Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Podzimní závody psích spřežení na Hané
Sdílet:

Podzimní závody psích spřežení na Hané

Psi
Všeobecné
O víkendu 4.–5. listopadu se konal již dvacátý závod psích spřežení na tréninkových vozících v krásném prostředí Zábřežské vrchoviny. Trať tohoto ji...

O víkendu 4.–5. listopadu se konal již dvacátý závod psích spřežení na tréninkových vozících v krásném prostředí Zábřežské vrchoviny. Trať tohoto již tradičního závodu vedla katastry obcí Náměšť na Hané, Nové Dvory, Senice na Hané, Senička, Cakov.

Počasí připomínalo zimní atmosféru, poletovaly vločky, sem tam přehánka, silný vítr a mráz. To však neodradilo ani závodníky, kterých se sešlo 53 včetně juniorů, ani několik stovek diváků. Stánek s občerstvením byl stále v obležení a ohniště obklopovaly hlavně děti, které si opékaly špekáčky.

Pořadatelé připravovali tratě již v pátek, z důvodu sobotního honu, který pořádalo místní myslivecké sdružení. Tomu patří poděkování za umožnění konání těchto akcí. Bez vzájemné spolupráce a porozumění by tyto akce nebylo možno pořádat.

Pořádající Hanácký mushers club připravil pro závodníky trať´o délce 12 050 m, „MID“ a 6 000 m dlouhou – „SPRINT“. Pro juniory jsme trať zkrátili na úsek o délce asi 500 m, důvodem byl nízký věk účastníků a nepříznivé počasí. Obě tratě byli technické a rychlé, prověřila se zde souhra spřežení s musherem a ovladatelnost spřežení.

Závodníci nastoupili na „sprintovou“ trať o délce 6 000 m v sobotu ve 14 : 00. V neděli v 9 : 30 se soutěžilo v těchto kategoriích: B1 – tuto trať´ absolvoval Štefan Špitalský se spřežením 6 Siberian Husky. Následovaly kategorie BKJ – kolo + pes, zde vyhrála Kateřina Brázdová s Grónským psem v celkovém čase (součet časů dvou kol) 00.37:43 (hh.mm:ss), při průměrné rychlosti 19,09 km / h. Další otevřenou kategorií C / C1 vyhrála Helena Levíčková se spřežením Aljašských husky v celkovém čase 00.32:21, při průměrné rychlosti 22,26 km / h. Kategorii C2 vyhrál Jiří Lexman se spřežením 4 samojedů v celkovém čase 00,44:09, při průměrné rychlosti 16,31 km / h.

Následovala kategorie CCM – canicros muži (běžec + pes), zde vyhrál nejmladší účastník této kategorie Petr Fochler s Border colií v celkovém čase 00.48:03, s průměrnou rychlostí 14,98 km / h.

Po mužích běžely ženy v kategorii CCW – canicros ženy, tady vyhrála drobná Lucie Matrková v celkovém čase 00.47:34, s průměrnou rychlostí 15,14 km / h.

V kategorii SCO1 – koloběžka + 1pes s časovou rezervou 9-ti minut zvítězil Rudolf Penáz v celkovém čase 00.43:14, s průměrnou rychlostí 16,65 km / h.

Poslední kategorii na sprintové trati SCO2 – koloběžka + 2 psi vyhrál Miroslav Chlumský s dvojicí Aljašských husky v celkovém čase 00.34:11, s průměrnou rychlostí 21,06 km / h.

Trať „midovou“ o délce 12 050 m absolvovalo 18 závodníků. V kategoriích MB zvítězila Helena Levíčková se spřežením čtyř Aljašských Husky, tato žena byla i absolutně nejrychlejší na midové i sprintové trati v celkovém čase (součet dvou kol) 01.02:12, při průměrné rychlosti 23,25 km / h.

V kategorii MB2 zvítězil Trávníček Petr se spřežením tří samojedů. Tuto trať zdolal v čase 01.35:20, při průměrné rychlosti 15,17 km / h.

Další kategorií na „midové“ trati byla kategorie MBKJ – kolo + pes, zde zvítězil závodník Marek Zrna s Irským setrem Aidou, v celkovém čase 01.21:59, při průměrné rychlosti 17,64 km / h. Následovala kategorie MSCO (scooter) – koloběžka + pes (1–2), zde zvítězila Bára Boudová v celkovém čase 01.36:06, při průměrné rychlosti 15,05 km / h. Kategorie scooter uzavírala midovou trať.

Kategorie Junior byla oproti „dospěláckým“ kategoriím pouze jednokolová a zde na trati o délce 500 m zvítězil M. Peka.

Po ukončení II. kola v neděli, následovalo zpracování a vyhlášení výsledků. Všichni závodníci obdrželi ceny od sponzorů: Candy, spol. s .r. o, HART Olomouc, Cyklo vego sport servis Lubomír Veselý, Weber Mlýn, Hanácká Kyselka, samozřejmostí byly diplomy, první tři v každé kategorii obdrželi medaile. Absolutně nejrychlejší spřežení obou tratí poháry a věcné ceny, nejpomalejší spřežení ceny útěchy.

Na závěr chci za Hanácký mushers club poděkovat obecním úřadům, majitelům pozemků a mysliveckým sdružením za povolení pořádání této akce a věřím, že i nadále nám umožní v této tradici pokračovat. Poděkování patří i MVDr. Bohumilu Ošťádalovi za veterinární dohled při závodech. Případní zájemci o tento sport a dogtreking najdou bližší informace na www.ledovastopa.estranky.cz.

text a foto: Renáta Macková
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru