Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Příprava na letní dny – homeopatická pomoc a prevence
Sdílet:

Příprava na letní dny – homeopatická pomoc a prevence

Psi
Nemoci

Po chladnějším zimním počasí někdy přichází oteplení velmi rychle a psi nejsou ještě aklimatizování. Na procházku je vhodné chodit za chládku a po...

Po chladnějším zimním počasí někdy přichází oteplení velmi rychle a psi nejsou ještě aklimatizování. Na procházku je vhodné chodit za chládku a postupně psa přivykat na pohyb při vyšší teplotě. Je vhodné si vzít s sebou láhev s vodou. Psi se snadno naučí pít přímo z pet lahve. Proti přehřátí můžeme psovi máčet hlavu a uši, případně ocas. Vůbec nedoporučuji dávat vlhký ručník na záda. Mnoho psů po tomto způsobu ochlazování nastydlo a došlo k onemocnění páteře nebo ledvin. Uši jsou u psa termoregulačním orgánem. Stejně tak tlapky, kterými se potí. Tlapky můžeme také máčet nebo ponořit do vody.

Jestli u psa hrozí přehřátí, poznáte snadno. Pes se ochlazuje zrychleným dechem a vyplazením jazyka. Dokud je jazyk růžový a malý nebo jen mírně zvětšený, má pes metabolismus pod kontrolou a nemusíte se obávat. Když se jazyk zvětší, viz foto, znamená to první problémy. Tyto snadno a rychle kompenzujete odpočinkem v chládku, podáním vody, namočením hlavy, uší, tlapek. V další fázi přehřátí pes dýchá krátce, koutky tlamy má do široka rozevřené, jazyk „přetéká“ z tlamy. V této chvíli již nutně musíte přerušit pohyb a ochlazovat psa. Poslední fáze se projevuje zfialověním jazyka. Jazyk je velký, široký, skoro dvojnásobný, rudý až fialový. Dech je krátký, povrchní, chrčivý, koutky jsou roztažené. V tomto stavu může po chvíli dojít ke kolapsu.
Stejné stavy mohou nastat i při neúměrném vzrušení psa v teplé místnosti, při porodu, při úpravě srsti, při vzteku.

Jako první pomoc je dobré mít doma Aconitum napellus 15 ch a ihned podat 5 kuliček. Aconitum chrání srdce, působí proti strachu a šoku. Druhý z léků je Carbo vegetabilis, které podáváme při fialových sliznicích. Pokud dojde ke kolapsu, můžete dát oba léky společně. Pes se během pár vteřin probere. Na odblokování šoku podáme ještě jednou Aconitum. Okysličení zajistíme opakovaným podání Carbo vegetabilis 9 ch, 3 kuličky po několika minutách. Regeneraci vnitřních orgánů podpoříme Phosphorem 9 ch, 2× denně 5 kuliček.

Psi, kteří mají nemocné srdce, by měli užívat od jara do pozdního léta podpůrnou léčbu. Z bylinek Srdečník obecný 10–15 kapek 1× denně, gingo (Jinan dvoulaločný) nebo jírovec na okysličení. Střídat po třech až šesti týdnech. Regeneraci srdečního svalu podporuje Phosphorus 9 ch, který podáváme tři týdny, následuje 3–6 týdnů dlouhá přestávka a potom léčbu opakujeme. Další z přípravků na podporu srdce je L-carnitin, který také napomáhá spalování tuků. Proto je vhodný pro baculaté psy.
Pokud se pes rád koupe a voda je ještě studená, může prudkým ochlazením dojít k onemocnění. Postižená může být dýchací, trávící nebo pohybová soustava, zejména páteř. Jestliže máme obavy z následků prudkého ochlazení, podáme jednorázově Aconitum 30 ch a ve stejný den ještě několikrát Rhus toxicodnedron 9–15 ch. Pokud pes onemocnění, je nutné navštívit lékaře co nejdříve.
Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru