Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Jedeme na dovolenou
Sdílet:

Jedeme na dovolenou

Psi
Všeobecné

Ještě než se rozhodnete, kam pojedete na dovolenou, vzpomeňte si na psa...

Dopravní prostředky

Ještě než se rozhodnete, kam pojedete na dovolenou, vzpomeňte si na psa. Mnoho majitelů psů si vybírá dovolenou tak, aby s sebou mohli vzít i psa. Ne vždy je to však jednoduché. Pojedete-li autem, musíte mít na mysli, kde po celou dobu bude pes odpočívat. Jedná-li se o velmi malé plemeno, opravdu postačí klidný spánek na klíně někoho z rodiny, ale máte-li psa velké nebo i střední velikosti, musíte dobře zvážit, kam psa „uložit“.
Máte-li velké plemeno, musíte počítat i s objemným nákladem v podobě krmiva. Pojedete-li vlakem či autobusem, obdobné otázky vás samozřejmě také čekají, je však možné granulovanou potravu poslat napřed jako balík, či koupit až na místě.
Problémem hromadných dopravních prostředků mimo jiné je, že nezastaví kdykoliv potřebujete psa vyvenčit. Takže pokud pojedete jinak než autem, nejdříve si zjistěte, kdy a jak často bude plánovaná „přestávka“.
Letadlem se cestuje rychleji a možná někomu i pohodlněji, ne však psům. Ti zpravidla cestují v přepravce v zavazadlovém prostoru. Lety trvají většinou jen několik málo hodin, takže co se týče základních potřeb vašeho psa, můžete být klidní, ale let pro psa, navíc bez přítomnosti pána, může být poměrně traumatizující. Přesné podmínky leteckých společností se mírně liší, proto je vhodné včas se informovat, případně si rezervovat letenku, jelikož množství přepravovaných zvířat je omezeno.
Také různé státy mají různé nároky na očkování, případně i karanténu psa. Proto pojedete-li na dovolenou do zahraničí, opravdu se pozorně informujte u chovatelského klubu či na státní veterinární správě.
 

Vše si předem zjistěte
Co se týče dovolené, tak každá cestovní kancelář vás bude ráda informovat, ve kterých hotelech či na kterých místech mohou být ubytováni psi. Ale pozor. Ne na každou pláž a do každého parku bude moci váš pes také. Stejně tak se pravděpodobně nepodíváte zevnitř na kdejakou historickou památku. I občerstvování v restauracích se psem může být velmi problematické. A nechávat stále vašeho psa na pokoji je nemožné. Nemluvě o tom, že mnozí psi těžko snášejí pobyt v neznámém prostředí bez přítomnosti své rodiny, svého pána. 
Zkrátka, než-li vezmete psa s sebou na čtrnáctidenní dovolenou k moři, pořádně si rozmyslete, co budete dělat, když… 

Tábory se psy
Je však spousta dovolených, které jsou určené právě pro rodiny se psy. Jsou jimi nejrůznější odpočinkové i pracovní tábory zakončené nějakým typem zkoušky či "sranda závodem", které většinou pořádají kluby jednotlivých plemen nebo kynologické kluby či soukromé firmy výcvikového zaměření. Zde je vše (program, ubytování, zázemí apod.) přizpůsobeno právě psům, takže v tomto ohledu si velké starosti opravdu dělat nemusíte. Postačí se pozorně informovat na podmínky přihlášení, eventuálně na místní podmínky (zajištění krmiva pro psy, ubytování atd.) Tento typ dovolené patří většinou k nejlevnějším, ale zároveň velmi příjemným dovoleným, které se líbí jak dvou, tak čtyřnožcům.

Pes u známých či sousedů?
Když musíte na několik dní odjet bez psa, je možné ho svěřit dobrému známému. Musí to být takový člověk, kterého pes velmi dobře zná, který ví, jak se o psa dobře postarat, a také má dostatek času, aby pes tolik nestrádal. Přece jen to není jeho pán a zpravidla bude po tu dobu jinde, než ve svém domově.
Nezapomeňte této osobě také předat krmivo na jaké je váš pes zvyklý, misky, výstroj psa, pelíšek, hračky a v neposlední řadě zkontrolujte očkovací průkaz, zda není zapotřebí psa přeočkovat a odčervit. Je lepší svého známého upozornit, že je bezpečnější, aby chodil ven se psem výhradně na vodítku. Pes, který je ve stresu z nepřítomnosti pána může mít nepředvídatelné reakce, tedy se může snadno ztratit.

Psí hotely
Dalším, poměrně často využívaným řešením, je umístění psa do psího hotelu. Pod tímto pojmem nehledejte nic jiného, než-li kotce s boudami, v lepším případě kotce s výběhem nebo kotce uvnitř nějaké budovy, případně ubytování v nějaké místnosti v domě apod. Jen výjimečně se najde ubytování přímo v rodině, které je samozřejmě nejdražší.
Je na místě upozornit, že přístup provozovatele v tomto směru je poměrně různý, ale jistě naleznete takový, kde se o psa opravdu dobře postarají a vy s klidným svědomím budete moci odjet.
V každém případě, pokud nemáte reference od známých, dobře si takový "psí hotel" prohlédněte, tedy navštivte jej dříve, než psa závazně objednáte na určitý termín. Na vše (včetně krmení) se informujte a pokud vás dané místo neosloví, poohlédněte se po jiném. Ubytovací místo pro psa by mělo být čisté, pokud možno na klidném místě a měl by jej provozovat člověk s dlouholetými zkušenostmi se psy. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu ubytování psa, je samozřejmost, že váš pes musí být očkován proti vzteklině, psince a parvoviroze (některá zařízení vyžadují i další očkování, proto je nutné se na to včas informovat.). Také musí být odčerven a dlouhodobě chráněn proti blechám a klíšťatům. Je zapotřebí zajistit si ubytování včas, nejlépe i dva měsíce nebo aspoň několik týdnů předem, protože není výjimkou, že v letních měsících bývají psí hotely velmi vytížené. Doporučuji trvat na písemné smlouvě o ubytování. Ceny v psích hotelech se různí. Pohybují se od 80–180 Kč na den. Většinou se počítá každý den, tedy i den příjezdu a odjezdu, ale jsou výjimky, kde se platí za každých započatých 24 hodin, což je pro majitele psa samozřejmě výhodnější.  Ale nevybírejte ubytování pro vašeho psa podle ceny. Ne vždy to nejdražší, ale ani to nejlevnější je hodno ubytování vašeho psa.

Autor textu: Eva Nohelová
Autor fotografií zdroj: Eva Nohelová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru