Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Pietní park
Sdílet:

Pietní park

Všichni, kdo doma chovají domácího mazlíčka, budou jednou řešit otázku, kam se zemřelým zvířátkem. Nabízí se několik variant. Nechat tělíčko u veterináře a smířit se s tím, že zvířecí kamarád skončí na kafilérii. Další možností je neuposlechnutí nařízení hygienických stanic a zvířecího kamaráda pochovat na zahrádce nebo je pohřbít někde v lese. V tomto případě riskujeme poměrně vysokou pokutu, neboť tekutiny z rozkládajících se ostatků se mohou dostat do spodních vod. V případě, že nevlastníme žádnou nemovitost se zahradou, je rozhodování velice těžké. Se zvířátkem jsme žili řadu let, tvořilo nedílnou součást naší domácnosti, mnohdy bylo řadu let naším jediným společníkem, nejvěrnějším kamarádem.

Krematorium pro malá zvířata

Donedávna tento problém nebyl nikým a ničím řešen. Před časem bylo v Brně otevřeno krematorium pro malá zvířata. Objevilo se několik firem, které ve spolupráci s krematoriem nabízejí odvoz ostatků, zajištění vhodné schránky pro popel.
Majitel starého a nemocného zvířátka by měl být připraven a tak většinou už má naplánované řešení. Ví, kde je krematorium, zná telefonní čísla na firmu, zajišťující převoz ostatků… . Co však má dělat člověk, který se smrtí zvířecího kamaráda nepočítá, nepočítá s nešťastnou náhodou, s nehodou. Ani já na tento fakt nebyla připravena. Díky nepozornosti řidiče jsem přišla o roční štěňátko. Díky tomu, že šok se dostavil až po pohřbení zvířátka, dokázala jsem rozumně zareagovat. Uvědomila jsem si, že jsem před několika roky na internetu objevila informaci o hřbitůvku u Prahy pro malá zvířátka. Tenkrát jsem si s jeho zřizovateli vyměnila korespondenci, získala základní informace.

Poslední služba

Hřbitůvek pro pejsky, kočičky a ostatní malá domácí zvířátka byl založen v roce 1998 a nachází se v chráněném území Trója – Draháň. Nese název „Zahrada přátel nejvěrnějších“. Pietní park se nachází na krásném místě, při jeho budování nebylo použito asfaltu, cihel. Každý majitel hrobečku na hrob svého zvířecího kamaráda vysadí strom, či okrasnou dřevinu. Díky tomu se také stává spoluzakladatelem parku, který po další desítky let bude vzpomínkou na přátelství člověka a zvířete. Pietní park je vytvářen na místě původní divoké skládky. Předpokládá se, že po naplnění kapacity zde bude vysazeno asi deset až patnáct tisíc keřů a stromků. Po roce 2010 by měl být park otevřen i pro veřejnost. Mnohdy zde vidíme hrobečky krásně upravené, vyzdobené. Je to příklad i pro okresní města, jak přistupovat k tomuto problému. Vím, je to velice složité, ale za úvahu by to jistě stálo. Například v USA je těchto hřbitůvků mnoho. Věřím, že majitelé by toto řešení uvítali. Je to poslední služba, kterou pro svého zvířecího kamaráda můžeme udělat.

Autor textu: Dana Skopcová
Autor fotografií zdroj: Dana Skopcová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru