Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nuda nebo strach ze samoty
Sdílet:

Nuda nebo strach ze samoty

Psi
Všeobecné
Máme patnáct měsíců starého bernského salašnického psa. Bydlíme kousek za Prahou, kde máme zahradu 1 000 m2. Pes nám ničí veškeré věci na zahradě, zahradní nábytek, fasádu, zábradlí, květináče s kytkami atd. Vůbec nevím, co mám dělat. Vždy ho k danému místu dovedu a vynadám mu u toho, ale druhý den to udělá znovu. Začátkem roku jsme museli udělat elektrický ohradník kolem pozemku, protože neustále utíkal, dělal díry v plotě atd. Hodně lidí mi říká, že to je tím, že odjedu v 8 hodin a vracím se kolem 18. hodiny. Plno lidí má psa na zahradě a také musí chodit do práce, ale pes jim nedevastuje vše, co má v cestě. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat?

Je těžké na dálku posoudit, jestli pes ničí věci z nedostatku jiného zaměstnání, nebo proto, že se bojí být sám doma. V každém případě je potřeba dbát na tři hlavní zásady:

1. Pes musí mít doma stále něco na práci, aby se nenudil.

2. Pes by neměl mít ve svém okolí nic, co nesmí kousat a s čím si nesmí hrát.

3. Se psem je třeba chodit pravidelně ven, aby uspokojil své sociální potřeby i fyzickou aktivitu a aby pak doma hlavně odpočíval.

Ad 1) Vhodnými hračkami jsou například plnicí kongy či jiné podobné hračky z tvrdé pryže. Bude-li jich mít dostatek a naučí-li se s nimi zacházet, může do nich dostávat celou krmnou dávku. K tomu mu dopřejte velké hovězí sušené kosti se zbytky šlach, ty vydrží dlouho i velkému psovi. Dobrý je také míč Boomer, který pes nemůže uchopit do zubů a jen ho kutálí. Ale nevím, zda by ho berňák ocenil, spíše ho milují pitbulové, amstafi nebo retrívři.

Ad 2) Pokud jde o zahradní nábytek a květináče, to jsou velká lákadla. Raději je v dosahu psa vůbec nenechávejte. Ostatní (zábradlí apod.) ho musíte cíleně naučit nechávat na pokoji tím, že ho sledujete, jak se na zahradě chová, a pokaždé když věnuje pozornost něčemu nežádoucímu, jej okřiknete a nabídnete mu hned něco, co okusovat může (výše zmíněné hračky), a za to ho pochválíte. Vše musí být ihned, aby to pes vždy spojil s tím, co právě dělá. Jinak se to nenaučí a vaše večerní vynadání u zničených věcí samozřejmě vůbec nechápe.

Ad 3) S mladým psem je třeba jít alespoň dvakrát, lépe třikrát denně ven, mimo zahradu. Potřebuje zkontrolovat strategicky důležitá místa, obnovit své značky, potkávat se s jinými psy a komunikovat s nimi. Také potřebuje mít denně spoustu podnětů z venkovního prostředí, aby se na ně naučil správně reagovat. Psi držení většinu času na zahradě bývají bázliví a ze strachu i agresivní, když se setkají s neznámými lidmi, zvířaty či věcmi. Aby byl pes dobře ovladatelný, naučte jej formou hry a s pomocí pamlsků pár základních povelů (především přivolání a ukázněnou chůzi na vodítku). Aby se venku pořádně unavil, hrajte s ním stopovací hry nebo takové, které vyžadují chvilku plného soustředění. Takto zaměstnaný pes nebude mít takovou potřebu stále něco doma dělat a bude odpočívat a těšit se na další společná dobrodružství.

Zvažte však, zda váš pes neničí věci z důvodu tzv. separační úzkosti. Svědčila by pro to poškrábaná fasáda a snahy o útěk. Nevyje, nenaříká, neštěká, když je sám? Deset hodin samoty je více než dvojnásobek doby, která se uvádí jako únosná. Psi jsou zvířata velmi společenská a samotu snášejí těžko. Proto se doporučuje jako maximum 4 až 5 hodin samoty. Někteří psi vydrží i déle, jiní se nenaučí snášet samotu vůbec a vyvádějí hned, jak majitelé odejdou. A právě takovíto psi ničí zařízení bytů a domů, protože to na chvilku odvede jejich pozornost od hrůzy ze samoty, kterou prožívají. Lidé žijící v bytě to řeší tím, že si psa berou s sebou do práce nebo jej dají někomu hlídat. V tomto případě by bylo vhodné, aby psovi zkrátili samotu například sousedé, kteří bývají více doma a s nimiž dobře vycházíte. Ale bylo by potřeba jej pomalu naučit v klidu snášet alespoň zkrácenou dobu samoty, aby netrpěl a nehledal náhradní činnost. K tomu existují přesná cvičení, která je ovšem potřeba provádět pomalu tak, že pes zpočátku vůbec nezůstává sám. Ověřte tedy, zda pes není nervózní při vašem odchodu a brzy po něm a zda se chová o samotě klidně. Pak by stačilo zavést výše zmíněná opatření a věřím, že se stav rychle upraví.

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru