Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Miniprasátka – noví domácí mazlíčci
Sdílet:

Miniprasátka – noví domácí mazlíčci

Nastává nová chovatelská éra a na nás záleží, jak se ujme. Oblíbenci člověka, zvířecí společníci života lidí nejsou jen psi a kočky, papoušci, akva a tera zvířata, morčata a křečci. Dnes jdou do módy miniprasátka kolem 10 kg živé hmotnosti. Bílá, černá, strakatá, čím menší tím lépe, tím cennější a dražší. Západní Evropa udává tento tón. Malinké prasátko se prodává za překvapivě vysoké ceny několikset eur nebo i více.

Jak je to s čistotou?

Miniprasátko bylo vyšlechtěno pro radost lidí, protože prase je chytré, společenské zvíře, inteligentní, učenlivé a čistotné. Že by byli ideálními pokojovými zvířaty, bude asi trochu reklamní. Mají ale mnoho předpokladů být společníkem člověka a pro soužití s ním. Smysl dodržování čistoty ve svém příbytku mají vrozený, nemají vůbec potíže s dodržováním osobní hygieny a docházet na svůj záchodek přesně jako kočka na misku s pískem, není problém. Přestože reklama tvrdí opak, prasátka nejsou zcela vhodná pro trvalé spolužití v bytě. Problémem není vůbec čistota, jak by se někdo domníval. Je to přílišná činorodost, neustálý shon za něčím, vrozená životní aktivita, shánění něčeho dobrého, na čem si pak smlsnou, ať je to cokoliv.

Všežravci, ale nejraději vegetariáni

Jsou jako člověk všežravci, ale nejraději vegetariáni. Chtějí se bavit, hrát si, honit se a jejich aktivita v bytě bude jasně na obtíž. Vše je uskutečnitelné, tedy i chov miniprasátka v bytě, to ale vyžaduje hlavně čas, neúměrné množství trpělivosti a pochopení pro trvalý kontakt a neustálou pozornost ke zvířeti. Něco jiného se uskuteční v pohodě, má-li prasátko svůj domov na zahrádce a do bytu tak dochází pouze na návštěvu pod dohledem chovatele. Taktéž chodit na procházky na vodítku s chovatelem se velice dobře naučí a těší se na ně. V zásadě je pro chov miniprasátek vhodný venkovní prostor 10 až 15 m2, se zateplenou boudou se závětřím a zastíněním, které v létě chrání před parnem, v zimě před prochladnutím. Milují podestýlku, ale i občasnou koupel, na kterou se naučí. Lépe než jedno prasátko jsou dvě, spokojenější, neustále komunikující jak mezi sebou, tak i s chovatelem.

Zábavní domácími mazlíčci

Velmi dobře reagují na chutné odměny a pamlsky a stanou se tak velice zábavnými domácími mazlíčky. Cílem chovatelů miniprasat je co nejdéle udržovat je při životě, zdravé, v dobré životní kondici. To vyžaduje pozornost množství a skladbě potravy. Ovoce, zelenina, ovesné vločky, těstoviny, tráva, obiloviny, chléb, brambory, pamlsky podle individuální chuti. Pohlavní dospělost je od 4 měsíců, připouští se po roce, březost trvá 100 až 115 dnů, vrh má kolem 6 kusů, kojení trvá až 6 týdnů, přikrmuje se od 4 týdnů, vrh zůstává s matkou aspoň 8 týdnů.

Miniprasátka jsou stále při chuti, ráda loudí pamlsky. Přesto krmíme pouze 2 x denně, tloušťkou bychom miniprasátkům předurčovali krátký život, což není naším cílem. Pak se stanou na dlouhou dobu nejméně předpokládaných patnácti let, ale i déle, zábavnými mazlíčky našeho domova.

Autor textu: Kamil Holovský
Autor fotografií zdroj: Kamil Holovský
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru