Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Pochoutky aneb jak neotrávit psa
Sdílet:

Pochoutky aneb jak neotrávit psa

Psi
Krmení

Pochoutky pro zvířata se staly v poslední době trendem a hitem na "zvířecím" trhu. Každý majitel svého domácího mazlíčka rád odmění nějakou dobrotou. Lidé si začínají zvykat a pochoutky nakupují ve specializovaných prodejnách v domnění, že mu tím prospějí a neublíží.

Rozbalené "kusovky"

Rozbalené "kusovky" vybírají zákazníci spíše očima nebo podle ceny. Nezájem o slo-žení koupené pochoutky může ale vážně ohrozit zdraví zvířete. Tyto "dobroty" obsahují vysoké množství umělých zchutňovadel a barviv, jsou konzervovány cukry, soli a alkoholy, jako antioxydanty jsou vesměs používány syntetické látky. Sami dobře víme, jak tyto prostředky působí na člověka, bohužel si s nimi zvířecí organismus jen stěží dokáže poradit, a proto negativní důsledky zde platí mnohonásobně. Výsledkem je potom ztučnění jater, obezita, diabetes, vysoký tlak, ledvinová nedostatečnost nebo onemocnění srdce, často se jako vedlejší účinky vyskytují průjmy a ekzémy. Bez pochyb najdete pochoutku, se kterou u psa uspějete, přidávání vůně a chuti jsou pro něj velkým lákadlem, ale...

Základem je stravitelnost

Možná se teď ptáte, jestli vůbec zví-řecí pamlsky kupovat? Když nás náš čtyřnohý kamarád obdaruje vděčným pohledem, když vidíme, jak se olizuje, když nám podávání pochoutek usnadní práci při výcviku, pak mají rozhodně smysl. Buďte ale při jejich výběru opatrní, čtěte důkladně složení na zadní straně obalu, pokud se výrobky prodávají bez obalu, ptejte se obchodníků. Pokud Vám v prodejně nebudou moci poradit, zamyslete se. Jak může někdo prodávat čokoládu pro psy, když všeobecně známá věc je, že kakaový prášek je pro psí organismus toxický a podávání ve větších dávkách může přivodit i smrt? Není něco špatně?

Dbejte na to, aby byl výrobek dobře stravitelný. Podáváte-li psovi vyváženou stravu, určitě mu nechcete zkazit žaludek jen tak nějakou pochoutkou a přivodit mu tak trávicí potíže. Když už psovi něco chcete dát, nesnažte se mu jen tak "zaplácnout" žaludek, v tomto případě platí, že získáte takovou kvalitu, jakou si zaplatíte.

Držíte pochoutku v ruce a nemů-žete se rozhodnout? Jak poznáte, že je to ta pravá? Aby psa potěšila, musí mu maximálně chutnat. Pes je od přírody masožravec, nejlépe ho odměníte kusem masa. Maso by mělo být čerstvé a libové, aby se jeho podávání nepříčilo nám lidem. Je dobře stravitelné a má samo o sobě výraznou chuť a vůni, to jen lidé si kazí žaludek různými kořeními a soli. Jestliže je výrobek z masa, není potřeba ho uměle dochucovat, nebo dobarvovat. Ani vnitřnosti nejsou na škodu, jsou nositelem vyšší hladiny vitaminů a stopových prvků. Přídavky chrupavek a kostí jsou pak zdrojem kolagenu, vápníku a fosforu. Dalším požadavkem by měla být zdravotní nezávadnost a snadná uchovatelnost. Rovněž je důležité, aby se pochoutka lehce dělila a byla kdykoli k dispozici, třeba v kapse, takže by neměla ani mastit.

Nezkracujte psům život

Jak dobře jste psa odměnili nepoznáte hned, avšak až se nemoc projeví, může být návštěva veterináře už zbytečná. Nezkracujte psům život, máte je přece rádi.

Autor textu: Radko Loučka
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru