Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Dovolená se psem
Sdílet:

Dovolená se psem

Psi
Všeobecné

Je jedno období v roce, na které se většina z nás těší. V tu dobu hodíme za hlavu většinu starostí a užíváme si naplno života. Ano, řeč je o dovolené.

Jsou tu jistá omezení

Jistá omezení však platí i v tyto dny. Například máte-li doma některého z oblíbených domácích mazlíčků, třeba kočku či psa, potom se musíte rozhodout, zda zůstat doma, nebo si svého čtyřnohého přítele přibalit mezi ostatní zavazadla a vyrazit na cesty i s ním. Existují i speciální psí hotely, kde si můžete psa na nějakou dobu odložit, považuji to však za krajní řešení.

Protože už spoustu let praktikujeme dovolenou se psem, rád bych se podělil o několik zkušeností.

Místo pobytu

Jestli si chcete vzít psa s sebou, musíte s tím počítat již při výběru místa pobytu. Mnohá rekreační střediska totiž přítomnost vašeho miláčka ve svém objektu nestrpí. Proto se nejdřív informujte, zda si psa opravdu můžete vzít s sebou. Ideální, ale také nejdražší, je možnost, nebo spíše požadavek, si za psa zaplatit. Tímto způsobem se vyhnete všem případným problémům. Některá zařízení se spokojí pouze se symbolickým poplatkem, například 100 Kč. Jiní požadují až polovinu ceny, kterou zaplatí dospělá osoba. Jsou však i taková místa, kde za vašeho rodinného přítele a věrného společníka nebudou chtít nic. To je potřeba vzít do úvahy při plánování dovolené.

Velikost, povaha i krmení

Stejně je potřeba vzít do úvahy i velikost a povahu vašeho psa. Stokilová doga se lépe hodí do chaty, než do luxusního hotelu v centru města. Stejně tak nervózní, uštěkaný pinč. Myslete trochu na své sousedy, budou vám vděční.

Máte-li vybrané a zaplacené, můžete se na dovolenou v klidu připravit. Část volného času věnujte i přípravě vhodného jídelníčku. V tom se totiž skrývá častý problém. Je samozřejmé, že si na krmení vezmete stejné misky, které používáte doma. Vzít si však i stejnou stravu je zpravidla nemožné.

Jenom málo z vás s sebou poveze hromady mraženého masa, na které je váš miláček zvyklý. Zpravidla se spokojíte s několika konzervami a pytlem granulí. Zvažte dobře, které potraviny s sebou vezmete a vyzkoušejte si ještě doma, jestli je váš pes bude ochotný jíst. Možná s hrůzou zjistíte, že spoustu toho co vychvalují televizní reklamy váš pes odmítne. Netvrdím, že tato krmiva jsou špatná. Problém je třeba jenom v tom, že na ně váš pes prostě není zvyklý nebo mu nechutnají. Potom nezbývá nic jiného, než najít takovou stravu, která bude chutnat vašemu psovi a navíc bude dostatečně skladná a trvanlivá. Na poslední bod myslete především, většinou totiž jezdíme na dovolenou v létě, kdy jsou venkovní teploty nejvyšší a životnost potravin rychle klesá.

Denní režim

Po vyřešení problému s krmením, je vhodné zamyslet se nad plánovaným denním režimem. Jedete-li k vodě a chcete-li se chodit koupat, nezapomeňte na nějaké kotvící zařízení, ke kterému budete moci svého psa přivázat. Většinou totiž není společné koupání psů a lidí dovolené. Za samozřejmost považuji dvě vodítka, stejně jako dva obojky. To pro případ ztráty nebo zničení. Stejně tak je vhodné, až nutné, vzít pro svého psa košík, lidově zvaný náhubek. Zákon jej přikazuje a já jen doporučuji.

Snad každý majitel psa se už setkal s člověkem, který zpravidla bezdůvodně jeho psa nenáviděl. Nedávejme těmto lidem záminku k útokům a mějme svého miláčka řádně zabezpečeného. Nic totiž nerozčílí takového nepřítele psů, jako to, že na vás a vašeho psa nemůže. Zákon je v takovém případě na vaší straně a buďte si jistí, že odpůroce psů to ví.

Očkování

O očkování proti vzteklině, psince a jiným chorobám je snad zbytečné se zmiňovat. Stejně tak o veterinárním osvědčení. Proto jenom několik slov závěrem.

Dovolená se psem je sice náročnější, upevní však vztah mezi člověkem a jeho čtyřnohým přítelem. A láska vašeho psa je to nejcennější, co od něj můžete získat.

Autor textu: Hynek Mičola
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru