Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Ohaři obsadili Kobylku
Sdílet:

Ohaři obsadili Kobylku

Podzim je tady a s ním i pořádání zajímavé kynologické akce na Rokycansku, kterou je již tradiční výcvikový tábor pro ohaře. Jeho cílem je připravit...

Podzim je tady a s ním i pořádání zajímavé kynologické akce na Rokycansku, kterou je již tradiční výcvikový tábor pro ohaře. Jeho cílem je připravit tyto krásné a ušlechtilé pomocníky myslivců na podzimní zkoušky, případně zkoušky lesní či všestranné. Ani letošní rok není výjimkou. Do kempu „Kobylka“ nedaleko Liblína v severní části Rokycanska se na sklonku krásného babího léto sjeli nejen „staří“ známí, ale i řada nových zajímavých lidí z různých částí republiky se svými psími miláčky. Po nezbytném zahájení a seznámení s programem tábora se již osvědčená dvojice výcvikářů - Jan Šlouf a Radek Dufek - pouští do práce. Během týdne, kterému předcházelo několik samostatných výcvikových dnů se „pilují“ disciplíny podzimních zkoušek. Někde to jde bez problémů, jinde se musí pomoci. Nicméně chuť do práce má každý a tak většina pejsků zvládá disciplíny velice dobře.


Předávání bažanta, v pozadí duchovní otec tábora Jan Šlouf.

Výcvikový tábor pro ohaře má za cíl nejen úspěšné absolvování zkoušek lovecké upotřebitelnosti, ale i předávání zkušeností a získávání dalších zájemců o výcvik loveckých psů. Letošní ročník byl však ojedinělý ještě v několika dalších směrech. Kromě toho, že účastníci výcvikového tábora obdrželi krásná trička a měli zajímavý doprovodný program, tak si díky lovecké upotřebitelnosti svého pejska někteří vůdci začali dělat kurs na první lovecký lístek. Je to jistě v určitém pohledu posun správným směrem, nicméně by bylo vhodné se zabývat i obecnou myšlenkou využitelnosti absolventů kursů v praktické myslivosti v honitbách. Ne každé myslivecké sdružení či honební společenstvo přijímá nové členy, což je jistě veliká škoda. Vždyť myslivost je kromě jiného i zajímavým koníčkem, který by měl mít právo a možnost vykonávat každý, kdo projeví zájem. Skutečnost je však jiná. Členské základny mysliveckých společností stárnou a příliv nových členů chybí. S ním i nové trendy v řízení mysliveckých organizací. Tím zpravidla zaniká nejen možnost zapojovat se do různých vyhlašovaných dotačních titulů, ale i prezentovat myslivost moderními technologiemi. S tím souvisí i celkový pohled veřejnosti na myslivce, což je jistě velká škoda. Příliv mladých lidí plných elánu do mysliveckých sdružení by byl jistě přínosem nejen při praktické činnosti v přírodě, která vyžaduje dobrou fyzickou kondici, ale i v celkové změně pohledu na myslivost. Tímto tedy výcvikový tábor pořádaný na Liblíně získal nový rozměr, neboť přece jen více štěstí při přijímání nových členů mají ti, kteří vlastní lovecky upotřebitelného pejska. Není jistě nutné zabývat se otázkou stavů drobné zvěře v honitbách, neboť jistě sami dobře víte jak to vypadá, ale je vhodné si připomenout potřebnost ohařů na společných honech na drobnou zvěř. Zde se tedy nabízí další souvislost třeba s tím, že se vlastníci, milovníci či obdivovatelé ohařů budou snažit, aby se pokles stavů drobné zvěře zastavil, neboť bez kvalitně zazvěřené honitby se jen ztěží dá dobře ohař vycvičit.


Nástup účastníků výcvikového tábora.

Jako každoročně zájemci využili nejen pohostinnosti zdejšího kempu, ale především vhodných honiteb Mysliveckého sdružení Stráně Bujesily a soukromé honitby pana Jiřího Blažka, aby zde připravili své psí kamarády na podzimní zkoušky. Jejich úspěšné absolvování kvalifikuje ohaře jako lovecky upotřebitelného pro dohledání a přinášení drobné zvěře. Skládají se z několika disciplín, které zahrnují nejen vrozené vlastnosti, ale i dovednosti získané dalším výcvikem. Celotýdenní intenzivní přípravný výcvik byl zaměřen především na obtížnější disciplíny – dohledávky střelené a pohozené zvěře, její přinášení, ale i hledání či poslušnost.


Předávání zajíce vůdci.

A co dodat na závěr. Je potěšitelné, že se ještě v dnešní době najdou lidé, kteří nezištně předávají své letité zkušenosti mladším. To se skutečně neděje každý den. Letošní ročník výcvikového tábora pro ohaře se povedl a my věříme, že nebyl posledním. Máte-li zájem se v příštím roce zúčastnit tohoto tábora, kontaktujte organizátory na tel. 606 911 131 (pan Šlouf) nebo e-mail: [email protected].

Autor textu: Pavel Moulis
Autor fotografií zdroj: Pavel Moulis
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru