mě "vybejkovali" podívat se po fumigaci, co spadlo u všech vč. Vždy jsem se podíval namátkově na podložky 2-3 vč na stan, nic tam nebylo nebo do 5-10 VD a tak jsem se tím nezabýval. Letos jsem to prvně prohlédnul všechno a u několika vč jsem našel spady i 400 ks. Kvůli absenci monitoringu vlastně nevím, zda to tak bylo u mě vždycky, jen jsem náhodně trefil 4-6 vč "čistých" z cca 50 včelstev a u některých ty velké spady byly, ale včely to ustály a nebo zda mám velké spady u několika vč letos prvně (byla by to velmi nepravděpodobná náhoda, ale nelze jí vyloučit). Proto se nedá šmahem odsoudit monitoring úplně, tedy monitoring zadarmo bez elektronických hloupostí pohledem na podložku. Samosebou nemám sejta ve dnech, v době fumigací už včely neuklízejí tak rychle.
Zkrátka. Něco mi funguje a já nevím úplně jistě jak. Od letoška tedy i já budu vyhodnocovat u všech vč spad po fumigaci. Co si myslím o monitoringu diagnostickém jsem se jasně vyjádřil výš. Ale třeba i v tomto případě názor změním, až jasnou dedukcí dojspěju k jeho potřebnosti. Vše kolem nás se vyvíjí a my se musíme umět přizpůsobovat měnícím se podmínkám a je nutné se to naučit dělat podle pozorování projevů včelstva a každodenní konfrontací se vzděláním v oboru a dosavadních zkušeností a ne na základně elektronických drahých nesmyslů, které mají umožnit chov včel i včelařsky nevzdělaným nesečtělým nýmandům.
Jinde jsem dostatečně vysvětlil, proč klidně můžu používat účinné chemické látky, vyzkoušené a ověřené výzkumem a doporučené a nemůžou se mi případná rezidua nikdy nijak dostat do medu. Kompletní návod s jasným a nenapadnutelným vysvětlením, jak toho lze dosáhnout, vlastně kompetní know-how, jsem tu zadarmo dal. Dál je to na každém jednom včelařovi.
Jen výzkum tvrdí, že se v medu žádná rezidua nenalezají a tudíž je celý humbuk kolem "tvrdé chemie" jen nesmysl. Já se jen snažím zabránit možné kontaminaci pro jistotu, kdyby se teprve zjistilo, že se do medu rezidua dostávají.
Dobrý den,
tento prispevek hodnotím jako velký posun kupředu. Tedy až na ten klasický závěr, ale nemůžeme chtít vše najednou. ;) Beru tedy zpět své prohlášení, aby jste na mě nereagoval. Doufám že diskuse se i nadále ponese v duchu vzájemné tolerance i v případě rodílných názorů.
A hned jeden podnět k diskusi. Zmiňujete že humbuk ohledně tvrdé chemie je kvůli případným reziduím v medu. Já se domnívám že humbuk mezi včelaři je hlavně kvůli rezistenci na tvrdou chemii. V kontextu s tímto si myslím, že vhodným řešním by mohlo být kombinovat způsoby ošetření, například v jednom roce použiju šťavelku, v následujícím varidol.
S pozdravem smidla.eu
Mám za to, že se mýlíte. Alternativcům - tak nazývám ty poděsy, co je jim odporná "tvrdá chemie", nejde primárně o rezistenci. Oni většinou ani nevědí co to je a drtivá většina z nich nemá šanci to zjistit, protože o neléčené a nebo špatně léčené včely přijdou dřív, než by k rezistenci mohlo dojít.
Dále jste patrně přehlédl, že tvrdím, že nemám nikdy žádné úhyny. A tak když dávám Gabon nejméně 11 let každý rok a vždy jsem použil jednou Variidol (Amitraz je účinná látka Varidolu) fumigací a jednou acetonem. Kdyby tedy bylo nutné střídat, jak navrhujete vy, já jsem důkazem, že je to zbytečná a nesmyslná komplikace. A dokonce tvrdím, že si tím poškodíte včely.
Taky jste úplně přehlédl, že já nedávám žádné kyseliny nikdy. Vloni jsem dal místo acetonového aerosolu šťavelku (nechal jsem si to udělat od odborníka) a už to v životě nechci vidět!!!!!! Nemůžu to nijak dokázat, ale je dobré si uvědomit, že se mi vyskytuje u pár vč hodně brouků po loňsku s kyselinou šťavelovou.
Nejzásadnější moje, omlouvám se, že stále opakované, tvrzení je, že včelstva hynou právě proto, že byla poškozena obrovskými dávkami kyselin v koncentracích, jaké se v přírodě nikdy nemůžou vyskytnout. Moje praxe je důkazem, že když se nepoužijí nikdy kyseliny, včelstva nehynou. Možná, že se ozve kolega, který dělá všechno přesně podle mě a nemá taky problém a nemá problém nikdo, kdo mě do nejmenšího detailu napodobil.
A konkrétní příklad. Můj nejlepší kámoš je ve velké MO, kde měli vaši ideu a Gabon dávali ob rok. Prý aby nevznikla rezistence na Gabon, neboli jeho účinnou látku. Takže kamarád měl po roce s Gabonem nádherné včely a spoustu medu. Ovšem pak byly kyseliny a on o většiínu vč přišel a co přežilo, nedalo skoro žádný užitek a hlavně z toho nebyla radost. Vždy jsem mu zjara dal včely (chová do 10 vč pro radost) a jednou jsem mu naznačil, že mu Gabon dám já když mu ho nevydá spolek. Poslechl, vzal si ho. Od té doby má rok co rok nádherné včely bez jediného úhynu. Viděli to u něj důvěrníci - u nich se ještě dělá léčení komisionelně a nechápali jak to. Pochlubil se jim a už tam dávají Gabon taky každoročně.
A na závěr toto. Jednou mě pobouřil jeden mladý včelař vyjádřením, že ať si klidně konzervativní dědci neléčí jak se má a nechávají Gabon do jara a podobně. Rychle o včely přijdou a bude od nich pokoj. Musím mu dát zapravdu, přestal jsem litovat tyhle včelaře. To samé neléčení u alternativců. Poměrně rychle o včely přijdou a je od nich pokoj. Blbé je jen to, že než jim včelstva uhynou, zaneřádí svými rezistentními roztoči okolí. Já mám zatím štěstí v tom, že nemám v doletu svých včel alternativce ani b.ba, který neléčí přesně podle doporučení výrobce léčiv.
A to nejdůležitější sdělení. Můj panenský med je tak chutný, že nemám žádný problém s odbytem za neuvěřitelnou cenu a obchodník to chce ztuhlé v konvi. Doporučuju každému zkusit dát zamedovat pár panenských souší, vytočit je zvlášť a dát ten med ochutnat nevčelařům. Všichni bez výjimky říkají, že je jiný, chutný a co s ním prý dělám. Jo a neceďte med žádnými sejty. Vytočte to do okurkáče, ve zúženém hrdle se soustředí nečistoty, ty seberte a med je čistý. Kýbl je špatný, protože se nahoru rozšiřuje a z něj to sebrat za rozumný čas nejde. Cedníky prostě, nechápu proč, sníží chuť medu.
Jak jinde píše pan začátek, vývoj nezastavíš. Když Boháč napsal v počátku osmdesátek, že vyspělejší západní zákazníci neomylně poznají a vyžadují med z panenského voští, urazilo mě, že autor dělal ze západních spotřebitelů (Německých zákazníků) nadlidi. Taky jsem si neuměl představit technologii, jak takový med získávat. Ale díky Boháčovi, který zasel pomyslné semínko pochyb o kvalitě mého medu do mojí mysli, jsem ten systém vyvinul. Může každý. Pravda, nejde ale do medu vytočit nespotřebované loňské nesmyslně velké krmení cukrem a ani nejde vytáčet do medu zbytky škrobových krmiv a tudíž není můj výnos nijak oslnivý. Ale mě letošní průměr 30 + na vč stačí a druzí kolem mě naříkali. Já jsem spokojený.
Připojuji s do diskuze a potvrzuji slova tom50, Včelařím podle jeho metody a jsem navýsost spokojený, i když stále pracujeme na dalších detailech, umožňující lepší podmínky jak pro včely, tak pro nás , z hlediska snůšky medu. Léčím podle původní Dolské metodiky , tedy Gabon a jednou Varidol, v bezplodém období. Včely jsou krásné, dokonce i v letošním, na snůškové poměry slabším roce jsem měl medu dost na to, abych vyhověl všem zájemcům.Med z panenských plástů zkusila s obrovským úspěchem prodat jedna farmářská prodejna v Praze a na příští rok mám zamluvené všechno , co včely přinesou. Včelařím nedaleko Kácova, v horním posázaví. Letos jsem zazimoval 36 včelstev. Metoda přispěvatele tom50 je okamžitě aplikovatelná u kohokoli z Vás. Stačí chtít a zkusit .Přesvědčíte se sami, že je to jednoduché a fungující.
Dobrý den,
věřte mi, čitatel tohoto fora NEMŮŽE přehlédnout, že nemáte úhyny, stejně tak nemůže přehlédnout další věci. Nicméně tvrzení "nedávám kyseliny nikdy" popíráte vy sám, stejně tak i v jiných příspěvcích, kdy popisujete zkušenosti s mravenčí. To jen tak na okraj ;) Proto nikdy neříkám nikdy.
Nicméně, trochu nerozumím tomu odstavci o alternativcích. Pokud někdo léčí alternativně, tedy kyselinami, nevzniká u něho rezistence na tvrdou chemii, nemůže když ji nepoužívá. Jakou rezistenci máte tedy na mysli? Chápu to u blbů, co neléčí jak se má, třeba tím necháním gabonu do jara.
K tomu gabonu, stalo se mi, že jsem jeden pásek nemohl najít. Včely jsem nechtěl moc rozebírat, pásek spadl z háčku. Volal jsem do Dolu a ti mi potvrdili, že to sice není dobré, ale že se projednou nic zase tak závažného nestane. Z toho se domnívám, že resistence nevznikne během jednoho roku a tedy pokud blbovi včelstvo uhyne následující sezónu, není co řešit. Přesto i vy sám rezistenci zmiňujete, tady mi něco uniká.
Tak jako vy nemáte úhyny s tvrdou chemií je spousta kyselinářů, kteří také nemají úhyny. A naopak. Někteří kyselináři úhyny mají a stejně tak ti co léčí podle dolu. Z toho usuzuji, že nemalou měrou se na výsledku podílí i způsob vedení včelstev, výměna matek a s největší pravděpodobností i chovná linie.
Tady si dovolím odskočit k ptactvu, ten obor je mi o hodně bližší a bude se mi to lépe vysvětlovat. Podívejte se třeba na stehlíky v zimě na krmítku. Jsou neustále v pohybu, ostražití, připravení uprchnout. Ale stehlík chovaný v kleci se takto nechová. Sedí, nereaguje na každý podnět z okolí. A to nemluvím o stehlících, kteří jsou šlechtěni na nějakou vlastnost. Ti jsou choulostiví, vnímaví na nemoci a často ani nejlepší podmínky nestačí k tomu, aby odchovali potomstvo. Když se vrátím ke včelám, šlechtí se nebodavost, medný výnos, ale co odolnost? Schopnost se ubránit? Vnímavost k nemocem?
S pozdravem smidla.eu
Dobrý den, dovolím si reagovat na Váš poslednní odstavec, i když nebyl primárně určen pro mě. Zmiňujete, že včelstva jsou šlechtěna na určitou vlastnost, jako je výnos medu, malá bodavost.Ano, máte pravdu i v tom, že na odolnost snad nikdo nešlechtí.Nebo jen pár jedinců se snaží v rámci svých možostí. Moje zkušenost je taková, že mnou náhodně získané včelstvo sice nevyniká žádnou extra snůškou, je také poněkud živější, temperamentnější, ale to ještě v snesitelných mezích. Naopak je první, co i v chladu lítá a poslední , které ještě lítá, podle mého je to nějaký kříženec s včelou tmavou/možná/. Byl to zakoupený oddělek od známého chovatele matek a jeden z nich se takto vyvedl. Nanosí jeden VN 39x24, ale není s nimi žádný problém, spad VD po fumigaci loni i letos 0. Mám je třetí rok, i oddělek jsem si letos pro zajímavost z nich udělal a chovají se zatím stejně. Nejde k nim jít v tričku a kraťasech, ale nakonec proč, nejsme na pláži. Pracovat se s nimi dá a pokud budou i dál takhle "bezůdržbové", byl bych spokojený. Jako zvláštní včelstvo si je hlídám, ostatní včelstva jsou Vigor, což zdaleka neznamená to, co název slibuje. Holt není Vigor, jako Vigor...
Než jsem stihnul napsat panu smidla eu, přibyly další dva příspěvky. Toto je odpověď smidlovi.
Super podněty, díky.
Vy dáváte tolik podnětů, že by to byo na knihu a já asi neumím odpovědět úplně na všechno a vyčerpávajícně.
Alternativec je u mě b.b, co se snaží neléčit a nebo spíš otráví svoje včely, které ale neskončí rychle hned jako ve známé Suchého písni, když Škrhola zabije sice vosu, co usedla králi na nose, ale zabije i krále, ale jejich skon je odložen. Nicméně nemůže k němu nedojít. A pak se pan chytrý stráááášně diví.
Ano, alternativce popisuju výš a asi jsem se vyjádřil hloupě, máte pravdu, alternativec je ale ve finále stejný tupec, jako vámi popisovanbý b.b.
Zopakuju tedy mojí praxi a KM. Změnili Formidol, nesnáším změny a jsem z toho iracionálně vzteklý na mrtvici. Nešlo mi to zavěsit do NN, protože to má dlouhou lapli do 24. Jak jsem byl vzteklý mi vůbec nedošlo, že můžu idiotskou lapli propíchnout hřebíkem a zavěsit mezi rámky. Tak jsem s tou kra.inou vzteky seknul a druhé půlce vč to nedal, pro první půlku jsem měl starý placatý Formidol. Píšu to dost polopatě?
Tak se stalo, že polovina z asi 45 vč nedostala ten rok KŠ v půlce července, ale až po prvním srpenci Gabon, polopatě, polovia nedostala KM. Docela jsem byl nervní faktu, že jsem půlku vč zanedbal.
Další rok mě čekal šok. Vlastně hned zjera. Vč, která nedostala Formidol, byla zjara očividně lepší, vitálnější. Jo, zapomněl jsem napsat, že v zimní měli nebylo nic ani u jedné ze "skupin".
Další rok jsem vědomně polovině vč Formidol nedal s tím, zda budou zase zjara lepší. A byla lepší o 100%!!!!!!!!!! A i pak celkový výnos byl mnohem vyšší a hlavně menší rojivost.
Mezitím si nejlepší kámoš, který si nedal říct, pořídil Nasenhaidery a zničil si ze svých 10 vč 6 hned a zbývající 4 sice dožila jara, ale něco bez matky, zbytek chřadnul. Dal jsem mu včely zjara nové a on prozřel jen z části, další rok zopakoval to samé v bledě modrém. Zadržkoval jsem, že mu donekonečna zadarmo dávat včely nechci, že stačí, aby mě poslech a nebude mít problém, že prostě kyselina mravenčí včely ničí. Od té doby nemá úhyn taky žádný. Ještě je třaba říct, že jejich spolek dával Gabon ob rok, druhý rok jen kyseliny. V roce po G měl včely nádherné a spousty medu, v letech bez G měl včely mizerné a skoro bez medu. Nabídnul jsem mu, že mu dám Gabon tedy já když jejich spolek má jiný názor.
Vloni jsem měl zdravotní problémy, neudělal léčení jak bylo potřeba a prostě jsem si dal udělat šťavelku, taky abych jí vyzkoušel. Už nikdy více!!!!!!!!!!
Proč nikdy více? Protože mám letos u několika vč nepochopitelné spady cca 400 brouků, přesněji, u jednoho vč z 50, u tří dalších asi 300, přesně jsem to nepočítal. Nepůjde mi vymluvit, že to není důsledek loňské šťavelky.
Ano, někdo úhyny nemá některý rok bez ohledu na léčebné prostředky a jiný rok ano, já NIKDY! Já na rozdíl od jiných už vím přesně proč nemám úhyny a kdo mě poslechl a dělá to přesně jako já, taky nená problém. Měl jsem nějakou teoretickou představu jak to funguje a neuměl jsem jí dokázat. Jeden zdejší přispěvatel pořídil čidla a měřil a už víme jistě, že to funguje přesně tak, jak jsem vymyslel. Jen zatím zvažujeme zda to nějak patentovat a proto nezvěřejníme, zatím, přesně jak na to. Víme zatím jistě, že to bude fungovat každému ihned v jakémkloli (normálním úle, tedy ne japonec, kráva nebo jiné krav.ny a už vůbec termosolární úl), že to bude bez jediné koruny investic a skutečně hned v tom roce. Vlastně jsem toho 90% tady a na VF už prozradil.
Taky právě pořád zvažuju, zda oslovit Dol. Zatím jsem oslovil jednoho "vědce" a on mi odpověděl asi jako pomatenému dědíkovi, který tvrdí patentnímu úřadu, že vymyslel perpetum mobile a udíž mám za to, že Dol asi raději neoslovíme. Taky oni jsou místo zkoumání živi z prodeje kyselin a tudíž jako hospodský nepošle ožraly na protialkoholku, oni nebudou chtít vědět nic o zhoubnosti kyselin.
Možná toho vyzrazuju víc, než je chytré, na tomto zatím skončeme. I tak je to, myslím, informací nadmíru.
Jo a jsem připravený nechat svojí metodu umřít se mnou, kolegům věřím, že to neprozradí.
Dobry den,
moje doměnka je asi takováto. Tak jako každý člověk má jinou imunitu/vnímavost k nemocem, jsou na tom stejně i včely. A to v rámci jednoho druhu, tak i kříženci.
Zmínka o genetice byla záměrná. Chtěl jsem přispšvatele tom50 navést k zamyšlení v širší souvislosti. Momentálně, a v posledním příspěvku opět, se opírá pouze o metodiku. Já se domnívám, že to čistě metodikou nebude, ale spíše půjde o kombinaci metodiky a genetiky. Opakuji, je to jen doměnka. Zajímavým pokusem by bylo, ošetřovat jeho genetiku alternativně dlouhodoběji. Z jednoho ošetření se závěr dělat nedá. Nikdo neví, jestli by stejné spady nebyly i po ošetření tvrdou chemií, pokud není provedena kontrola.
Dovolím si také upozornit, že DOL prodává nejen kyseliny, ale hlavně tvrdou chemii. Není tedy důvod, aby odmítl metodiku, která je na ní postavena.
S pozdravem smidla.eu
Já si to co vy o nějaké mojí genetické linii nemyslím. Nemám nějaké včely spousty let v nějaké "své" linii. Vůbec ne, bral jsem někdejší Praděd, nesplnilo to moje očekávání, pak Vigor přímo od pana Čermáka, ovšem už jsou pro mě nedostupné a hlavně když nám s kámošem měnily třetí inseminku do měsíce po přidání, vzdali jsme to. Polopatě, mě se to stalo dvakrát a mezi tím mi nezačala klást a pan Čermák mi jí další rok nahradil, ovšem poštovné za zaslání vadné zpátky šlo za mnou. Pak si Vigorku koupil kámoš a taky mu jí ihned vyměnili. Proto je už neobjednáváme.
Když jsem po pauze začínal včelařit a začínal jsem od nuly v r. 2008 nebo 9 tuším, koupil jsem 6 vč od včelaře po mrtvici, který mi neuměl říct (nevzpomněl si) co to je za matky. Do toho jsem u části vč experimentoval s BF (tiše z ní vycouvávám). Omylem jsem si zaneřádil chov v r. asi 2012 (13) Singrovkou, potřeboval jsem dvě matky už hodně na podzim, přivezl mi je kámoš a nemohl si vzpomenout kde je koupil. Pak z něj vypadlo, že od známého chovatele Singrovek. Mimochodem dodneška se mi stále objevuje u pár nových vč masařina a žádný med.
Prostě jsem zastáncem toho, že je nutné ustavičně oživovat "krev" a ne jako někteří, že chovají roky svoje, dávno už zbastardizované a většinou bodavé linie. Přispívá sem kolega, který měl nějaké včely a vůbec jsme se neznali a hned v tom roce, kdy jsme se seznámili a co to začal dělat jako já, měl ihned stejné výsledky od úplně jiných včel než jaké mám já.
Totiž, asi vím kam míříte. Dozvěděl jsem se o hochštaplerovi, který dělá přednášky a tváří se slavně když tvrdí, že vyšlechtil varroaodolné včely, svojí spešl linii. Potíž je jen v tom, že varroaodolné jsou jeho včely jen u něj na zahradě, ale jak se převezou jinam, zázračná vyšlechtěná vlastnost se úplně vytratí a včely kosí VD jako jakákoli jiná včelstva. Je neuvěřitelné, kolik lidí a i celkem inteligentních, je schopno na tuhle kra.inu skočit.
Je s podivem jak se vám nechce uvěřit, že bych byl schopen objevit provozní metodu a nepatrnou úpravu úlu, při jejímž dodržení se stejný efekt dá ihned v tom roce dosáhnout v jakémkoli úle, v jakékoli výšce a na jakékoli zahradě a stále v tom hledáte nějaká čuda. No prostě jsem dobrej a umím to a dávám to zadarmo komukoli kdo to chce zkoušet, to je to tak neuvěřitelné? Chovám včely víc než 50 let, umím si všímat jejich projevů a umím dávat věci do souvislostí ustavičnou konfrontací svojí praxe (a praxe přátel) s mým včelařským vzděláním, přesněji včelařským samovzděláním. Tvrdím, že málokdo přečetl, ale hlavně si PAMATUJE jako já vše co kdy četl, včetně nesmyslů, aby je uměl hned na první dobrou rozpoznat od toho dobrého.
Vyčkejte, oslovil jsem mocné, podruhé od léta a už se brzy uvidí, zda bude na nejvyšších místech zájem.
Vyčkejte. Dol neprojevil zájem, oslovíme ČSV a pak zahraničí.
A je to tak snadné a tak rychlé. Ale kdo ví jestli budete ochotný brát včely jinak, než vás mejnstrým posledních 25 let naučil. Napovím. Vždy, když se něco začne kazit, mám tu povahu, že se pomyslně vrátím do doby, do bodu, kdy bylo ještě vše ok a zamyslím se, co je dnes jinak. U včel se většinou stačí vrátit pomyslně v čase.
Kdy začal vlhký med? Vůbec jsme nevěděli o nějakém refraktometru. Dnes se bez něj nedá včelařit. Mladý myslí, že to je normální. NENÍ!!!!!
Kdy začaly problémy s vlhkostí? Jo cca před 20 lety? Jaká náhoda, že v té době masově nastoupily mobily. Ale jasně, ODBORNÍCI tvrdí jak je to bezpečné. No jasně, odborníci najmutí těmi, co potřebují prodat mobily. Můžu vymazat mikrovlny? No nemůžu.
Zbývá ale spousta věcí, které vrátit lze! Třeba my pouštěli do medníku, dokud byla okýnka, až když nebylo vidět žluté dílo čerstvě postavené divočiny, protože u okýnka byl SR. Polopatě. Kdo dnes přidává medník až tehdy, kdy je poslední plást od "zdi" tak načerno obsednutý včelami, že není vidět ten plást?
Jo, že je to pak otázka dvou dní a včely se vyrojí? No ano! A to je to umění přece, umět to přesně vystihnout. Mladí (vynechám pejorativní slovo) raděj dají medník o týden dřív. Je kvetěn. Pak se v září strááááášně diví jak to, že včely padly. Řeknou, že padly na varroázu nebo na viry. Ale ony padly na to, že je bl.ec podtrhnul na začátku května (nebo už v dubnu). K tomu je do září několikrát přotrávil kyselinou a nebo nešetrnými zásahy a celou dobu je tejral sejtem místo dna, pro kterém musely všechny létavky chodit a velké % jich přišlo o "chodidla" a monitorovač minitoroval tak vehementně, id.ot, že si z části včel udělal invalidy. Invalidní včely ale sice lítakly jak vo život, ale nic nenosily, nemohly, byly invalidní...
Mám pane šmidla pokračovat a nebo vám to pro dnešek stačí? Já teprve začal, líbí? Pochybuju, myslím, že se to líbit nebude. A když se to bude oíbit vám, těm rozumu mdlého určitě nikoliv.
Hezký den. Jo a půjde to, vy psaný text využít nepochybně budete umět, do vás investovaný čas není vyhozený. Videožrouti to mají bl.ý.
Dobry den,
hned do uvodu naferovku napisu, nejprve si vse overim. A to bude chtit cas.
Mam dva ulovy typy, optimal a lang. U optimalu mam sitova dna, u langu mam plna dna. Mam vigorku a singrovku. Singrovka je podleme rizla BF, ale ta dala nejlepsi vysledek letos. Koupil jsem inseminovanou matku od pana Veverky z kyvalky, ale vysledek bude az se rozchovaji F1.
Med z panenskeho dila mne laka, ale sam zatim nemam zadny ul tomuto uzpusoben (skoval jsem si nejaky material, abych mohl udelat nekolik vysokych nastavku a vse vyzkouset). Co mi dava velkou logiku je nemit v ule medne plasty pri jakemkoliv leceni. At rezidua zanechava, nebo ne. Pokud tam nejsou nemuzou se kontaminovat, tohle je neprustrelne. Zimovani na medu je take prirozene, Nevcelarim tak dlouho abych to mohl posoudit, ale nejdou uhyny ruku v ruce take se zlevnovanim cukru?
Pro nasledujici sezonu jsem si dal za ukol rozchovat F1 a prirpavit je na dalsi sezonu. V nekolika vcelstvech se pokusim vymenit matku uz zjara, hned jak budou oplozene a rozkladene. Ale na zavery to stejne nebude.
At se vsem vcelam a i vcelarum dari.
S pozdravem smidla.eu
Podle mě jste to vzal za správný konec, půjde to, uvidíte. Podrobný návod jak na panenský med jsem tu dal všem, nejen vám, ber kdo chceš a máš na to mozkové závity, kdo nechceš, nech být. Tak prosté to je. Video dávat nebudu, kdo neumí pochopit co píšu, video by mu nepomohlo.
Přejít z Optimalu je snadné. Jako NN bych nechal ty sedmnáctky (prozatím) a VN bych udělal tak, že bych jeden NN přeříznul kolem dokola na cirkuli (nebo maflem) tak, aby to na sobě s normálním NN Optimal dalo 30. Ne víc ale ne méně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sedláčkovo čudo vysoké 347 (to jsou dvě 17 a mezi nima 7 mm VM) je moc vysoké a svědčí o neznalosti a Sedláčkově nepochopení prazákladní zákonitosti a sice, že jak je rámek vyšší než 30, tedy 300 mm, pak v jalovějších letech (je jich víc) vč cpe med do VN, samo sebe omezí, nechce se rojit a ignoruje medník a to vše raději, než by obsadilo a hlavně používalo medník. 30 cm není výška, kterou bych objevil či vymyslel já. Je to výška vyzkoušená desítkami chytřejších lidí než jsem já (a už před více než 50 lety) a je ověřená, že je kompromisní mezi tím aby byl rámek co nejvyšší a současně aby se s tou výškou nespokojily NORMÁLNÍ ZDRAVÉ včely a obsadily a zamedovaly medník. Ale pozor, nezbytnou součástí MUSÍ být pod VN (vysokým 30 cm na 11 r) TLumič. Sedláčkův název je POLštář a já ho už nadále nebudu používat a vracím se ke svému názvu ze začátku 80 let 20 stol)
Lepší je ale NN 15, asi ještě lepší by byl 14. Nakonec. Němci nabízejí v jednom eshopu úl vysoký 285 s medníkem 141 a nazývají to Dadant. Ale je to délka Langstrothu a jde tedy o systém Dadant, ne však originál Dadant-Blatt. A pozor na cizí eshopy (německé), u nich neuvádějí šířku rámku, ale délku horní loučky a tak klidně Langstroth se šíří 448 mm uvádějí jako 465 mm. Takže zapsáno Němci Langstroth Jumbo je 465x285. V civilizaci bychom napsali 448x285. To jen naokraj.
Dám perličku. Znám mladého včelaře těsně nad 40 let, chlap jako hora (na rozdíl ode mě) a když měl prvně v rukách můj medem nacpaný NN 39x15, hořce zalitoval, že se dal zblbnout do NN 39x17. Ano, rozdíl váhy kolem 2 kil může být rozhodující v tom, zda je to práce příjemná nebo očistec, který člověka se.e jen si pomyslí, že to má zvedat.
Ale každý svého štěstí strůjcem a jak si kdo ustele...
Přece to znáte. Já každého varoval, dál je to jen váš boj. Je nutné si uvědomit, že budete asi včelařit i po čtyřítce, i po 50 a po šedesátce asi též, a co po 70 letech věku?
Bee Hive Monitoring info@beehivemonitoring.c
Srdce včelára ❤ #1
Bee hive monitoring
Srdce včelára
v okamihu, keď som dokončil knihu s názvom: Srdce včelára, tak som pochopil, že ju musí prečítať každý včelár a priateľ prírody.
Sú v nej popísané moje osobné skúsenosti a postupy ako som sa staral o 250 včelstiev bez väčších problémov v dobe, keď včely po celom svete umierali.
Sú v nej aj tajomné informácie z kníh, z ktorých najstaršia je z roku 1792. Štúdium týchto starých kníh mi dalo úplne iný pohľad ako sa postaviť k udržateľnosti tohto remesla.
Ak veríte v hodnotu starých múdrostí a ich prepojenie na dnešný moderný svet, pridajte sa k nám. Začnite čítať skôr, ako kniha vylezie z tlačiarní. Jednotlivé kapitoly budete postupne dostávať do vašeho e-mailu.
V knihe je popísané to, čo včelári nevedeli a je to napojené na rady, návody a odporúčania z praxe.
Ak sa chcete o projekte dozvedieť viac
Čo včelári nevedeli.
To, že pracovitosť včiel nemá v prírode konkurenciu už vedia aj deti. Včely majú ale aj tajomstvá, ktoré nepoznajú ani starí včelári.
Kniha tieto tajomstvá postupne odkryje, a tým posunie porozumenie a symbiózu medzi včelárom a včelstvom na úplne novú úroveň.
Ako prežijú počas zimy?
Vedeli ste, že včely majú v zime vo vnútri úľa mínusové teploty? Dlho nebolo jasné ako to dokážu prežiť. Včelári robia veľa opatrení, aby ich čo najlepšie zateplili a niekedy im doslova až škodia.
Včely nie sú sliepky.
Namusíte ich každý deň kŕmiť, nemusíte ich každý deň napájať, nemusíte ich ochraňovať a predsa si môžete zobrať časť z ich medu.
Ak viete čo robiť, tak vám to zaberie len 5 hodín ročne. Zistite čo včely potrebujú a čo im naopak škodí.
ÚVOD - ČO VČELÁRI NEVEDELI
ÚPLNÉ ZAČIATKY
KAPITOLA I – ZAČIATKY
PREČO SOM ZAČAL SO VČELAMI?
VČELY NIE SÚ SLIEPKY
KEDY VČIELKY NETRAFIA DOMOV
DENNÍK VČELÁRA
KAPITOLA II – AKO ZAČAŤ VČELÁRIŤ
KOĽKO BUDEM MAŤ MEDU
KDE UMIESTNIŤ VČELY
KOĽKO ČASU MI TO ZABERE
ČO POTREBUJEM NA ZAČIATOK
AKO ZABRÁNIŤ ROJENIU
ČO AK SA VYROJA
AKO ICH ROZMNOŽÍM
ZABIJÁK VČIEL
AKO BOJOVAŤ PROTI CHOROBÁM
KEDY VČELY ÚTOČIA
KAPITOLA III – VÝROBA JEDNODUCHÉHO ÚĽA
KAPITOLA IV - KALENDÁR VČELÁRA
JANUÁR
FEBRUÁR
MAREC
APRÍL
MÁJ
JÚN
JÚL
AUGUST
SEPTEMBER
OKTÓBER
NOVEMBER
DECEMBER
KAPITOLA V - VČELIA KOLÓNIA
KRÁĽOVNÁ
ROBOTNICA
TRÚD
VAJÍČKO
LARVA
KUKLA
PRINCEZNÁ
TRÚDICA
KAPITOLA VI - STAV VČELSTVA
O ČOM VČELY ROZPRÁVAJÚ
USADENÉ VČELSTVO
ROJOVÁ NÁLADA
VYROJENÉ VČELSTVO
ZIMNÝ CHUMÁČ
TICHÁ VÝMENA
OSIRELÉ VČELSTVO
TRÚDIE VČELSTVO
RABOVANÉ VČELSTVO
RABUJÚCE VČELSTVO
ODLOŽENEC
PRELETÁČ
OPLODNIAČIK
KAPITOLA VII - CHOV VČELÍCH KRÁĽOVIEN
SILNÉ VČELSTVO
SILNÉ VČELSTVO BEZ KRÁĽOVNEJ
SILNÉ VČELSTVO BEZ PLODU
PRELARVOVANIE
KLIETKOVANIE
OPLODNIAČIK
ZNAČENIE
VKLADANIE MATKY DO NOVÉHO VČELSTVA
UMELÉ OPLODNENIE KRÁĽOVNEJ
KAPITOLA VIII – CHOV TRÚDOV
KAPITOLA IX - LIEČENIE VČELSTVA
VARROA DESTRUCTOR
VYREZÁVANIE TRÚDIEHO PLODU
KYSELINY
AMITRAZ A INÉ JEDY
HYPERTERMIA
DYMENIE
ODPAROVANIE
KAPITOLA X - ÚDRŽBA ÚĽA A DIELA
ÚĽ
VČELIA MEDZERA
ÚĽOVÉ DNO
PLODISKO
MATERSKÁ MRIEŽKA
MEDNÍK
OTEPLIVKA
STRIEŠKA
KRMÍTKO
STOJAN
VÝROBA RÁMIKOV
MEDZISTIENKY
OBNOVA RÁMIKOV
ČISTENIE ÚLA
SPRACOVANIE VOSKU
ROZTOPENIE PLÁSTOV
ČISTENIE VOSKU
VÝROBA SVIEČOK
VÝROBA MEDZISTIENOK
KAPITOLA XI - MEDOBRANIE
KEDY VYTÁČAŤ MED
PRÍPRAVA
OMETANIE VČIEL
ODVIEČKOVANIE RÁMIKOV
MEDOMETY
SPRACOVANIE MEDU
AKO VYČSTIŤ MEDOMET
ČO S ODVIEČKOVANCAMI
TYPY MEDOMETOV
KAPITOLA XII - ZAZIMOVANIE
KEDY JE VHODNÝ ČAS ZAZIMOVAŤ
AKO KŔMIŤ
ČO SA NESMIE ZANEDBAŤ
KAPITOLA XIII - VČELIA PASTVA
AKO ĎALEKO ZALETIA
LIESKA
VŔBA, JELŠA
PÚPAVA
REPKA OLEJKA
HLUCHAVKA a MATERINA DÚŠKA
OVOCNÉ STROMY
BAZA
AGÁT
MALINA
LÚČNE KVETY
SLNEČNICA
MEDOVICA
KAPITOLA XIV – ÚPLNÁ ČASOVÁ ŠKÁLA VČELSTVA
ZAUJÍMAVOSTI O VČELÁCH
SME VEGETARIÁNKY
SMRŤ JE SÚČASTOU NAŠEHO ŽIVOTA
MALÝ POČET VOTRELCOV SI NEVŠÍMAME
MUSÍME SA NAUČIŤ MAPU OKOLIA
NIEKEDY MUSÍME BOJOVAŤ
VČELSTVÁ SA ROZMNOŽUJÚ DELENÍM
CHLAPCI NEMAJÚ OTCA?
PREČO SÚ TAKÉ MÚDRE?
SME DOBRÉ V MATEMATIKE?
PREČO TOĽKO PRACUJÚ?
VIP VČELÁR
ZÁVER
VYSVETLIVKY
REGISTER
Ak potrebujete pomoc.
Ak potrebujete radu alebo akúkoľvek informáciu, napíšte nám na online chat na stránke beehivemonitoring.com
Facebook
Link
Website
Copyright © 2021 Bee hive monitoring s.r.o., All rights reserved.
You signed up for updates on our shop Bee Hive Monitoring
Our mailing address is:
Bee hive monitoring s.r.o.
Nova cesta 740/44
Jelka 925 23
Slovakia
Add us to your address book
Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.