Zajímavosti ze starých OVP

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
29.8.2022 00:05
tom.50

XXX.XXX.139.240

Zajímavý je článek autora z někdejší NDR, kde hořekuje nad faktem, že se socialistickému zemědělství nedaří včelařit ve velkém. Kromě jiného srovnává s tehdejší Francií a jasně říká, že s Německým tradičním úlem to nepůjde a že Francouzští soukromníci jsou na tom líp než ti tehdejší východoněmečtí proto, že mají úl Dadant-Blatt na 12 rámků míry 43,5x30 a k nim medníky 43,5x14,6.

Píše , že se jim 40% vč vyrojí a že se to ve Francii neděje, protože jejich úl má velké plodiště. Zjednosdušeně píše, že míra (patrně Zander) 42x22x10 je jedna bedna málo a dvě moc a že medník stejné míry je nevýhodný. Vysvětluje, že nové včelařské socialistické velkoprovozy začínají s "dědictvím" po těch zkrachovalých a jsou nuceny opakovat stejnou chybu = špatný úl.

Já jen připodotýkám, že se tehdy v NDR používala jiná včela než dnes tady a potřebovala menší úly než potřebuje včela dnešní. Přesto byl úl německé míry malý i pro ní.

TECHNOLOGIE VČELAŘSTVÍ. H. Oschmann, NDR
information, roč. 1968, č 3, str. 105

10.9.2022 20:43
tom.50

XXX.XXX.139.251

Tak předešlá informace nikoho nechytila. OK, většina má asi Adamce nebo L 1/1 a ti budou mlčet, jasně, jak jinak.

Tak další věc z OVP.

Dříve se v USA (obrovská země a různé podmínky v různých státech) zimovalo ve stebnících stejně, jako na Sibiři. Pak se ale ve většině USA vžila praxe před zimou nekrmit a včesltva vysířit (v lepším případě, nebo je nechali padnout) a zjara nakoupit v jižních částech USA či v Mexiku tzv "pakety", vlastně smetence s matkou bez plástů. Docela dost se mi to nelíbilo.

Někde tu píšu, že se mi nedaří zužitkovat, nebo spíš racionálně využívat stará "kmenová" vč. Je s nimi problém, "mladé" oddělky jsou po všech stránkách životaschopnější, potřebují minimum léčení a je s nimi méně starostí. Navíc se v dalším roce zpravidla nerojí. Tedy pokud včelař neudělá nějakou zásadní chybu.

No a zase případ, že si něco pamatuju, ale nevím odkud. Našel jsem zajímavý článek v OVP. Doslovně sem ocituju odstavec článku z OVP 1957/4 od G.H.Cale - American bee journal, r. 1956 č. 12
Článek popisuje praxi a provozní metodu jistého Henry Schafera.

Na podzim je vysířena jedna čtvrtina až jedna třetina starých včelstev, a to vždy celá včelnice. Bývají to obyčejně méně výnosné včelnice, kde větší část včelstev není ve stavu schopném přezimování. Na jaře se novými oddělky dosáhne opět plného počtu včelstev. Přezimují tedy pouze asi dvě třetiny až tři čtvrtiny z celkového počtu 1.000 včelstev. Ušetří se tak na zimním uteplování, na medu pro zazimování a na čase spojeném s uteplováním.

Úryvek z prastarého článku nechám bez komentáře. Snad jen, že stejný problém jako já řešili už pradávno jiní a dokonce na opačné straně světa s jinou včelou, jiným úlem a v naprosto odlišných snůškových i podnebních podmínkách. Některé věci u včel medonosných prostě platí obecně.

0

10.9.2022 21:16
0

XXX.XXX.213.155

Obecně platí, že takové starosti mají ti, co se toho musí o včelaření, ještě hóódně moc teprve naučit.

Včelaře s padesátiletou praxí tyto zaprášené "novinky", naprosto vůbec nezajímají .

Přidejte reakci

Přidat smajlík