Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Léto, horko, voda a pes
Sdílet:

Léto, horko, voda a pes

Psi
Všeobecné

Své pejsky trénuji na teplo poledními procházkami. Venčím od 11 do 14 hodin ostrou chůzí. Nosím s sebou vodu v plastové lahvi a psi napájím, třeba i po 500 metrech, umí pít z láhve. Případně jim máčím temeno a uši.

Ochlazování

Namočte psovi tlapky, uši, temeno a konec ocásku. Jsem zásadně proti mokrým ručníkům na tělo nebo polévání. Zažila jsem spoustu akutních ochrnutí po takovém ochlazení. Dokonce i problémy s páteří pozvolného vývoje. Myslím si, že právě bulík není typ na mokrý ručník přes záda a ledviny. Na hlavě můžete máčet cokoliv nebo přiložit mokrý obklad.

Kontrolujte barvu sliznic

Měly by být růžové, eventuálně červené. Bledé nebo fialové svědčí o oběhových problémech a nebezpečí kolapsu. Jazyk je diagnosticky velmi důležitý. Zdravý pes, s fungující termoregulací, má i v horku jazyk růžovočervený a středně velký. Dobrému pozorovateli neunikne, když jazyk zbytní. Leží až k vnitřní straně zubů, může je i přesahovat. Při termické polyplnoe – zrychlené dýchání za účelem zvýšeného odpařování dechem a sliznicemi dutiny ústní, je ve fyziologickém stavu jazyk po stranách v dutině ústní, dýchací cesty jsou průchodné, měkké patro je viditelné. Tlama může být extrémně otevřená, špička jazyku je zvětšená a několik centimetrům ční z tlamy. Pokud jazyk prosákne a přehrne se přes zuby, měkké patro není viditelné, spěchejte domů. Když jazyk nebo sliznice fialoví, volejte pro odvoz. Ochlazujte psa výše uvedeným způsobem. Pokud nemáte s sebou homeopatika, např. Aconitum, shánějte veterinárního lékaře. Aconitum napellus 15 až 30 Ch zahránil již řadu mých pacientů, kuličky aplikuji ihned v autě, ve kterém pacienta dovezou a teprve potom přistoupím k vyšetřování. V létě nosím někdy na procházky Aconit s sebou, máme ho i v autě jako trvalou výbavu. Podávají se 3 kuličky opakově i po minutě, do zlepšení stavu.

Přírodní vodní zdroje

Nejraději chodím v létě na procházky k potoku, psi jdou vodou, já po suchu. Nutně ovšem chodím venku tak dlouho, dokud na slunci neuschnou. U mých psů i u pacientů se stalo, že vlhcí zůstali ve stínu a měli zápal plic nebo vertebrogenní problémy. Naše Siddhartha skoro umřela, když se v srpnu v 18.00 koupala v rybníce, zvolna došla domů a zůstala v pelíšku – asi vlhká. Až když několik dní zvracela, zavolalo mé dítě rodinného lékaře, tedy mě. Obávala jsem se selhání ledvin. Siddhartha byla na umření, srdeční slabost, vrzoty na plicích, plíce zavodněné, žaludek nadmutý. Nechápala jsem, co se děje. 3 dny bojovala o život. RTG vyloučil cizí těleso, další diagnostika ledviny. Shodli jsme se na zápalu plic. Za týden jsem ji vyléčila kombinovanou léčbou a další 2 týdny léčila jen alternativními metodami. Je to už pár let. Je naprosto bez problémů, naštěstí.
Pes může zkolabovat stejně jako člověk, pokud rozehřátý náhle skočí do studené vody. Hlídám si své psy, aby mi k vodě neutekli, pokud jsme dlouho v horku venku. Pokusím se je namočit dopředu. Bohužel, zejména bulíci mají z přírodních vod pupínky, ekzémy, ba dokonce plísně a gynekologické výtoky. Řeším to už 10 let. Vždy váhám, jestli jim dopřát koupel nebo ne.

Naopak je od malička nechávám pít z kaluží nebo se v nich válet a cíleně vytvářím přirozenou imunitu. Velmi se mi to osvědčilo. Moje smečka nemá z bahnité vody průjem a může se napít všude, kde najde vodu. Pupínky ovšem mívají, když provádí bahenní koupele. Přesto bych řekla, že méně než většina psů v ordinaci. Pokud pes do vody skáče a potápí se, je vhodné mít s sebou ušní kapky, nejlépe okrové a po plavání uši prokápnout. Důsledně. Vždy.

Přeji vám hezké léto.

Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru