Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Očkování proti klíšťatům
Sdílet:

Očkování proti klíšťatům

Psi
Všeobecné
Tato slova slýchám v ordinaci velmi často, bohužel úkon není možné splnit. Očkování neboli vakcinace je vpravení upravené látky do těla za účelem tv...

Tato slova slýchám v ordinaci velmi často, bohužel úkon není možné splnit. Očkování neboli vakcinace je vpravení upravené látky do těla za účelem tvorby protilátek proti původci onemocnění. To by znamenalo vytvořit protilátky, aby klíšťata hynula vlivem vlastních obranných sil.

Majitelé mají na mysli buď očkování proti klíšťové encefalitidě, které se u psů neprovádí nebo očkování proti borelióze, případně ochranu před přisátím klíšťat. Vakcinaci proti borelióze je nejvhodnější provádět v zimě. Při primovakcinaci (= očkování poprvé v životě) se provádí dvakrát po sobě v intervalu 3 týdnů, aby se v těle vytvořily paměťové buňky, které spouští celý řetězec imunitních odpovědí při setkání s původcem nemoci. Vakcinace je finančně stejně nákladná jako celoroční osmikombinace. Další roky se přeočkovává po 12-ti měsících.


Ampuli posunujeme proti srsti po kůži.

Borelióza je velmi obtížně léčitelné, ale i diagnostikovatelné onemocnění. Přenáší ji bodavý savý hmyz, čili i komáři a některé druhy much.

Po přisátí infikovaného klíštěte obvykle vznikne červený vyvýšený kruh. Na dezinfekci použijeme jodové přípravky, pokud na ně jedinec není přecitlivělý. Z homeopatik Ledum Balustre (je na všechna onemocnění způsobená bodnutím) a belladonu na červený, oteklý a mírně bolestivý val kolem vpichu.

První fáze boreliózy probíhá jako těžké chřipkové onemocnění, rozbolavělost, únava a různě rozsáhlé poškození dýchací soustavy. Léčba je podle symptomů. Pokud máte podezření na boreliózu, je nutný dvojitý odběr krve, přičemž směrodatný je vzestup protilátek při druhém odběru.

Druhá fáze je onemocnění kloubů. U psů probíhá jako střídavé kulhání nebo bolestivost všech čtyř končetin (pes může kulhat každou chvíli na jinou nohu). Otoky všech kloubů se mění po několika dnech. Je třeba odlišit od juvenilní panostitidy nebo akutního revmatismusu apod. V této fázi pomáhá kostivalový gel, arnikový olej, Pulsatilla na stěhovavé bolesti kloubů, Rhus na všechny bolesti kloubů a opět Ledum Balustre, které kromě následků bodnutí léčí i dnu.


Pokud to jde,uděláme pěšinku.

Třetí fáze postihuje vnitřní orgány a nervovou soustavu. Příznaky jsou velmi různorodé a netypické. Pacient nereaguje na léčbu přílišným zlepšením. Léky mu uleví, prodlouží život, ale obvykle uhyne na smrtelné poškození orgánů. Stav pacienta zlepšuji Siliceou, která nejen že zvyšuje imunitu, ale i léčí následky bodných ran. Lék Phosphorus regeneruje vnitřní orgány včetně nervové soustavy. Léky podávám dlouhodobě, několikrát týdně Siliceu a dvakrát denně Phosphorus.

Očkování proti borelióze ale nezabrání přisátí klíštěte. Pokud odstraňujete přisáté klíště, neusmrcujte ho. Při umírání klíště vstříkne infikovaný sekret do hostitele, takže tím napomáháte infekci. Za sucha uchopte klíště pinzetou nebo prsty a otočte. Obvykle po dvou otočeních je vytažené, živé a nepoškozené. Pokud se nesetkáte s jeho tělním obsahem a nemáte oděrku na kůži, nemusíte se bát infekce. Místo pak důkladně jodujte a můžete použít Ledum Balustre.

Přisátí klíštěte nebo jiných zevních parazitů zabráníte mnoha způsoby. Nejméně účinné jsou šampony. Nejen že psa vysušují, ale zabíjí pouze parazity na kůži. Odpuzovací efekt je asi dvoudenní. Spreje jsou dobré, pokud jsou značkové a dodržujete návod. Málokdo opravdu nastříká čtyři střiky na l kg váhy psa. Tekutinu je třeba začesat, aby byl pes celý vlhký. Většina psů se bojí syčení spreje a chladu při dopadu kapiček. Obojky vyrábí mnoho firem, značkové obojky, koupené u veterináře, jsou finančně zdánlivě nákladné, ale v přepočtu na měsíc je to nejlevnější účinná varianta. Obojek po vybalení natáhněte, aby popraskaly mikropóry, ze kterých se uvolňuje prášek. Pohybem psa ulpívá na srsti. Pes může s obojkem do vody, špinavý obojek můžete umýt kartáčkem. Obojky působí dva až sedm měsíců, veterinář vám jistě poradí, zda upřednostnit delší dobu působení proti blechám nebo proti klíšťatům.

Z mého pohledu jsou ideální spot on přípravky. Jde o oleje, které aplikujete na kůži psa, nikoliv na chlupy. Olej se naváže na tukovou složku podkoží, krví je zanesen do celého těla, tedy i k očím a uším, kam se jiné přípravky nedostanou. Pes před aplikací nesmí být čerstvě vykoupaný a dva dny po aplikaci nesmí zmoknout nebo se koupat. Přípravek se uloží v chlupových folikulech a uvolňuje se několik týdnů spolu mazem na povrch chlupu. Pes je pro parazity odpuzující a při přímém kontaktu parazit hyne. Pokud se náhodou klíště přisaje, uhyne dřív, než stačí hostitele infikovat. Klíště zaschne a samo se vydrolí. Většina spot on přípravků likviduje také dravčíka, což je podle mě vynikající možnost prevence kožních alergií na tohoto parazita a současně ochrana před klíšťaty.

text a foto: MVDr. Simona Mülerová
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru