Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Výhody a nevýhody dokrmování z lahvičky
Sdílet:

Výhody a nevýhody dokrmování z lahvičky

Psi
Krmení

Nevýhody

V každém případě je nejlepší, když štěňata sají mateřské mléko. Je to jediná přirozená strava. Z nežádoucích látek obsahuje pouze takové, které my vpravíme do feny a které se vylučují mlékem. Umělá strava je vždy tepelně zpracovaná, často dochucená, případně dobarvená, doplněná syntetickými vitamíny nebo antioxidanty. Mnohokrát se mi stalo, že štěňata, často dokrmovaná „umělou“ stravou, měla vážné střevní problémy a některá i uhynula.
Mléko musíte ohřívat na tělesnou teplotu, což bez speciální nahřívačky téměř nejde. Dříve jsem mléko ohřívala ve vodní lázni, v mikrovlnce (dnes moji psi nemají ani kapku čehokoliv z mikrovlnky).
Zvolit optimální dírku na dudlíku je takřka nemožné. Z malé štěňata nemohou vytáhnout mléko, tahají, ale zjistíte, že mléka neubývá. Velký tok mléka zase zahlcuje štěňata, mléko vdechují, bublá jim v nose, mohou mít zánět nejen nosních dutin, ale i plic, můžete je dokonce i utopit.
S každým štěnětem sedíte několik minut, takže např. krmíte 3 hodiny, mezitím mléko vychladne.
Pokud je štěně s matkou, není to tak smutné, jako když jsou bez matky a jen dokrmovaná. Sací reflex a matčino teplo rozvíjí správné instinkty do budoucna.
V některých mlécích je sice uváděn obsah psích protilátek, ale v mateřském mléku jsou vždy fyziologické.

Výhody

Každé štěně vezmete do ruky a několik minut ho pozorujete. Všimněte si drobných vad, včas zaznamenáte oteklé oko, poznáte i povahu psa. Některá jsou vzteklá, vzpurná, vášnivá, jiné je klidný medvídek. Získáváte hlubší vztah k psovi, kojení vždy spojuje, i když jde o člověka a psa.
V ruce cítíte, jak tvoří svalovinu, zda má měkké bříško.
Štěňata se více zasytí a vy můžete spát o něco déle, než když hlídáte, aby pravidelně sála ze všech struků všechna štěňata. Skutečně - možnost spánku je velký pozitivní prvek dokrmení. Když už 10 dní nespíte, protože štěňata „troubí“ a přelézají, jste vděční za 2 hodiny klidného, nerušeného spánku. Když se vám podaří za půl hodiny nakrmit vrh, spí miminka 2–3 hodiny nehnutě a vy taktéž.
Do lahvičky snadno vhodíte homeopatika a nemusí je aplikovat individuálně. Já v každém případě dávám přednost plnému kojení, když na to matka stačí.

Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru