Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Příklady porodu dvou fenek
Sdílet:

Příklady porodu dvou fenek

Psi
Všeobecné

Jak rodila Cardamine Rozhodla jsem se vám popsat konkrétní případ porodu. Z pohledu majitele -- Sylvy a z pohledu veterináře. 5 dní před porodem si...

Jak rodila Cardamine

Rozhodla jsem se vám popsat konkrétní případ porodu. Z pohledu majitele -- Sylvy a z pohledu veterináře. 5 dní před porodem si zvykala na pelíšek a na pokoj, kde měla rodit. Do té doby bydlela u Sylvy. Když začala hrabat a silněji dýchat, věděla jsem, že asi za 12 a více hodin budeme mít štěňátka. Chtěla stále ven, čůrat, ale také hrabat nory. Takže jsme ji usměrňovaly a více ji držely doma. Hrabala a dýchala čím dál průbojněji. Den uplynul, začala noc a ona netlačila. Intervaly dýchání se zkracovaly. Opravdu to bylo již zbytečně dlouho, ale Didi dýchala 3 dny dopředu, což je neobvyklé.


• fena dýchá a břicho klesá dolů, svalovina je ochablá

Čím jsem starší, tím menší strach mám o štěňata a déle vydržím bez zásahu. Daly jsme jí homeopatika a honily po schodech. Narodilo se první štěně. Bylo úplně v pořádku a Cardamine dýchala dál. Odešla plodová voda. Normálně by do hodiny měla porodit štěně, ale nic. Ze zkušenosti už vím, že štěně může být živé i po třech hodinách po odchodu plodové vody. Byly jsme unavené a otrávené z pomalého porodu. Je to vyčerpávající i pro fenu. Opravdu až za 3 hodiny se narodilo další a takhle nás trápila ještě několikrát. Nerada píchám oxitocin, který se jinak používá běžně, nechávám si ho až na nejnutnější situace. Někteří kolegové dávají oxitocin majiteli domů, bohužel vím, že neodborník velmi často zvyšuje dávky anebo ho aplikuje zbytečně často. Pak dojde k rezistenci dělohy na oxitocin, i vlastní a fena zastaví porod. Já nejraději nechávám sát štěňata, čímž se zvyšuje vlastní tvorba oxitocinu a vnímavost dělohy k němu. Totéž platí při dráždění pochvy, takže občas do ní vsunu namazaný prst a dráždím ji. Fena na dráždění prstem reaguje tlačením. Také ji nechávám usnout, ale povzbuzuji ji slovně i dotykem, aby byla aktivní.


• štěně odchází bez obalu


• stáhnu obal a otevřu tlamu

Po pěti štěňatech měla Cardamina stále velké břicho. Zeptala jsem se Sylvy, jestli chce jet na kliniku na ultrazvuk a riskovat chirurgický zákrok anebo jestli máme udělat vše, aby štěňata vyšla porodními cestami i za cenu, že se Cardamina poblinká, pokaká a štěňata možná budou mrtvá. Pohmatem tam dle mého byla ještě dvě. Sylva řekla, že nejdůležitější je fena, (také si to myslím), a že mám udělat vše. Píchla jsem ji Remophan. Takže dostala průjem, zvracela a porodila nám velmi rychle tři mrtvá štěňata. Myslím si, že jsem v tomto případě otálela dlouho. Kdybych Remophan použila dříve, mohla být živá. Byla příliš dlouho v porodních cestách. To už ale bylo ráno. Dopoledne porodila poslední štěně, deváté. Bílou fenku, krásnou, klinicky mrtvou. Použila jsem homeopatii, třepání, akupunkturu a štěně se nadechlo. Byla velmi slabá, vláčná. Dala jsem si ji na srdeční čakru, po krátkém nabití jsem ji nastříkala do tlamy mlezivo a zase jsem si ji dala na srdeční čakru. To jsem dělala tři hodiny. Naprosto mě vycucla, cítila jsem strašnou zimu v oblasti čakry, zato štěně bylo nejživější ze všech a to platí dodnes, kdy ji je půl roku. Dala jsem ji jméno Natalita. Říkáme ji Natálka, váží 32 kg a je velmi svérázná.


• suším štěně a vytírám nos a tlamu

Cardamine měla 5 dní strašný průjem, po dvou a více hodinách jsme chodily ven, pila litry vody a čůrala i v pokoji, vrstva novin byla nasáklá a všude to protékalo. To jsou vedlejší účinky Remophanu. Čas a vlákninové tablety to spravily.


• nasadím pean

Chtěla jsem tím říct, že není nutné spěchat s císařským řezem. Remophan také otevře děložní krček a zprůchodní porodní cesty. Používá se k indukci porodu prasnic a já už ho hodně let používám k indukci porodu u fen, tam, kde je jedno nebo dvě a kde hrozí prodloužení březosti a nárůst plodů. Od té doby, co mám vyzkoušenou homeopatii, nepotřebuji vyvolat porod 65. den, homeopatie to udělá za mě. Ale při slabých stazích a pomalém porodu je velmi vhodný. Patří však pouze do rukou odborníka.


• přidržím štěně na cecíku

Případ druhý -- Penelope

Penelopka rodila na Slovensku, daleko od veterinářů. Protože majitelku velmi dobře znám, vybavila jsem ji homeopatií, oxitocinem a remophanem s tím, že mě bude telefonicky informovat a vše použije jen s mým souhlasem.


• štěňata přikrývám, aby jim nebyla zima

A tak mě ráno vzbudila, tedy velmi časně ráno, když jsem si užívala v hotelu s pěti hvězdičkama na homeopatickém kurzu. Řekla jsem, ať zavolá až hodinu po odtoku plodové vody, pokud se nenarodí štěně. Bohužel mě majitelka volala i že ještě voda neodtekla, voda odtekla, voda odtekla a je to půl hodiny... Byla jsem “mrtvá” únavou. Bohužel štěně opět nebylo ani tři hodiny po odtoku vody. Tentokrát jsem k remophanu přistoupila dříve a majitelka mi zavolala až odpoledne, kdy měla šest štěňat narozených do oběda. Jinak předchozí dva roky jsem zvládla všechny porody jen s homeopatií.

Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru