Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Psi a miminka
Sdílet:

Psi a miminka

Psi
Výcvik
Máte doma psa a čekáte miminko? Pak bude dobré jej na nového člena rodiny předem připravit, aby radostná událost nebyla ničím pokažena.

Většina psů žijících v bytě v těsném styku s rodinou přijme nové miminko zcela samozřejmě. Veškeré jeho projevy je nechávají téměř lhostejnými, jako by se jich nový člen rodiny ani netýkal. Jsou však i takoví psi, kteří příchod miminka snášejí velmi těžce, protože se cítí být odstrčeni a přehlíženi. Naštěstí jen velmi malá část psů reaguje na pláč a trhané pohyby maličkého dítěte probuzením lovecké vášně.Příprava se vyplatí
Pes by měl být v souvislosti s narozením miminka připravován na tři důležité změny:


1. Nové věci a pachy
Seznamte psa s věcmi, které se budou v souvislosti s miminkem doma používat (vanička, postýlka, kočárek), a s novými čichovými vjemy – plínky, dětské oblečení, dětská kosmetika. Předejdete tak jeho nervozitě.


2. Méně pozornosti
Maminka bude mít plné ruce práce s maličkým, ale také zbytek rodiny bude vykolejen z normálního koloběhu, a pes bude muset trpělivě čekat, než přijde řada i na něj. Máte-li psa, který je zvyklý být stále středem pozornosti, v noci spí s paničkou v posteli a přes den se od ní na krok nehne, nečekejte, že se ze dne na den smíří s tím, že je najednou „pátým kolem u vozu“. Naučte psa, že má svoje místečko, kde ho nikdo neruší, a zpříjemněte mu je žvýkacími kostmi a hračkami. Prostor, kde má pes svoje místo, by měl přímo sousedit s místností, kde se bude odehrávat většina péče o miminko. Do dveřních rámů mezi oběma místnostmi je nejlepší instalovat mřížovou přepážku, tak aby pes viděl, co se vedle děje, aby s ním panička mohla komunikovat, ale aby byl od miminka bezpečně oddělen. Naučte psa předem, že zavřená mříž není za trest, ale je to prostě občas samozřejmost. A zůstat v klidu za mříží se mu musí vyplatit – s vydatnou pochvalou a malou odměnou půjde přivykání na nové pořádky určitě snáz.


3. Dobrá ovladatelnost psa
Neukázněný pes může miminko poranit, když vyskočí například na pohovku, kde maminka dítě přebaluje, nebo si s ním hraje. Procházky s kočárkem a neovladatelným psem jsou nebezpečné pro všechny. Proto naučte psa respektovat pár základních povelů v dostatečném předstihu před příchodem miminka – později už na to nebude čas.Pozor na náruživé lovce!
Existují psi, u kterých selhává i takto důkladná příprava a nad vším převažuje lovecká vášeň. Dokud miminko spí a nehýbá se, pes je v klidu. Ale stačí, aby zavrnělo, zaplakalo nebo se pohnulo, a pes se roztřese vzrušením, nervózně pobíhá, poštěkává. Pokud jde navíc o vášnivého lovce veverek, holubů a dalších drobných živočichů a miminko v něm probouzí podobné reakce, nedá se nic dělat, takový pes bohužel musí z domu. Pro miminko by představoval příliš velké nebezpečí.
Na závěr ještě jedna důležitá zásada: ani ten nejhodnější pes by neměl zůstat s miminkem sám bez dozoru, ať doma, nebo na zahradě!

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru