Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Ohlédnutí za Mistrovstvím drobných exotů 2002
Sdílet:

Ohlédnutí za Mistrovstvím drobných exotů 2002

Loňské mistrovství drobných exotů uspořádali organizátoři v nových, kvalitativně lepších podmínkách Výstaviště v Lysé nad Labem. Příznivé osvětlen...

Loňské mistrovství drobných exotů uspořádali organizátoři v nových, kvalitativně lepších podmínkách Výstaviště v Lysé nad Labem. Příznivé osvětlení, vzdušnost, velký prostor a vytápění, to jsou velké změny oproti výstavnímu sálu „Moštárna“ v Nymburce. Výstava má dostatečné prostory pro případný nárůst počtu exponátů a to nejen drobných exotů. Při svém jubilejním 10. ročníku byla výstava přejmenována na „Ptačí svět“ a kromě sekce drobných exotů se skládala z expozice barevných a postavových kanárů, prodejní výstavy andulek, ukázky neofém a ojedinělé kolekce australských papoušků a jejich barevných mutací. Nechyběla ani řada doprovodných expozic a prodej ptáků i chovatelských potřeb. V nebodované části výstavy bylo několik velmi zajímavých ptáků. Např. louskáček červenoprsý, odchov tygříčků olivových, kolekce holoubků diamantových a skupina měkkozobých exotů.

V posledním ročníku Mistrovství došlo i k několika změnám v rozdělení drobných exotů do výstavních skupin. Nově byla vypsána skupina „Pásovníci“ a skupina „Ostatní“ byla rozdělena na dvě skupiny a to „Afrika a Asie“ a „Austrálie“ do kterých patří amadiny a astrildi z uvedených světadílů. Ostatní ptáci byli zařazeni do původní skupiny.

Vítěze jednotlivých skupin a tříd budeme hodnotit podle toho, jak byla výstava postavena a ptáci uvedeni v katalogu. V katalogu výstavy byla vložena výsledková listina s dosaženým bodovým ohodnocením každého ptáka a navíc zde bylo uvedeno číslo kroužku, pohlaví a samozřejmě jméno vystavovatele.

Kategorie rýžovníků nepatří k těm více obsazovaným, přesto ptáci jsou většinou velmi kvalitní a bodové rozdíly v ohodnocení nejsou velké. Vystavováno bylo celkem 39 ptáků v barvách šedý, bílý, plavý, plavý pastelový, stříbrný a stříbrný plavý. Vítězem skupiny se stal 1,0 Rýžovník šedý - stříbrný ohodnocený 90 body př. Janouška. V nejpočetněji obsazené výstavní třídě rýžovníků šedých se nejlépe umístil pták př. Osoby s 88 body.

Ve skupině chůvička byly hodnoceny celkem tři třídy a to tmavě hnědé, šedé (tmavě šedé, šedé, světle šedé) a rezavé (rezavé, rezavé pastelové, nugátové, rezavě šedé, ino, krémové albino a přiřazeny sem byly i chůvičky chocholaté). Vítězem třídy tmavě hnědých chůviček se stal pták z klece číslo 43 př. V. Podpěry a s počtem 91 bodů se stal i vítězem celé skupiny. Ostatní dvě třídy vyhrál př. Osoba, s tmavě šedou chůvičkou ohodnocenou 90 body a nugátovou s 89 body.

Ve skupině amad nádherných byli hlavně přírodně zbarvení ptáci, pouze 8 kusů běloprsých a po jednom exempláři amada nádherná šedohlavá a modrá. Počet vystavovatelů těchto ptáků pomalu stoupá a v loňském roce se zvýšil na 9. Vítězem této skupiny se stal př. Šarša.

Nově ustanovená skupina pásovníků vznikla proto, že neustále stoupal počet vystavených ptáků i vystavovatelů. Na této výstavě to bylo celkem 40 ptáků od 11 chovatelů. Opět to byli ptáci převážně v přírodním zbarvení (pásovníci dlouhoocasí červenozobí, žlutozobí a krátkoocasí) s jedinou vyjímkou, kterou byl velmi dobrý Pásovník dlouhoocasý žlutozobý skořicový př. Osoby. Vítězem skupiny se stal s 90 body Pásovník krátkoocasý př. V. Podpěry.

Ve skupině Austrálie byly celkem dvě soutěžní třídy, a to třída amadina diamantová a astrild rákosní. Do výstavní třídy astrildů rákosních byli sloučeni přírodně zbarvení, pasteloví, skořicoví, žlutohlaví, žlutohlaví pasteloví a plaví ptáci. Vítězem třídy astrildů rákosních se stal pastelový pták př. Mocíka s 88 body. Nejlepší amadina diamantová s 89 body př. Dufka se stala nejen vítězem třídy, ale i celé skupiny.

Nejmenší skupinou byla skupina Afriky a Asie s 20 kusy ptáků. Velmi dobrého výsledku dosáhl př. V. Podpěra se skupinou 3 kusů (1,2) astrildů rudokřídlých. Nejlepší z nich, samec s 90 bodovým ohodnocením se stal vítězem skupiny.

Samostatnou kapitolou by mohlo být hodnocení výstavní skupiny zebřičky. Jako každým rokem i na této výstavě byla s 234 kusy nejpočetnější. Proto bylo v rámci skupiny ustaveno 6 výstavních tříd: zebřička šedá, skořicová, šedá světlehřbetá, mramorová, bílá a do poslední třídy byly soustředěny ostatní barevné mutace. Ve třídě zebřička šedá soutěžilo 52 ptáků 17 chovatelů a titul vítěz skupiny získali př. Švihovský za samce s 92 body a př. Pivoňka za 90 bodovou samici v této barvě. Zebřičky skořicové mají v našich chovech tradičně velmi dobrou úroveň. V této třídě vyhrál př. Osoba s 90 bodovým samcem a protipól mu tvořila výborná 92 bodová samice př. Švadlenky, která se stala zároveň vítězem celé skupiny. Nejlepší pár světlehřbetých zebřiček byl 90 bodový samec př. Šobra a vítěz třídy samice s 91 body př. Hájka. Třída zebřička mramorová byla obsazena nejméně, 18 ptáků od 6 vystavovatelů. Vítězství vybojovala opět samice př. Střelky před samcem s 90 body téhož chovatele. Zajímavé bylo celkem silné obsazení třídy bílých zebřiček, 21 ptáků od 7 vystavovatelů a jejich velmi dobrá kvalita. Vítězem třídy je opět samice s 89 body př. Švehly. Ostatní barevné rázy byly sloučeny do jedné třídy. Bylo to celkem 71 ptáků 16 chovatelů. Vítězství si odnesl př. Švadlenka za samici černoprsé skořicové zebřičky ohodnocené 92 body.

Výstavu posoudili Milan Cibulka, Hans Harting (posuzovatel DBK, AZ a COM), Josef Piskora, Podpěra Petr a Ing. Petr Ždimera. Velký přínos pro chovatele zebřiček má posouzení ptáků německým chovatelem a posuzovatelem panem Hartingem, vzláště přesné vypsání nedostatků jednotlivých ptáků, za které jsou strhávány body. Tyto poznámky př. Ždimera přepisuje na bodovací lístky v češtině.

Toto krátké ohlédnutí za loňskou výstavou je zároveň pozvánkou na letošní ročník, který se koná opět první víkend v prosinci v rámci Mikulášských trhů od 5. do 7. prosince 2003. Zveme nejen všechny chovatele k účasti na výstavě, ale i ostatní zájemce o chov drobných exotů a barevných a postavových kanárů.
Autor textu: Ing. Václav Podpěra
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru